PODPOWIEDZI:

Test Epson EF-100 - Mały i uniwersalny projektor

Jak zrobić mały i bardzo wszechstronny projektor, nie tracąc na funkcjonalności ani jasności obrazu? Epson ma na to swój przepis, który muszę przyznać, bardzo mi się spodobał. Jest to model EF-100. Nowość oparta na laserowym źródle światła. Poznajcie ten sprzęt bliżej dzięki poniższej recenzji.

Epson EF-100

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
4 GŁOSÓW
ZALETY
  • Wygląd zewnętrzny
  • Jakość obrazu
  • Jakość dźwięku
WADY
  • Rozdzielczość
  • Cena

Na początku muszę napisać kilka słów o najważniejszych założeniach oraz wyróżnikach tego projektora.

Większość zminiaturyzowanych projektorów kojarzy się z lekkimi konstrukcjami, w których źródłem światła jest dioda LED. Takie urządzenia oczywiście mają swoje zalety w postaci długiej żywotności, jednak nie oferują one wysokiej jasności oraz słabo odwzorowują naturalne kolory. Nie nadają się więc do wyświetlania większych obrazów ani do nawet częściowo rozświetlonych pomieszczeń.

W naszym przypadku jest inaczej, ponieważ Epson wyposażył EF-100 w laserowe źródło światła, które również zachowuje długą żywotność, oferując poza tym dobre kolory i wysoką jasność. Dzięki temu nie jest to zminiaturyzowany projektor wymagający kompromisów, a pełnoprawne urządzenie do uniwersalnego zastosowania. Test zapowiadał się więc bardzo interesująco, a poniżej wszelkie wnioski z niego.

testujemy projektor Epson EF-100

Sprawdź cenę tego projektora:

Epson Ef-100 oferta w sklepie

Epson EF-100 - Wygląd zewnętrzny

Wygląd zewnętrzny zdecydowanie można zaliczyć do mocnej strony tego projektora. Eleganckie kształty, bardzo ładna miedziana obwódka i obudowa z tworzywa sztucznego imitującego skórę wygląda na urządzenie wysokiej jakości, można nawet śmiało powiedzieć, że nieco prestiżowo.

Ciekawie zostały też ukształtowane kratki wentylacyjne, które nie są jak zazwyczaj pionowe lub poziome, tylko ukośne. Niewielki obiektyw ukryty jest za ochronną szyba, a na górze znalazły się przyciski.

Epson EF-100 od przodu z bliska

Jak prezentuje się tył? Wszelkie złącza przykryte zostały materiałowa maskownicą. Jest ona materiałowa, ponieważ z tyłu umieszczony jest również głośnik. Jedynie podłączenie kabla zasilającego znajdujemy po boku, a pod niedużą klapką dodatkowe złącze słuchawkowe.

Epson EF-100 obudowa z tyłu

Epson EF-100 - Dane techniczne

Mówiąc o danych technicznych projektora Epson EF-100:

  • Jasność na poziomie 2000 ANSI lumenów w technologii LCD to dobry wynik. Porównywalny ze standardowymi projektorami z porównywarki projektorów, które, jak wiadomo, przy takich parametrach dobrze sobie radzą nawet w jasnych pomieszczeniach.
  • Żywotność źródła światła to minimum 20 000 h - a więc dostajemy sprzęt, wobec którego zmartwienie o zużywającą się lampę już nie istnieje.
  • Jeżeli chodzi o kontrast, to ten podany przez producenta to 2 500 000:1, a ten mierzony przez specjalistów to jakieś 700:1, co i tak jest przyzwoitym wynikiem.
  • Pozostaje jeszcze rozdzielczość. Epson określa ją jako rozdzielczość HD - ładnie by to brzmiało, gdyby chodziło tu o Full HD, jednak jest to 1280x800 px. Przyzwoicie, chociaż patrząc na cenę, oczekiwałem właśnie jakości Full HD.

Epson EF-100 - Funkcjonalność

Zanim przejdę do umawiania obrazu, kilka słów o funkcjonalności. Tutaj znów jest nieco nietypowo. Mały projektor, to mało miejsca na wszelkie złącza. Nie ma tu także Wi-Fi czy jakiegokolwiek systemu Smart z aplikacjami.

Epson podszedł do sprawy w sposób następujący. Jest złącze HDMI - nietypowo, bo na kabelku, jest USB, również z krótkim kabelkiem, i jest miejsce na jakieś mini urządzenie smart. Jak sam informuje w swoich materiałach reklamowych, idealna sprawa do podłączenia np. Amazon Fire TV lub Google Chromecast.

Czyli producent zamiast zrobić system Smart TV i martwić się o to, czy ludziom się spodoba, czy będzie kompatybilny z popularnymi aplikacjami, umożliwił po prostu podłączenie dowolnych popularnych urządzeń.

Moim zdaniem jest to całkiem spoko, bo każdy może lubić coś innego. Szkoda tylko fanów Apple, gdyż Apple TV z pewnością się tu nie zmieści. Przyznam, że nawet mój Chromecast ledwo upchnąłem, a i tak do końca nie udało mi się domknąć klapki.

Epson EF-100 oraz chromecast

Ciekawą sprawą są głośniki. Nie podano tutaj mocy, ale muszę przyznać, że jak na tak nieduży sprzęt grają przyzwoicie i da się na tym obejrzeć film czy serial. Jednak jeśli ktoś woli lepsze audio, może skorzystać albo ze słuchawek, albo dzięki modułowi Bluetooth podłączyć się do dowolnego zewnętrznego głośnika, soundbara czy nawet - tak jak w moim przypadku - do całego zestawu kina domowego. To mi się podoba.

Jeżeli chodzi o ustawienia projektora, to mamy tu funkcjonalność i menu praktycznie takie samo jak w klasycznych produktach Epsona. Menu jest czytelne, działa szybko, pilot wygląda całkiem elegancko i łatwo się steruje wszystkimi funkcjonalnościami. Fajnie, że są zdefiniowane ustawienia obrazu oraz korekcja trapezu zarówno w pionie, jak i poziomie.

Epson EF-100 i pilot z zestawu

Obiektyw można dobrze wyostrzyć, co również jest wyjątkiem w małych projektorach, jednak podobnie jak w innych nie ma tu funkcji Zoom. Soczewka posiada jednak na tyle szeroki kąt rzucania obrazu, że spokojnie możemy postawić projektor przed sobą na stoliku i cieszyć się dużym oraz jasnym obrazem.

Epson EF-100 - Jakość obrazu

Laserowe źródło światła pozwala na niezwykle szybki start i wyłączenie projektora, sprzęt pracuje też cicho, mniej więcej tak jak duże wysokiej klasy konstrukcje. A jak świeci?

Muszę przyznać, że laser i układ LCD robią bardzo dobrą robotę. Po pierwsze widoczna duża jasność sprawdza się nawet przy zapalonym górnym świetle. Wszystko jest dobrze widoczne, a kolory nie tracą na swoim nasyceniu.

Poza tym w przeciwieństwie do praktycznie całej konkurencji opartej na diodach LED bardzo dobrze odwzorowuje naturalne barwy; nie przejaskrawia, nie podkręca sztucznie kolorów i nie podbija kontrastów do odrealnionych wartości. Jest to duża zaleta Epsona, której dotychczas bardzo brakowało mi we wszelkich tego typu konstrukcjach, nawet wielu, które znalazły się w rankingu projektorów.

Epson EF-100 w pełnej okazałości

Warto też pamiętać, że Epson EF-100 jako uniwersalny sprzęt jest ciekawym rozwiązaniem do biura. Mamy tu przecież klasyczne złącze HDMI, dlatego podłączenie laptopa, wyświetlenie prezentacji czy tabelek nie sprawią problemu, a transportowanie takiego urządzenia jest znacznie łatwiejsze niż w przypadku klasycznych modeli.

Sam jednak wolałem pobawić się nieco w granie w gry i pooglądać trochę seriali i muszę przyznać, że w tym działaniu sprawdził się bardzo dobrze. Trochę narzekania? Wolałbym, żeby oferował jednak rozdzielczość Full HD, jednak patrząc na całokształt, Epson pokazał konkurencji, że mały projektor może oferować mocne i wysokiej jakości światło, a także nie musi się wiązać tylko i wyłącznie z jakościowymi kompromisami.

test Epson EF-100 - ocena 4

Zobacz też inne testy i porównania projektorów:

blog comments powered by Disqus
Test Epson EF-100 - Mały i uniwersalny projektor