PODPOWIEDZI:

Epson EH-TW5400 vs Optoma HD27e - Porównanie tanich projektorów

Sporo osób rozgląda się za uniwersalnym, niedrogim projektorem, który będzie generował przyzwoitą jakość obrazu. W tym materiale porównujemy więc modele Epson EH-TW5400 i Optoma HD27e. Który z nich jest lepszy i zagwarantuje przyjemniejsze wrażenia z użytkowania? Sprawdźcie sami.

VS

Chcąc wydać na projektor2000 - 2500 złotych, możemy znaleźć na rynku kilka ciekawych modeli. Wszyscy producenci chwalą się, że to ich projektory są najlepsze, najbardziej uniwersalne, nadają się do filmów, telewizji, sportu czy gier. 

Wzięliśmy więc na warsztat dwa najpopularniejsze z nich, czyli Epsona EH-TW5400 i Optomę HD27e. Sprawdzimy, który z nich we wspomnianych wcześniej założeniach, sprawdzi się lepiej. Ranking projektorów być może wzbogaci się o kolejne topowe modele w niższym segmencie.

Epson EH-TW5400 vs Optoma HD27e podstawowe informacje

Optoma HD27e, czyli nieduży, uniwersalny projektor jak to producent nazywa, do rozrywki domowej. Szczyci się dużą jasnością, niewielkimi wymiarami i ładnymi kolorami, dzięki temu zyskał sobie wielu zwolenników.

Aktualna CENA projektora Optoma HD27e >>>

Epson EH-TW5400 to jego największa konkurencja, projektor również przeznaczony do użytku domowego, ma się sprawdzić zarówno w filmach, grach czy odtwarzaniu sportu. Cechuje go technologia LCD, którą producent wychwala za bardzo mocne i naturalne kolory oraz rzeczywiście wysoką widoczną jasność. Poza tym ma to być bardzo funkcjonalny i wygodny w korzystaniu projektor.

Aktualna CENA projektora Epson EH-TW5400 >>>

Epson EH-TW5400 vs Optoma HD27e Cechy zewnętrzne

Cechy zewnętrzne rzeczywiście i w jednym, i w drugim przypadku wyglądają podobnie. Oba projektory to nieduże konstrukcje wykonane z tworzyw sztucznych. Obaj producenci oparli wygląd na białym kolorze w wykończeniu na wysoki połysk. Optoma jest minimalnie mniejsza, za to Epson otrzymał bardziej obłe, można powiedzieć, nowoczesne kształty.

Chciałbym tu pochwalić Japończyków za dwie kwestie – przyciski na górze są nieco większe i wygodniej się z nich korzysta, oraz to co chyba ważniejsze – obiektyw mimo że umieszczony głęboko, to jeszcze przesłonięty klapką. Zdecydowany plus.

Kolejna z cech zewnętrznych to piloty zdalnego sterowania. I jeden, i drugi to nieduża konstrukcja. Pilot Epsona wydaje się nieco solidniejszy z lepiej opisanymi przyciskami, jednak Optoma HD27e ma podświetlenie przycisków, które szczególnie wieczorem może się przydać.

Epson EH-TW5400 design wygląd

Epson EH-TW5400 VS Optoma HD27E – złącza

Z głównych złącz i jeden, i drugi projektor posiada po dwa złącza HDMI, w tym jedno z MHL'em, czyli służące do podłączenia urządzeń mobilnych, jednak Epson posiada dodatkowo klasyczne wejścia VGA, którego nie ma Optoma, ta jednak posiada wyjście trigger, do zdalnego wyzwalania elektrycznego ekranu.

Epson EH-TW5400 VS Optoma HD27E – funkcje, który ma lepsze?

Większe różnice pojawiają się po uruchomieniu projektorów. Takie użytkowe, które moim zdaniem mają znaczenie.

Po pierwsze ustawienie projektora – powieszenie pod sufitem? Nie ma problemu, oba modele posiadają otwory instalacyjne do uniwersalnego uchwytu. Ciekawiej jest, jeśli chcemy projektor postawić na stoliku.

Stawiając Epsona, możemy wyregulować poziom za pomocą tylnych nóżek, po prostu odkręcając je lub dokręcając. Jeśli chcemy podnieść obraz, to z przodu, posiadamy taką oto szybko regulowaną nóżkę. Działa to jak należy.

nóżka do podnoszenia epsona eh-tw5400

Z Optomą nie jest aż tak dobrze. Nie dość, że z tyłu można podnieść lub obniżyć tylko jedną z nóżek, to jeszcze ta z przodu, wykręcana, nie robi wrażenia ani solidnej, ani wygodnej w korzystaniu. Niestety minus.

Poza tym w kwestiach użytkowych Epson zaszalał i masakruje nie tylko Optomę, ale w zasadzie całą konkurencję. Epson EH-TW5400 posiada lepszą regulację obiektywu, niedużo, ale Zoom na poziomie 1.2 pozwoli na większą korekcję niż 1.1. w Optomie.

Jednak boczna korekcja trapezu, to jest to, o czym warto pamiętać. Dzięki tej funkcjonalności Epson nie musi stać równo na środku ekranu, może nawet zupełnie z boku, a i tak dzięki tej korekcji obraz będzie trzymał kąty proste, będzie równy i da się to oglądać. Bardzo fajna funkcja, jeśli nie macie równego pomieszczenia, albo po prostu często przestawiacie projektor i chcecie szybko oraz łatwo ustawić obraz. Bardzo fajne rozwiązanie.

Epson EH-TW5400 VS Optoma HD27E – jakość obrazu

Przechodząc dalej do obrazu, warto najpierw chociażby rzucić okiem na te główne dane techniczne:

  • Rozdzielczość to Full HD 1920x1080
  • Jasność w przypadku Epsona to 2500 Ansii, a Optoma podaje aż 3400 Ansii

Napisałem że podaje, ponieważ tu właśnie będzie widoczna duża różnica, jeden i drugi projektor pracują w zupełnie innych technologiach. Epson to projektor LCD, a Optoma DLP, no i właśnie jedną z cech wyróżniających projektory LCD jest to, że jasność w rzeczywistości jest dużo bardziej widoczna pomimo informacji w specyfikacji i podane 2500 Ansii w LCD wcale nie musi być gorsze niż 3400 Ansi w DLP. Sami się zaraz o tym przekonacie.

Mówiąc też o różnicach w zastosowanych technologiach, mogę się nieco bardziej rozwinąć. Projektory LCD wolne są od tzw. efektu tęczy, który w przypadku DLP, mimo że dużo mniejszy niż kiedyś, nadal może być widoczny i irytujący w odbiorze. Nie ma tu także mowy o jakimkolwiek migotaniu obrazu.

LCD to również technologia, która świetnie sobie radzi z odwzorowaniem kolorów, bo nie dość, że są one jaśniejsze i mocniejsze, to jeszcze są bardzo naturalne, jest mniej przekłamań.

Epson EH-TW5400 vs Optoma HD27e porównanie obrazu błękit

Czy zatem technologia DLP nie ma plusów? Mówi się o większym natężeniu światła białego, z czym nie do końca się zgodzę, oraz o lepszej czerni (z tym akurat nie da się nie zgodzić).

Na kolorach testowych, od razu rzuca się w oczy to, o czym wcześniej wspominałem, kolory w Epsonie są mocniejsze i przede wszystkim jaśniejsze, widać że technologia LCD dobrze sobie z nimi radzi. Dodatkowo widać też lepszą równomierność kolorów, nie ważne czy w środku czy na rogach, nie ma widocznych przebarwień.

Zobacz też: Porównywarka projektorów

Oglądając mocne, kolorystyczne obrazy o wysokiej rozdzielczości, widać że barwy Epsona są mocniejsze i bardziej jaskrawe, a widoczna jasność jest po prostu wyższa. Nie da się też nie zauważyć lepszej czerni Optomy.

Epson EH-TW5400 vs Optoma HD27e porównanie obrazu film

Wiadomo że kupując projektor za 2500 złotych, nawet jeśli jest to dla nas duża kwota, będzie to jakiś kompromis jakościowy. Projektory nie są jeszcze tak dopracowane jak konstrukcje za 10 czy 20 tysięcy złotych. Dlatego gdy zyskujemy coś, to zawsze kosztem czegoś. Tak jak Epson jest jaśniejszy i ma słabszą czerń, to Optoma ma lepsza czerń, kosztem czego? No niestety szczegółów.

Fajnie to wygląda jako ogół, jednak zdarza się, że tracimy drobne elementy sceny, które przecież mogą mieć znaczenie. No właśnie, a kiedy? Na przykład w grach. Tu nie wyobrażam sobie, żeby fani strzelanek, czy jakichś strategii wybrali projektor DLP, bo w ciemnych scenach straciliby mnóstwo czasami bardzo ważnych szczegółów.

Dobra czerń fajnie sprawdza się w filmach, w krajobrazach lub jakiś klimatowych motywach, jednak nawet w takiej grze jak moja, jest zbędna, a ważniejsze są dla mnie wyraźne kolory.

Epson EH-TW5400 vs Optoma HD27e porównanie obrazy gry

Co dalej? Oglądając po prostu zwykłą telewizję, seriale czy sport, myślę, że mocne kolory Epsona zdecydowanie mogą być elementem, który przekona właśnie do TW-5400.

A jak oba projektory sprawdzają się przy zapalonym świetle? Może słabo to widać, ale przy uruchomionym softboxie widać, że Epson lepiej poradził sobie z takimi trudnymi warunkami. Mimo że nie mogę powiedzieć, że Optoma wypadła źle, to jednak widocznie słabiej niż konkurent.

Jest to też potwierdzenie tego, co wcześniej mówiłem o jasności. Nie liczy się tylko to co na papierze, ale co widzimy gołym okiem.

Epson EH-TW5400 VS Optoma HD27e – to który lepszy?

Jak zatem można podsumować porównanie projektorów Epson EH-TW5400 i Optoma HD27e, który okazał się lepszy?

Jeśli szukacie fajnego uniwersalnego sprzętu, który sprawdzi się jako projektor na stałe lub jako sprzęt mobilny, to jak najbardziej wybierzcie model Epson EH-TW5400.

Optoma HD27e to projektor z fajnym filmowym obrazem, który wymaga jednak więcej zaciemnienia oraz lepszego dopasowania do danego pomieszczenia.

Epson EH-TW5400Optoma HD27e
Ocena projektora Epson EH-TW5400Ocena projektora Oproma HD27e

blog comments powered by Disqus
Epson EH-TW5400 vs Optoma HD27e - Porównanie tanich projektorów