PODPOWIEDZI:

Sony VPL-VW570ES + PlayStation 4 Pro - Test duetu dla wymagających graczy

Dziś wspinamy się wysoko w doznaniach wizualnych, ponieważ do naszej redakcji trafiły dwa wysokiej jakości projektory Sony. Oba oferujące obraz w rozdzielczości 4K oraz najwyższą jakość barw. Dodatkowo będzie ciekawa informacja dla fanów gier, bo testujemy Sony VPL-VW570ES w pakiecie z konsolą PlayStation 4 PRO.

Sony VPL-VW270ES

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
1 GŁOSÓW
ZALETY
 • Niesamowita czerń
 • Szczegółowość obrazu
 • Jakość kolorów
WADY
 • Gabaryty
 • Cena

Połączenie konsoli z projektorem często ma sens. A jeżeli tym projektorem jest model 4K, jak np. testowany teraz Sony VPL-VW570ES... można spodziewać się fajerwerków. Postanowiłem sprawdzić to w praktyce, czego owocem jest poniższa recenzja.

Cena Sony VPL-VW570ES:

Cena Sony VPL-VW570ES

Cena Sony VPL-VW270ES:

Cena Sony VPL-VW270ES

Projektory Sony w zestawie z PS4 PRO

Sony VPL-VW270ES i Sony VPL-VW570ES to konstrukcje będące w sprzedaży już prawie rok. Mieliśmy okazję testować Sony VPL-VW270ES i zrobił on na nas ogromne wrażenie.

Jednak obecnie jest ciekawa okazja, aby powrócić do tematu. Producent uatrakcyjnił swoją ofertę i proponuje oba te projektory w ciekawym zestawie razem z konsolą Sony PlayStation 4 PRO. Coś dla wytrawnych graczy, którzy oprócz emocji z gier oczekują też najlepszego obrazu.

Sony VPL-VW570ES gotowy do pracy

Mówiąc o projektorach Sony 4K, wchodzimy w najwyższą klasę, jakość obrazu i bezkompromisowe rozwiązania. Wiadomo, że idzie za tym odpowiednia dla jakości cena, ale to jest chyba jasne, że jeśli szukamy najwyższej jakości obrazu, to kwota, jaką trzeba za nią zapłacić, jest raczej czymś, o czym dżentelmeni nie rozmawiają.

Ponieważ Sony VPL-VW270ES gościł już w naszej redakcji, skupię się na omówieniu tego ulepszonego modelu VPL-VW570, jednak dodatkowo sprawdzę go pod kątem współpracy właśnie z konsolą PlayStation 4 PRO. Zacznijmy więc od naszego głównego bohatera.

PlayStation 4 Pro

Sony VPL-VW570ES - główne cechy projektora

Sony VPL-VW570ES to kawał potężnej maszyny, prawie 50 cm szerokości i głębokości, ponad 20 cm wysokości i waga 14 kg. Do zaciemnionych kin domowych jest model w czarnej kolorystyce, jeśli jednak ktoś chciałby zainstalować taki sprzęt w jasnym salonie, to występuje również biały, dokładnie taki jak nasz model testowy.

Sony VPL-VW570ES dwa kolory czarny i biały

Duży centralny obiektyw sterowany jest elektronicznie, na górze obudowy znajdujemy jedynie logo Sony oraz nieduży znaczek 4K oraz SXRD - czyli oznaczenie technologii tworzenia obrazu, do której nawiążę w dalszej części materiału.

Sony VPL-VW570ES duży obiektyw z bliska

Sony VPL-VW570ES - złącza

Złącza pochowane są na bocznej ściance we wnęce, dzięki temu nie rzucają się w oczy i podczas instalacji można estetycznie ukryć kable. Jedynie zasilanie znalazło się z tyłu, również ukryte dość głęboko.

Dostępne wejścia:

 • HDMI - x2 (HDCP 2.2)
 • RJ-45
 • Trigger - x2
 • IR
 • UDB
 • RS232

Sony VPL-VW570ES wszystkie złącza

Są tu dwa pełnoprawne złącza HDMI z HDCP 2.2 obsługujące przepustowość 18 Gb/s, co daje możliwość przesyłania obrazu Ultra HD 4K HDR 60 fps. Poza tym RJ45 na przykład do profesjonalnej kalibracji, dwa złącza trigger, wyście czujki podczerwieni, USB do aktualizacji oprogramowania oraz RS232, czyli złącze serwisowe lub do sterowania przez systemy inteligentnego domu.

Przyciski do sterowania również nie rzucają się w oczy, jednak w razie potrzeby oferują możliwość dotarcia do każdej funkcji projektora.

Zobacz też:Ranking projektorów

Sony VPL-VW570ES - co wyróżnia go spośród konkurencji?

 • Jasność - 1800 ANSI (Lumen)
 • Kontrast - 350 000:1
 • Technologia tworzenia obrazu - SXRD
 • Rozdzielczość - 4K 4096 x 2160 px
 • Żywotność lampy - 6000 h

Mógłbym teraz zacząć opisywać możliwości tego projektora, jednak same dane techniczne nie będą w stanie przedstawić ani oferowanej jakości, ani dlaczego mielibyśmy za tą jakość zapłacić górę pieniędzy. Skupię się więc na tym, co wyróżnia Sony spośród konkurencji oraz jakie są różnice pomiędzy tymi dwoma modelami.

Sony VPL-VW570ES od góry

Technologia tworzenia obrazu

Po pierwsze przetwornik obrazu, czyli wspomniana wcześniej technologia SXRD - jest to autorskie rozwiązanie Sony. Dzięki bardziej zaawansowanemu układowi pryzmatów i paneli LCOS osiągamy kontrast oraz czerń niedoścignione dla technologii DLP czy LCD.

Technologia SXRD to również mniejsze odległości pomiędzy pojedynczymi pikselami, co ostatecznie daje obraz bardziej gładki i szczegółowy.

Wysoka jakość obiektywu

Wysokiej jakości obiektyw - tutaj analogia może być podobna jak do fotografii. Wiadomo, że porządne szkło kosztuje, dając za to niesamowite efekty. W tym przypadku jest podobnie; nie dość, że wykonany z wysokiej klasy podzespołów, to jeszcze jest niesamowicie precyzyjny, co zapewnia wysoką ostrość.

Oferuje ponad dwukrotne powiększenie, jak i duży zakres przesunięcia. To wszystko daje szerokie możliwości przy instalacji projektor. Cała regulacja odbywa się cyfrowo z pozycji pilota.

Sony VPL-VW570ES i jego obiektyw z bliska

Dodatkowo projektor posiada obiektyw z funkcją pamięci ustawień formatów. Pozwala w razie potrzeby wyświetlić obraz w formacie 16:9, a gdy trzeba - jednym przyciskiem zmienić format np. na 2.35:1. Jest to wyróżnik również w stosunku do tańszego VW270ES, który tej funkcjonalności nie posiada.

Procesory przetwarzania obrazu

Kolejną ogromną zaletą VW570ES są zastosowane tu procesory obrazu odpowiadające za przetwarzanie i obróbkę podanego sygnału. Sony potrafi wyświetlić sygnał 4K w wysokiej rozpiętości tonalnej w 60 klatkach na sekundę. HDMI oferuje pełną przepustowość 18 Gb/s. Dodatkowo Sony to również świetne systemy:

 • Reality Creation odpowiada za jakość wyświetlanych kolorów.
 • Motion Flow - czyli system odpowiadający za idealną gładkość ruchomego obrazu. Według mnie działa to świetnie i bardzo dobrze radzi sobie nawet z wyjątkowo szybkimi scenami, odpowiadając za minimalizację lagów, czyli pikselozy, która w takich przypadkach bywa standardem w tańszych rozwiązaniach.

Nawiązać trzeba też do kolejnej różnicy pomiędzy tymi dwoma modelami. VW570ES posiada dynamiczną przesłonę. Mówiąc prostym językiem, jest to specjalny filtr, który włącza się w ciemnych scenach, oferując niesamowicie mocną czerń. Dzięki temu producent może pochwalić się kontrastem dynamicznym w VW570ES na poziomie aż 350 000:1 .

Sony VPL-VW570ES - obraz

Te wszystkie unikalne cechy dają nam niesamowite wrażenia wizualne. Sony VPL-VW570ES to mistrz naturalizmu obrazu. Szczególnie w filmach, podłączając dobrej klasy odtwarzacz blu-ray możemy się poczuć znacznie lepiej niż w wielu porządnych kinach.

Te czernie, ta ilość szczegółów oraz dynamika obrazu jest po prostu niesamowita i wręcz niedościgniona dla większości projektorów na rynku. Mógłbym się długo rozwodzić nad szczegółami, kolorystyką, to wszystko pozostaje na najwyższym możliwym poziomie.

Sony VPL-VW570ES jakość obrazu w teście

Nie powiem jednak, że jest to najlepszy na świecie projektor i nie da się znaleźć lepszej jakości. Nawet Sony ma w swojej ofercie jeszcze wyższy model projektora, no ale powiedzmy, że dziś pozostajemy w chmurach, jeszcze nie lecimy w kosmos.

Warto też wspomnieć, że VW570ES jest też jednym z najlepszych urządzeń jakie widziałem pod względem odwzorowania obrazu o wysokiej rozpiętości tonalnej. HDR wygląda po prostu fantastycznie. Dynamika jasności jest ogromna, ale nie razi w oczy i ogląda się to komfortowo. Nieważne, czy w niewielkim pomieszczeniu mamy obraz 100-calowy, czy ponad 150-calowy. Dla Sony to nie problem.

Sony VPl-VW570 i konsola - jak to działa?

Przechodząc do gier - no właśnie, czy jest tu się nad czym rozwodzić?

Jak najbardziej, nie zapominamy, że PlayStation 4 PRO to konsola, która pozwala grać w 4K z HDR 60 klatkach na sekundę, a Sony VPl -VW570ES to projektor o bardzo niskim input lagu; poniżej 30 milisekund, a to bardzo dobry wynik zważywszy na to, że taki wynik osiągany jest przy obrazie 4K.

Sony VPL-VW570ES gra wyścigowa podczas testowania

Sony to projektor, który poza czernią oferuje mocne natężenie kolorów. Dlatego piękne widoki w wyścigówce lub krajobrazy w God of War wyglądają po prostu niesamowicie.

Po pewnym czasie grania zapomina się o tym, że mamy do czynienia z tak poważnym sprzętem. Uśmiech pojawia się na twarzy, są emocje i niczego nam nie brakuje. Myślę, że zabrzmi to przewrotnie, ale pod tym względem ten projektor sprawdza się po prostu niesamowicie.

Podsumowanie testu Sony VPL-VW570ES

Jeśli jesteś fanem dobrego obrazu, filmów na najwyższym poziomie, a dodatkowo Ty lub ktoś z Twojej rodziny lubi pograć w gry w najwyższej jakości, to Sony VPL-VW570ES jest dla Ciebie - o ile masz na niego worek pieniędzy. Warto skorzystać z okazji i zainteresować się takim ciekawym zestawieniem, czyli projektorem Sony 4K oraz konsolą PlayStation 4 PRO.

Sony VPL-VW570ES ocena z testu 5

Zobacz też inne recenzje projektorów:

blog comments powered by Disqus
Sony VPL-VW570ES + PlayStation 4 Pro - Test duetu dla wymagających graczy