PODPOWIEDZI:

Optoma UHD35 - Projektor do filmów i gier (RECENZJA)

Do naszej redakcji trafił bardzo ciekawy projektor marki Optoma. Model, z którym miałem już okazję pracować i zbudować na nim kilka kin domowych. Dopiero teraz dostałem go na dłużej, korzystałem u siebie w mieszkaniu i mogę na jego temat więcej powiedzieć. Muszę też przyznać, że jest o czym mówić, bo już dawno żaden projektor nie zaskoczył mnie aż tak pozytywnie i nie zrobił na mnie aż tak dobrego wrażenia podczas testowania. Poznajcie lepiej i Wy Optomę UHD35.

Optoma UHD35

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
4 GŁOSÓW
ZALETY
 • Niski input lag
 • Bogate możliwości ustawienia geometrii obrazu
 • Fantastyczny kinowy tryb referencyjny
 • Atrakcyjna cena
WADY
 • Nieduży zoom
 • Głośna praca w trybie jasnym

Pierwszy rzut oka na cenę i główne dane techniczne wygląda bardzo korzystnie. Za niecałe 4500 zł dostajemy niewielki projektor 4K z mocną lampą, wysokim kontrastem oraz bogatą funkcjonalnością gamingową.

Sprawdź cenę Optoma UHD35:

Optoma UHD35 oferta w sklepie

Optoma mocno rozepchała się na rynku tym modelem. Nie dość, że utarła nosa Epsonowi, który wychodzi o około 500 zł drożej, to jeszcze stworzyła realny wybór dla szukających naprawdę dobrego projektora DLP 4K ze średniej półki cenowej.

Przyznam, że nie pamiętam już, kiedy ostatnio widziałem tak bardzo dopracowany projektor w przedziale do około 6000 zł.

Optoma UHD35 - budowa projektora

Trochę klasyki i nowoczesności - jak na projektor 4K jest to nieduża konstrukcja. Wymiary w to 315 x 270 x 118 mm. Sprawiają, że jest on niewiele większy od prostych konstrukcji 4K i mniejszy niż konkurencyjne modele.

Obudowa w białym kolorze wygląda lekko i świeżo, jednocześnie w przypadku chęci montażu pod sufitem wpasuje się w większość nowoczesnych salonów.

Optoma UHD35 od przodu

Styl nawiązuje do większości projektorów Optomy. Obiektyw przesunięty nieco do prawej (patrząc na wprost), kratka wentylacyjna z boku, górny panel podzielony na gładką część z przyciskami do sterowania oraz drugą z charakterystycznymi przetłoczeniami. Schludny styl, który ma się raczej nie rzucać w oczy.

Obiektyw osadzono w taki sposób, że dostęp do regulacji wielkości obrazu jest z góry, a ostrość ustawiamy, obracając nim z przodu.

Optoma UHD35 regulacja nad obiektywem

Na tylnej części znajdujemy wejścia, których jest naprawdę sporo:

 • HDMI x2 2.0.
 • VGA.
 • USB (power out).
 • Wyjście optyczne audio.
 • Trigger 12v.
 • Analogowe wejście oraz wyjście audio.

Optoma UHD35 złącza

Pomimo tego że głównie korzystać będziemy ze złącz HDMI, to jednak taka paleta złączy pozwala nam na wiele.

USB, które daje prąd na zewnętrzne urządzenia, pozwala na łatwe i szybkie podłączenie takich zewnętrznych urządzeń jak Chromecast, Amazon Fire TV czy Apple TV. Świetna sprawa, która sprawia, że mam projektor Smart bez konieczności podłączania dodatkowych kabli.

HDMI - to chyba każdy wie - podłączenie dowolnych nowoczesnych urządzeń, jak dekoder TV, Blu-Ray, konsole do gier, komputer czy wspomniany wcześniej player sieciowy.

Optyczne wyjście audio pozwala w łatwy sposób wypuścić dźwięk na soundbar czy kino domowe. Trigger to już kwestia instalacyjna i zsynchronizowanie projektora z elektrycznym ekranem, aby ten automatycznie się opuszczał lub podnosił. Analogowe wejście i wyjście audio może współpracować np. ze złączem VGA.

Optoma UHD35 - możliwości i funkcje

 • Rozdzielczość 4K.
 • Jasność 3600 Ansi Lumen.
 • Technologia tworzenia obrazu DLP.
 • Wysoka rozpiętość tonalna HDR, HLG.
 • Głośność pracy 28/26 dB.
 • Tryby pracy lampy Jasny, Dynamiczny, Eco.
 • Żywotność lampy do 15 000 h.
 • Niski input lag.
 • Wysoka częstotliwość odświeżania 240 Hz.

Co zasługuje na specjalne uznanie? Przede wszystkim wysoka jasność. Pozwala bez problemu oglądać nawet w dzień lub przy zapalonym świetle. Oczywiście jeśli nie jest ekstremalnie jasno, to w trybie dynamiczny bez problemu możemy wyświetlić np. 100-calowy ekran i komfortowo oglądać materiały.

Optoma posiada też kilka trybów pracy lampy, gdzie najmocniejszy idealnie sprawdza się w dzień, a tryb Eco sprawia, że projektor staje się naprawdę cichy, a jednocześnie nieco mniejsze natężenie światła wydobywa zdecydowanie głębszą czerń.

Długa żywotność lampy spowoduje, że bez problemu będziemy mogli korzystać z takiego projektora nawet przez 10 lat bez niepotrzebnego strachu o dodatkowe koszty związane z wymianą lampy.

Obsługa HDR i HLG to już standard w tego typu projektorach. Warto zauważyć, że efekt jest nieco lepszy i dokładniej widoczny niż w poprzednim modelu UHD30, szczególnie pod względem wyższej jasności.

To, co bardzo istotne dla graczy, to niski input lag. W trybie gier projektor wyłącza wszelkie procesory poprawy kolorów. Dzięki temu zyskujemy czysty obraz bez przebarwień i jednocześnie bardzo szybką reakcję na nasze działania.

Nie dość, że w rozdzielczości Full HD jesteśmy w stanie wyświetlić obraz nawet 240 FPS-ów, to jeszcze input lag spada do trochę ponad 4 ms. W przypadku obrazów 4K jest nieco gorzej, ale i tak 16 ms to wartość godna pozazdroszczenia.

Optoma UHD35 - wysoka jakość obrazu i duże możliwości ustawień

Chciałbym skupić się też na rzeczach, które mnie osobiście najbardziej spodobały się w Optomie UHD35.

Pomimo tego że obiektyw dysponuje niedużym zoomem na poziomie 1,1 to jest on w stanie bardzo dobrze wyostrzyć obraz, działa precyzyjnie, dokładnie i kalibruje ostrość nawet na rogach ekranu.

Drugą sprawą jest sama instalacja i ustawienia geometrii obrazu. Jeżeli wieszamy projektor pod sufitem, to wiadomo, warto się przyłożyć i zrobić to dokładnie, abyśmy nie musieli korzystać z korekcji.

Jeżeli jednak stawiamy projektor gdzieś na szybko czy rozkładamy na stoliku specjalnie na projekcję, to mamy do dyspozycji korekcję trapezu w pionie i poziomie oraz to, co najciekawsze - korekcję rogów. Nie musimy dokładnie mierzyć, w którym miejscu postawić projektor; czy jest on w osi naszego ekranu czy nie. Wszystko kalibrujemy bardzo precyzyjnie.

Tryb gamingowy wygląda naturalnie. Gdy przełączyłem na tryb cinema, uzyskałem obraz nieco ciemniejszy, ale zapewniający lepszy kontrast. Oba z nich dają jednak duże nasycenie kolorów i wysoką jasność.

Jeżeli lubicie tak jak ja oglądać wieczorem, przy zgaszonym świetle, to koniecznie polecam sprawdzić tryb Referencyjny. Fantastyczna, mocna i smolista wręcz czerń. Niebywały naturalizm, delikatne rysowane barwy przeplatane sporą ilością cieni oraz gładkimi przejściami tonalnymi.

Optoma UHD35 podczas wieczornego seansu filmowego

Fantastyczny, kinowy efekt, niedościgniony dla wielu, nawet znacznie droższych projektorów. Oglądając w trybie referencyjnym, można poczuć się jak na wysokiej jakości seansie. Gdy dodatkowo korzystamy z trybu lampy Eko, projektor pracuje bardzo cicho, nie męcząc naszych uszu irytującym szumem.

Producent mocno reklamuje ten projektor jako urządzenie gamingowe, dobre do ogólnej domowej rozrywki, ale Optoma ciągle pozostała sobą i model UHD35 zaoferował też świetny kinowy obraz z doskonałą czernią i pięknym, stonowanym obrazem.

Fajnie, że ciągle pozostał ten sam pilot. Nieduży, z czytelnymi, podświetlanymi przyciskami i łatwym dostępem do najważniejszych funkcji. Pomimo tego że na co dzień raczej tylko włączamy i wyłączamy projektor, to warto sprawdzić menu i wszystkie zaawansowane ustawienia.

Optoma UHD35 pilot z zestawu

Tutaj naprawdę można ustawić bardzo wiele i wykrzesać z projektora nie dość, że dużo więcej, niż - jak to się mówi - “fabryka dała”, to jeszcze zrobić to według indywidualnych preferencji.

Podsumowanie

W swojej cenie Optoma UHD35 to zdecydowanie najlepszy, uniwersalny projektor. Wyróżnia się jasnością, szybką reakcją w grach i dużą ilością ustawień. To, co moim zdaniem najważniejsze, to wspaniały kinowy obraz. Czego chcieć więcej?

Optoma UHD35 ocena z testu 5/5

Sprawdź też inne testy projektorów:

blog comments powered by Disqus
Optoma UHD35 - Projektor do filmów i gier (RECENZJA)