PODPOWIEDZI:

Recenzja Huawei Watch GT 2 Pro po trzech miesiącach

Na rynku zegarków Huawei ugruntował swoją pozycję w segmencie do 1000 złotych. Ładne ekrany, długi czas pracy na baterii i cała lista funkcji life-loggingowych sprawiają, że zegarki często pojawiają się na nadgarstkach osób, które z aktywnością sportową nie mają za wiele wspólnego. Czy Huawei Watch GT 2 Pro jest urządzeniem zarówno sportowym, jak i codziennym?

Huawei Watch GT 2 Pro

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
10 GŁOSÓW
ZALETY
 • Wykonanie!
 • Ekran
 • Mnogość funkcji
 • Czas pracy na baterii
 • GPS
WADY
 • Brak aplikacji zewnętrznych
 • Brak płatności

Huawei wypuścił już kilka zegarków w serii Watch GT 2, a część z nich co jakiś czas trafia na całkiem atrakcyjną promocję. Czy w obliczu tego warto zainteresować się Huawei Watch GT 2 Pro? Co zmienia on w stosunku do poprzednika i jak wygląda na tle droższej konkurencji?

Sprawdź aktualną cenę Huawei Watch GT 2 Pro:

Huawei Watch GT2 Pro oferta dla ciebie euro.com.pl

To jeden z najlepiej wykonanych smartwatchy.

Na końcu tego zdania nie bez powodu gości kropka. Już w pierwszych wrażeniach z Huawei Watch GT 2 Pro nie odmawiałem tej konstrukcji uroku oraz wytrzymałości. Po trzech miesiącach mam pewność - zero rys na szafirowym szkle i ramie ze stopu aluminium to gwarancja wytrzymałości. Zupełnie uczciwie muszę przyznać, że mój nadgarstek niejednokrotnie spotkał się ze ścianą, a zegarek nie opuszczał mnie ani w kuchni, ani w łazience. Jego wytrzymałość to fakt. 

Huawei Watch GT 2 Pro ma koronki, które służą wyłącznie jako przyciski

Ze względu na obostrzenia związane z pandemią koronawirusa nie zabrałem smartwatcha na basen, ale codzienne kąpiele nie zrobiły na nim wrażenia. I mówię tu nie tylko o konstrukcji, ale też o dołączonych paskach z fluoroelastomeru z 17 otworami do regulacji i dwoma "szlufkami". Przez ponad 3 miesiące nie zmieniły one koloru ani swoich właściwości. Mocowanie 22 mm sprawia, że łatwo wymienić je na nieco bardziej elegancki element. 

Huawei Watch GT 2 Pro ma pasek z fluoroelastomeru

Zegarek warto codziennie przecierać. O ile co do trwałości ceramicznego "dekla" (choć nie da się go zdjąć) obaw nie miałem, tak często przecierałem go, by nie zakłócić działania umieszczonych pod nim elementów. Podobny proces obowiązywał pasek z wytłoczonym napisem, który delikatnie się tłuści. To jednak nie wady zegarka, a cechy typowe dla jakiejkolwiek konstrukcji.

Huawei Watch GT2 Pro należy często przecierać

Są dwie rzeczy, które dla mnie są trudne do przebolenia. Pierwsza z nich to gabaryty zegarka. Ten waży 52 gramy i ma grubość 11,4 milimetra. Nie jest to konstrukcja dla zwolenników lekkości, a i podczas pogoni za autobusem dawała się we znaki. Druga, bardziej frapująca mnie rzecz, to niepełne wykorzystanie koronek. Dlaczego ich obrót nie służy do nawigacji w systemie? Nie wiem, ale jest to zmarnowany potencjał, gdyż działają one wyłącznie jak przycisk.

Huawei Watch GT2 Pro do chudych nie należy

Ekran w Huawei Watch GT 2 Pro

Stosunkowo nieduży bezel pełni w zegarku funkcję ramek dla wyświetlacza 1,39" o rozdzielczości 454x454. Zagęszczenie 461 ppi to rewelacyjny wynik. Jednak to, co sprawia, że urządzenie zasługuje na przydomek "Pro", to ekran AMOLED. Choć w tej cenie smartfony otrzymują ładniejsze i większe matryce, to jak na poziom zegarków jest naprawdę przyzwoicie. Czytelność w jasnym słońcu jest dobra - na tyle, by nie musieć zbliżać zegarka do oczu ani desperacko poszukiwać cienia w słoneczne dni.

Ekran Huawei Watch GT2 Pro to naprawdę dobra matryca

Nieco rozczarowuje jasność minimalna - jest zdecydowanie za wysoka i potrafi oślepić osobę śpiącą obok. Stopni jej regulacji otrzymaliśmy 5, a smartwatch oferuje też automatyczną korektę, która rzadko się myli. Nieco gorzej działa automatyczne wybudzanie przy podniesieniu ręki. W modelowych scenariuszach zegarek uruchamia ekran po krótkiej zadumie, ale przy mniej dynamicznym ruchu albo samym obrocie przedramienia raczej nie zobaczymy aktualnej godziny.

Personalizacja tarczy zegarka w Huawei Watch GT 2 Pro
Huawei Watch GT2 Pro korzysta z dostępu do sklepu z tarczami - płatnymi i bezpłatnymiEkran wyboru tarczy w aplikacji Huawei ZdrowieHuawei Watch GT2 Pro - personalizacja tarcz
Huawei Watch GT2 Pro korzysta z dostępu do sklepu z tarczami - płatnymi i bezpłatnymiHuawei Watch GT2 Pro - ekran wyboru tarczyHuawei Watch GT 2 Pro pozwala stworzyć własną tarczę

W aplikacji Huawei Zdrowie znajdziemy około 200 tarcz. Rozczarowuje brak języka polskiego na tych wgranych fabrycznie (z wyjątkiem kilku). Tak, to mała rzecz, ale za każdym razem trzeba pamiętać o tym, że "Thursday" to wtorek. Ledwie kilka podstawowych motywów ma polskie dni tygodnia, a żaden pobrany ze sklepu Huawei'a (większość płatnych) nie może się tym pochwalić. By wyrównać nieco bilans zysków i strat - ich różnorodność jest całkiem spora, a każde zdjęcie dzięki funkcji OneHop może stać się jedną z nich.

Czy Huawei Watch GT 2 Pro sprawdzi się jako odtwarzacz muzyki?

To jeden z tych smartzegarków, który pozwoli wam odtwarzać muzykę. Nie chodzi tu wyłącznie o kontrolę tego, co dzieje się na smartfonie. Za pośrednictwem aplikacji Huawei Zdrowie wgracie utwory, które potem odtworzycie na wbudowanym głośniku. Lojalnie uprzedzam - ten nie nadaje się do długiego słuchania muzyki i raczej średnio radzi sobie z hitami. Zdecydowanie lepiej Huawei Watch GT2 Pro potraktować jako odtwarzacz MP3 do bezprzewodowych słuchawek (o pojemności 2 GB).

Huawei Watch GT 2 Pro może odtwarzać zapisaną muzykę

Niestety, nie połączymy naszego zegarka ze Spotify czy innym serwisem streamingowym, nawet jeśli w pobliżu mamy telefon. Zamiast tego, możemy kontrolować na zegarku muzykę odtwarzaną z telefonu, w tym z serwisów streamingowych. Płynność kontroli oceniam na wzorcową, ponadto poza przełączaniem skontrolujemy też głośność dotykowo i bocznymi przyciskami. To świetne rozwiązanie na treningi.

Rozmowę na Huawei Watch GT2 Pro przeprowadzicie bez większych problemów

Huawei Watch GT 2 Pro sprawdzi się też jako narzędzie do odbierania rozmów telefonicznych. Wbudowany mikrofon zachowuje jakość porównywalną do tego, co słyszymy na smartfonach, choć nie jest tak dobry w odszumianiu otoczenia (pewnie dlatego, że nie ma mikrofonu towarzyszącego). Z kolei na głośników rozmówcę słychać stosunkowo wyraźnie i głośno - na tyle, by rozmowę mogła zarejestrować inna osoba. 

Interfejs i płynność działania Huawei Watch GT 2 Pro

Huawei z oczywistych względów nie korzysta z platformy Wear OS od Google ani innego amerykańskiego odpowiednika. Zamiast tego na zegarku znajdziemy autorskie oprogramowanie Huawei w wersji 10, które podczas testów otrzymało dwie spore aktualizacje. Te instalujemy za pośrednictwem smartfona po wysłaniu ich Bluetooth 5.1, bowiem zegarek nie obsługuje ani Wi-Fi, ani żadnego ze standardów SIM. 

Pasek ze skrótami do funkcji w Huawei Watch GT2 Pro

Konstrukcja działa w oparciu o Kirina A1 - jednostkę z pojedynczym rdzeniem o taktowaniu 200 MHz, którą wspierają 32 MB RAM-u. Choć wydaje się, że to mało, to wystarcza do uruchomienia muzyki, prostej, matematycznej gry przy jednoczesnym stałym pomiarze aktywności, tętna oraz natlenienia krwi. Jak na smartzegarek, nie jest to imponujące, ale też zupełnie wystarczające, szczególnie, że urządzenie nie posłuży do nawigacji i nie taki jest jego cel (choć może odtworzyć trasę powrotną po aktywności).

Zegarek obsługuje powiadomienia, ale nie pozwala na nie odpowiadać

Nawigacja po systemie przypomina nieco interfejs smartfonów. Z góry wysuniemy pasek ze skrótami pozwalającymi szybko znaleźć smartfona czy włączyć tryb cichy. By przejść do przewijanego w dół menu z funkcjami, naciskamy górną koronkę, a następnie przewijamy niczym w telefonie. Działanie drugiego przycisku ustawimy tak, by przekierowywał do jednej z wymienionej funkcji. 

Menu w Huawei Watch gt2 pro przewijamy palcem

A tych jest całkiem sporo, bo oprócz tak oczywistych jak pomiar pulsu czy minutnik znajdziemy ćwiczenia oddechowe, barometr, kompas, a nawet latarkę. Na odpowiedź po dotknięciu zawsze trzeba poczekać około pół sekundy, natomiast czas ten jest stały w każdym miejscu systemu, przez co nie irytuje nadmiernie. Przesuwając od lewej do prawej cofniemy się o jeden poziom, a na głównym ekranie przełączymy między kilkoma ulubionymi aplikacjami.

Interfejs zegarka Huawei jest przejrzysty i krótka wizyta w ustawieniach wystarczy, by zrozumieć wszystkie funkcje. Kolorowa nakładka i responsywność pozwalają myśleć o urządzeniu w kategoriach codziennego kompana. Po chwili znałem już wszystkie elementy interfejsu, przez który poruszałem się sprawnie i wygodnie.

Jak sprawuje się aplikacja Huawei Zdrowie?

To, co widzimy na zegarku, to jedno. Inną sprawą jest to, że bez smartfona jego funkcje są ograniczone do pomiarów i pokazywania godziny. To po sparowaniu wewnątrz aplikacji Huawei Zdrowie dostajemy informacje o pogodzie, wgrywamy nowe tarcze czy synchronizujemy wyniki snu, stresu oraz aktywności, by otrzymać łączny raport. Niestety, danych nie wyeksportujemy w żadnej z form poza aplikację. No chyba, że za pomocą zrzutów ekranów.

Pomiary w Huawei Watch GT 2 Pro
Ekran główny aplikacji Huawei ZdrowiePomiar snu w aplikacji Huawei ZdrowieInformacje na temat snu w kilku grupachPomiar natlenienia krwi w aplikacji Huawei ZdrowiePomiar kroków w aplikacji Huawei ZdrowiePomiar pulsu w aplikacji Huawei Zdrowie
Ekran główny aplikacji Huawei ZdrowiePomiar snu w aplikacji Huawei ZdrowieInformacje na temat snu w kilku grupachPomiar natlenienia krwi w aplikacji Huawei ZdrowiePomiar kroków w aplikacji Huawei ZdrowiePomiar pulsu w aplikacji Huawei Zdrowie

Szkoda, bo pomiary są wielowątkowe i raczej zgodne ze stanem faktycznym. Jedynie dwukrotnie zetknąłem się z sytuacją, gdzie w środku nocy zegarek uznał mój puls za wysoki. Program wyciąga dane z zegarka na ekran główny, gdzie podaje informacje o ostatnim pomiarze. Po kliknięciu przekierowuje nas do ekranu z wynikami, które obejrzymy w pionie lub w poziomie dla większej precyzji pomiaru. W przypadku trasy ostatniego marszu, biegu lub przejazdu pokaże go na mapie.

Aplikacja pozwala zainicjować programy treningowe (o nich więcej w późniejszej części) w zależności od naszego poziomu i wykorzystuje autorskie mapy Huawei do tworzenia trasy na żywo. Najwięcej dzieje się jednak w sekcji "Urządzenia". To tam znajdziemy zegarek po sparowaniu.

Ustawienia w aplikacji Huawei Zdrowie
Huawei Watch GT 2 Pro - ustawieniaLista ustawień w Huawei Watch GT 2 Pro

Z jednego miejsca ustawimy tarcze zegara i alarmy. Włączymy lub wyłączymy monitorowanie pracy serca, stresu, snu czy natlenienia krwi, dodamy ulubione kontakty (maksymalnie 10), skontrolujemy powiadomienia i pobierzemy aktualizacje. To tu znajdziemy aplikacje na zegarek, których praktycznie nie ma. Mówię praktycznie, bowiem za pierwszym razem pokazało mi się ich ledwie kilka, a teraz ich lista na telefonie nie chce się uruchomić. 

Działanie Huawei Zdrowie na pewno wymaga pewnych poprawek. Niejednokrotnie powiadomienia nie docierały do zegarka mimo włączonego Bluetooth i wyłączonych trybów "Nie przeszkadzać". Ponadto pewne funkcje w aplikacji powielają się, przez co jej przejrzystość spada.

Funkcje sportowe Huawei Watch GT 2 Pro i pomiary

Zegarek robi niemal wszystko, co powinno robić urządzenie w tej cenie. Zegarek mierzy:

 • Puls z 10-minutowym odstępem lub jednorazowo
 • Poziom stresu - co pół godziny lub jednorazowo
 • Jakość snu (z wykrywaniem zaśnięcia i wstawania) - stale lub jednorazowo
 • Poziom natlenienia krwi - jednorazowo lub w interwałach półgodzinnych
 • Ciśnienie (barometr)
 • Różnicę wysokości
 • Spalone kalorie

Wyniki ćwiczenia możemy podglądać na bieżąco w jego trakcie, a angielski lektor poda nam czas pokonania kilometra. Co ważne, nie tracimy przy tym informacji o godzinie, co jest domeną tańszych urządzeń. Ponadto zegarek dobiera dopasowane do informacji o naszym organizmie momenty, w których mamy przejść z rozgrzewki do fazy intensywnego wysiłku czy też fazy spoczynkowej.

Możliwości sportowe aplikacji Huawei Zdrowie
Ekran treningu przed jazdą na rowerzeEkran treningu przed biegiem na bieżniEkran treningu pozwala wybrać muzykę do bieganiaPomiar treningu i konkretnych parametrówUstawienia tempa biegu dopasujemy do naszej kondycjiW ustawieniach znajdziemy objaśnienie terminów używanych w zegarku
Ekran treningu przed jazdą na rowerzeEkran treningu przed biegiem na bieżniEkran treningu pozwala wybrać muzykę do bieganiaPomiar treningu i konkretnych parametrówUstawienia tempa biegu dopasujemy do naszej kondycjiW ustawieniach znajdziemy objaśnienie terminów używanych w zegarku

Wewnątrz aplikacji Huawei Zdrowie znajdziemy sekcję "Ćwicz", z której poziomu wybierzemy jedno z czterech ćwiczeń - bieganie na dworze, bieganie na bieżni stacjonarnej, jazda na rowerze i spacer. Przy bieganiu urządzenie zaproponuje dodatkowe programy, które pozwalają realizować podstawowe albo zaawansowane cele. Wszystko przy podglądzie z wykorzystaniem GPS-a. Programy posiadają dokładny, minutowy podział aktywności, by zachowywać dobrą kondycję z wyczuciem.

Wewnątrz Huawei Watch GT 2 Pro znajdziemy kilkanaście dyscyplin: Treningi biegowe, bieganie w terenie na bieżni, marsz w terenie i marsz na bieżni, kolarstwo oraz rower stacjonarny, pływanie na basenie otwartym oraz zamkniętym, wędrówka górska, bieg przełajowy, golf, jazda na nartach, snowboard, narciarstwo przełajowe, triathlon, orbitrek, ergometr oraz inne. Na zegarku ustawimy też własną aktywność w jednej z 84 pozostałych dyscyplin (są nawet wyścigi samochodowe i przeciąganie liny).

Pomiar aktywności w Huawei Watch GT 2 Pro jest dokładny

Wewnątrz zegarka znajdziemy dużo informacji o aktywnościach, pulsie i stresie, ale by dowiedzieć się więcej o śnie, niezbędne jest uruchomienie aplikacji i odczytanie dość niejasnego wykresu. Na szczęście poniżej znajdziemy sporą listę parametrów mierzonych podczas snu (jak jakość i ciągłość snu głębokiego, jakość snu płytkiego i REM czy jakość oddechu). We wszystkie pomiary uzyskujemy wgląd w skali dnia, tygodnia, miesiąca oraz roku. 

Zegarek nie mylił się co do momentów, w których szedłem spać oraz wstawałem, nawet jeśli miało to miejsce w środku nocy. Dzięki sporej wytrzymałości zegarek może sprawdzić się jako kompan licznych aktywności. Jedyną przeszkodą wydaje się, ponownie, być jego waga.

Bateria Huawei Watch GT 2 Pro to smartwatchowe mistrzostwo

Wagę 52 gramów uzasadnia nie tylko wykonanie, ale 455 mAh pojemności baterii. Model Pro otrzymał bezprzewodowe ładowanie, które zadziała nie tylko z dedykowaną ładowarką, ale i standardem Qi. Ładowanie od zera do pełna trwa około godzinę i 50 minut. Jeśli zamierzacie zakończyć ładowanie szybciej, nie zakładajcie zegarka zaraz po odłączeniu od magnetycznej ładowarce - urządzenie robi się dość gorące.

Huawei Watch GT2 Pro ma mocną baterię

To, co jednak najważniejsze, to czas pracy na baterii. A ten jest rewelacyjny. Choć obietnica dwóch tygodni pracy nie zawsze jest tu spełniona, to 12 dni pracy jest zadowalającym wynikiem. Ten rezultat osiągnąłem przy stałym pomiarze snu i pulsu oraz przy ekranie wybudzanym gestem ręki. Przy ekranie zawsze włączonym, dołożonym pomiarze natlenienia krwi wynik schodzi do mniej więcej 5-6 dni. To rezultat niepozostawiający złudzeń - z baterią Huawei Watch GT2 Pro dobrze się żyje.

Jaki jest Huawei Watch GT2 Pro i czy warto go kupić?

Zegarek Huawei Watch GT 2 Pro stara się być dla każdego, ale takim nie może być. Brak płatności zbliżeniowych czy dość spore gabarytyodepchną część użytkowników. Podobnie jak brak możliwości eksportowania danych treningowych do innego urządzenia i zamknięcie systemu Huawei na pewno sporymi przeszkodami.

Huawei Watch GT2 Pro wygląda i działa dobrze

Jeśli to w żadnym stopniu nie zniechęciło cię do kupna tego zegarka, to uważam, że zdecydowanie warto. Przez cały czas miałem wrażenie obcowania z produktem premium, który nie tylko wygląda dobrze, ale i oferuje sporo. W okresie dwóch miesięcy poprawiłem jakość swojego snu i zyskałem wgląd w informacje o moim ciele, które pozwalają wysunąć kilka wniosków przy wizycie u lekarza. Sam zegarek oferuje dużo i ogromnie szkoda, że zabrakło aplikacji zewnętrznych, by go wspomóc. 

To największy kłopot - choć urządzenie samo w sobie się broni, to możliwości rozszerzenia nie widzę zbyt wiele. Jeśli jednak zależy ci na bardzo trwałym urządzeniu działającym sprawnie i dokładnie, a przy tym długo na jednym ładowaniu - to opcja dla ciebie. Mi zegarek mocno się spodobał przede wszystkim jako gadżet przedłużający ideę smartfona, przez co rośnie nasza produktywność oraz skupienie. Huawei Watch GT 2 Pro na pewno jest propozycją godną rozpatrzenia przy wyborze zegarka. 

Ocena Huawei Watch GT 2 Pro:

Huawei Watch GT 2 Pro - ocena 4,5 gwiazdki na 5

Wyróżnienia dla Huawei Watch GT 2 Pro:

Wyróżnienie videotestów dla Huawei Watch GT 2 ProWyróżnienie dla Huawei Watch GT 2 Pro za jakośćWyróżnienie dla Huawei Watch GT 2 Pro za funkcjonalność

blog comments powered by Disqus
Recenzja Huawei Watch GT 2 Pro po trzech miesiącach