To już kolejna edycja tego typu projektorów. Wcześniej mieliśmy do czynienia z modelami TK800 oraz TK800M. TK810, którego tym razem testujemy, jest z założenia bardzo zbliżony, jednak producent postarał się nie tylko o lekkie podrasowanie danych technicznych - wprowadził także znacznie bogatszą funkcjonalność.
Sprawdź cenę BenQ TK810:
BenQ TK810 - Wygląd zewnętrzny
W porównaniu do wcześniejszych modeli można powiedzieć, że to właściwie z taka sama obudowa. Podobnie jak w poprzednikach mamy do czynienia ze stosunkowo niedużymi wymiarami. Obłe kształty zarówno na górze, jak i po bokach wyglądają estetycznie i nowocześnie.
- Na górze znajdziemy niezbędne przyciski do sterowania funkcjami oraz klapkę, pod którą umieszczone zostały pokrętła do regulacji powiększenia i ostrości obrazu.
- Po bokach umieszczone zostały kratki wentylacyjne, a z tyłu niezbędne złącza.
- Przód również nawiązuje do poprzednich modeli, jednak tym razem producent postawił na inny kolor. Wcześniej projektory mieniły się w jasno niebieskich barwach, a teraz widzimy elegancką czerń.
Benq TK810 - Główne dane techniczne
Główne dane techniczne przedstawiają się następująco:
- Jasność: 3200 ANSI Lumen
- Kontrast: 10000:1
- Żywotność lampy: 15 000 h
- Rozdzielczość: 4K 3840x2160 px
- Tryb obrazu: HDR
- Dodatkowe funkcje i technologie: Upłynniacz obrazu, redukcja szumów, Lumi Expert
Wywnioskować z tego można, że BenQ TK810 nie jest typowym projektorem do kina domowego.
Ta wysoka jasność oraz duża, widoczna ostrość pozwalają na wyświetlanie jasnych i wyrazistych obrazów nawet w dzień.
Taki właśnie był zamysł producenta, aby stworzyć model, który nie będzie skazywał użytkowników tylko na oglądanie wieczorem lub na całkowite zasłonięcie okien w pomieszczeniu.
Benq TK810 dzięki wysokiej jasności oraz kołu barwnemu RGBW produkuje jasne kolory - dobrze widoczne nawet w warunkach, które nie są dostosowane do projekcji obrazu. To rzadkość w porównywarce projektorów.
Widać, że jest to model, który można zainstalować w pokoju dziennym, użytkowym salonie lub który zabierzemy ze sobą na działkę czy do znajomych, aby w większym gronie cieszyć się filmami lub wydarzeniami sportowymi na dużym ekranie.
Jest to projektor, który dobrze sobie poradzi w warunkach, w których obraz ze zwykłych projektorów do kina domowego stanie się wyblakły i niewyraźny.
Benq TK810 - Dostępne złącza
Tak jak wspomniałem wcześniej, z tyłu projektora znajdziemy paletę z wszelkimi złączami. Tych jest naprawdę sporo i pozwalają one na podłączenie wielu urządzeń na różne sposoby. Typowa cecha dla najlepszych projektorów.
- Zacznijmy od najważniejszych wejść, czyli cyfrowych złącz HDMI - te są w ilości dwóch sztuk i pozwalają na podłączenie dowolnych dekoderów, konsol do gier czy odtwarzaczy multimedialnych wysokiej rozdzielczości. Oczywiście obsługują materiały 4K.
- Dodatkowo na pokładzie znajdziemy wejścia USB; również są dwa, z tym że jedno z nich służy do podłączenia przenośnych dysków lub pendrive'a, a drugie pozwala zasilić zewnętrzne urządzenia, takie jak Chromecast czy bezprzewodowy przekaźnik sygnału HDMI, który oferowany jest opcjonalnie.
- Pomimo tego, że są tu wbudowane głośniki i mogę powiedzieć, że grają przyzwoicie, to wiadomo, że projektor dobrze jest podłączyć do soundbara lub zestawu kina domowego. W tym przypadku mamy dwa złącza do wyboru. Możemy to zrobić albo drogą analogową, wybierając wejście Jack 3,5 mm, albo za pomocą złącza cyfrowego SPDiF.
- Z tyłu znajdziemy także złącza serwisowe, jak mini-USB oraz RS232, a jeśli chcielibyśmy połączyć projektor z elektrycznie rozwijanym ekranem i sterować nim automatycznie, to do dyspozycji mamy złącze Trigger 12V.
BenQ TK810 - Smart projektor z Android TV
Poza tym, że BenQ TK810 pozwala na podłączenie do niego wielu źródłowych urządzeń, to sam jest w stanie połączyć się z internetem i wyświetlać filmy czy seriale z popularnych platform VOD.
Razem z projektorem znalazłem w pudełku niewielki USB stick, który zainstalowałem pod górną częścią obudowy. Jest to adapter uruchamiający w projektorze wszelkie funkcje sieciowe. Urządzenie łączymy z naszą siecią bezprzewodowo i zyskujemy dostęp do wielu popularnych aplikacji.
Dzięki platformie Android i aplikacji Aptoide pobierzemy na nasz projektor takie aplikacje jak Netflix czy Youtube - obejrzymy więc materiały bez potrzeby podłączania jakichkolwiek dodatkowych sprzętów.
Muszę przyznać, że aplikacja Netflixa pobrana z Aptoide działa nieco topornie w połączeniu z zestawowym pilotem. Trochę trudno nawigować kursorem lub wybierać kolejne epizody w serialach. Podłączenie bezprzewodowej myszki znacznie ułatwiło sprawę i korzystanie z Netlixa i Youtube’a stało się proste i przyjemne.
Pochwalę BenQ za to, że zrobiło dobry krok ku większej funkcjonalności projektorów i zaaplikowało funkcje smart, jednak oczekuje w przyszłości rozwinięcia tych możliwości o więcej dostępnych aplikacji oraz nieco łatwiejsze korzystanie.
BenQ TK810 - Jakość obrazu
Omawiając jakość obrazu, musimy mieć w pamięci cenę (około 5500 zł), która jest jedną z niższych w kategorii projektorów 4K.
Projektor świeci przede wszystkim bardzo jasnym i wyrazistym obrazem. Kolory są mocno uwydatnione i widać w nich przewagę białych odcieni. To wszystko ma za zadanie umożliwić nam komfortowe oglądanie w jasnych pomieszczeniach.
Czasami można dopatrzeć się aż zbyt wielkiego nasycenia kolorów czy przepaleń w bardzo jasnych scenach, jednak takie zarządzanie obrazem sprawia, że w ciemniejszych elementach obrazu nie tracimy szczegółów.
Dobre kontrasty oraz mocne kolory to główne i bardzo pozytywne pozytywne cechy projektora Benq TK810.
Podsumowanie testu BenQ TK810
BenQ TK810 to dobry projektor dla wszystkich tych, którzy w stosunkowo niedużym budżecie oczekują uniwersalnego rozwiązania z jakościowym obrazem i ciekawymi funkcjami.
Idealnie sprawdzi się zarówno w salonie, jak i pokoju dziennym, jednak wieczorem również zrobi dobre wrażenie, zapewniając dobrą ostrość oraz mocne kolory.
To fajne rozwiązanie także dla tych, którzy oczekują kompletnego urządzenia do oglądania filmów z internetu.
Smart projektor z przyzwoitymi głośnikami i dużym obrazem. Czego chcieć więcej?
![]() | ![]() |
Sprawdź też poprzednie testy projektorów:
- Epson EH-TW7000 - Test uniwersalnego projektora 4K
- Test Epson EF-100 - Mały i uniwersalny projektor
- Sony VPL-VW570ES + PlayStation 4 Pro - Test duetu dla wymagających graczy
- BenQ TK800M i BenQ W1720 - Porównanie i Test projektorów 4K
- Test BenQ W2700 - Projektor dla bardziej wymagających kinomaniaków
- Test projektora 4K SONY VPL-VW270 - Czy jest wart swojej ceny?