Gdybym w kilku słowach chciał jakoś zakwalifikować Epsona EH-TW7000, powiedziałbym, że jest to półprofesjonalny projektor kina domowego.
Dlaczego? Z jednej strony, patrząc na jego cenę, można go umiejscowić raczej w pobliżu dolnej granicy projektorów 4K, z drugiej jednak, ma on w sobie wiele rozwiązań zaczerpniętych wprost z profesjonalnych modeli ze znacznie wyższych przedziałów cenowych, które pojawiają się czasem w rankingu projektorów. O tych rozwiązaniach oraz ogólnych cechach tego projektora przeczytasz w dalszej części recenzji.
Sprawdź cenę testowanego projektora:
Epson EH-TW7000 - wygląd zewnętrzny
Jeżeli ktoś interesuje się nieco rynkiem projektorów, to patrząc na nowy projektor Ultra HD od Epsona, mógłby powiedzieć, że gdzieś już ten sprzęt widział. Budowa zewnętrzna jest prawie taka sama jak w poprzednim modelu EH-TW6700.
Biała i obła obudowa wygląda całkiem nowocześnie i wykonana jest z dobrej jakości plastików wykończonych na wysoki połysk. Obiektyw nie jest umieszczony centralnie, a nieco na prawo, patrząc na wprost projektora.
Nad nim pokrętła do regulacji przesunięcia obiektywu i dalej na górnej części przyciski do sterowania wszelkimi funkcjami. Z tyłu znajdziemy złącza, a na boku i z przodu kratki wentylacyjne.
Całość prezentuje się bardzo poprawnie; gabaryty nie są zbyt duże, dzięki temu projektor dobrze będzie się prezentował zarówno pod sufitem, jak i na stoliku czy dedykowanej półce.
Epson EH-TW7000 - bogata funkcjonalność
Epson pod względem ustawień znacznie przewyższa konkurencję. Przede wszystkim ma duży i bardzo precyzyjny obiektyw. Wiadomo, im większe szkło, tym lepiej sobie radzi z wyświetlaniem obrazu. Poza tym duży zakres regulacji powiększania i zmniejszania obrazu daje nam wygodę instalacji lub wyboru miejsca ustawienia projektora.
Dodatkowo dla wygody instalacji lub ustawienia projektora Epson EH-TW7000 oferuje szereg dodatkowych funkcjonalności. Najbardziej podstawową korekcja trapezu - ta występuje zarówno w pionie, jak i poziomie, dlatego projektor możemy ustawić nie tylko w osi, ale również rzucić projekcję pod kątem.
Epson EH-TW7000 wyposażony jest w spory Lens Shift, czyli przesunięcie obiektywu, które również pozwala dostosować miejsce wyświetlanego obrazu, jednak bez jakiejkolwiek cyfrowej korekcji, co zapewnia pełną jakość bez zniekształceń.
Należy też zaznaczyć, że są to funkcje, które znacznie odróżniają Epsona od rynkowej konkurencji, bo niektóre projektory albo w ogóle ich nie mają, albo w bardzo ograniczonym zakresie.
Warto też spojrzeć na tył i przyjrzeć się ilości złączy. W tym przypadku nie ma przepychu - jest to, co być musi, czyli dwa wejścia HDMI 2.0 z protokołem HDCP 2.2. Współpracują w pełni z sygnałem 4K Ultra HD. Dodatkowo znajdziemy wyjście dźwięku oraz USB, które służy do zasilania urządzeń zewnętrznych, jak np. Chromecast.
Epson EH-TW7000 - ustawienia
Uruchamiając projektor po raz pierwszy, najpierw zajrzałem do menu ustawień, aby przejrzeć wszystkie funkcje i możliwości. Muszę przyznać, że są rzeczywiście duże, menu jest oczywiście w języku polskim, proste i czytelne.
Poza wszelkimi standardowymi dla projektorów ustawieniami, jak tryby kolorów, te zdefiniowane przez producenta lub możliwość ustawienia ich wedle indywidualnych potrzeb, znajdujemy kilka funkcjonalności związanych z wyświetlaniem obrazu Ultra HD.
Możemy ustawić przestrzeń kolorów, w jakiej ma pracować projektor. BT709 lub BT2020 odpowiednia właśnie dla materiałów Ultra HD, albo wybrać tryb pracy wysokiej rozpiętości tonalnej - do wyboru mamy HDR lub HLG.
Dodatkowo Epson EH-TW7000 pozwala na ustawienie intensywności efektu HDR, co według mnie jest ogromnym plusem, ponieważ spotykałem się już z modelami, które świeciły po prostu za mocno i raziły w oczy.
Tutaj wszystko mogę dopasować do moich preferencji.
Muszę przyznać, że dostęp do wszelkich funkcji jest łatwy, wszystkie ustawienia są dobrze opisane, a duży pilot zdecydowanie ułatwia nawigowanie po wszelkich funkcjonalnościach.
Epson EH-TW7000 - dane techniczne
Przeglądając dane techniczne, wygląda to następująco:
- Rozdzielczość: 4K ( optymalizacja)
- Wysoka jasność 3000 Ansi Lumenów
- Kontrast: 40 000:1
- Układ Optyczny : 3LCD
- Długa żywotność lampy 5000 h ( eco)
- Zoom : 1-1,62
- Waga : 6,6 kg
Wywnioskować z tego możemy, że producent idzie maksymalnie w kierunku uniwersalnego rozwiązania do wszelkich domowych zastosowań. Stawia zarówno na oglądanie filmów, seriali, granie w gry czy kibicowanie podczas wydarzeń sportowych. Jak to wyszło w rzeczywistości?
Epson EH-TW7000 - jakość obrazu
Jakość obrazu mogę określić jako dobrą kontynuację działań Epsona na przestrzeni lat. Jest to, czego możemy oczekiwać od Epsona, czyli obraz naturalny, bez przebarwień i naleciałości, z dobrymi przejściami tonalnymi, nakierowany na maksymalne odwzorowanie kolorów zamierzonych przez reżyserów.
Kolory jak zwykle są mocne, dobrze nasycone i widoczne nawet w warunkach wcale nie przeznaczonych dla działań projektora. Pomimo bocznego światła lub zapalonego kinkietu odbiór wyświetlanego obrazu pozostaje na komfortowym poziomie.
Mocne kolory, wysoka jasność, łagodne przejścia tonalne i bardzo wysoka ostrość. Podczas testowania Epsona EH-TW7000 dostrzegłem właśnie te zalety obrazy.
Warto w tym przypadku zaznaczyć i znów zatrzymać się przy obiektywie. Jego wysoka ostrość oprócz pracy w jakości Ultra HD jest właśnie największą różnicą, jaką zauważyłem w stosunku do wcześniejszego projektora Epson EH-TW6700. Ostrość rzeczywiście jest bardzo dokładna i precyzyjna. Widzimy więcej szczegółów niż we wszelkich poprzednich konstrukcjach. Duży i bardzo konkretny krok na przód.
Dzięki aktywnej przesłonie dobrze prezentuje się czerń, a kontrast, który przedstawia Epson, czyli 40 000:1, wydaje się realny, a nie przesadzony - tak jak często podają to inni producenci.
Podsumowanie
Podsumowując, bardzo dobry i uniwersalny projektor do wszelkich domowych zastosowań. Polecam wszystkim, którzy szukają projektora nie tylko do nocnych projekcji filmowych, ale też do seriali, obejrzenia czegoś w dzień, wyświetlania wydarzeń sportowych lub nawet grania w gry.
Jeden z najlepszych uniwersalnych projektorów, który oferuje więcej niż tylko podstawowe przyzwoite doznania.
Zobacz też inne testy i porównania projektorów:
- Test Epson EF-100 - Mały i uniwersalny projektor
- Sony VPL-VW570ES + PlayStation 4 Pro - Test duetu dla wymagających graczy
- BenQ TK800M i BenQ W1720 - Porównanie i Test projektorów 4K
- Test BenQ W2700 - Projektor dla bardziej wymagających kinomaniaków
- Epson EH-TW5400 vs Optoma HD27e - Porównanie tanich projektorów
- Test Epson EH-TW7400 - Profesjonalny projektor do kina domowego
- Optoma HD27e i Optoma HD144X - Test projektorów domowych