PODPOWIEDZI:

Test Sony VPL-VW290ES - Projektor 4K dla entuzjastów

W ostatnim czasie firma Sony zaprezentowała dwa nowe modele projektorów. VPL-VW290ES zastąpił model 270ES, a VPL-VW890ES model 870ES. Tym samym cała gama zyskała jednolite oznaczenie, ale to co ważniejsze, to model VPL-VW290ES, o którym mówi dzisiejszy materiał, został wyposażony w technologię wprost z wyższych modeli.

Sony VPL-VW290ES

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Fantastyczny obraz
  • Mocna czerń
  • Funkcja Dynamic Enhanced HDR
WADY
  • Wysoka cena

Sprawdź cenę Sony VPL-VW290ES:

Sony VPL-VW290ES oferta w sklepach

Sony VPL-VW290ES - Wygląd zewnętrzny

Wygląd nie zmienił się wcale. Jeśli widzieliście jakiekolwiek filmy o starszym modelu 270ES, to 290ES wygląda dokładnie tak samo.

Nie da się pochwalić przed znajomymi, że to my mamy ten nowszy model. Spora obudowa występuje w dwóch kolorach: białym i czarnym.

Projektor Sony VPL-VW290ES widok z przodu

Na frontowej ściance centralnie umieszczono obiektyw, a po bokach otwory wentylacyjne. Góra i boki to gładkie połacie materiałów sztucznych, na których znajdziemy jedynie logo producenta. Nawet przyciski do sterowania zostały wkomponowane w kształt urządzenia, aby nie wyróżniały się i nie drażniły oczu największych estetów.

Projektor Sony VPL-VW290ES widok obudowy od góry

Złącza zamiast z tyłu, również umieszczone są z boku projektora, zostały jednak ciekawie schowane w zagłębieniu, tak aby były jak najmniej widoczne podczas instalacji.

Projektor Sony VPL-VW290ES zestaw złączy

Ładnie, estetycznie, schludnie i pomimo sporych wymiarów projektor wygląda całkiem lekko.

Sony VPL-VW290ES - Parametry urządzenia

Ponieważ w krótkim materiale ciężko opisać wszystkie cechy tak zaawansowanego urządzenia, skupię się na tym, co wyróżnia Sony spośród konkurencji, oraz wyszczególnię nowości, które w VW290ES rzeczywiście mają znaczenie:

  • VPL-VW290ES to projektor o natywnej rozdzielczości 4K 4096x2160. Zapewnia to doskonały, precyzyjny i bardzo szczegółowy obraz. Produkcja obrazu odbywa się za pomocą matrycy, która rzeczywiście posiada taką ilość pikseli - bez sztucznego podbijania jakości obrazu jak ma to miejsce w większości tańszych rozwiązań.
  • System trzech paneli SXRD - mówimy tu o technologii tworzenia obrazu, której głównymi cechami są niesamowicie mocna czerń oraz naturalne kolory. Obraz niedościgniony dla takich technologii jak DLP czy LCD - właściwie w tej klasie cenowej i jakościowej nie istnieją porównywalne maszyny wykorzystujące wspomniane technologie.
  • Projektor zasilany jest tradycyjną lampą o natężeniu światła 1500 Lumenów - ktoś może narzekać, że to nic nowoczesnego. Trzeba jednak pamiętać, że ta mocno dopracowana technologia ciągle zapewnia lepsze natężenie światła niż LED, jak i bardziej naturalne kolory niż laser w porównywalnych cenach. Chcąc uzyskać podobnie mocne i dobre jakościowo kolory z lasera, trzeba wydać na projektor około trzykrotnie wyższą kwotę.
  • Obiektyw specjalnie przygotowany do obrazów 4K z asferycznym przednim elementem. Wysoka precyzja, dokładność odwzorowania kolorów i wysoka ostrość tak ważna przy materiałach o dużej rozdzielczości.

Sony VPL-VW290ES - Zastosowanie

Gdy opisuję lub mówię o tej klasy projektorach, to zazwyczaj korzystam z terminu, że jest to projektor do kina domowego.

Trzeba jednak pamiętać, że takie urządzenie nie musi być wykorzystywane tylko do wyświetlania filmów w specjalnie przygotowanej salce kinowej. Oczywiście pomimo tego że są to dla niego najlepsze warunki, to taki projektor może pracować na przykład w salonie dziennym, pod sufitem - nawet producent zaoferował dwa kolory: czarny i biały, abyśmy mogli dopasować wykończenie do naszych potrzeb.

Może to być również idealny sprzęt do gier - posiada przecież niski input lag, co predysponuje go wręcz do takiego stosowania.

Projektor Sony VPL-VW290ES - granie na konsoli

Świetnie się na nim ogląda wydarzenia sportowe: mecze piłki nożnej, tenisa czy cokolwiek najbardziej lubimy. Duża płynność ruchu i naturalne kolory potrafią przewyższyć parametrami niejeden dobry telewizor.

Pamiętajmy więc, że możemy spokojnie mówić, że jest to uniwersalny projektor do zastosowań domowych.

Sony VPL-VW290ES - Nowe technologie zarządzające obrazem

Przede wszystkim projektor zyskał nowy procesor zarządzania obrazem, czyli X1 for projectors. Jest to ten sam procesor X1, który zarządza najlepszymi telewizorami Sony, ale dostosowany do pracy z projektorami. Wcześniej dostępny był tylko w wyższych modelach, zaczynając od modelu VPL-VW590ES, którego też testowałem, a dziś możemy go mieć także w podstawowym modelu 4K, czyli VPL-VW290ES.

Taki procesor przekłada się na zastosowane tu technologie tworzenia obrazu i systemy bezpośrednio wpływające na to, co widzimy - i z jaką jakością.

Pierwszą, niesamowicie istotną kwestią jest Dynamic HDR Enhancer - system odpowiadający za zarządzanie obrazem HDR. Analizuje on każdą scenę i każdą wręcz klatkę pod względem jasności, tak aby zoptymalizować ustawienie maksymalnej jasności oraz czerni. Odpowiada głównie za te skrajne wartości, które potrafią stworzyć fantastyczny efekt HDR.

Musicie wiedzieć, że jak w nowoczesnych telewizorach dzięki bardzo jasnym panelom LCD lub OLED stworzenie efektu HDR jest stosunkowo proste, tak dla projektorów jest to nie lada wyczyn. Większość tańszych sprzętów pomimo tego, że obsługuje takie sygnały i jest w stanie odczytać metadane, daje ledwo widoczny efekt HDR.

W projektorach z panelami SXRD jest to możliwe dzięki bardzo mocnej czerni, jednak ciągle zarządzanie tym procesem jest trudne. Widać było niejednokrotnie przeostrzenia lub przepalenia kolorów; w miejscach, gdzie podbita była jasność, kulała na tym czerń.

To właśnie Dynamic HDR Enhancer dodatkowo poza metadanymi, które otrzymuje wraz z materiałem wideo, sam mierzy wartości zapisane w materiale i wyświetla je tak, abyśmy widzieli mocny i piękny efekt HDR, unikając tych błędów, które dotychczas mogły się zdarzyć.

Projektor Sony VPL-VW290ES - test jakości obrazu

Drugą nową kwestią, którą otrzymał model VPL VW290ES, jest system Super Resolution Reality Creation. Również zawdzięczamy go procesorowi X1, który analizując materiał 4K, zarządza ostrością materiału bazowego, by był on precyzyjniejszy w odbiorze bez dodawania nielubianych szumów. Algorytmy zapisane w procesorze potrafią także poprawiać materiały niższej rozdzielczości, np. 2K lub Full HD, aby wyświetlone przez matrycę 4K były jak najbliższe temu, co potrafi nasz projektor.

To, co w Sony pozostaje niezmienne, to Motion Flow - proces analizujący ruch na ekranie, który upłynnia go, abyśmy nie doznawali nieprzyjemnych skoków czy klatkowania na ekranie. Działa niezmiennie i sprawdza się fantastycznie.

Ostatnia już rzecz, o której trzeba powiedzieć, to to, że VW290ES zyskał bogatsze możliwości kalibracji. Wcześniej ustawiając parametry projektora do pomieszczenia, można było stworzyć tylko jedną bazę parametrów. Teraz jesteśmy w stanie skalibrować projektor dwukrotnie - oddzielnie dla obrazów HDR, które wymagają innych ustawień, i oddzielnie dla tzw. standardowego materiału SDR. Mówimy tu o zupełnie innych wartościach jasności i czerni. Każdy z tych materiałów wymaga innych ustawień i takie precyzyjne dopasowanie rzutnika Sony jest teraz możliwe.

Podsumowanie

Jak widać, Sony nie spoczęło na laurach. Modele, które i tak uznawane są za jedne z najlepszych projektorów na rynku, ciągle są poprawiane i usprawniane, aby zaspokoić oczekiwania najbardziej wymagających odbiorców.

SONY VPL-VW290ES ocena 5/5SONY VPL-VW290ES odznaczenie jakość

Sprawdź też inne testy projektorów:

blog comments powered by Disqus
Test Sony VPL-VW290ES - Projektor 4K dla entuzjastów