PODPOWIEDZI:

Sony VPL-VW590ES - Bezkompromisowy projektor 4K

Jeszcze nie tak dawno miała miejsce polska premiera tego urządzenia, a chwilę później powitaliśmy go w naszej redakcji. Nowy projektor kina domowego Sony VPL-VW590ES reprezentuje sobą bardzo wysoką jakość oraz najnowocześniejsze rozwiązania. Nieskromnie mogę przyznać, że poczułem się w pewnym sensie wyróżniony, gdyż jako jedni z nielicznych mieliśmy okazję dostać ten sprzęt do testów.

Sony VPL-VW590ES

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
 • Fantastyczna czerń
 • Dopracowanie szczegółów
 • Cicha praca
WADY
 • Cena

Jak zaprezentował się nowy projektor Sony i czym wyróżnia się w stosunku do poprzedniego modelu? O tym wszystkim przeczytasz w poniższym artykule!

Sprawdź cenę testowanego projektora SONY:

Sony VPL-VW590ES oferta w sklepach

Sony VPL-VW590ES, czyli najwyższa jakość obrazu

Już na początku wspomniałem, że Sony reprezentuje sobą bardzo wysoką jakość obrazu. Nie ma w tym ani trochę przesady. Porównując ofertę projektorów od Japończyków z innymi popularnymi producentami, z łatwością można dostrzec, że jest to zupełnie inne podejście do tematu.

W przypadku innych producentów znajdziemy modele najtańsze, ze średniej półki za około kilka tysięcy złotych lub najlepsze konstrukcje warte zazwyczaj kilkunaście tysięcy złotych.

Sony w przypadku projektorów nie poszło na kompromisy, tylko postawiło na najwyższą jakość. Podstawowy model 4K reprezentuje sobą lepszą jakość niż topowe modele konkurencji.

Przeglądając więc ofertę, zaczynamy od modelu VPL-VW270, który możecie znać z ubiegłorocznej recenzji na naszym kanale. Kolejnym, lepiej wyposażonym i bardziej dopracowanym sprzętem jest testowany dziś VPL-VW590ES. Idąc dalej, docieramy do oferty laserowych projektorów, zaczynając od VPL-VW790 aż po totalny high-end na rynku video, czyli model VPL-GTZ380.

Fakt, nie są to rozwiązania dla każdego; za podstawowy model 4K trzeba zapłacić około 20 000 zł, a najwyższy jakościowo projektor to koszt porównywalny do przyzwoitego nowego auta. Sony zdaje sobie sprawę, że istnieje klientela, która szuka najlepszych jakościowo rozwiązań. I właśnie dla takich ludzi kierowane są te produkty.

SONY VPL-VW590ES ogólny design

Sony VPL-VW590ES - Wygląd zewnętrzny

Patrząc z zewnątrz, projektor Sony VPL-VW590ES wygląda praktycznie tak samo jak model sprzed roku.

Mamy tu do czynienia ze sporą konstrukcją o obłych kształtach. Duży obiektyw został centralnie umieszczony we frontowym panelu wykończonym na wysoki połysk.

SONY VPL-VW590ES duży obiektyw

Po bokach znajdziemy kratki wentylacyjne. Góra i boki to jednolity, nieco chropowaty materiał z tworzyw sztucznych, na którym znajdziemy jedynie logo oraz informację, że jest to model 4K pracujący w technologii SXRD.

Tył pozbawiony został praktycznie wszelkich elementów charakterystycznych dla projektorów. Nie znajdziemy tu ani przycisków, ani złącz. Jedynie nieduże kratki wentylacyjne.

SONY VPL-VW590ES widok z tyłu

Aby mało estetyczne kable nie rzucały się w oczy, wszelkie wejścia zostały ukryte w sporym zagłębieniu na boku, praktycznie przy samej podstawie. Pozwala to dobrze zamaskować okablowanie, szczególnie w przypadku instalacji urządzenia pod sufitem.

Podobnie jest z przyciskami do sterowania. Są niewielkie i ograniczone do minimum również w mało widocznym miejscu. Trzeba je traktować jako awaryjne sterowanie, ponieważ standardowo możemy korzystać z pilota lub uruchamiać projektor przez systemy inteligentnego domu takie jak Control 4 lub Crestron.

SONY VPL-VW590ES zestaw przycisków na obudowie

Model VPL-VW570 występuje w wykończeniu czarnym pasującym do typowych salek kina domowego, jak i białym idealnie nadającym się do salonu w domu lub apartamencie.

Sony VPL-VW590ES - Dane techniczne i funkcje

Chcąc napisać więcej o danych technicznych tego projektora, mógłbym oczywiście wymieniać:

 • Rozdzielczość: 4096 x 2160 px
 • Jasność: 1800 ANSI Lumenów
 • Kontrast: 350000:1
 • Żywotność źródła światła: 6000 h
 • Elektryczna regulacja obiektywu, zarówno ostrość, Zoom, jak i LENS Shift
 • Cicha praca na poziomie 26 decybeli
 • Zgodność z trybami HDR oraz wyświetlanie szerokiej palety barw

Pomimo wszystkich tych zalet ciężko za pomocą specyfikacji wyczuć, jak ten projektor rzeczywiście świeci. Poza suchymi liczbami liczy się także jakość obiektywu, który jest duży i doskonale spasowany. Dzięki elektrycznemu sterowaniu pozwala na łatwe i bardzo precyzyjne dostosowanie parametrów obrazu do naszego ekranu.

Niesamowicie istotna jest technologia tworzenia kolorów, która wykorzystywana jest w Sony. Autorski system SXRD fantastycznie łączy w sobie zalety projektorów LCD (czystość obrazu, precyzja kolorów) i DLP (mocna czerń i wysoki kontrast), eliminując ich wady takie jak migotanie czy niechciany efekt tęczy.

SONY VPL-VW590ES obudowa z boku

Dodatkowo Sony to globalny producent z ogromnym zapleczem technicznym, dzięki czemu zaawansowana elektronika zastosowana w tym sprzęcie świetnie sposób zarządza obrazem i właśnie jej będę chciał poświęcić nieco więcej uwagi.

To, na co warto zwrócić uwagę w nowym modelu VPL-VW590ES, zawdzięczamy właśnie elektronice i systemom poprawy obrazu. Dzięki zastosowanym tu technologiom projektor wyróżnia się zarówno spośród konkurencji, jak i robi spory krok naprzód w stosunku do poprzednich modeli.

Sony VPL-VW590ES - Wbudowany procesor X1 for projectors

Niesamowicie istotną kwestią jest pojawienie się specjalnego procesora X1 for projectors. Jest to procesor obróbki obrazu, wyjęty wprost z najwyższych jakościowo telewizorów Sony Bravia i zaadaptowany do pracy w projektorach.

Odpowiada on za dwie kluczowe funkcje:

 • Pierwszą jest Dynamic HDR Enhancer. Technologia poprawiająca kontrast w obrazach HDR. Za pomocą bieżącej analizy sygnału procesor wydobywa jeszcze lepszą jasność w mocno nasyconych i oświetlonych scenach oraz jednocześnie tak steruje dynamiczną przesłoną, aby ciemne elementy uzyskały możliwie jak najlepszą czerń. To nowatorskie rozwiązanie fantastycznie sprawdza się w trybie HDR, który daje cudowne efekty, a jest tak trudny do odpowiedniego wyświetlenia przez projektory. Sony z pomocą procesora X1 jest pod tym względem wzorem do naśladowania.
 • Kolejną ważną funkcją zastosowanego tu procesora jest upscaling sygnału do rozdzielczości 4K. Wiadomo, że najlepiej oglądać filmy w najwyższej dostępnej rozdzielczości; zdarza się jednak, że interesujący nas materiał jest nieco starszy, dostępny tylko w FULL HD lub w jakości DVD. Gdy wyświetlamy taki film na projektorze Sony, zostaje on automatycznie analizowany. Dodawane są dodatkowe linie, aby dopracować reprodukcję nawet najdrobniejszych szczegółów. Procesor X1 to, mówiąc prostymi słowami, wbudowany skaler. Podbija ilość widocznych klatek i dorabia te brakujące w stosunku do jakości 4K. Przekłada się to na znaczne poprawienie jakości oraz zbliżenie materiału do referencyjnego. Nikogo nie oszukując, należy pamiętać, że nie jest to taka sama jakość jak natywna rozdzielczość 4K, ale różnica w stosunku do standardowej wersji jest widoczna.

SONY VPL-VW590ES test jakości obrazu 4K z HDR

Ostatnią nowością, którą mocno chwali się producent, jest Digital Focus Optimizer.

W tym przypadku również za pomocą odpowiednich algorytmów poprawiana jest jakość obrazu, jednak tym razem pochylono się nad idealną ostrością. Wiadomo, że nawet najlepsze obiektywy nie są w stanie idealnie wyostrzyć obrazu na dużej powierzchni. Największe uchybienia widać w najtańszych projektorach. Gdy ustawiamy idealną ostrość na środku, to dostrzegamy rozmycia na krawędziach i odwrotnie.

W najlepszych projektorach ta skala jest zdecydowanie mniejsza, niemniej jednak inżynierowie z Sony postanowili także tę kwestię doprowadzić do perfekcji. Elektronika odpowiednio sprawdza ostrość i tak optymalizuje dane, aby w każdym punkcie ekranu obraz był perfekcyjny.

Można powiedzieć, że nie ma co przesadzać, przecież w poprzednich modelach i tak było świetnie. Zgadzam się, jednak myślę, że jeśli ktoś wydaje na sprzęt pokaźną sumę pieniędzy, to oczekuje właśnie takiego dopracowania szczegółów.

Systemów poprawy jakości obrazu jest tu więcej, jednak resztę możecie znać z poprzednich modeli. Znajdziemy tu także Motion Flow, czyli algorytm odpowiadający za wygładzenie szybkich ruchów i eliminację lagów. Kolejny system Triluminos odpowiada za wierną reprodukcję kolorów, a Super Resolution Reality Creation zajmuje się zmniejszeniem szumów cyfrowych powstałych przy upscalingu.

Sony VPL-VW590ES - Podsumowanie testu

Jak widać, na dobry obraz składa się mnóstwo elementów: dobranie idealnych podzespołów, odpowiednie zgranie ich ze sobą i najbardziej zaawansowana elektronika, która jest w stanie dobrze opanować cyfrowe dane, składające się na całokształt tego, co widzimy.

Sony pokazuje, że bezkompromisowe podejście również jest możliwe, a lata takich działań tylko udowadniają, że jest to dobra droga do ideału.

Jeśli i Ty szukasz najlepszej jakości, która jest istotniejsza niż kwota, jaką należy na nią wydać to Sony powinno być dla Ciebie idealnym rozwiązaniem.

Sony VPL-VW590ES ocena z testu

Sprawdź też inne testy projektorów:

blog comments powered by Disqus
Sony VPL-VW590ES - Bezkompromisowy projektor 4K