PODPOWIEDZI:

Recenzja Resident Evil Village - Wsi spokojna, wsi wesoła!

Co jak co, Capcom potrafi zareklamować swój produkt. O Lady Dimitrescu zrobiło się głośno już przed premierą Resident Evil Village. Kusiła ona swoim wyglądem czy wzrostem. Tylko czy to wystarczy, aby Resident Evil Village okazało się dobrą grą? Zapraszam do przeczytania recenzji!

Resident Evil Village

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
 • Intrygująca historia
 • Dobrze stworzeni bossowie
 • Poszukiwanie przedmiotów
 • Aspekt techniczny gry
 • Sekrety
WADY
 • W ogóle nie jest straszna
 • Naprawdę głupie momenty
 • Banalne zagadki logiczne
 • Ciągle brakuje amunicji
 • Brak polskich napisów
 • Bardziej przypomina kolejną część Outlasta niż Resident Evil

Trudne jest życie rodzica

Resident Evil Village to bezpośrednia kontynuacja przygód z poprzedniej odsłony, a więc Resident Evil 7. Gracze ponownie wcielą się w postać Ethana, który teraz wiedzie spokojne życie. Wraz z żoną zajmuje się opieką nad córeczką Rose.

Niestety, piękne życie nie trwa wiecznie. Pewnego wieczoru żona zostaje zastrzelona, a dziewczynka porwana przez Chrisa Redfielda. Ethan stara się postawić antagoniście, jednak sam nie wiele może zrobić. Odzyskuje przytomność dopiero w pobliżu wywróconego samochodu. Mężczyznę interesuje tylko los córki i trafia do tytułowej tajemniczej wioski.

Resident Evil Village - Spokojne życie

Fabuła w najnowszym Resident Evil jest dość interesująca. Po mocnym rozpoczęciu gracz zastanawia się, co tak naprawdę się wydarzyło. O co w tym wszystkim chodzi? Motyw zemsty oraz chęć odnalezienia dziewczynki są stale obecne.

Wioska jest niezwykle klimatyczna oraz totalnie odizolowana od reszty świata. Nie ma tutaj telefonów czy Internetu, który pełni ważną rolę w naszym życiu codziennym. Bohater musi mierzyć się z nieznanym, licząc jedynie na samego siebie.

Resident Evil Village - Widoki robią wrażenie nie tylko na początku gry

Początkowe godziny są bardzo dobrze poprowadzone. Gracz ciągle poznaje coś nowego, jednak wiele miejsc/przejść jest zablokowanych. Dopiero posiadając odpowiednie przedmioty, jesteśmy w stanie ruszyć dalej. Niestety, powoduje to powtarzanie tych samych lokacji w przyszłości z taką różnicą, że teraz dysponujemy odpowiednim kluczem, którego nie mieliśmy 2 godziny temu.

Sprawdź cenę testowanej gry:

Zobacz aktualną cenę gry Cyberpunk 2077

Miał być horror, wyszła komedia

Niestety, przed premierą Resident Evil Village obawiałem się, że gra będzie symulatorem chodzenia z próbą straszenia gracza. Pomyliłem się, jest to gra akcji z elementami przetrwania. Horroru jest tutaj jak na lekarstwo i naprawdę ciężko było mnie wystraszyć. Być może jest to odporność, która narodziła się przez wiele godzin obcowania w gry tego typu lub Resident Evil Village w ogóle nie miał być horrorem.

Crash Bandicoot 4: Najwyższy Czas - Nowe poziomy dają radę

Nawet sama gra nie traktuje się poważnie. Momenty, które serwują autorzy, są naprawdę komiczne. Bo jak inaczej traktować taką sytuację: Główny bohater traci rękę. Zabiera ją, chowając do ekwipunku, a następnie przykłada ją w miejsce przecięcia i polewa sobie wodą utlenioną. Okazuje się, że to pomogło i ręka jest już całkowicie sprawna. Ja rozumiem, że to tylko gra, jednak takie momenty w horrorze? Bardziej to by pasowało do parodii gatunku.

Resident Evil Village - Wysoka wampirzyca to ciekawa postać

Im dalej, tym jest mniej strasznie. Nie jest to jakiś błąd, jedynie przestroga, jeżeli spodziewasz się naprawdę mocnych wrażeń. Warto wtedy rozważyć zagranie w coś innego.

ale wioska!

Rozgrywka opiera się o kluczowe lokacje, które przyjdzie graczowi zwiedzić. Wioska pełni tutaj najważniejszą rolę, ponieważ jest łącznikiem pomiędzy innymi planszami. Zamek Dimitrescu posiada przepiękne wnętrza i architekturę. Naprawdę jest na czym zawiesić oko i podziwiać przepiękne pomieszczenia. Do tego dochodzą kolejne dobrze stworzone elementy świata przedstawionego. Twórcy poziomów stanęli na wysokości zadania. Kolejne większe etapy różnią się od siebie wyglądem. Zmieniają się bossowie czy momentami rozgrywka.

Ethan na swojej drodze znajduje przedmioty, dzięki którym może tworzyć inne przydatne kombinacje. Tworzenie amunicji jest niezwykle nieocenione, szczególnie że nabojów jest jak na lekarstwo. Zawsze będzie nam jej brakować, biorąc pod uwagę sporą ilość punktów zdrowia u przeciwników. Wraz z postępem w fabule pozyskujemy lepsze pukawki, ulepszenia do aktualnych czy inne przydatne przedmioty.

Resident Evil Village - Ale wioska

Mapa pozwoli graczowi dowiedzieć się, gdzie znajduje się oraz czego jeszcze nie odwiedził. Zaznaczają się też specjalne znaczniki, dając znać, że czegoś nie mogliśmy sprawdzić, ponieważ w danym momencie nie dysponowaliśmy odpowiednim przedmiotem. Szczególnie przydatna informacja dla bardziej zapominalskich graczy.

Zagadki logiczne są pomysłowe, jednak momentami za trywialne. Brakowało mi poważniejszych wyzwań. Trafiają się podpowiedzi, które wyjaśniają, co dokładnie trzeba zrobić. Zazwyczaj lokacje środowiskowe ograniczają się do konkretnego miejsca. Nawet kiedy nie wiemy, co zrobić, wystarczy sprawdzić każdą kombinację metodą prób i błędów. Znacznie gorzej wygląda sprawa, kiedy się zatniemy i nie będziemy wiedzieli, gdzie mamy iść dalej. Tych momentów jest zdecydowanie więcej, powodując sztuczne przedłużenie gry.

Resident Evil Village - Trywialne zagadki logiczne

Walka jest niezwykle wymagająca. Kiedy zobaczymy dwóch lub większą ilością przeciwników, to mamy naprawdę przechlapane. Potwory są niezwykle twarde i ołów nie robi na nich większego wrażenia. Nie wspominałem, że amunicji jest jak na lekarstwo? No właśnie, to powoduje, że częściej będziemy korzystać z noża niż strzelać. Na szczęście w późniejszych etapach jest już lepiej. Ulepszone pukawki stają się bardziej przydatne, a amunicja pozwoli na rozprawianie się z chmarą wrogów.

Wysoka grywalność w czasach pandemii

Resident Evil Village posiada bardzo dobrą optymalizację. Tytuł odpalimy na większości komputerów, nawet na zintegrowanej karcie graficznej. To dobra wiadomość dla graczy, którzy nie posiadają topowych modeli, a chcieliby zagrać. Tym bardziej że większość kart graficznych jest trudno dostępna i straszą ceną bardziej niż Resident Evil Village.

Resident Evil Village - Piękne wnętrza

Artyści i graficy stworzyli naprawdę piękny tytuł. Najbardziej podobały mi się bogato zaprojektowane wnętrza oraz postacie. Naprawdę jest na czym zawiesić oko oraz podziwiać kunszt graficzny. W komputerowej wersji gry jesteśmy w stanie dostosować opcje graficzne, aby tytuł na naszym sprzęcie chodził płynniej. Zabrakło jedynie wbudowanego benchamarka, ale jest zdecydowanie lepsza opcja. Twórcy udostępnili demo gry, które pozwoli przetestować Resident Evil Village na naszym komputerze. Zdecydowanie warto sięgnąć po wersję demonstracyjną.

Sprawdź polecane zestawy komputerowe >>>

Polacy nie gęsi, swojego języka nie mają

Niestety, z niezrozumiałych powodów Resident Evil Village nie posiada polskiego języka. Rodzimi gracze nie uświadczą dubbingu czy napisów. O ile przygotowanie ścieżki dźwiękowej wymagałoby większej ilości pracy i środków, tak zastanawia decyzja nie przygotowania napisów. Czyżby Capcom totalnie nie przejmował się graczami z Polski? Tym bardziej że poprzednie części Resident Evil miały polskie napisy. Boli to jeszcze bardziej, biorąc pod lupę, ile wersji językowych przygotowano w Resident Evil Village.

podsumowanie

Po czasie spędzonym nad Resident Evil Village mam bardzo mieszane uczucia. Podobały mi się lokacje, poznawanie kolejnych wątków fabularnych czy szukanie przedmiotów. Ciekawie stworzone postacie, jak np. Lady Dimitrescu, potrafią przyciągnąć do gry. Zachęcić do zagrania, gwarantując odpowiednie wrażenia. Niestety, nie do końca przekonałem się do Resident Evil Village.

Gra nastawiona jest na akcję oraz walkę z przeciwnikami. Ilość amunicji jest bardzo ograniczona, a ilość wrogów wprost nieproporcjonalna. Dlatego często lepiej omijać wrogów oraz uciekać przed nimi. Zabrakło mi strasznych momentów, które by naprawdę mnie wystraszyły. Resident Evil Village to beznadziejny horror, a dobra gra akcji z elementami przetrwania.

Oliwy do ognia dolała korporacja Capcom, która jeszcze skrzywdziła polskich graczy. Niedodania polskich tekstów oraz wymigujące odpowiedzi na pewno nie ucieszyły fanów Resident Evil w Polsce.

Pomimo dość poważnych błędów Resident Evil Village to solidnie przygotowana produkcja. Gra działa bardzo wydajnie na większości komputerów. Nie przytrafiają się problemy techniczne czy spadki wydajności. Do zabawy nie potrzebujemy potężnego komputera, gdzie ceny podzespołów są bardzo wysokie.

Resident Evil Village warto sprawdzić, niekoniecznie sięgając po pełną wersję. Demo z godziną rozgrywki pozwoli zaznajomić się z tytułem. Dzięki temu ocenimy, czy chodzi nam dobrze oraz czy mamy ochotę na więcej. Jeżeli tak, to Resident Evil Village powinien nas zainteresować, w przeciwnym wypadku lepiej dać sobie spokój, jeżeli liczymy na straszne momenty.

Ocena Resident Evil Village 3.5/5

Sprawdź też poprzednie recenzje gier:

blog comments powered by Disqus
Recenzja Resident Evil Village - Wsi spokojna, wsi wesoła!