PODPOWIEDZI:

Jak wybrać mikser kuchenny?

Jak wybrać mikser kuchenny?

Nurtuje Cię pytanie, jak wybrać mikser, aby dobrze służył przez lata? To świetnie trafiłeś, ponieważ przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik zakupowy, po którym wybór miksera kuchennego nie będzie dużym wyzwaniem. Dowiedz się, na co zwrócić szczególną uwagę.

Po przeczytaniu materiału będziesz wiedział, jak wybrać niezawodny mikser, jakim cechom się przyjrzeć, jakie są najważniejsze funkcje miksera.

Oczywiście warto też wiedzieć, jak działa mikser, jak go obsługiwać, ale te informacje znajdziesz już w naszym innym artykule.

końcówki od miksera i różne produkty spożywcze

Jak wybrać mikser - W skrócie

Poniższy poradnik i liczne zestawienia wielokrotnie pokazują najważniejsze parametry mikserów, które przedstawię na sam początek w skrócie.

 • Moc - dobierz właściwą moc do swoich wymagań. Regularne korzystanie z miksera przy zarówno półpłynnych, jak i twardych produktach wymaga dużej mocy, średnio rzędu 500 W. Przykładem wyjątkowego miksera o takiej mocy jest Bosch MFQ2520B.
 • Końcówki - niekiedy spotkasz się z bogatym wyposażeniem, co czyni mikser wielofunkcyjnym sprzętem. Montaż powinien przebiegać łatwo i szybko.
 • Regulacja prędkości - kilka poziomów szybkości do wyboru daje możliwość odpowiedniego dostosowania w stosunku do żywności. Ustawiasz ją przy pomocy przełącznika (suwaka).
 • Rodzaj miksera - kompaktowy mikser ręczny lub stacjonarny mikser z misą i stojakiem. Każdy typ ma swoje słabe i mocne strony.
 • Pojemność misy - singlom wystarczy 1-litrowa misa, z kolei dla dużych rodzin są przeznaczone misy 3-litrowe. Niektóre miksery posiadają misy plastikowe, a niektóre misy metalowe.
 • Jakość wykonania - mikser musi być poręczny, o ergonomicznej konstrukcji, stabilny i przede wszystkim z akcesoriami ze stali nierdzewnej. Ważna jest także długość przewodu zasilającego.
 • Waga - ręczne miksery nie mogą być zbyt ciężkie, gdyż użytkowanie nie będzie komfortowe.
 • Czyszczenie - powinno być dozwolone mycie wyposażenia w zmywarce.
 • Zabezpieczenia - chodzi głównie o blokadę końcówek i zabezpieczenie przed przegrzaniem.
 • Głośność pracy - wyrażana w decybelach (dB), im mniej, tym ciszej pracuje mikser.
 • Producent - stawiaj zawsze na sprawdzone marki, cieszące się nienaganną opinią wśród kupujących.
 • Cena - w klasyfikacjach znajdziesz miksery w różnym przedziale cenowym, jest to sprzęt na każdą kieszeń.
 • Dodatkowe funkcje - między innymi tryb pracy pulsacyjnej, tryb Turbo, podświetlenie LED, funkcja blendera.

mikser firmy Philips z misą obrotową

Wybór doskonałego miksera kuchennego

Nieważne, czy jest to mikser do 100 zł, czy mikser do 200 zł, zawsze musisz spojrzeć na pewne istotne zagadnienia.

Jaka moc silnika?

Moc miksera odpowiada za wydajność urządzenia. Silnik musi być mocny, żeby poradzić sobie z twardymi produktami typu orzechy. Powinna wynosić w przedziale od 400 W do około 600 W.

Jakie końcówki miksera?

W zależności od modelu spotkasz różne nasadki. W podstawowym wyposażeniu są trzepaczki i haki do zagniatania ciasta. Nowoczesny mikser oferuje w komplecie końcówkę do blendowania, rozdrabniacz, kubek do odmierzania, nasadkę kielichową, łopatkę zgarniającą, a także różnego rodzaju tarcze (umożliwiają przecieranie). Kupując mikser Bosch MFQ36480, otrzymasz bogaty zestaw.

To właśnie w głównej mierze od nich zależy funkcjonalność. Unikatowy mikser poradzi sobie z mieszaniem, wyrabianiem ciasta, zrobieniem koktajlu, ubijaniem piany, ucieraniem i siekaniem warzyw na sałatkę. Jeżeli w zestawie nie ma danej części zamiennej, która Cię interesuje, to nie będziesz miał problemu z jej osobnym dokupieniem.

Końcówki muszę być odpowiedniej długości, tak aby docierały na dno misy i nie pozostawiały niewymieszanych składników. Wspomnę również o łatwości demontażu i montażu nasadek, co zawdzięczasz specjalnemu przyciskowi zwalniającemu.

Jaka prędkość miksera?

Urządzenie cechuje się wygodną regulacją prędkości. Ustawień jest około 5, dzięki czemu dobierzesz odpowiednią do swoich potrzeb.

Jaki rodzaj miksera?

Wyróżniamy dwa typy:

 • Mikser ręczny - poręczny, zawsze znajdzie się dla niego wolne miejsce w kuchni, niska waga, wymaga użycia swojego naczynia (najlepiej jak najgłębszego).
 • Mikser z misą - większy gabarytowo sprzęt, ponieważ dołączona jest misa ze stojakiem. Główną zaletą jest samodzielna praca (na przykład automatyczne mieszanie składników). Z tego powodu włożysz mniejszy wysiłek w przygotowaniu między innymi ciasta drożdżowego.

markowy ręczny mikser z akcesoriami w zestawie

Jaka pojemność misy obrotowej?

Wybierając mikser z misą, musisz zastanowić się, jaka pojemność misy roboczej będzie dla Ciebie satysfakcjonująca. Z pewnością dla licznej rodziny nie sprawdzi się 1-litrowa misa, gdyż będzie za mała. W tym przypadku najlepiej celować w wartość 3 l. Kolejną kwestią jest nakładka ochronna na misę, co uniemożliwi rozpryskiwanie składników na boki.

Miksery z obrotowymi misami oferują również odchylane ramię, dzięki czemu wygodnie zmienisz końcówki czy wyciągniesz misę.

Jaki mikser jest solidny?

Dobra jakość wykonania to podstawa, jeżeli zależy Ci na jak najdłuższej żywotności. Obudowa musi być zrobiona z najlepszej jakości tworzywa sztucznego, uchwyt obowiązkowo pokryty antypoślizgowymi elementami (zapobiegnie wyślizgnięciu się z dłoni). To samo tyczy się stojaka z misą, bowiem musi mieć gumowe przyssawki, które zwiększają stabilność.

Zobacz, czy końcówki są odpowiednio grube i twarde, nie powinny dać się łatwo wyginać. Najlepiej jak są ze stali nierdzewnej, podobnie zresztą jak misa.

Na komfort użytkowania i łatwość przechowywania wpływa automatyczny zwijacz przewodu (schowek na kabel zasilający). Zwróć także uwagę na jego długość, tak aby bez problemu dosięgnął do gniazdka elektrycznego. Fajną opcją są przewody kulkowe (obracające się), które się nie plączą.

Walory estetyczne pozostawiam na ostatnim miejscu, gdyż są ważne, ale nie najważniejsze. Niemniej na rynku jest mnóstwo mikserów w kolorze czarnym lub białym.

Jaka waga miksera ręcznego?

Mikser ręczny trzymasz cały czas samodzielnie, więc jego ciężar nie może być zbyt duży. To byłoby męczące na dłuższą metę i utrudniłoby pracę z mikserem. Pozytywne opinie o mikserach dotyczą tych, których waga wynosi około 1 kg.

Jak wyczyścić mikser?

Czyszczenie miksera nie jest skomplikowanym zadaniem. Większość akcesoriów można myć w zmywarce. Warto natomiast przyjrzeć się misie, ponieważ niektóre z nich posiadają na dole rowki, a u góry zębatki, z których często ciężko pozbyć się resztek żywności. Bywają misy ze zdejmowanym wieńcem, co ułatwia kwestię czyszczenia. Obudowę przecierasz natomiast wilgotną ściereczką i wycierasz do sucha.

Czy miksery są bezpieczne?

Jak każdy tego typu sprzęt może okazać się niebezpieczny, dlatego to Ty musisz pamiętać o pewnych zasadach.

Żeby uniknąć porażenia prądem, nie możesz zanurzać obudowy w wodzie. Większość mikserów charakteryzuje się zabezpieczeniem (blokadą) końcówek, co jest świetną opcją, gdyż mikser nie zacznie pracy w momencie złego zamontowania nasadek. Kolejnym ważnym aspektem jest zabezpieczenie przed przegrzaniem silnika. Polega na tym, że w momencie przegrzaniem mikser wyłączy się.

mikser ręczny z wygodnym przełącznikiem prędkości

Jaka głośność pracy?

Nie ma co spodziewać się, że mikser będzie cichy. To raczej głośniejszy sprzęt AGD, natomiast zawsze warto porównać ze sobą kilka modeli i wybrać ten, którego poziom głośności jest najmniejszy (wyrażany w decybelach).

Jakiej firmy mikser?

Dobry mikser powinien pochodzić od znanego producenta. Polecanymi firmami są: Philips, Bosch, Gorenje, Adler, MPM, Sencor, Zelmer, Braun, Eldom, Kenwood i Clatronic. Tylko sprawdzone marki stawiają na bezawaryjność sprzętu i wysoką jakość wykonania.

Ile kosztuje mikser do kuchni?

Nie są to szczególnie drogie urządzenia, choć wszystko zależy od tego, jak bogate jest wyposażenie i jakie parametry oferuje. Ceny wahają się w przedziale od 80 zł do 250 zł.

Dodatkowe funkcje mikserów

Zbędnym funkcjom mówię stanowcze nie, dlatego w skrócie wymienię te najważniejsze.

 • Praca pulsacyjna - praca przerywana jest konieczna przy obróbce niektórych produktów, pozwoli na pełną kontrolę procesu miksowania. To Ty za pomocą przycisku uruchamiasz ją i wyłączasz.
 • Tryb Turbo - polega na natychmiastowym, maksymalnym zwiększeniu szybkości miksowania, co w wielu przypadkach bardzo się przydaje (zwłaszcza przy bardzo twardych produktach).
 • Oświetlenie LED - w nietuzinkowych mikserach znajdziesz pomocne podświetlenie LED. Praktyczne rozwiązanie, bowiem dokładnie widzisz miksowane składniki.
 • Technologia FineCreamer - innowacyjne rozwiązanie w końcówkach dołączonych do mikserów marki Bosch. Dzięki nim mikser poradzi sobie z wymagającymi zadaniami, zmiksuje masę na idealnie gładką konsystencję, a samo ciasto będzie bardzo puszyste. Łatwo ją poznać po trzepaczkach, które są wyposażone w małe kuleczki (wtłaczają dużo powietrza do masy).
 • Funkcja blendera - tak jak wspomniałam niektóre miksery posiadają końcówkę blendującą, zatem otrzymujesz mikser i blender w jednym. Najkorzystniej, jeżeli stopa blendera jest wykonana ze stali szlachetnej, a nie z plastiku.
 • Funkcja ważenia - rzadziej, ale jednak się zdarza, że jest dołączana podstawka-waga. To niewiarygodnie praktyczna opcja, bowiem od razu masz możliwość precyzyjnego zważenia składników.
 • Wyświetlacz - bywają miksery z wyświetlaczem, które umożliwiają sterowanie elektroniczne (za pomocą plusów i minusów zwiększasz lub zmniejszasz prędkość).

mikser ręczny w kolorze czarnym i ciasto

Jak wybrać mikser kuchenny - Podsumowanie

Nie jest aż tak trudno wybrać mikser, o ile przyjrzysz się pewnym parametrom, które odpowiadają za wydajność pracy i żywotność. Pamiętaj, że modele w różnych cenach znajdziesz w dziale ranking mikserów.

blog comments powered by Disqus
Jak wybrać mikser kuchenny?