PODPOWIEDZI:

Jak wybrać mikser kuchenny?

Jak wybrać mikser kuchenny?

Nurtuje Cię pytanie, jak wybrać mikser, aby dobrze służył przez lata? To świetnie trafiłeś, ponieważ przygotowałam dla Ciebie poradnik zakupowy, po którym wybór miksera kuchennego nie będzie dużym wyzwaniem. Dowiedz się, na co zwrócić szczególną uwagę. Zapraszam!

Po przeczytaniu materiału będziesz wiedział, jak wybrać niezawodny mikser, jakim cechom się przyjrzeć, jakie są najważniejsze funkcje miksera.

Oczywiście warto też zaznajomić się z tym, jak działa mikser, jak go obsługiwać, ale te informacje znajdziesz już w naszym innym artykule.

Najważniejsze parametry przy wyborze miksera

Nieważne, czy jest to mikser do 100 zł, czy mikser do 200 zł, zawsze musisz spojrzeć na pewne istotne zagadnienia. Dane elementy wpływają bowiem między innymi na żywotność i skuteczność działania urządzenia.

Jaki rodzaj miksera?

Wyróżnia się dwa typy:

 • Mikser ręczny - poręczny, zawsze znajdzie się dla niego wolne miejsce w kuchni (kompaktowy), niska waga, wymaga użycia swojego naczynia (najlepiej jak najgłębszego). Wiele nasadek w zestawie czyni go wielofunkcyjnym sprzętem AGD. Dodatkowo jest prosty w obsłudze i szeroko dostępny na rynku (w różnych cenach). Jest to urządzenie mobilne, które zabierzesz także na wyjazd.
 • Mikser z misą - większy gabarytowo sprzęt, ponieważ dołączona jest misa ze stojakiem. Główną zaletą jest samodzielna praca (na przykład automatyczne mieszanie składników), a tym samym wygoda. Z tego powodu włożysz mniejszy wysiłek w przygotowaniu między innymi ciasta drożdżowego. Składniki można dodawać w trakcie pracy. Jeżeli pieczesz często różnego rodzaju wypieki, to będzie idealny wybór. Odłączając mikser od misy, przekształcisz go w zgrabny mikser ręczny.

mikser z misą i stojakiem marki Bosch

Jaka moc silnika?

Moc miksera odpowiada za wydajność urządzenia. Silnik musi być mocny, żeby poradzić sobie zarówno z półpłynnymi, jak i z twardymi produktami typu orzechy. Powinna wynosić w przedziale od 400 W do około 750 W. Przykładem wyjątkowego miksera o mocy 750 W jest Braun HM5100WH MultiMix.

Jaka pojemność misy obrotowej?

Wybierając mikser z misą, musisz zastanowić się, jaka pojemność misy roboczej będzie dla Ciebie satysfakcjonująca. Z pewnością dla licznej rodziny nie sprawdzi się 1-litrowa misa, gdyż będzie za mała. W tym przypadku najlepiej celować w wartość 3 l. Kolejną kwestią jest nakładka ochronna na misę, co uniemożliwi rozpryskiwanie składników na boki.

Miksery z obrotowymi misami oferują również odchylane ramię, dzięki czemu wygodnie zmienisz końcówki czy wyciągniesz misę. Ważną kwestią jest, z czego wykonano misę, czy z plastiku czy z metalu. Misa ze stali nierdzewnej jest trwalsza i tak łatwo nie pęknie w momencie upadku.

Jaka prędkość miksera?

Urządzenie cechuje się wygodną regulacją prędkości. Kilka poziomów szybkości do wyboru daje możliwość odpowiedniego dostosowania w stosunku do żywności. Ustawiasz ją przy pomocy przełącznika (suwaka). Zazwyczaj jest 4, 5, 6, 7 bądź 9 ustawień. Niektóre miksery kuchenne cechują się płynną regulacją prędkości, która jest często wybierana przy użyciu przycisków + i -.

Jakie końcówki miksera?

W zależności od modelu spotkasz różne nasadki. W podstawowym wyposażeniu są trzepaczki i haki do zagniatania ciasta. Nowoczesny mikser oferuje w komplecie końcówkę do blendowania, rozdrabniacz, kubek do odmierzania, nasadkę kielichową, łopatkę zgarniającą, pojemnik do przechowywania akcesoriów, nasadkę do ucierania masła, a także różnego rodzaju tarcze (umożliwiają przecieranie).

Kupując mikser Bosch ErgoMixx MFQ364V6, otrzymasz bogaty zestaw, w tym nawet pompę próżniową, pojemnik próżniowy i worki strunowe.

To właśnie w głównej mierze od końcówek zależy funkcjonalność. Unikatowy mikser poradzi sobie z mieszaniem, wyrabianiem ciasta, zrobieniem koktajlu, ubijaniem piany, ucieraniem i siekaniem warzyw na sałatkę. Jeżeli w zestawie nie ma danej części zamiennej, która Cię interesuje, to nie będziesz miał problemu z jej osobnym dokupieniem.

Końcówki muszę być odpowiedniej długości, tak aby docierały na dno misy i nie pozostawiały niewymieszanych składników. Wspomnę również o łatwości demontażu i montażu nasadek, co zawdzięczasz specjalnemu przyciskowi zwalniającemu.

końcówki od miksera

  Jaki mikser jest solidny?

  Dobra jakość wykonania to podstawa, jeżeli zależy Ci na jak najdłuższej żywotności. Obudowa musi być zrobiona z najlepszej jakości tworzywa sztucznego, uchwyt obowiązkowo pokryty antypoślizgowymi elementami (zapobiegnie wyślizgnięciu się z dłoni). To samo tyczy się stojaka z misą, bowiem musi mieć gumowe przyssawki, które zwiększają stabilność.

  Zobacz, czy końcówki są odpowiednio grube i twarde, nie powinny dać się łatwo wyginać. Najlepiej jak są ze stali nierdzewnej, podobnie zresztą jak misa.

  Na komfort użytkowania i łatwość przechowywania wpływa automatyczny zwijacz przewodu (schowek na kabel zasilający). Zwróć także uwagę na jego długość, tak aby bez problemu dosięgnął do gniazdka elektrycznego. Fajną opcją są przewody kulkowe (obracające się), które się nie plączą.

  Walory estetyczne pozostawiam na ostatnim miejscu, gdyż są ważne, ale nie najważniejsze. Niemniej na rynku jest mnóstwo mikserów w kolorze czarnym lub białym.

  Jaka waga miksera ręcznego?

  Mikser ręczny trzymasz cały czas samodzielnie, więc jego ciężar nie może być zbyt duży. To byłoby męczące na dłuższą metę i utrudniłoby pracę z mikserem. Pozytywne opinie o mikserach dotyczą tych, których waga wynosi około 1 kg.

  Jak wyczyścić mikser?

  Czyszczenie miksera nie jest skomplikowanym zadaniem. Większość akcesoriów można myć w zmywarce. Można również zdemontować końcówki i umyć pod bieżącą wodą. Warto natomiast przyjrzeć się misie, ponieważ niektóre z nich posiadają na dole rowki, a u góry zębatki, z których często ciężko pozbyć się resztek żywności. Bywają misy ze zdejmowanym wieńcem, co ułatwia kwestię czyszczenia. Obudowę przecierasz natomiast wilgotną ściereczką i wycierasz do sucha.

  Czy miksery są bezpieczne?

  Jak każdy tego typu sprzęt może okazać się niebezpieczny, dlatego to Ty musisz pamiętać o pewnych zasadach.

  Żeby uniknąć porażenia prądem, nie możesz zanurzać obudowy w wodzie. Większość mikserów charakteryzuje się zabezpieczeniem (blokadą) końcówek, co jest świetną opcją, gdyż mikser nie zacznie pracy w momencie złego zamontowania nasadek.

  Kolejnym ważnym aspektem jest zabezpieczenie przed przegrzaniem silnika. Polega na tym, że w momencie przegrzaniem mikser wyłączy się.

  Istotne, aby części były bezpieczne dla zdrowia, czyli wykonane z tworzywa wolnego od BPA.

  mikser ręczny z końcówkami

  Jaka głośność pracy?

  Nie ma co spodziewać się, że mikser będzie cichy. To raczej głośniejszy sprzęt AGD, natomiast zawsze warto porównać ze sobą kilka modeli i wybrać ten, którego poziom głośności jest najmniejszy (wyrażany w decybelach). Pomocna w tym celu będzie porównywarka mikserów. Najczęściej poziom hałasu waha się między 60 dB a 80 dB.

  Jakiej firmy mikser?

  Dobry mikser powinien pochodzić od znanego producenta. Polecanymi firmami są: Götze & Jensen, Aurora, Optimum, Tefal, Sam Cook, Breville, Zelmotor, Philips, Bosch, Gorenje, Adler, MPM, Sencor, Zelmer, Braun, Eldom, Kenwood i Clatronic. Tylko sprawdzone marki stawiają na bezawaryjność sprzętu i wysoką jakość wykonania.

  Ile kosztuje mikser do kuchni?

  Nie są to szczególnie drogie urządzenia, choć wszystko zależy od tego, jak bogate jest wyposażenie i jakie parametry oferuje. Ceny wahają się w przedziale od 80 zł do nawet 400 zł.

  Dodatkowe funkcje mikserów

  Zbędnym funkcjom mówię stanowcze nie, dlatego w skrócie wymienię te najważniejsze.

  • Praca pulsacyjna - praca przerywana jest konieczna przy obróbce niektórych produktów, pozwoli na pełną kontrolę procesu miksowania. To Ty za pomocą przycisku uruchamiasz ją i wyłączasz.
  • Tryb Turbo - polega na natychmiastowym, maksymalnym zwiększeniu szybkości miksowania, co w wielu przypadkach bardzo się przydaje (zwłaszcza przy bardzo twardych produktach lub gęstych masach). Taki tryb posiada na przykład stylowy mikser Götze & Jensen HM350K w czarnym kolorze.
  • System próżniowy - miksery próżniowe kładą nacisk na wydłużenie świeżości produktów.
  • Technologia FineCreamer - innowacyjne rozwiązanie w końcówkach dołączonych do mikserów marki Bosch. Dzięki nim mikser poradzi sobie z wymagającymi zadaniami, zmiksuje masę na idealnie gładką konsystencję, a samo ciasto będzie bardzo puszyste. Łatwo ją poznać po trzepaczkach, które są wyposażone w małe kuleczki (wtłaczają dużo powietrza do masy).
  • Technologia SmartMix - spotykana w mikserach marki Braun. Zapewnia większy komfort użytkowania (mniejszy wysiłek), gdyż ciężar jest skierowany w stronę miski.
  • Technologią HeatSoft (ogrzewanie) - innowacyjna funkcja zastosowana w mikserze Breville VFM021X HeatSoft pozwala na podgrzanie masła. Taki zabieg przełoży się na najlepszą jakość wypieków.
  • Funkcja blendera - tak jak wspomniałam niektóre miksery posiadają końcówkę blendującą, zatem otrzymujesz mikser i blender w jednym. Najkorzystniej, jeżeli stopa blendera jest wykonana ze stali szlachetnej, a nie z plastiku.
  • Funkcja ważenia - rzadziej, ale jednak się zdarza, że jest dołączana podstawka-waga. To niewiarygodnie praktyczna opcja, bowiem od razu masz możliwość precyzyjnego zważenia składników.
  • Oświetlenie LED - w nietuzinkowych mikserach znajdziesz pomocne podświetlenie LED (na przykład w mikserze ręcznym Bosch MFQ2520B). Praktyczne rozwiązanie, bowiem dokładnie widzisz miksowane składniki.
  • Wyświetlacz - bywają miksery z wyświetlaczem, które umożliwiają sterowanie elektroniczne (za pomocą plusów i minusów zwiększasz lub zmniejszasz prędkość).

  miksowanie ręcznym mikserem

  Jak wybrać mikser kuchenny - Podsumowanie

  Nie jest aż tak trudno wybrać mikser, o ile przyjrzysz się pewnym parametrom, które odpowiadają za wydajność pracy i żywotność. Określ swój budżet i wymagania, nie kupuj tanich podróbek. Powyższy poradnik i liczne zestawienia wielokrotnie pokazują najważniejsze cechy mikserów.

  Pamiętaj, że modele w różnych cenach znajdziesz w dziale ranking mikserów. To inwestycja jak najbardziej udana, gdyż zacznie ułatwi i przyspieszy wykonanie różnych czynności kuchennych.

  blog comments powered by Disqus
  Jak wybrać mikser kuchenny?