PODPOWIEDZI:

Odkrywamy moc ekosystemu Samsung Galaxy! Jak bardzo smart są jego urządzenia?

Odkrywamy moc ekosystemu Samsung Galaxy! Jak bardzo smart są jego urządzenia?

To, że Samsung jest jednym z największych producentów elektroniki na świecie, wiadomo nie od dziś. To, że jego urządzenia ściśle ze sobą współpracują dla wygody użytkownika, wydaje się więc spodziewanym. Jednocześnie w naszej głowie rodzą się pytania: Na czym polegają te połączenia i czy dają wymierne korzyści?

Spośród licznych sprzętów koreańskiego producenta na tapet weźmiemy smartfon - Samsung Galaxy S21 5G, smartwatch Samsung Galaxy Watch4 44mm oraz słuchawki bezprzewodowe Samsung Galaxy Buds 2. To oczywiście nie wszystkie rozwiązania, jakie ma producent, ale opowiadanie o wszystkich urządzeniach mogłoby zyskać objętość pracy magisterskiej. Dlatego dziś postawiliśmy na konkrety. Oto ekosystem Samsung Galaxy!

Sprawdź ofertę świąteczną Samsunga!

Oferta dla ciebie Samsung.com

Urządzenia Samsung dogadują się na wiele sposobów

Podstawą jakiejkolwiek komunikacji w obrębie ekosystemu Samsung Galaxy jest rzecz jasna konto Samsung, które bezproblemowo założymy przy uruchamianiu smartfonu. Co ważne, do logowania się kontem Samsung wykorzystamy dane od Google. Konto Google da się powiązać z rozwiązaniem od Samsunga, dzięki czemu musimy pamiętać jedno hasło mniej. Rzecz jasna, wystarczy także nasz e-mail. Ustawienia dotyczące konta znajdziemy w ustawieniach. 

Z poziomu ustawień zyskujemy szereg funkcji, o których opowiem w dalszej części tekstu. Ważne, że Samsung pozwala zadbać o bezpieczeństwo urządzenia, udostępniając między innymi dwustopniową weryfikację podczas logowania i podgląd ostatnich działań związanych z kontem. 

Samsung dba o bezpieczeństwo naszej lokalizacji

Na smartfonie ustalimy też, jakie lokalizacje są uznawane za pracę, dom czy szkołę oraz inne. To pozwoli rozwiązaniom smart home reagować na naszą lokalizację. Czasem nie chcemy dzielić się dokładnymi lokalizacjami. W smartfonach z One UI w wersji 3 i wyższej ustalimy, czy udostępniamy dokładną, czy jedynie przybliżoną lokalizację usługom oraz aplikacjom. 

Chmurę Samsunga obsługuje Microsoft, ale dla użytkownika nie oznacza to zmian

Ważną częścią usług Samsunga jest rzecz jasna chmura. I tutaj kolejny dowód na to, że producent potrafi porozumieć się z konkurencją w imię wysokiej jakości usług. Jego chmurę obsługuje Microsoft w ramach usługi Microsoft OneDrive. Dla końcowego użytkownika nie zmienia się jednak nic poza firmą, która przechowuje dane. Na start otrzymujemy 5 GB darmowej przestrzeni, która posłuży do zapisywania kopii zapasowych między innymi zdjęć, kontaktów czy plików przesyłanych na urządzenia.

Sprawdź ceny prezentowanych urządzeń!
Samsung Galaxy S21 5GSamsung Galaxy BudsSamsung Galaxy Watch4 44mm

Samsung Galaxy S21 5G oferta dla ciebie euro.com.pl

Samsung Galaxy Buds 2 oferta dla ciebie euro.com.pl

Samsung Galaxy Watch4 44mm oferta dla ciebie euro.com.pl

Ekosystem Samsung Galaxy to ekosystem aplikacji

Na początku byłem zaskoczony, że Samsung tak mocno rozwinął sieć własnych aplikacji do łączenia się ze sprzętami. Aby wykorzystać pełny potencjał ekosystemu Samsunga, producent poprosi was o uruchomienie i zainstalowanie:

  • Galaxy Wearable, w którym zarządzamy urządzeniami wearables;
  • SmartThings, który daje kontrolę nad inteligentnym domem;
  • SmartThings Find, z pomocą którego znajdziemy nasze urządzenia zarówno w pokoju, jak i na większych przestrzeniach;
  • Samsung Health, gdzie zobaczymy informacje na temat stanu zdrowia i ustawimy pomiary na smartwatchu.

Smartthings pozwala zarządzać inteligentnym domem

Początkowo sądziłem, że takie rozdrobnienie to nic dobrego i wprowadza zamęt. Ostatecznie dochodzę do wniosku, że ma to sens - wszak nie wszyscy użytkownicy smartfonu i słuchawek Samsunga potrzebują aplikacji kontrolującej wszystkie aspekty inteligentnego domu. Gdybyście jednak chcieli rozszerzyć swoje doświadczenie o SmartThings, to aplikacja bez problemu podepnie waszego smartwatcha czy słuchawki pod wspólny panel do zarządzania sprzętami. 

Z racji sprzętów, z którymi obcowałem, najwięcej czasu spędziłem z Galaxy Wearable. To kompleksowe centrum zarządzania dla słuchawek i smartwatchy. Po sparowaniu urządzeń zyskamy dostęp do łatwego zarządzania tym, jak działają nasze urządzenia.

Wskazówek co do wykorzystania zegarka i telefonu jest sporo

W przypadku smartwatcha nie zabraknie tu najbardziej oczywistych funkcji, jak chociażby wybór tarczy czy ułożenia kafelków z treścią, ale i tych bardziej zaawansowanych. Zasadniczo niemal każde ustawienie skontrolujemy z poziomu smartfonu. Za pośrednictwem aplikacji wgramy też utwory na Samsung Galaxy Watch4, dzięki czemu po powiązaniu go ze słuchawkami Bluetooth, bez problemu odtworzymy muzykę. Co ważne, skorzystamy nie tylko z popularnych serwisów muzycznych, ale też i zgrywania utworów bezpośrednio na zegarek. 

W telefonie uruchomimy powiadomienia, które najpierw pokazały się na zegarku

Opisywanie wszystkich ustawień nie byłoby najciekawsze. Bardziej intrygujące jest to, jak Samsung Galaxy S21 5G i Galaxy Watch4 uzupełniają się. Z części urządzeń znamy możliwość rozmawiania przez zegarek podczas połączeń (co w ekosystemie Galaxy rozciąga się też na komunikację smartfon-tablet), ale nie tak częstym widokiem jest otwieranie powiadomienia otrzymanego na zegarku na telefonie. Jeśli otrzymana wiadomość wymaga dłuższej odpowiedzi, możemy ją zredagować na smartfonie, co będzie wygodniejsze niż na zegarku.

Ogromną zaletą i wręcz funkcją obowiązkową jest sterowanie przerywaniem. Jeśli na telefonie włączyliśmy tryb "Nie przeszkadzać", to na smartwatchu także nie zostaniemy przygnieceni gradem powiadomień. Ponadto przy instalowaniu kompatybilnych ze smartwatchem aplikacji od razu znajdziemy je na smartfonie, by wykorzystać ich możliwości w pełni.

Samsung Health to kompleksowe narzędzie do sprawdzania stanu zdrowie

Zostając w temacie zegarka, nie sposób nie powiedzieć o jego możliwościach sportowych, które będziemy śledzić w aplikacji Samsung Health. Tych także jest sporo, bo oprócz pomiaru pulsu czy jakości snu, zajrzymy też w skład naszej masy ciała czy badania EKG. Oprócz zbiorczych pomiarów otrzymamy też podsumowania, a w sekcji "kondycja" znajdziemy przykładowe filmy z ćwiczeniami, które połączono z programami ćwiczeń wyświetlanymi na zegarku.

Galaxy Wearable poinformuje nas o stanie naładowania słuchawek

W przypadku słuchawek Samsung Galaxy Buds 2 z poziomu aplikacji przełączymy się między aktywną redukcją szumów a nasłuchiwaniem otoczenia. Zyskamy też komplet ustawień dla gestów dotykowych. Pojedyncze, podwójne lub potrójne dotknięcie możemy w każdej chwili wyłączyć, podobnie jak przytrzymanie, które na każdej ze słuchawek może odpowiadać za inną funkcję. Do tego znajdziemy korektor z kilkoma predefiniowanymi ustawieniami.

Łatwo sparujemy słuchawki pomiędzy urządzeniami Samsunga

Wpięcie Galaxy Buds 2 w ekosystem Galaxy przyspieszy też przełączanie się między smartfonem i tabletem, nawet gdy nie parowaliśmy ich za pomocą Bluetooth. Wystarczy, że na obydwu urządzeniach jesteśmy zalogowani jednym kontem Samsung. To zasługa komunikacji Bluetooth Low Energy, która wysyła sygnały, skąd pochodzi aktywność użytkownika. 

A co, gdyby urządzenia się zgubiły? Tutaj z pomocą przychodzi SmartThings Find, część aplikacji SmartThings, z której skorzystamy także na komputerach. W przypadku smartfona tryb poszukiwania ustawimy nawet przy wyłączonej sieci komórkowej czy Bluetooth.

Odnajnowanie urządzeń w ramach SmartThings Find

Jeśli poszukujemy słuchawek bądź zegarka w naszym mieszkaniu, to z użyciem aplikacji wygenerujemy odpowiedni sygnał dźwiękowy. Jeśli chcemy wykorzystać SmartThings Find dla nieelektronicznych przedmiotów, to producent przygotował niewielkie SmartTagi, które łatwo doczepimy do chociażby kluczy.

SmartThings Find to część większego ekosystemu SmartThings. Tutaj koreański producent po raz kolejny pokazuje swoją przewagę - do SmartThings podepniemy nie tylko urządzenia Samsunga, ale i inne urządzenia od ponad 200 dostawców. Poza kontrolą poszczególnych funkcji i ustawianiem scen oraz profili zyskamy też opcję inteligentnych powiązań między urządzeniami. 

SmartThings udostępnimy innym osobom

Przykładowo, gdy będzie zbliżać się czas pobudki, to telewizor uruchomi się i delikatnym podświetleniem rozbudzi nas, wspomagając alarm w telefonie. Gdy będziemy odbierać połączenie, telewizor sam się wyciszy, by nie przeszkadzać podczas rozmowy. Sami ustawimy podobne scenariusze za pomocą wbudowanych narzędzi do tworzenia scen. 

Powiązanie smartfona z komputerem za pośrednictwem aplikacji Twój Telefon

Współpraca Samsung i Microsoft nie kończy się na zapisywaniu treści na dysku OneDrive. Smartfon powiążemy z komputerem za pośrednictwem aplikacji Twój Telefon, dostępnej na Galaxy S21 5G oraz komputerach z Windowsem 10 oraz 11. Konfiguracja zajmuje może z minutę i obejmuje zeskanowanie kodu QR, powiązanie konta Microsoftu z kontem Samsunga oraz udzielenie zgód na telefonie. 

Parowanie z komputerem przebiega szybko

Co pozytywnie mnie zaskoczyło, to responsywność usługi. Jak na połączenie za pomocą sieci między dwoma urządzeniami, mogłem otworzyć zaskakująco wiele okien aplikacji mobilnych i w dalszym ciągu z nich korzystać. Fakt, samo przewijanie nie jest najpłynniejsze, ale pomimo tego z rozwiązania korzysta się płynnie, a wykorzystanie kursora zamiast palca przebiega tu bez problemów. 

Największą korzyścią z aplikacji Twój Telefon jest niewątpliwie możliwość odbierania powiadomień i odpisywania na nie z poziomu komputera. O ile większość aplikacji ze świata Androida działa w przeglądarce, tak część nadal opiera się modzie na przeglądarkowe odpowiedniki. Żeby nie zaglądać co chwilę do telefonu, warto skorzystać z tej funkcji. Ponadto w aplikacji zobaczymy nasze rozmowy SMS i odpiszemy również na te wiadomości, a także zadzwonimy z wykorzystaniem smartfonu.

Sporą zaletą jest także dostęp do galerii. Dzięki niemu nie musimy szukać kabla, by przerzucać zdjęcia na komputer. Wystarczy je przeciągnąć. Jeśli któreś z nich po zobaczeniu na większym ekranie okazały się mniej atrakcyjne, jednym kliknięciem usuniemy je z pamięci smartfonu. 

Na komputerze bez problemu włączymy kilka okien aplikacji

Dla wielu najistotniejsze może okazać się uruchamianie aplikacji z Androida w małych oknach. Przy pięciu oknach miałem problem z utrzymaniem stabilności ich pracy, ale przy trzech nie stanowiło to większego kłopotu. Część programów będzie musiała odświeżyć się przy uruchomieniu ich na komputerze, ale nie znalazłem niekompatybilnych aplikacji.

Samsung to kapibara świata gadżetów

To dość nietypowa metafora, ale według mnie jak najbardziej ma uzasadnienie. Spójrzcie tylko na ten obrazek podpisany: "Kiedy żyjesz w spokoju ze wszystkimi":

Samsung jest niczym kapibary - żyje w spokoju ze wszystkimi

Samsung potrafi się porozumieć zarówno ze środowiskiem Microsoft, jak i Google, by uzyskać jak najlepsze rezultaty ze współpracy między urządzeniami. Do tego w swojej aplikacji SmartThings obsługuje liczne urządzenia smarthome, nie tylko te wyprodukowane przez niego. A to nie tylko wygodne, ale i praktyczne. Co więcej, opcja dodawania członków rodziny, by obserwować swój stan zdrowia czy po prostu łatwiej dzielić się plikami także świadczy o przemyślanym designie. 

Ekosystem Samsung Galaxy żyje ze sobą w zgodzie

ekosystem Samsung Galaxy przez ostatnie lata przeszedł proces ciekawych zmian. Ważne, że to wszystko odbyło się z poszanowaniem dla użytkownika i ze zrozumieniem jego potrzeb. O wiele łatwiej podjąć decyzję o zakupie sprzętu jednej marki, gdy ma się pewność, że ten będzie współpracował bezbłędnie. Tak było w przypadku moich doświadczeń z ekosystemem Galaxy i tak może być również u was. Szeroki asortyment koreańskiego producenta czeka na odkrycie.

blog comments powered by Disqus
Odkrywamy moc ekosystemu Samsung Galaxy! Jak bardzo smart są jego urządzenia?