PODPOWIEDZI:
Jaki oczyszczacz powietrza wybrać?

Samsung Q-serii, czyli soundbary, które zawstydzą niejedno kino domowe!

Samsung Q-serii, czyli soundbary, które zawstydzą niejedno kino domowe!

Pokój multimedialny = kino domowe? Samsung wraz ze swoją Q-serią pokazuje, że nie potrzeba niezliczonej ilości głośników, aby doświadczyć przestrzennego dźwięku!

W ciągu ostatnich kilkunastu lat telewizory znacznie się odchudziły, a przekątna ekranu istotnie urosła. Z kolei dziesięcioletnie kina domowe z łatwością można pomylić ze współczesnymi modelami. Ewolucją w dziedzinie nagłośnienia stały się soundbary. Na podstawie przedstawiciela Q-serii - Samsunga Q700A przedstawię zalety tego typu urządzeń.

Zobacz cenę Samsung HW-Q700A:

Samsung HW-Q700A w sklepie

Montaż, rozmiar i obsługa - 3 x tak dla soundbara

Odkąd pamiętam, zawsze pragnąłem kinowych doświadczeń podczas oglądania filmów w domu. Ostatecznie nigdy nie zdecydowałem się na zainwestowanie w zestaw kina domowego. Głównym argumentem była cena, która w przypadku kolumn czy wzmacniacza praktycznie nie ma górnej granicy, natomiast z instalacją zestawu głośników wiąże się jeszcze kilka problemów.

Na wzorowy zestaw kina domowego składa się wzmacniacz lub/i amplituner, 5 głośników i subwoofer. Każdy z głośników trzeba podłączyć przynajmniej jednym przewodem, a przy amplitunerze robi się już niezłe kablowe spaghetti. Poszczególne elementy trzeba jeszcze odpowiednio ustawić, przez co samo planowanie pod kątem poprowadzenia przewodów i ustawienia to nie lada wyzwaniem.

W temacie montażu soundbar radzi sobie nieporównywalnie lepiej. "Belkę" z głośnikami należy umieścić pod telewizorem, a głośnik niskotonowy najlepiej w pobliżu. Zasilenie urządzenia również jest łatwe. Wystarczy podłączyć soundbar i subwoofer do prądu. Dwa elementy zestawu łączą się ze sobą bezprzewodowo. Bez użycia kabli można także połączyć Q700A z telewizorem1, choć dla najlepszych efektów dźwiękowych najlepiej skorzystać z kabla.

Soundbar Samsung Q700AWygląd dużych kolumn kina domowego może się podobać, natomiast mało który model można nazwać dyskretnym. W związku z tym kino domowe nie w każdym pomieszczeniu będzie prezentowało się dobrze.

Soundbary Q-serii są eleganckie i minimalistyczne, więc perfekcyjnie odnajdą się w nowoczesnych wnętrzach. Model Q700A jest krótszy niż 50-calowy telewizor, więc nawet pomieszczeniu z klasycznym wystrojem soundbar nie będzie się zbytnio wyróżniał.

Obsługa soundbara Samsung Q700AUżytkownicy kina domowego do obsługi całego zestawu mają zwykle kilka pilotów. Soundbar Samsunga w połączeniu z odbiornikiem od tego producenta może być obsługiwany pilotem od telewizora2. Funkcja ta nie jest efektowna, ale ułatwia życie i należy do moich ulubionych.

Szczegółowość i przestrzenność dźwięku

Jakość i przestrzenność dźwięku to niepodważalna zaleta kina domowego. Samsung Q700A pod tym względem wypada naprawdę imponująco, szczególnie biorąc pod uwagę rozmiar urządzenia. Soundbar gra nieporównywalnie lepiej od samego telewizora. Żeby uzyskać tak dobre rezultaty, Samsung wykorzystał szereg rozwiązań softwarowych i hardwareowych.

Format dźwięku to 3.1.2. Oznacza to, że trzy głośniki skierowane są  do słuchacza i prezentują dźwięki z pierwszego planu. Subwoofer i dwa głośniki skierowane do góry zapewniają przestrzenność dźwięku. O perfekcyjne wykorzystanie wszystkich głośników dbają technologie Dolby Atmos i DTS:X3.

Są to znane terminy w świecie kina domowego, natomiast z powodzeniem znaleźć je można w soundbarach Q-serii. Dolby Atmos i DTS:X to kodeki dźwięki, których rolą jest przekazanie osobie oglądającej film przestrzennego audio 3D.

Oznacza to, że inaczej słychać dźwięki z przodu, z tyłu, od boków, ale także z góry. To naprawdę słychać! Szczególnie dobrze prezentują się dźwięki w dokumentach przyrodniczych - można poczuć się jak na łonie natury. Efekty są świetne bez względu na gatunek produkcji, a kompatybilne filmy mają specjalne oznaczenie. Tych w serwisach streamingowych nie brakuje.

Netflix Samsung Q700ADolby Atmos to nie jedyna zaawansowana technologia, jaką dysponują soundbary Q-serii. Miłośnikom przestrzennego brzmienia spodoba się funkcja Q-Symphony4. Obok soundbara aktywuje ona głośniki w telewizorze i synchronizuje je ze sobą.

Przestrzeń jest ważna, ale nie można zapomnieć o jakości dźwięku i głośności maksymalna. Q700A również pod tymi względami wypada bardzo dobrze. W zależności od modelu soundbary Samsung Q-serii dysponują mocą od 330 W do 616 W we flagowym modelu Q950A.

Interesująco prezentuje się funkcja dźwięku dopasowanego do przestrzeni5. Soundbar odbiera dane na temat akustyki miejsca, które zostały zebrane przez Telewizor Samsung. Następnie dynamicznie dobiera ustawienia dźwięku, dopasowując się do miejsca, w którym się znajduje.

Konsolowi gracze docenią tryb Gry Pro6. Aktywuje się on automatycznie po włączeniu konsoli i optymalizuje dźwięk pod kątem najlepszego doświadczenia wirtualnej rozgrywki.

Za bardzo przydatną uznałem także funkcję adaptacji dźwięku. Niezależnie od rodzaju treści, nawet przy niskim poziomie głośności, dźwięk będzie czysty i wyraźny.

Soundbar vs. kino domowe - co lepsze?

Soundbar Samsung Q700ASoundbary to dopracowane urządzenia, a coraz większa popularność tych sprzętów skutkuje jeszcze lepszymi modelami. Kino domowe ma niepodważalne zalety, natomiast wypunktowałem kilka uciążliwych wad tego rozwiązania. Soundbary Samsung Q-serii to małe, proste i szybkie w montażu sprzęty, które robią praktycznie to samo, co duże kina domowe. Jest to nowy standard tego producenta.

Dolby Atmos i DTS:X to nie są puste hasła reklamowe, a działające technologie, które skutecznie przenoszą widza do świata kina. Według mnie soundbar Samsung Q700Apowinien zadowolić niejednego kinomaniaka. Jeśli posiadasz telewizor bez zewnętrznego systemu audio, uważam, że warto dać szansę soundbarom Q-serii. Tym bardziej że zmieszczą się pod każdym dużym telewizorem i często są tańsze niż dobrej jakości kino domowe.

1 Dostępne na wybranych telewizorach Samsung. Więcej informacji znajdziesz na stronie samsung.com.

2 Jeden pilot jest kompatybilny z wybranymi telewizorami Samsung. Sprawdź specyfikację telewizora Samsung.

3 Dolby Atmos oraz DTS:X dotyczy wszystkich soundbarów Q-Serii z 2021 roku. Wymagane źródło dźwięku w formacie Dolby Atmos lub DTS:X.

4 Funkcja Q-Symphony jest kompatybilna z wybranymi telewizorami Samsung Neo QLED, QLED i Crystal UHD. Informacja o kompatybilności jest dostępna w specyfikacji telewizorów na stronie samsung.com.

Dźwięk Dopasowany do Przestrzeni jest kompatybilny z telewizorami Samsung QLED z 2021 roku (model Q70 i wyższe).

Tryb Gry Pro jest kompatybilny z wybranymi telewizorami i konsolami Xbox One, PS4, Nintendo Switch – i nowsze.

Źródło: samsung.com

blog comments powered by Disqus
Samsung Q-serii, czyli soundbary, które zawstydzą niejedno kino domowe!