PODPOWIEDZI:

Wyciekły ceny Galaxy S22, Intel z wydajną kartą graficzną, robot do laparoskopii - VideoNews 335

Wyciekły ceny Galaxy S22, Intel z wydajną kartą graficzną, robot do laparoskopii - VideoNews 335

Są przełomy, o których dobrze usłyszeć, bo pokazują, że świat idzie w dobrym kierunku. Są też przecieki, które pokazują, że niektórzy nadal idą swoją, niekoniecznie dobrą dla każdego, drogą. O wszystkich stronach, w jakie kieruje się technologia, posłuchacie w 335 odcinku VideoNewsa.

W tym tygodniu na kanale pojawiły się między innymi:

Po więcej technologicznych informacji zapraszamy do grupy Testerzy Videotestów na Facebooku!

Krótko i na temat

  • Nintendo jest znane ze ścigania różnych projektów, które mogłyby naruszyć dobre imię marki. Tym razem kontrowersje wzbudził projekt... strzelanki pierwszoosobowej z Pokemonami, który pojawił się na reddicie IndieGaming.
  • Rynek kryptowalut przeżywa jedną z najcięższych zapaści. Według danych Bloomberga przez spadki wartości zniknął z niego miliard dolarów

Bitcoin powoli odzyskuje wigor, ale sporo stracił

  • Gamingowe chromebooki? Według wycieku z kodu źródłowego Chrome OS, możemy niebawem spodziewać się propozycji od HP oraz Lenovo z klawiaturami RGB.
  • Na iPhone'y dociera najgorętsza funkcja na świecie - Face ID działające z założoną na twarz maseczką. Funkcję możecie sprawdzić w becie iOS 15.4. 
  • Apple dobrze poradziło sobie w ostatnim kwartale roku, notując rekordowe zyski ze sprzedaży iPhone'ów - 71,63 miliarda dolarów, co jest wzrostem o 9% rok do roku.

Robot wykonuje samodzielnie skomplikowaną operację

Laparoskopie to skomplikowane operacje, polegające na operowaniu niewielkimi instrumentami wewnątrz ciała pacjenta. Z reguły wykonują je chirurdzy - samodzielnie lub poprzez prowadzenie robotycznych ramion. W przypadku wynalazku uczonych z Uniwersytetu Josha Hopkinsa asysta człowieka nie była potrzebna. Robot samodzielnie zszył dwa fragmenty jelita świni. To pierwsza w 100% zautomatyzowana operacja laparoskopii.

Robot STAR wykonuje skomplikowane operacje

Smart Tissue Autonomous Robot, lub STAR, to dwa robotyczne ramiona zakończone dedykowanym zestawem narzędzi. Konstrukcja jest ulepszeniem formy, która pięć lat temu dokonała anastomozy jelitowej, ale przy asyście ludzi i znacznie większym nacięciu. Trójwymiarowy, oparty o światło endoskop w połączeniu z algorytmami nauczania maszynowego pozwolił stworzyć urządzenie o dużej precyzji.

Gry oparte o sztuczną inteligencję mogą wykrywać depresję

Thymia to gra, ale jednocześnie platforma badawcza stworzona przez badaczy z Lodnynu. Jest to rozwiązanie, które analizuje zarówno to gdzie spoglądamy, ale i nasz głos i mikroekspresje twarzy. Dzięki danym ponad 2000 osób sztuczna inteligencja porównuje nasze zachowania do modeli pacjentów z objawami depresji. Poprzez proste gry zgodne z modelami neuropsychologicznymi gracze zostają ocenieni przez program. Ponadto sami dokonują oceny swojego samopoczucia.

Thymia z pomocą danych biometrycznych zbiera informacje o samopoczuciu (Fot. thymia.ai)

Aplikacja nie zbiera danych biometrycznych, a jedynie tworzy modele przypisane do konkretnej osoby. Testy kliniczne w Wielkiej Brytanii odbędą się jeszcze w tym roku.

Samsung Galaxy S22 wycieka w całości, razem z ceną

Winfuture.de jak co roku dotarło do pełnych specyfikacji oraz zdjęć prasowych serii Galaxy S. Dzięki temu dowiedzieliśmy się, że w stosunku z ubiegłym rokiem nie doczekamy się wielu różnic. 

Samsung Galaxy S22 na pierwszy rzut oka wygląda jak S21

S21 na przecenie!

Najtańszy Samsung Galaxy S22 trafi na rynku w cenie 849 lub 899 euro za wersje 8/128 i 8/256 GB. To odpowiednio około 3869 i 4097 zł. W tym roku S22 z ekranem 6,2 cala ma mniejszą od poprzednika baterię o pojemności 3700 mAh, którą wykorzysta procesor Exynos 2200 z rdzeniami graficznymi w architekturze RDNA 2. Zmiany dotkną głównej matrycy - ta zyska rozdzielczość 50 Mpix przy przesłonie f/1.8 i optycznej stabilizacji. Dodatkowo producent zaimplementuje 10 Mpix do trzykrotnego zoomu z przesłoną f/2.4 oraz ultraszerokokątne 12 Mpix z przesłoną f/2.2. 

S22 Plus trudno odróżnić od mniejszego wariantu (fot. winfuture.de)

Aktualna cena S21 Plus!

Podobnie pod względem zdjęć zaprezentuje się Galaxy S22+. Dostanie on ekran o tej samej rozdzielczości co S22, czyli 2340x1080 px, ale powiększony do 6,6 cali. Większa będzie też bateria o pojemności 4500 mAh (ale o 300 mAh mniejsza niż w poprzedniku). Za wersję 8/128 GB przyjdzie zapłacić 1049 euro (4780 zł), a za 8/256 GB - 1099 euro (5011 złotych).

Najdroższe będą modele Galaxy S22 Ultra, które do Europy dotrą w trzech konfiguracjach:

  • 1249 euro za model 8/128 GB (ok. 5690 zł)
  • 1349 euro za model 12/256 GB (ok. 6150 zł)
  • 1449 euro za model 12/512 GB (ok. 6600 zł)

Samsung Galaxy S22 Ultra z rysikiem S Pen (fot. winfuture.de)

Galaxy S21 Ultra w zaskakującej cenie!

W tym przypadku otrzymamy 6,8-calowy ekran Dynamic AMOLED 2X o rozdzielczości 3040x1440 pikseli. W połączeniu z baterią 5000 mAh oraz slotem na rysik S Pen waga wyniesie 227 gramów. Główny aparat to 108 Mpix, a wspomogą go 12 Mpix f/2.2 o ultraszerokim polu widzenia i dwie 10-Mpix kamery - jedna z przesłoną f/2.4 i 3-krotnym powiększeniem, a druga z przesłoną f/4.9 i 10-krotnym zoomem. Z przodu 40 Mpix aparat do selfie. Smartfony trafią do sprzedaży 25 lutego, a 9 lutego zacznie się przedsprzedaż.

Indie stworzą Narodowy System Operacyjny?

Rząd Indii planuje stworzyć regulacje, które pozwolą na stworzenie ekosystemu dla urządzeń inteligentnych. Ten mógłby stanowić opozycję do Androida oraz iOS. W obecnej fazie ministerstwo elektroniki oraz IT w Indiach rozgląda się za start-upami, które mogłyby podjąć się realizacji systemu oraz rozmawia z lokalnymi firmami technologicznymi na temat dystrybucji systemu. 

Indie mają też ambicje, by stać się w ciągu kilku lat trzecim eksporterem technologii na świecie. Według krajowego planu zaprezentowanego w poniedziałek. Rząd do 2026 roku chce przeznaczyć 300 miliardów dolarów, dzięki czemu roczny zysk z lokalnej produkcji ma wynieść 120 miliardów dolarów. Obecnie jest to 10 miliardów dolarów. 

Wycieka więcej detali na temat kart Intela. Konkurencja dla RTX 3070?

Do sieci trafiła grafika przedstawiająca potencjalną specyfikację kilku rodzajów kart graficznych Intel Arc. Najmocniejszy wariant SKU1 składa się z 512 jednostek obliczeniowych. Rekomendowana przepustowość 16 Gbps, a pojemność - 16 GB. To pozwoli na obliczanie nawet 512 GB danych na sekundę. Wyciek sugeruje też tańsze laptopowe konfiguracje, o znacznie mniejszych zdolnościach (w najtańszej wersji nawet 64-bitowej).

Wyciek rekomendowanych specyfikacji laptopowych kart Intela

► Sprawdź cenę laptopa z kartą RTX 3070!

Najmocniejsza konfiguracja może być konkurencją RTXa 3070 Ti i RX 6800 XT. Według benchmarku SiSoftware wyniki jednostki Intela z 512 rdzeniami egzekucyjnymi są w znacznej mierze zbliżone do kart Nvidii i AMD. Nie oznacza to bynajmniej szybkiej premiery. Z przekazów Intela znika informacja o premierze kart dla laptopów w pierwszym kwartale tego roku, więc na Intel Arc możemy jeszcze trochę poczekać.

Ultrarealistyczna mimika dla mniej wtajemniczonych?

Unity po przejęciu firmy Ziva Dynamics tworzy konkurencję dla Metahuman prezentowanego w VideoNewsie 287. Ziva na potrzeby prezentacji przygotowała Emmę, 30-terabajtowe demo technologii działającej w czasie rzeczywistym. Składa się na nią między innymi 72000 ekspresji oraz pełną anatomię twarzy, wraz z realistycznymi zachowaniami tkanek miękkich. Technologie Zivy mogą pracować w czasie rzeczywistym w silnikach gier, nie potrzeba renderować ich w przerywnikach.

Przewagą Zivy nad Metahuman ma być możliwość wykorzystania jej narzędzi do tworzenia całych ciał nie tylko ludzi, ale kosmitów czy potworów. Ponadto Unity chce dystrybuować technologię nie tylko na własnym silniku, ale i udostępniać ją innym twórcom. Efekty pracy rozwiązań Ziva zobaczymy między w Senua's Saga: Hellblade II.


Przeczytaj także:


Źródła:

blog comments powered by Disqus
Wyciekły ceny Galaxy S22, Intel z wydajną kartą graficzną, robot do laparoskopii - VideoNews 335