PODPOWIEDZI:

Ekran w wyspie aparatów, CD Projekt RED okradziony - VideoNews #287

Ekran w wyspie aparatów, CD Projekt RED okradziony - VideoNews #287

Technologia zmienia się z dnia na dzień, co sprawia, że musimy się dostosować jak najszybciej. Ci, którzy tego nie zrobią, odpadają w przedbiegach lub narażają się na utratę bezpieczeństwa. W Videonewsie #287 nie zabrakło historii innowacji i porażek.

W tym tygodniu na naszej stronie pojawiły się między innymi:

Po więcej treści zapraszamy do obserwowania naszych poczynań na grupie Testerzy Videotestów na Facebooku!

Krótkie informacje

  • Facebook może pracować nad własnym zegarkiem opartym o Android, ale nie wiadomo czy Wear OS. Według raportu The Information zegarek pojawiłby się na rynku w przyszłym roku i pozwolił na łatwiejsze dzielenie się wynikami treningów, a jego cena byłaby bliska kosztów produkcji.
  • vivo rozwija koncept rozwijanego ekranu, ale w nieco innym kierunku niż u konkurencji. Zamiast rozszerzać bryłę smartfonu, firma chciałaby ją wydłużyć. Więcej przeczytacie tutaj: Innowacyjny zwijany smartfon od Vivo
  • Tymczasem Motorola podpisała umowę z Bullitt Group, odpowiedzialną dotychczas za smartfony wzmacniane spod szyldu CAT. Więcej napisał Michał Kułakowski: Motorola startuje z produkcją pancernych telefonów.

Motorola i Bullitt mogą stworzyć prawdziwie wzmacniane smartfony

  • Świnie są zwierzętami o poziomie inteligencji, który pozwala im na skomplikowane interakcje. Jak odkryli badacze z uniwersytetu stanowego w Pennsylvanii, świnie potrafią grać w gry komputerowe i robią to nawet wtedy, gdy nie otrzymują w zamian jedzenia.
  • Mniej dobrego wyczucia w temacie gier ma Google, które zbanowało konto Andrew Spinksa bez podawania przyczyny. Deweloper Terrarii w odwecie zdecydował się wycofać grę z platformy Google Stadia.
  • Prędzej niż później uda nam się zamówić internet satelitarny Starlink na terenie całej Polski. Cena miesięczna to 449 złotych, a koszt sprzętu to 2276 zł. Instalacja ma nastąpić do końca tego roku, choć pierwsze osoby mogą doczekać się jej latem. 

Starlink dostępny w Polsce od 2021 roku

CD Projekt RED okradziony!

O wyjątkowo dotkliwym ataku we wtorek poinformował sam CD Projekt RED za pośrednictwem mediów społecznościowych. Cyberprzestępcy przedostali się do zewnętrznej sieci firmy, z której udało im się zebrać między innymi kody źródłowe Wiedźmina 3 w wersji z ray tracingiem, Cyberpunka 2077 oraz Gwinta. Nie doszło do uszkodzenia baz danych, a dzięki kopii zapasowej firma nie straciła dostępu do swojej pracy.

Oświadczenie CD Projekt RED na temat włamu do baz danych

Niedługo po informacji producenta w sieci pojawiła się aukcja, na której udostępniono kody źródłowe do tytułów producenta. Ta zaczynała się od miliona dolarów, ale warunkowo skończyła się gdy ktoś zdecydował się zapłacić 7 milionów dolarów. Choć mogła to być podstawiona przez CDPR firma, to nie zapobiegło to wyciekowi kodu źródłowego Gwinta do sieci. Tymczasem pracownicy CDP.pl jak i CDPR weryfikują nawzajem swoje dowody osobiste w obliczu podejrzenia o kradzież danych z HR, choć firma zaprzecza, by doszło do takiej sytuacji.

Xiaomi spopularyzuje ekran z tyłu telefonu?

Korzyści wynikających z obecności ekranu z tyłu jest kilka - wśród nich podgląd dla fotografowanej bądź nagrywanej osoby czy lepsza jakość selfie. Xiaomi Mi 11 Ultra nie byłby pierwszym urządzeniem z ekranem z tyłu - wcześniej decydowały się na niego między innymi Meizu z dostępnym w Polsce Pro 7, ZTE Nubia X czy vivo NEX Dual Screen. Według projektu, do którego dotarł Tech Buff PH, smartfon Xiaomi wyróżni niewielki ekran, który zmieści się w wyspie aparatu.

Xiaomi Mi 11 Ultra z ekranem w wyspie aparatów. Źródło: Tech Buff PH

Smartfon realme X3 Superzoom 1000 złotych taniej!

Nie pozwoli on na nawigację urządzeń i raczej nie nada się do oglądania seriali. Potwierdzi za to ambicje Xiaomi, które chce być innowatorem rynku. Poza dwoma ekranami w telefonie zmieściłaby się większa bateria - 5000 mAh i to pomimo mniejszego, 6,67-calowego ekranu OLED. Ten skrywałby 20 Mpix aparat, z tyłu zaś zagościłyby matryce 50, 48 i 48 Mpix do odpowiednio: codziennych zdjęć, ultraszerokich kadrów i ujęć z nawet 120-krotnym powiększeniem

Robot do przytulania i nie tylko

HuggieBot 2.0 to projekt Alexisa E. Blocka oraz Katherine J. Kuchenbecker, który jest ulepszoną wersją pierwszego robota do przytulania. Poprzednik rozwijany w 2016 roku miał pomóc przetrwać badaczom rozłąkę z rodziną. Konstrukcję oparto o dwa ramienia Kinova JACO, które otoczono ogrzewanymi nakładkami, a do tego dołożono nadmuchiwany tors oraz czujniki.

Huggie Bot wygląda na kulturystę, ale to przez szereg technologii w środku. Źródło: Alexis E. Block

Największą innowacją jest jednak postawienie na komputer z ekranem o fioletowym odcieniu obrazu. W jego skład wchodzi też kamera z modułem przestrzennym, głośnikiem i mikrokontrolerem. Przytulanie jest bezpieczne dzięki czujnikom tarcia dostępnym w kluczowych dla procesu miejsca. Na bazie obecnych doświadczeń powstanie kolejna wersja, być może dostępna już dla konsumentów.

Czy to będzie przyszłość kreatorów postaci?

Ostatnie zakupy Epic Games pozwoliły firmie rozwinąć technologie dotyczące tworzenia twarzy w Unreal Engine. Dzięki technologiom wcześniej tworzonym przez między innymi 3Lateral, Cubic Motion, czy Quixel powstał generator twarzy o niespotykanej szczegółowości. MetaHuman Creator oferuje nie tylko szereg aspektów wizualnych, ale możliwość dowolnego budowania ludzkich proporcji oraz 18 typów ciała.

Epic Games pozwala na pobranie plików źródłowych dla dwóch postaci, które twórcy mogą swobodnie zmodyfikować lub wykorzystać w niezmienionej formie w swoich projektach opartych o Unreal Engine 4.26.1 lub nowszych.

Android 12 będzie zmianą wizualną?

XDA Developers dotarło do prawdopodobnych zrzutów ekranu z najnowszej wersji systemu, która wizualnie prezentuje się zupełnie odmiennie od poprzedników. Przede wszystkim postawiono na design, w którym system dopasowuje resztę elementów do koloru tapety. Brak tu przezroczystego paska powiadomień. Na nim więcej miejsca zajmą przełączniki, których liczba w jednym rzędzie zmniejszy się z 6 do 4.

Android 12 - potencjalny wygląd systemu

Redmi 9 4/64 GB na dobrej promocji!

Największą zmianą, zainspirowaną iOS, jest niewątpliwie wprowadzenie ikony informującej o nagrywaniu, czy to przez aparat, czy to przez mikrofon. Poza informowaniem na bieżąco zyskalibyśmy opcję sprawdzenia, kiedy ostatni raz rejestrowano nasz głos i wygląd. Jeszcze jedną nowością mogą okazać się widżety mocno inspirowane tymi z iOS. Na ten moment poznaliśmy wyłącznie widżety komunikacyjne z wiadomościami z wielu źródeł.


Przeczytaj także:


Źródła:

blog comments powered by Disqus
Ekran w wyspie aparatów, CD Projekt RED okradziony - VideoNews #287