PODPOWIEDZI:

Reddit ograł giełdę, Xiaomi Mi Air Charge, rząd zamknie internet - VideoNews #285

Reddit ograł giełdę, Xiaomi Mi Air Charge, rząd zamknie internet - VideoNews #285

Zmieniają się technologie i zmieniają trendy, ale VideoNews jest niezmienny! W 285. odsłonie nie zabraknie innowacji, które zmienią nasze korzystanie z urządzeń, ale i historii, które zmieniają internet i jego postrzeganie. Zapraszam was w tę podróż poprzez świat zmian.

W tym tygodniu na naszej stronie pojawiły się między innymi:

  • Trudna konfrontacja Beniamina z pytaniem Jaki Komputer Wybrać w styczniu. Niestety, producenci nas nie rozpieszczają i nie zapowiada się, by sytuacja miała ulec poprawie.
  • Tymczasem Magdalena ma odpowiedź na pytanie: Jaka tania suszarka do prania do 2000 zł? Wybór nie jest prosty, ale znajdzie się kilka propozycji w przystępnej cenie.

Aby zostać z nami na bieżąco śledźcie nas na grupie Testerzy Videotestów na Facebooku!

Krótkie informacje

  • Unia Europejska nie chce polegać na Chinach i zainwestuje 3,5 miliarda dolarów w 42 przedsiębiorstwa, by te rozwijały baterie do elektrycznych pojazdów wewnątrz wspólnoty.
  • General Motors, posiadający między innymi Forda i Opla od 2035 roku będzie sprzedawać wyłącznie elektryczne samochody użytkowe.
  • Przez ostatnie trzy lata Youtube wypłacił twórcom 30 miliardów dolarów, co wydaje się być imponującą liczbą. Jednocześnie Google ujawniło rok temu, że przed pandemią Youtube zarabiał dla nich 15 miliardów dolarów rocznie.

Tesla Model S odpali wymagające gry

  • Moc tweetów Elona Muska jest niezaprzeczalna. Wystarczyło, by powiedział on, że nowa Tesla będzie w stanie odpalić Cyberpunka, a akcje CD Projekt RED podskoczyły na moment o 50 złotych. 
  • Powstała aplikacja Zaszczepieni, dostępna na iOS i Android. Jak sama nazwa wskazuje, pozwoli ona na sprawdzenie indywidualnego kodu obywatela, gdy ten otrzyma go po zaszczepieniu.
  • Raporty dotyczące zrównoważonego rozwoju to z reguły nudne przeprawy przez strony tekstu, ale Microsoft swoje ekologiczne działania pokazuje w inny sposób. Wystarczy pobrać mapę Miasta Zrównoważonego Rozwoju z działu zestawu edukacyjnego Minecrafta, by poruszać się po różnych aspektach. 

Jak oszukać rekinów finansjery za pomocą reddita?

Z reguły kupuje się akcje gdy są tanie i sprzedaje z zyskiem, gdy ich wartość wzrośnie. Fundusze hedgingowe na giełdzie mogą jednak grać na zniszczenie firm poprzez sprzedawanie akcji firmy, gdy ich się nie ma, a następnie po 30 dniach odkupuje się tę samą liczbę akcji. W tym czasie jeśli cena spadnie, fundusze zyskują, a gdy wzrośnie, fundusze tracą. Zmniejszanie wartości akcji szkodziło takim firmom jak AMC czy Gamestop. Użytkownicy reddita r/wallstreetbets postanowili odwrócić tę sytuację. 

Wzrost Gamestopu zachwiał funduszami hedgingowymi

Dzięki skoordynowanej akcji podbili wartość za pomocą aplikacji brokerskich jak Robinhood. Szybka interwencja ze strony Robinhood sprawiła, że nie można już inwestować w akcje Gamestopu, czemu będą przyglądać się amerykańscy urzędnicy, dotychczas bierni wobec Wall Street.

W międzyczasie użytkownicy wzięli sobie na cel kryptowalutę Dogecoin, która w 2013 roku powstała jako mem, a przez ostatnie dni wzbiła się o 3000% i jej wycena jest bliska około 28 groszy za jedną monetę. Inwestowanie w nią także zostaje zablokowane. 

Ładowarka indukcyjna od Xiaomi ładuje bezstykowo

Mi Air Charge to innowacyjny w skali konsumenckiej koncept zakładający, że bezprzewodowo naładujemy nasze urządzenia, ale bez odkładania ich na indukcyjną ładowarkę. Zamiast tego Xiaomi obiecuje, że wiele urządzeń w zasięgu kilku metrów od stacji rozsyłającej energię otrzyma ją bezstykowo. Wszystko dzięki 144 antenom ukrytym wewnątrz sporego opakowania, które tworzą skoncentrowaną wiązkę fal odbieraną przez urządzenie.

► Xiaomi Mi 10 z opaską Mi Band 5 gratis!

W obecnej formie Mi Air Charge ma dostarczyć 5W ładowanie bezprzewodowe. Na ten moment nie otrzymaliśmy żadnych specyfikacji. Ponadto producent podczas ładowania w filmie promocyjnym wykorzystuje animację zarezerwowaną dla ładowania przewodowego. Brakuje informacji kiedy i w jakiej formie urządzenie miałoby się pojawić oraz jaki jest jego wpływ na okoliczne środowisko. 

Xiaomi utrzymuje się na podium, Apple bije rekordy

Raporty za ostatni kwartał 2020 roku pokazują, że miejsce Huawei'a w skali globalnej zajmuje Xiaomi. Firma obroniła wynik z poprzedniego kwartału i ulokowała się zaraz za Apple oraz Samsungiem w trzech raportach - Canalys, IDC oraz Counterpoint Research. Według wszystkich badań jej rokroczny wzrost wyniósł ponad 30%. Tuż za jej plecami firmy należące do koncernu BBK Electronics - Oppo, vivo oraz realme, które rozdziela tracący około 40% z ubiegłym rokiem Huawei.

Wyniki sprzedaży smartfonów w IV kwartale 2020 z trzech źródeł. Podebrane z newsa od Xiaomi, bo to ta firma ma się czym pochwalić. Zwracam też uwagę na BBK Electronics (Oppo, realme, vivo), bo oni solidnie pilnują tyłów i w razie wpadki konkurentów wydają się być gotowi do skoku pic.twitter.com/oG3mKEEpRp

— Michał Mielnik (@Michal_Mielnik) January 28, 2021

Największym zwycięzcą jest jednak Apple. Jego sprzedaż telefonów z roku na rok wzrosła o 13%, a firma wysłała w świat blisko 82 miliony smartfonów. Nieco mniej powodów do radości ma Samsung - według części raportów stracił on około 10% ze swojej sprzedaży, choć według IDC zyskał na sprzedaży. Powody do niepokoju ma Huawei - choć nadal sprzedaje dużo (ponad 30 milionów według IDC i Counterpoint), to jego wyniki systematycznie spadają.

► iPhone 12 Mini w mniejszej cenie!

Władza będzie wyłączała Polski internet?

Teoretycznie od 2004 roku zapisy ustawy o prawie telekomunikacyjnym pozwalają na wyłączenie internetu. Wystarczy, by prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej przekazał ustnie przedsiębiorcy telekomunikacyjnemu chęć wyłączenia i nie musi podawać powodu, a decyzja ma charakter natychmiastowy. Wyłączenie może być selektywne i skupiać się na wybranych adresach IP, jak i całościowe i trwać maksymalnie dwa lata. 

Teraz do nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa trafi poprawka, którą wniósł resort cyfryzacji. Polecenie wyłączenia sieci będzie można wydać, jeśli wymagają tego względy obronności lub bezpieczeństwa państwa lub bezpieczeństwa i porządku publicznego. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów zaprzecza, jakoby miało to posłużyć do wyłączania serwisów społecznościowych czy stron internetowych, a każda podobna decyzja zostanie poparta analizą.

Niewidzialne panele słoneczne zasilą smartfony?

Badania prowadzone przez Narodowy Uniwersytet Incheon w Korei Południowej doprowadziły do pokazania półprzezroczystego panelu słonecznego. Dzięki unikalnemu heterozłączu (czyli opartemu o dwa materiały o różnej wartości przerwy energetycznej po obu stronach złącza) wykonanemu z cienkich folii udało się stworzyć przezroczystą komórkę solarną. Za odbieranie mocy odpowiedają związku dwutlenku tytanu oraz tlenku niklu

Obecny wygląd paneli nie zachęca, ale daje nadzieję. Fot. Joondong Kim z Incheon National University

Rozwiązanie byłoby proste do wytworzenia dzięki szerokiej dostępności tlenku niklu. Nieznana jest jego wydajność ani możliwe zastosowanie, jednak w obecnej formie nie jest ono tak cienkie, by mogło gościć w ekranach smartfonów. Jest za to szansa, by stało się elementem szyb oraz dachów samochodów. 

Czy taka będzie przyszłość podróży? Virgin Hyperloop pokazuje 2030

Virgin Hyperloop według materiału miałby pozwolić na uzyskanie prędkości rzędu 1078 kilometrów na godzinę. Zanim by do tego doszło, kapsuły z pasażerami miałyby podłączać się do większych, transportowych przewoźników, a to wszystko w dedykowanych tunelach na specjalnie do tego celu stworzonych dworcach. W teorii w jednej kapsule miałoby być wystarczająco miejsca dla 28 pasażerów. Tak małą pojemność firma ma nadrabiać dużą liczbą wypuszczanych inteligentnie przez komputer kapsuł.

Czy będzie to tanie? Taką obietnicę złożył niejako szef Jay Walder, mówiąc: Jeśli nie będzie to opłacalne, ludzie z tego nie skorzystają. Prezentacja wizji przyszłości Virgin Hyperloop jest o tyle mało prawdopodobna, że choć producent tak wyobraża sobie 2030, to w 2016 wypuścił podobne video, ale z wyobrażeniem 2020 roku. Tymczasem w 2020 roku doszło "zaledwie" do pierwszego pasażerskiego przejazdu Virgin Hyperloopem.


Przeczytaj także:


Źródła:

blog comments powered by Disqus
Reddit ograł giełdę, Xiaomi Mi Air Charge, rząd zamknie internet - VideoNews #285