PODPOWIEDZI:

Media społecznościowe vs Trump, Microsoft chciał kupić Nintendo - VideoNews #282

Media społecznościowe vs Trump, Microsoft chciał kupić Nintendo - VideoNews #282

Rok rozpoczął się na dobre. Niebawem na wierzch wypłynie szereg nowych technologii, które przy odrobinie szczęścia zagoszczą w naszych domach w tym albo kolejnym roku. Nim przyjrzymy się temu, co pojawi się na wirtualnych targach CES 2021 (a przyjrzymy się w dedykowanych materiałach), sprawdźmy, co ciekawego zdarzyło się w świecie technologii.

Materiałów z CES 2021 w tym roku wam nie zabraknie, nawet pomimo faktu, że całość wydarzeń rozgrywa się na konferencjach online i ukrytych za kurtynami wideokonferencji pokazach. Nim jednak przygotujemy te materiały, polecamy waszej uwadze:

Nie zapomnijcie obserwować naszych poczynań w grupie Testerzy Videotestów na Facebooku oraz na Google News!

Krótkie informacje

 • Facebook przemodelowuje strony. Od teraz nie liczba polubień, a obserwujących będzie wyświetlała się przy profilach stron internetowych, a same strony uzyskają łatwiejszy dostęp do interakcji dzięki dedykowanej w aplikacjach mobilnych sekcji.
 • Microsoft obiecuje duże zmiany wyglądu Windowsa 10, który najpewniej zrezygnuje z kwadratowej stylistyki na rzecz lekko zaokrąglonych kształtów oraz czegoś na wzór widżetów znanych chociażby z Windowsa Vista.
 • Elon Musk wyprzedził Jeffa Bezosa w byciu najbogatszym człowiekiem na świecie, oczywiście w wartości kapitalizacji akcji. Wartość jego aktywów to 186 miliardów dolarów.

App Store zarobił 64 miliardy dolarów w 2020 roku

 • App Store zarobił w 2020 roku blisko 64 miliardy dolarów. To o 14 miliardów więcej niż w 2019 roku.
 • Jeśli chcecie wykreować dowolne zdjęcia w niskiej jakości przy użyciu sztucznej inteligencji, to skorzystajcie z DALL-E. Nowa kreacja Open AI pozwala na wpisanie prostego tekstu z opisem tego, co znajdzie się na zdjęciu, a następnie wygenerowaniu kilkunastu zdjęć.

Ogromny ekran w Mercedesie?

I to w dodatku OLED. Około 56-calowy ekran MBUX Hyperscreen rozciąga się na całą długość kokpitu, rozdzielając między obszar swojego działania część z prędkościomierzami, multimedialną na środku oraz relaksacyjną dla pasażera. To wszystko z wykorzystaniem szkła Gorilla oraz dotyku. W futurystycznym video poznajemy system, który powstał specjalnie na potrzeby nowego ekranu.

Mercedes Benz wyposaży swój pojazd w 56-calowy ekran

Producent zapewnia o dużej mocy obliczeniowej niezbędnej do obsługi wszystkich funkcji, w tym masażu, rozrywki, nawigacji i odtwarzania multimediów jednocześnie. Wiemy jedynie o 24 GB RAM-u oraz przepustowości pamięci na poziomie 46,6 GB/s. Rozwiązanie MBUX Hyperscreen trafi do ekskluzywnych limuzyn z serii EQS, których premierę zapowiedziano na ten oraz przyszły rok.

Kącik konsolowych wieści tego tygodnia

W tym tygodniu na wierzch wypłynęło sporo konsolowych ciekawostek, które samodzielnie nie zasługują na własnego newsa, za to wnoszą dużo ciekawego w nasze postrzeganie konsol. Powitajcie więc kącik konsolowy, a w nim:

 • Microsoft, który 20 lat temu miał chrapkę na zdominowanie konsolowego świata, chciał przyjąć pod swoje skrzydła Nintendo, by mieć na swojej konsoli atrakcyjne tytuły. Według relacji oferta została wyśmiana, być może ze względu na niezbyt przychylne komentarze Microsoftu dotyczące zacofania sprzętowego Nintendo względem Sony. Do zakupu nie doszło, a podobna oferta dotarła na biurko Electronic Arts, które od razu odmówiło.

Xbox sprzed 20 lat nie miał bogatej biblioteki gier

 • Tymczasem obecny Microsoft prowadzi ankietę wśród posiadaczy Xboxów Series S i Series X. Jedno z pytań dotyczy implementacji funkcji pada, które są obecne w Playstation 5. Jest szansa, aby nowe triggery i system wibracji z Dual Sense zagościł w podobnej formie na platformie Microsoftu.
 • Zostając przy kontrolerach Xboxa - sieć obiegła plotka, jakoby zastosowanie w nich baterii AA zamiast akumulatora wynikało z "długoletniej współpracy Microsoftu i Duracella". Okazuje się, że odpowiedź jest dużo prostsza - firma zostawia wybór dla tych, którzy wolą kupować baterie po rozładowaniu lub preferują akumulatory energii.
   

► Sprawdź cenę i dostępność Xboxa Series X!

 • Dzięki wydobywcy danych z kodu źródłowego, użytkownikowi StealthyFrog z forum Reset Era poznaliśmy nowe szczegóły na temat mocniejszego wariantu Nintendo Switch. Ten otrzyma ekran OLED, co ma przełożyć się na dłuższą żywotność baterii, która będzie pojemniejsza. Całość ma działać lepiej dzięki nowemu chłodzeniu. Wzrośnie też moc stacji dokującej, zdolnej do odtworzenia treści w 4K.
 • Tymczasem niebawem w Europie może pojawić się spora dostawa konsol Playstation 5 do końca stycznia. Informuje o niej użytkownik Twittera, a potwierdzają polskie elektromarkety.

Rok dojrzałej technologii właśnie się rozpoczął

Facebook zablokował konto Donalda Trumpa i do końca kadencji nie pozwoli mu publikować treści w obawie przed tym, jakie informacje będzie szerzył. Decyzję o zablokowaniu prezydenta Stanów Zjednoczonych podjął też Twitter po tym, jak na koncie prezydenta pojawił się kolejny już komunikat mówiący o "kradzieży wyborów" i oszustwach dokonywanych w komisjach. Platformy powołują się na weryfikatorów, którzy nie odnotowali żadnego naruszenia demokratycznych wyborów. Odpowiednie działania wytoczyli też przedstawiciele Twitcha i Snapchata.

Konto @realdonaldtrump zawieszono na Twitterze na stałe

W międzyczasie Facebook ma inny problem. Firma informuje inwestorów, że będzie musiała poddać się nowym zasadom aplikacji w App Store, według których to system operacyjny pyta, czy chcesz, by gromadzono o tobie dane. Ponadto ostatnia aktualizacja Whatsappa sprawia, że łączenie danych z tymi z Facebooka jest niemal obowiązkowe dla działania. W połączeniu z wpisami znanych osobistości na temat działań Facebooka, wzrostem popularności cieszy się... Signal.

Netbook jak nintendo Switch? Nec LaVie Mini

Submarka Lenovo ma pomysł na małe urządzenie z potencjałem do stania się mobilną konsolą do gier. Niestety, w obecnej formie jest tylko konceptem, którego ekran ma zaledwie 8 cali przy rozdzielczości Full HD (1900x1200). Według konceptu w konstrukcji zmieściło się 16 GB RAM-u, procesor Intel i7-1180G7, dysk SSD 256 GB m.2 oraz dwa porty USB-C 3.1. Całość designu dopełnia mała klawiatura z okrągłymi klawiszami i niewielki sensor dotyku zamiast trackpada.

NEC Lavie Mini prezentuje się niczym miniaturowy laptop

Laptop do gier? Sprawdź tu!

Podobieństwo do Nintendo Switcha widzimy, gdy złożymy konstrukcję do tyłu i przyczepimy do bocznej części dwa elementy przypominające kontrolery. Łączenie odbywałoby się magnetycznie. Ponadto sprzęt posiadałby stację dokującą z portami USB oraz HDMI z obsługą 4K i 60 klatek na sekundę. Nawet jeśli nie pozwoli ona na uruchamianie gier w najlepszych detalach, to przynajmniej obsłuży granie w chmurze.

NEC Lavie MIni z Gamepadem nieco przypomina Nintendo Switch

Bezdotykowe ekrany dotykowe od Intela

Intel RealSense™ Touchless Control Software to oprogramowanie, które pozwala zachować dotykową interakcję bez właściwego dotykania ekranu i jest montowane nad kioskiem. Ten może mieć matrycę od 11 do 32 cali. Przede wszystkim jednak, dzięki kamerze Intel RealSense™ Depth Camera D435 nie potrzeba wymieniać tych kiosków, a wystarczy jedynie zamontować urządzenie.

Intel oferuje tanią alternatywę dla dotykania kiosków

Na sensor składają się dwie kamery, emiter promieni podczerwieni i moduł RGB. Wspólnie przechwytują one obraz. Za pomocą oprogramowania ten skalibrujemy do wyglądu otoczenia i naszych potrzeb. Aby rozwiązanie działało prawidłowo, wystarczy umieścić je nad kioskiem z systemem operacyjnym wspierającym Touchless Control Software. Intel wskazuje, że rozwiązanie może pomóc walce z pandemią, a co więcej, kamera jest już dostępna w masowej sprzedaży.

Przeczytaj także:

Źródła:

blog comments powered by Disqus
Media społecznościowe vs Trump, Microsoft chciał kupić Nintendo - VideoNews #282