PODPOWIEDZI:

Co przyniesie rok 2021? VideoNews Extra!

Co przyniesie rok 2021? VideoNews Extra!

Jeśli czujecie, że w 2021 roku czegoś brakuje w waszych przeglądarkach i subskrypcjach, to ewidentnie może to być brak VideoNewsa! Nie martwcie się - powracamy z całą siłą i mocnym postanowieniem poprawy waszego stanu.

Perspektywy na 2021 rok wydają się niemniej interesujące niż na ubiegły. Kryzys spowodowany koronawirusem nie wpłynął znacząco na rozwój innowacji, gdyż te powstają od lat. W 2021 roku zobaczymy kontynuację kilku trendów oraz kilka nowych sprzętów.

Xiaomi Mi 11 pokazuje kierunek smartfonów

Z ładowarką, ale dostępną opcjonalnie - tak Xiaomi Mi 11 jest dystrybuowany w Chinach. Najnowszy smartfon producenta pojawił się po raz pierwszy z ekranem AMOLED o odświeżaniu 120 Hz, co wśród flagowych propozycji najpewniej będzie już obowiązkowe. Baterię 4600 mAh naładujemy 55W przewodową lub 50W bezprzewodową ładowarką. Urządzenie ochroni Gorilla Glass Victus widziane jako pierwsze w Samsungu Galaxy Note 20 Ultra 5G

Xiaomi Mi 11 pojawił się w Chinach i na razie tylko tam

Sprawdź cenę Samsunga Galaxy Note 20 Ultra 5G!

Poza tym to pierwsze urządzenie z układem Snapdragon 888 5G wykonanym w 5nm procesie litograficznym, z rdzeniami o taktowaniu maksymalnie 2,84 GHz. Główny aparat ma 108 MPix, który pozwoli na nagrywanie video w 8K. Oprócz tego producent postawił na ultraszerokokątną matrycę 13 Mpix oraz... 5 Mpix aparat makro z podwójnym powiększeniem. Producent postawił też na głośniki stereo, a w wybranych wersjach - skórzane wykończenie.

Co będzie mieć znaczenie na rynku smartfonów:

  • MediaTek wyprzedził Qualcomma. W ogólnej sprzedaży procesorów w trzecim kwartale 2020 roku Tajwańczycy odpowiadali za 31% rynku - o 3 p.p. więcej od Qualcomma. To pierwsza taka sytuacja w historii, której przyczyn możemy szukać wśród tanich smartfonów. Amerykanie powalczą o prym chociażby za pomocą obsługującego 5G układu Snapdragon 480 5G.
  • Samsung Galaxy S21 i Z Fold 3 z rysikiem S Pen? Nie da się nie zauważyć, że seria Samsung Galaxy Note nie sprzedaje się tak, jak życzyłby sobie tego producent. Ma on natomiast w zanadrzu technologię, która dla wielu będzie interesująca. W grę wchodzi etui ze schowkiem na rysik. 
  • Będzie jeszcze lepiej jeszcze taniej. Prognoza z ubiegłego roku sprawdziła się, ale i w tym roku producenci nie zamierzają rezygnować z walki o prym w rankingu smartfonów do 1000 złotych, a nawet w rankingu smartfonów do 700 złotych
  • Czas na małe smartfony? Ubiegły rok pokazał, że mniejsze telefony też mogą mieć miejsce na rynku. Pixel 5 oraz iPhone 12 przecierają szlaki, którymi mogą podążyć inni producenci, dostarczający tańsze konstrukcje.

RAM DDR5 da konsolom popalić?

W obliczu nieobecności kart graficznych Nvidii z serii 3000 nowym "Mesjaszem" mogą okazać się kości RAM. TeamGroup zapowiada premierę RAM DDR5 na początek trzeciego kwartału tego roku. Na początku na rynek trafią moduły o pojemności 16 GB, a ich maksymalne taktowanie może wynieść między 4800 a 5200 MHz, co dawałoby 60-procentowy wzrost względem pierwszych odsłon DDR4. 

RAM DDR5 wniesie powiew świeżości na rynek PC

W przyszłości pojedyncza kość będzie mogła obsłużyć nawet 8 GB pamięci o maksymalnym taktowaniu rzędu 8400 MHz. W połączeniu ze zintegrowanym modułem ECC możemy uzyskać większą niezawodność. Z nowego rozwiązania skorzystają rozwiązania oparte o podstawkę AM5, czyli najpewniej procesory AMD Ryzen 6000 oraz Intel Alder Lake-S.

  • Oby poprawiła się dostępność konsol. Choć równie dobrze moglibyśmy napisać, że się poprawi, nie chcielibyśmy niczego zapeszać. Ograniczona dystrybucja Playstation 5 rzuciła się cieniem na nową generację, z czego po części skorzystał Microsoft. Na niektórych rynkach zabrakło nawet Nintendo Switch. Dodatkowa dystrybucja pojawia się falami, więc do połowy roku będzie niezbędna czujność.

Sprawdź aktualną dostępność Xbox Series X!

  • Dostępność podzespołów także musi ulec poprawie. Wycofywanie przez sklepy ofert, niebotyczne ceny na serwisach aukcyjnych i rozczarowanie tysięcy użytkowników ulepszających swoje komputery - tak prezentował się 2020 rok. Czy w 2021 będzie lepiej? Aby się dowiedzieć, musimy poczekać.

Samochodu od Apple raczej w 2021 nie zobaczymy, ale...

Pod koniec ubiegłego roku pojawiły się informacje, że sporo tajwańskich fabryk zwiększa swoje produkcje na 2021 rok. Tongluo, odpowiedzialne za systemy dostarczania mocy w pojazdach w przyszłym roku stworzy milion takich modułów zamiast 400 tysięcy. Relokowane są inne tajwańskie fabryki, by w większych przestrzeniach poradzić sobie z rosnącym zapotrzebowaniem. Premierę w 2024 roku sugerował raport Reutersa.

Samochód Apple to szansa na zmiany na rynku pojazdów

Rozwijany od co najmniej 2016 roku koncept Apple Titan opracowują trzy zespoły odpowiedzialne za oprogramowanie, podzespoły i system autonomicznej jazdy. Ten ostatni ma największe problemy ze względu na niewielką liczbę materiałów do analizy, choć po ulicach stanu Kalifornia jeżdżą już Subaru wyposażone w komputery gromadzące treści. Analityk Ming Chi Kuo mówi, by nie spodziewać się premiery w najbliższym czasie.

To jednak nie wszystko, bowiem:

  • Apple może nas zaskoczyć nowymi produktami. Na pewno dla firmy istotna będzie promocja własnych procesorów. Poza nią znajdzie się miejsce dla odkładanych w czasie Apple Airtags - naklejek z modułem NFC, które pozwolą na uruchamianie określonych funkcji w urządzeniach producenta.
  • Tesla najpewniej się spóźni. Nie tylko z budową Gigafactory w Berlinie, ale i z dostarczeniem w pełni funkcjonalnego autopilota. Firma nie dostarczyła blisko pół miliona pojazdów, a jej największe premiery są zaplanowane na 2022 rok. 
  • Producenci mocno inwestują w technologie autonomicznej jazdy. Na efekty tych inwestycji będziemy musieli poczekać, ale w Stanach Zjednoczonych i w Chinach coraz śmielej poczynają sobie pojazdy bez kierowców.

Postępowania antymonopolowe dadzą o sobie znać

Wystosowane w ubiegłym roku pozwy zapowiadają długoletnią batalię między rządami a megakorporacjami. Nie da się ukryć, że ludziom rządzącym krajami (a zwłaszcza Stanami Zjednoczonymi) nie podoba się przenikanie technologii w każdy z aspektów życia i ich formowanie dla swoich korzyści. Naruszenia prywatności i koncentracja ogromnych podmiotów w obrębie jednej korporacji to spore zarzuty, których odpieranie będzie ciągnąć się latami.

Media społecznościowe są ogromną składową żyć miliardów ludzi

Co będzie mieć znaczenie?

  • Nikt z Wielkiej Piątki nie będzie mieć łatwo. Amazon traci poparcie społeczne przez niskie pensje dla pracowników szeregowych. Apple podejmuje ryzykowne z perspektywy konsumenckiej zachowania "proekologiczne". Pracownicy Google formują związek zawodowy. Facebookowi grozi nakaz sprzedaży biznesów, a Microsoft nie ma wielkiego hitu sprzedażowego.
  • Bitcoin znów wzrośnie do niebagatelnych wartości? Pandemia zastopowała wzrost wartości wirtualnej waluty, ale od połowy grudnia stała się ona droższa o nieco ponad 300%. Staje się ona coraz bardziej popularnym środkiem transakcji, głównie ze względu na nieobciążenie akcjami i obligacjami.

Wyświetlacze będą się zginać nie tylko manualnie

Ubiegły rok był dobry dla tych, którzy wyczekiwali futurystycznych, elastycznych konceptów. Ten może okazać się dobry dla tych, którzy chcą je kupić. LG zapowiada wyświetlacz, którego kąt zagięcia ulega zmianie w zależności od potrzeb. Dla gier wymagających skupienia ekran OLED ulega zgięciu do poziomu 1000R, a podczas konsumpcji seriali z dalszych rzędów ekran ulega spłaszczeniu. Koncept w akcji zobaczymy na targach CES, które odbędą się oczywiście w formie wirtualnej.

LG zaoferuje wyginane ekrany dopasowywane do treści, jakie są na nich wyświetlane

  • LG z serią Explorer może otworzyć się na świat rozsuwanych smartfonów. Choć to Oppo zaprezentowało jako pierwsze swój pomysł jako Oppo X 2021, to LG dzięki swojej dywizji produkującej ekrany może zabłysnąć rozsuwaną konstrukcją. 
  • Micro LEDy jeszcze nie wejdą pod strzechy... Choć Samsung pod koniec roku pokazał pierwszy komercyjny telewizor, to jedynie taki w rozmiarze 110 cali i o rozdzielczości 4K. Jego cena - około 600 tysięcy złotych - oszałamia i na pewno nie znajdzie on wielu fanów nawet w Korei Południowej, gdzie zadebiutował. 
  • Nim nadejdą Micro LEDy, wkroczą... Mini LED-y? Ming Chi Kuo przewiduje, że nowa technologia pojawi się w Macbookach i zaoferuje lepsze pokrycie palety sRGB oraz mniejsze zużycie energii.

Sugestie naszych widzów i czytelników

Zasięgnęliśmy opinii w internecie, przede wszystkim na grupie Testerzy Videotestów na Facebooku oraz na naszym kanale na Youtube (zapraszamy do subskrybowania!). Podrzuciliście kilka ciekawych konceptów, które mogą (ale nie muszą) mieć wpływu na 2020 rok. Oto kilka z nich (pisownia oryginalna):

Marzę o tym aby producenci urządzeń do Smart Home dogadali się co do jednego standardu/platformy ~Marcin

Marcin, znany też jako redaktor naczelny Videotesty.pl, marzy o jednolitym systemie Smart Home. Dobra wiadomość - pierwsze kroki ku temu zostały poczynione w ubiegłym roku. Być może do fuzji nie dojdzie jeszcze w tym czasie, ale producenci czują pismo nosem i wiedzą, że ludzi męczy wojna na systemy.

Dalej czekam na toster do razera ~Adam

To mogłaby być godna konkurencja dla konsoli od KFC z funkcją podgrzewania kurczaków.

Smartfony będą miały 2-a rozmiary: 5" i trochę i będą 6" około. ~Przemysław

Cały wywód Przemysława o kształcie rynku jest spory i polecam spojrzeć na niego na naszej karcie społeczności na Youtube, ale zwracam uwagę na sam początek. Wielu ludzi chciałoby mieć mniejsze smartfony, ale jednocześnie nie zamieniłoby swojego telefonu na coś mniejszego. Sprzedaż iPhone'a 12 Mini także nie jest najlepsza, więc oczekiwanie na to, by producenci zdecydowali się na małe urządzenia może być jedynie płonną nadzieją.

Może aparat pod wyświetlaczem? ~Marcin

Marcin z Techtoiowo.pl bije w dzwony, które chciałbym usłyszeć. Prawdziwie bezramkowe smartfony z ukrytymi aparatami to na pewno coś, co będzie przyciągało wzrok. Pierwsze próby, w postaci chociażby ZTE Axon 20 5G, wydają się być bardzo obiecujące.

Na ten czas nie ma nic co by mnie zachwyciło.... Technologia wychamowała ... Po co np taki Huawei p40pro skoro p30pro wcale nie jest gorszy?? Wiadome będzie mnustwo smartfonow głośników dronów i usług.... Ale czy któreś z nich będzie hitem?? ~Pam rara ram na Youtube

To tylko część komentarza, ale uchwycono w niej meritum wypowiedzi i problem technologii - coraz trudniej o przełom, coraz częściej powiela się schematy. Producenci mogą w tym roku szukać łatwego maksymalizowania zysków bez większych innowacji - mimo wszystko mamy nadzieję, że tak się nie stanie. 

Przeczytaj także:

blog comments powered by Disqus
Co przyniesie rok 2021? VideoNews Extra!