PODPOWIEDZI:
Budżetowe słuchawki, które warto kupić? Pierwsze wrażenia z modelami Baseus

Snapdragon 888 5G, smartfony z obiektywami bezlusterkowców, Apple pozwane - VideoNews #279

Snapdragon 888 5G, smartfony z obiektywami bezlusterkowców, Apple pozwane - VideoNews #279

VideoNews wraca po krótkiej przerwie, którą wypełniliśmy promocjami i niepowtarzalnymi ofertami. W 279. odsłonie co nieco porozmawiamy o przyszłości Libry, która wraca na medialną arenę oraz Qualcomma, który nowym procesorem chce udowodnić, że wszyscy potrzebujemy 5G.

Ubiegły tydzień był przepełniony promocjami, ale i w tym nie zabrakło momentów wartych uwagi:

Niezmiennie zapraszamy na Videotesty.pl/promocje oraz grupę Testerzy Videotestów na Facebooku!

Krótkie informacje

  • Procesor Apple M1 jest na tyle dobry, że po uruchomieniu na Macbooku z procesorem M1 udało się osiągnąć rezultaty lepsze niż na Surface Pro X opartym o procesor ARM od Qualcomma.
  • Ze względu na małe zapotrzebowanie seria Galaxy Note może zniknąć z rynku. Rysiki S Pen powędrowałyby do innych urządzeń w serii - przedstawicieli Galaxy S oraz Galaxy Z Fold.
  • Stories, czyli karty z filmami i zdjęciami widocznymi przez 24 godziny dotarły do Spotify w wersji beta. Skupiałyby się one na utworze i w jego obrębie pokazywałyby się opowieści.

Google Street View pozwala na rejestrowanie spacerów po okolicy

  • W dedykowanej aplikacji Google Street View pojawiła się opcja dodania własnego obrazu okolicy z poziomu smartfona. Wystarczy po prostu spacerować po okolicy, bez tworzenia zdjęć w 360 stopniach.
  • Uczeni MIT stworzyli oprogramowanie, które jest w stanie tworzyć własne roboty. RoboGrammer jeszcze potrzebuje ludzkiej pomocy, ale potrafi tworzyć kształty konstrukcji zdolnych do poruszania się po różnych rzeźbach terenu.
  • Apple otrzymało karę wysokości 10 milionów euro. Powodem brak laboratoryjnych testów, które wykazałyby zwiększoną wodoodporność, o której mowa w reklamach.

Blaski i cienie nowej generacji

Okazuje się, że dobrym emulatorem Playstation 2 może być... Xbox Series S. Opcje deweloperskie zaszyte w konsoli uprawniają do uruchamiania innych aplikacji. W ten sposób dokonano uruchomienia PCSX2, czyli emulatora drugiej generacji Playstation. W rezultacie na nowej konsoli Microsoftu uruchomimy God of War II czy Metal Gear Solid 2: Sons of Liberty. 

Tymczasem Playstation 5 może mieć dwa albo nawet trzy losowo dystrybuowane warianty. Dziennikarze Les Numeriques na przykładzie pięciu konsol odkryli dwa warianty wentylatorów. Trzeci pokazywano podczas oficjalnego demontażu sprzętu na kanale Sony. Co więcej, różnią się one głośnością, przy czym cichszy generuje 39 dB, a donośniejszy - 43 dB.

Snapdragon 888 5G ma dać moc nowej generacji

Przede wszystkim rozwiązano główny problem poprzednika, czyli potrzebę dodawania zewnętrznego modułu X60 do obsługi sieci 5G. Na wtorkowej konferencji zapowiedziano zintegrowane rozwiązanie, które obsłuży sieć zarówno poniżej, jak i powyżej pasma 6 GHz. Oprócz tego nowy jest koprocesor sztucznej inteligencji przeliczający 26 teraoperacji na sekundę. Nie zmieniło się za to taktowanie rdzeni - najmocniejszy taktuje na 2,84 GHz, trzy pośrednie na 2,4 GHz, a cztery energooszczędne - 1,8 GHz.

Snapdragon 888 5G potrafi jeszcze więcej

Fotograficzne nowości pozwolą na robienie 120 12-megapikselowych zdjęć na sekundę albo zdjęcia o rozdzielczości 2,7 gigapiksela w ciągu sekundy. Nie zabraknie opcji nagrywania video w HDR. Adreno 660 pozwoli grom rozwijać prędkości do 144 klatek na sekundę, ale na razie tylko w przypadku chmury. Po prezentacji litania producentów zapowiedziała wykorzystanie procesora - w tym między innymi Xiaomi, Oppo, Motorola, ZTE, realme, Sharp, Meizu, LG.

Facebookowa Libra wraca do gry pod nową nazwą

Financial Times dotarło do informacji, jakoby na początku przyszłego roku Novi Financial, założona z inicjatywy Facebooka firma finansowa, rozpoczęła dystrybucję waluty. Jej pierwotna nazwa "Libra" została zmieniona na "Diem", podobnie jak nazwa stowarzyszenia 27 firm, które odpowiadają za jej rozwój. Zmiana nazwy może być zasłoną dymną, przez którą mniej dotkliwie niż w ubiegłym roku przejdą twórcy nowej waluty. 

Diem będzie odpowiedzią na inne stablecoiny

Smartfon z dużą baterią 200 zł taniej - sprawdż!

Diem będzie stablecoinem, a to oznacza, że będzie mieć pokrycie w walucie fiducjarnej lub innym aktywie o określonej wartości. Dzięki temu jego wartość będzie stała. Początkowa wersja Diem będzie opierać się wyłącznie na dolarach i najpierw pojawi się w ramach osobnej aplikacji. Nie wiemy, kiedy dojdzie do integracji wewnątrz Facebooka, ale skoro będzie to waluta stabilna, to niewątpliwie do tego nadejdzie.

Yongnuo chce przyłączać obiektywy do smartfonów

Firma opatentowała rozwiązanie, które pozwoli zamontować z tyłu obudowy obiektyw Canon EF. Matryca 4/3 zostałaby umieszczona na środku modułu powiększającego urządzenia. Patent składałby się ze smartfona oraz części do zamocowania, która pozwoliłaby na pewniejszy chwyt i szybkie przesyłanie danych, co będzie przydatne chociażby przy autofokusie. W rezultacie nawet najtańszy obiektyw mógłby zapewnić unikalną jakość zdjęć w połączeniu ze smartfonowym przetwarzaniem.

Patent na obiektyw w smartfonach Yongnuo zakłada dedykowaną matrycę z tyłu

Największą wadą może być niska kompatybilność. Wydaje się, że Yongnuo chce opracować to rozwiązanie wyłącznie z myślą o własnym smartfonie z odsłoniętą matrycą. W konstrukcji nie przewidziano rozsuwanych modułów, a pierwsze rysunki nie pokazują popularnych złączy typu USB-C. Firma ma doświadczenie z systemem Android, o który oparła jeden z własnych bezlusterkowców, także w systemie Canon EF.

Apple dostanie za swoje także w Europie?

Dotychczas kwestia spowalniania iPhone'ów była podejmowana wyłącznie w Stanach Zjednoczonych. Okazuje się, że Europejskie Stowarzyszenie Obrony Praw Konsumenckich także zamierza wytoczyć kilka procesów. Euroconsumers gromadzi zbiorowe pozwy, bowiem Apple nie zgodził się na pozasądowe rozwiązanie - 60 euro dla każdego klienta iPhone'ów 6, 6s, 7 oraz SE kupionych między 2014 a 2020. Pierwsze pozwy pojawiły się w Belgii, niebawem firma otrzyma te z Włoch i Portugalii.

Pozew dla Apple za spowalnianie iPhone'ów jest nieunikniony

Szansa na powodzenie jest duża - firma w ubiegłym roku przegrała postępowanie w Stanach Zjednoczonych i po zebraniu wszystkich pozwów w listopadzie musi zapłacić 113 milionów dolarów. Europejskie roszczenia szacuje się na około 180 milionów euro i mają dotyczyć co najmniej 3 milionów użytkowników. Apple jednoznacznie przyznało, że spowalnianie telefonów faktycznie istniało i było efektem troski o czas pracy baterii.

Modułowy komputer Razera trafia do sprzedaży

Razer Tomahawk na razie pojawi się w Stanach Zjednoczonych w cenie 2400 dolarów. Rozwiązanie oparto na jednostce Intel NUC 9 Extreme Compute Element, która oferuje wbudowany dysk SSD, RAM i procesor. Ten ostatni to Intel Core i9-9980HK, któremu towarzyszy 16 GB RAM-u i 512 GB pamięci i 2 TB dysku HDD. W środku znajdziemy karty od Nvidii, a najmocniejszy wariant otrzyma RTX'a 3080.

Razer Tomahawk PC pozwala na rozbudowę na wspólnej płycie Intela

Zobacz propozycję gotowego komputera!

Zewnętrze wykonano z wycinanego maszyną CNC aluminium oraz szkła, dzięki czemu widzimy kartę. Główna płyta oferuje dwa złącza Gigabit Ethernet, cztery porty USB, HDMI, dwa USB-C z Thunderbolt 3 oraz combo jack. Na zewnętrzu obudowy znajdziemy podświetlenie Chroma. Sprzęt w przyszłym roku może dotrzeć do Europy - na ten moment kupimy go tylko na stronie Razera.

Przeczytaj także:

Źródła:

blog comments powered by Disqus
Snapdragon 888 5G, smartfony z obiektywami bezlusterkowców, Apple pozwane - VideoNews #279