PODPOWIEDZI:

Monitory 21-22 cale - Jaki kupić? | Ranking TOP 7

Poz.ObrazekNazwaNajlepsza cena
1Asus VA229QSBAsus VA229QSB679 zł
2iiyama XUB2395WSU-B1iiyama XUB2395WSU-B1799 zł
3Philips 222S1AEPhilips 222S1AE708 zł
4iiyama XUB2294HSUiiyama XUB2294HSU649 zł
5Acer Nitro QG221QbiiAcer Nitro QG221Qbii619 zł
6AOC 22V2QAOC 22V2Q663 zł
7HP M22fHP M22f509 zł
Monitory 21-22 cale - Jaki kupić? | Ranking TOP 7

Monitor w rozmiarze 21-22 cali to dość problematyczna kategoria. Głównie dlatego, że nie ma na nie dużego popytu w wyższych półkach cenowych. Większość producentów tworzy więc w takich rozmiarach swoje najbardziej budżetowe propozycje. Natomiast nadal da się znaleźć wśród nich sensowne urządzenia na lata.

Jeżeli szukasz monitora do 22 cali, na przykład dlatego, że masz mniej miejsca na biurku lub potrzebujesz drugi ekran, w tym zestawieniu znajdziesz siedem opłacalnych propozycji. Wszystkie sprawdzone pod kątem opinii w sieci i - w miarę możliwości - również profesjonalnych recenzji. Natomiast ten ranking monitorów, chociaż hierarchiczny, jest dość subiektywny, niekoniecznie więc jedynka na liście będzie dla ciebie najlepszym zakupem!

Mały monitor 21-22 cale - opinie

1. Asus VA229QSB

Asus VA229QSB na białym tle

Typ matrycy

IPS

Rozdzielczość

1920 x 1080

Czę stotliwość odświeżania

75 Hz

Najważniejsze zalety

Szeroka regulacja podstawy

FreeSync

Dodatkowe głośniki i gniazdo słuchawkowe

Wejście USB 2.0

VESA

Asus VA229QSB oferta w Media Expert

Asus VA229QSB trafił na pierwsze miejsce z kilku powodów. Przede wszystkim to relatywnie niedrogi mały monitor z matrycą IPS, który ma wiele przydatnych w pracy dodatków. Być może najważniejszym, z punktu widzenia pracownika biurowego, jest szeroka możliwość regulacji podstawy. Od zmiany kątu nachylenia, przez obrót do pionu, po zmianę wysokości - jest tu wszystko, czego potrzebujesz, żeby uzyskać najbardziej ergonomiczne stanowisko pracy.

Miłym dodatkiem jest również nieco wyższa częstotliwość 75 herców oraz wsparcie dla standardu FreeSync. Ten dopasuje płynność wyświetlanego przez monitor obrazu, do klatek generowanych przez procesor graficzny. Szczególnie podoba mi się jednak dodatek w postaci wejść USB 2.0. Monitor działa jak hub, pozwalając ci lepiej ukryć na przykład kabel od myszki, lub przesłać dane z pendrive’a na komputer.

2. iiyama XUB2395WSU-B1

iiyama XUB2395WSU-B1 na białym tle

Typ matrycy

IPS

Rozdzielczość

1920 x 1200

Częstotliwość odświeżania

60 Hz

Najważniejsze zalety

Proporcje 16:10, w sam raz do pracy

Szeroka regulacja podstawy

VESA

Głośniki i wejście słuchawkowe

iiyama XUB2395WSU-B1 oferta w Media Expert

Najbardziej nietypowy mały monitor w tym zestawieniu. Wszystko ze względu na jego proporcje. iiyama XUB2395WSU-B1 to tani monitor 16:10, którego kształt matrycy - a co za tym idzie i rozdzielczość - daje ci więcej przestrzeni roboczej w pionie. To jest szczególnie ważne dla pracowników biurowych. Przekłada się na więcej tabelek w arkuszach kalkulacyjnych lub linijek tekstu w czytanych dokumentach.

Chociaż producent nie każe ci polegać tylko na poziomym ustawieniu monitora. Dzięki podstawie obrócisz cały ekran do pionu, żeby uzyskać jeszcze bardziej naturalny kształt dla czytanego tekstu. Poza tym jest też regulacja wysokości. To prawdziwy 22-calowy monitor do pracy.

Wisienką na torcie jest obecność wyświetlacza typu IPS, który gwarantuje ci lepsze kąty widzenia oraz kolory, a także dodatkowe głośniki. To samowystarczalny monitor do biura, który ma nawet audio. Jeżeli jednak trzeba pracować po cichu - umożliwi ci to wejście słuchawkowe.

3. Philips 222S1AE

Philips 222S1AE na białym tle

Typ matrycy

IPS

Rozdzielczość

1920 x 1080

Częstotliwość odświeżania

75 Hz

Najważniejsze zalety

Szeroka regulacja podstawy

Niska cena

Tryb EasyRead do czytania

Tryb LowBlue zmniejszający emisję promieniowania niebieskiego

AdaptiveSync

Wbudowane głośniki

VESA

Philips 222S1AE oferta w Ceneo

Estetyczny, z solidną podstawą i bardzo cienkimi ramkami bocznymi. Philips 222S1AE to monitor typowo biurowy. Przy niewielkich rozmiarach utrzymuje rozdzielczość Full HD z częstotliwością odświeżania na poziomie 75 herców. To, wraz z czasem reakcji na poziomie 4 milisekund, sprawia, że to raczej nie jest jednostka dla gracza. Za to jeżeli marzy ci się mały monitor biurowy do pracy, będzie w sam raz. 

Ekran w technologii IPS zapewni świetne kąty widzenia, a szerokie pokrycie barw sRGB pozwoli ci na wiarygodny obraz podczas oglądania filmów w SDR. W ten polecany 22-calowy monitor wbudowano głośniki, a jego szczególną zaletą jest wysoka ergonomia. Podstawa umożliwia szeroki zakres regulacji. Zmienisz tu wysokość lub obrócisz monitor do pionu, po to, aby wygodniej ci się pracowało oraz czytalo dokumenty.

4. iiyama XUB2294HSU

iiyama XUB2294HSU na białym tle

Typ matrycy

VA

Rozdzielczość

1920 x 1080

Częstotliwość odświeżania

75 Hz

Najważniejsze zalety

Szeroka regulacja podstawy

Niska cena

Tryb ACR

VESA

Głośniki

iiyama XUB2294HSU oferta w Ceneo

Estetyczny monitor, który można kupić w wersji z białym lub czarnym designem. iiyama XUB2294HSU jest modelem skierowanym raczej do osób pracujących biurowo, a nie graczy. Jego największą zaletą jest podstawa z HAS i pivotem, czyli po prostu możliwością zmiany wysokości - dla większej ergonomii - oraz obrotu do pionu. Ten mały monitor ułatwi ci czytanie długich dokumentów lub po prostu komiksów w wolnej chwili.

Wśród innych ważnych kwestii, warto podkreślić, że to matryca VA. To oznacza smużenie i gorsze kąty widzenia niż IPS, ale za to lepsze czernie. Poza tym jest tu też tryb ACR, który poprawia kontrasty oglądanych obrazów, co ma szczególne znaczenie na przykład podczas oglądania filmów. 

Miłym dodatkiem są też głośniki wraz z wbudowanym wyjściem słuchawkowym oraz dodatkowa VESA, pozwalająca zamocować całość nad biurkiem, na ramieniu. O ile potrzebujesz jeszcze większej ergonomii w tym 22-calowym monitorze, w końcu jego podstawa ma świetny zakres regulacji.

5. Acer Nitro QG221Qbii

Acer Nitro QG221Qbii na białym tle

Typ matrycy

VA

Rozdzielczość

1920 x 1080

Częstotliwość odświeżania

75 Hz

Najważniejsze zalety

Niski czas reakcji matrycy

FreeSync

VESA

Acer Nitro QG221Qbii oferta w Media Expert

Ten mały monitor dla graczy nie przetrzepie cię po kieszeni. Jeżeli szukasz czegoś budżetowego, o nieco wyższej częstotliwości odświeżania (chociaż 75 herców to nie jest wielka różnica), oraz bardzo niskim czasie reakcji matrycy - sięgnij po Acer Nitro QG221Qbii. To model, który już samym designem krzyczy, że jest gamingowy.

Przy tym podkreślam, że Acer Nitro QG221QBII ma matrycę typu VA. To oznacza nieco lepsze czernie względem IPS-ów, ale gorsze kąty widzenia i możliwość smużenia. To ostatnie dotyczy najczęściej modeli pracujących w wyższych częstotliwościach, więc tutaj pewnie nawet tego nie zauważysz. 

Jest tu też technologia FreeSync, eliminująca artefakty graficzne poprzez lepsze zsynchronizowanie monitora z kartą graficzną, oraz uchwyt VESA. W sam raz na podwieszenie ekranu nad biurkiem. Taki 22-calowy monitor będzie świetnym dodatkiem obok większej jednostki.

6. AOC 22V2Q

AOC 22V2Q na białym tle

Typ matrycy

IPS

Rozdzielczość

1920 x 1080

Częstotliwość odświeżania

75 Hz

Najważniejsze zalety

FreeSync

Wyjście słuchawkowe

AOC 22V2Q oferta w Ceneo

Ten mały monitor będzie wyróżniał się na twoim biurku przede wszystkim wyglądem. Jego nowoczesny design, w połączeniu z trójstronnym brakiem ramek, wygląda interesująco jeszcze przed włączeniem komputera. Po włączeniu AOC 22V2Q zaprezentuje z kolei atrakcyjny obraz. Z żywymi barwami oraz szerokimi kątami widzenia matrycy wykonanej w technologii IPS.

Producent wyposażył ten model 22-calowego monitora w ekran zdolny wyświetlać obraz w częstotliwości 75 herców. To możliwość fizycznego pokazania dodatkowych 15 klatek na sekunę. To mała rzecz, ale zwiększy płynność wyświetlanego obrazu. 

W dodatku jest tu obsługa technologi FreeSync, synchronizującej monitor z kartą graficzną, i wyjście słuchawkowe. Dwa dodatki przydatne też dla graczy, zwłaszcza tych korzystających z monitora nocami. Tylko czas reakcji kuleje, stąd szóste miejsce.

7. HP M22f

HP M22f na białym tle

Typ  matrycy

IPS

Rozdzielczość

1920 x 1080

Częstotliwość odświeżania

75 Hz

Najważniejsze zalety

AMD FreeSync

Tryb niskiej emisji niebieskiego światła

HP M22f oferta w Ceneo

HP M22f jest naprawdę budżetową propozycją w tym zestawieniu. W okolicach 500 złotych dostaniesz solidny oraz polecany, ale już kilkuletni, model w małym rozmiarze i z rozdzielczością Full HD. Co ważne, ten 22-calowy monitor ma matrycę wykonaną w technologii IPS. To oznacza świetne kąty widzenia i dobre kolory.

Zwróć uwagę na to, że w takim budżecie istnieje ryzyko nierównomiernego podświetlenia. Z tym, że ta konkretna propozycja ma odrobinę wyższą częstotliwość odświeżania, na poziomie 75 herców, a także wsparcie dla technologii AMD FreeSync. Jest istotna dla graczy, bo pozbywa się artefaktów graficznych, wynikających z braku synchronizacji monitora z komputerem. Dodatkowo, z uwagi na to, że jest starszy, HP M22f będzie tylko tanieć.

Jaka technologia matrycy w małym monitorze?

Kupno monitora do 22 cali musisz rozpocząć od jednej kwestii. Od tego, jaką technologię wykorzystuje do wyświetlania obrazu. W tych rozmiarach oraz, co za tym idzie, przedziale cenowym, mowa wyłącznie o trzech:

  • TN - bardzo często małe monitory wykonane są właśnie w tej technologii. Modele tego typu charakteryzuje przede wszystkim z reguły bardzo niski czas reakcji piksela, co przekłada się na zminimalizowane smużenie. Łatwiej też tworzyć matryce o wysokiej częstotliwości, dzięki czemu wyświetlisz na nich więcej klatek na sekundę, chociaż przy tym budżecie to nie ma takiego znaczenia. Z drugiej strony kolory i kąty widzenia będą dość słabe.
  • IPS - modele tego typu przede wszystkim charakteryzują świetne kąty widzenia. Każda osoba siedząca wokół biurka będzie w stanie bez problemu zobaczyć, co na ekranie się dzieje. Zazwyczaj też producenci wyposażają monitory IPS w matryce o szerokim gamucie kolorystycznym, co przełoży się na żywsze barwy. Z drugiej strony bolączką tych ekranów są często wypłowiałe czernie.
  • VA - 22-calowy monitor z matrycą wykonaną w takiej technologii będzie charakteryzował się kiepskimi kątami widzenia (nie tak złymi jak w modelach typu TN) i świetnym kontrastem. Między innymi ze względu na to pierwsze producenci często produkują takie modele w wersji zakrzywionej, dzięki czemu poprawia się równomierność barw z perspektywy osoby siedzącej naprzeciw ekranu.

blog comments powered by Disqus
Monitory 21-22 cale - Jaki kupić? | Ranking TOP 7