PODPOWIEDZI:

Cyberpunk 2077 bez szału, Airpods Max, Facebook jest za duży - VideoNews #280

Cyberpunk 2077 bez szału, Airpods Max, Facebook jest za duży - VideoNews #280

Świat wstrzymał oddech przy okazji premiery Cyberpunka 2077, by potem z rekordową siłą szturmować na serwery. Polska gra to sukces marketingowy i co do tego nie ma wątpliwości. Nie jest jednak tak, że poza nią nie było miejsca na ciekawe wydarzenia. Oto VideoNews #280, w którym znajdziecie najciekawsze informacje ze świata technologii.

W tym tygodniu opublikowaliśmy między innymi:

Aby przed świętami zaoszczędzić zajrzyjcie do naszej porównywarki promocji!

Krótkie informacje

  • Microsoft xCloud pojawi się na iOS oraz Windowsie wiosną 2021 roku. Na platformie od Apple z serwisu skorzystamy w przeglądarce.
  • Boston Dynamics trafił pod skrzydła Hyundai'a. Sprzedaż 80% aktywów przez Softbank to zysk blisko miliarda dolarów.

Roboty Boston Dynamics będą rozwijane pod skrzydłami Hyundami

  • Jak donosi serwis wysokienapiecie.pl, 10 grudnia pobiliśmy rekord polskiego zapotrzebowania na prąd. O 13:13 wyniosło ono 26 839 MW. W ciągu kwadransa zapotrzebowanie utrzymało się na poziomie 26533 MW i pobiło o 0,1 procenta rekord ze stycznia 2019 roku.
  • Chińczycy ogłaszają przewagę kwantową dzięki komputerowi Jiuzhang, który jest w stanie wykonać 100 trylionów obliczeń na sekundę. 

The Game Awards przyznane

Choć publiczność za najlepszą grę 2020 roku uznała Ghost of Tsushima, statuetkę całościowo przyznano The Last of Us: Part II. Gra Naughty Dog otrzymała też wyróżnienia w kategoriach: najlepsza reżyseria, najlepsza narracja, najlepszy projekt dźwięku, innowacyjność w dostępności oraz najlepsza gra przygodowa. Najlepszą grą akcji zostało Hades, a najlepiej stale rozwijanym tytułem - No Man's Sky. Wyróżnienie za multiplayer otrzymało z kolei Among Us - gra, której premiera miała miejsce 2 lata temu. Za najlepsze RPG uznano remake Final Fantasy VII, a najlepszy debiut - Phasmophobię. 

Ghost of Tsushima wygrał decyzją graczy

Laptop z ekranem 144 Hz 400 zł taniej!

Podczas gali dostaliśmy sporo zwiastunów nowych filmowych produkcji Disneya, ale i nieco zapowiedzi gier. Na początku 2021 roku Among Us dostanie nową, wielopoziomową mapę - the Airship. Powróci też seria Perfect Dark, tworzona przez nowe studio Microsoftu - The Initiative. Wiemy też o powrotach Dragon Age oraz Mass Effect, choć tutaj nie dano zbyt wielu detali poza zwiastunami nieopartymi o silnik gry.

Wyjątkowo drogie słuchawki od Apple

Zaskoczeniem na koniec roku była prezentacja słuchawek Apple AirPods Max. To bezprzewodowa konstrukcja douszna z aktywną redukcją szumów i łącznie 9 mikrofonami, z czego wszystkie wyciszają otoczenia, a dwa z nich dodatkowo obsługują rozmowy. Konstrukcja pożycza elementy stylistyczne z serii iPad Air (kolorystyka) oraz Apple Watch ("koronka" odpowiada teraz za regulację głośności i nawigację dotykową. 

Apple Airpods Max prezentują się nowocześnie... i drogo

Słuchawki Sony WH-1000XM4 tańsze o połowę od Airpods Max - sprawdź!

Każdy z nauszników da się zdjąć i wymienić na taki w innym kolorze. Producent nie podaje parametrów, za to informuje o adaptacyjnym equalizerze dopasowującym się do typu muzyki, dwóch procesorach Apple H1 (po jednym na ucho), Bluetooth 5.0 i czasie pracy z ANC do 20 godzin. Jeden z ich twórców, Dinesh Dave przyznał w tweecie, że nie wolno mu było zdradzić szczegółów projektu przez 4 lata. Być może po to, by nie spekulować w temacie ceny, bowiem ta wynosi 2799 złotych.

Facebook jest za duży dla Stanów Zjednoczonych

Federalna Komisja Handlu (FTC) wraz z 47 stanami pozwały Facebooka w postępowaniu antymonopolowym. Według prawników firma wykorzystywała dane oraz zdławiła lub utrudniała konkurencję, którą widziała jako potencjalne zagrożenie. Przejęcia WhatsAppa oraz Instagrama określono jako naruszające ponad stuletnie prawo antymonopolowe. Prawnicy stwierdzają, że jeśli będzie to potrzebne, firma powinna pozbyć się Instagrama i WhatsAppa, aby zapewnić uczciwą konkurencję na rynku.

Facebook zmierzy się ze Stanami Zjednoczonymi w sądzie

Facebook we własnym oświadczeniu nazywa pozew rewizjonizmem historycznym, który nie szanuje wcześniejszych decyzji. W 2012 roku FTC zgodziło się na przejęcie Instagrama, a w 2014 roku Komisja Europejska nie widziała nic przeciwko kupieniu Whatsappa. W komunikacie pada stwierdzenie: "Nie tak powinno działać prawo antymonopolowe". Zagrożenie przez FTC brakiem zgody na jakąkolwiek transakcję Facebooka zwiastuje zatem długotrwały proces.

Cyberpunk 2077 dotarł do konsumentów

Nie bez problemów i nie bez ogromnej łatki na start, ale Cyberpunk 2077 dotarł do graczy. CD Projekt RED potwierdził, że liczba zamówień przedpremierowych wyniosła 8 milionów. Gra pobiła rekord jednocześnie aktywnych graczy na Steamie w tytule dla pojedynczego gracza - 1 003 264 aktywnych kont. To także popularna gra na Twitchu - w szczytowym momencie oglądało ją tam 1 140 960 osób. 

Problemy graficzne Cyberpunk 2077 dotykają wszystkich platform

Sprawdź aktualną cenę Cyberpunk 2077!

Jednocześnie pojawiło się kilka istotnych przeszkód, by móc odtrąbić pełny sukces. Gracze cierpiący na epilepsję nie powinni w ogóle uruchamiać gry, gdyż ta posiada wyzwalacze. Dopóki CDPR nie znajdzie rozwiązania, w grze pojawi się stosowne ostrzeżenie. Gra cierpi też na sporą liczbę błędów, które niektórym potrafią uniemożliwić rozgrywkę, a na konsolach Xbox One (S) i Playstation 4 oferuje grafikę niskiej jakości i problemy z doczytywaniem się elementów.

Samsung stworzył telewizor w nowej technologii

Samsung jako pierwszy dostarczył konsumencki telewizor z diodami Micro LED, które mają wielkość mikrometra i są nieorganiczne, co powinno przełożyć się na ich dłuższy cykl życia w porównaniu do OLEDów. Producent oszacowuje cykl życia diody na 100000 godzin lub prawie że dekadę korzystania. Pierwsze urządzenie z matrycą Micro LED pojawi się w rozmiarze 110 cali i rozdzielczości 4K. Nie dziwi więc implementacja funkcji Multi View, pozwalającej oglądać cztery transmisje jednocześnie.

Telewizor Micro LED Samsunga będzie bardzo drogi

Pod względem specyfikacji telewizor prezentuje się typowo. Obsługa HDMI 2.1 i odświeżanie 120 Hz to miłe dodatki. Pomimo niemal całkowitego braku ramek producentowi udało się zmieścić głośniki 5.1. Cena jest zawrotna - za nowe urządzenie przyjdzie zapłacić blisko 600 tysięcy złotych. Na początku Micro LED pojawi się w Korei Południowej w ledwie kilku sklepach.

Czytaj więcej: Samsung przedstawia telewizor Micro LED z ekranem 110 cali

Chiny kontrolują pogodę na ogromną skalę

Robią to poprzez dodawanie do chmur niewielkich ilości jodku srebra. Ten przy kontakcie z przechłodzoną wodą zadziała jako jądro kondensacji lub krystalizacji, wokół których efektywniej zbiera się woda. Wstrzykiwanie go w chmury odbywa się za pośrednictwem samolotów lub pocisków i rakiet artyleryjskich. Według chińskiego rządu program ma wspomóc rolników dotkniętych klęskami suszy i pożarów.

Skala przedsięwzięcia zwiększa się i do 2025 roku obszary kontrolowania pogody zajmą blisko 5,5 miliona kilometrów kwadratowych, czyli blisko 17 razy więcej niż powierzchnia Polski. Dodatkowo kraj środka uruchomi system eliminowania gradu, który przetestuje na powierzchni blisko 580 tysięcy km do kwadratu, czyli 1,5 razy większym od Polski terytorium. Program wzbudza kontrowersje w Indiach, które oskarżają Chiny o kradzież deszczu. 

Przeczytaj także:

Źródła:

blog comments powered by Disqus
Cyberpunk 2077 bez szału, Airpods Max, Facebook jest za duży - VideoNews #280