PODPOWIEDZI:

Premiera Galaxy S21, Przeprosiny CD Projekt RED, ciekawostki z CES 2021 - VideoNews #283

Premiera Galaxy S21, Przeprosiny CD Projekt RED, ciekawostki z CES 2021 - VideoNews #283

CES 2021 za nami, podobnie jak premiera smartfonów z serii Galaxy S21. Jedne z największych wydarzeń ubiegłego roku w obliczu pandemii skurczyły się do zbioru internetowych konferencji. Dziwne to czasy, na szczęście VideoNews #283 pomoże się w nich odnaleźć!

Nie da się nie zauważyć, że to wyjątkowo intensywny początek roku z perspektywy rynkowych premier. Na szczęście w Videotestach bacznie obserwujemy to, co się dzieje. Poza targami CES w tym tygodniu przygotowaliśmy:

Po więcej Videotestowych rzeczy zapraszamy do grupy Testerzy Videotestów na Facebooku!

Krótkie informacje

  • Choć tegoroczny Exynos 2100 na papierze wygląda dobrze, to nie oferuje on rdzeni stworzonych przez AMD. Samsung zapewnia, że takowe pojawią się w przyszłorocznej odsłonie.
  • Quantum Operation Inc. obiecuje stworzenie zegarka, który pozwoli na pomiary poziomu glukozy we krwi bez nakłuwania skóry i pobierania jej fragmentu.
  • Administracja Donalda Trumpa (który za parę dni zniknie z urzędu prezydenta Stanów Zjednoczonych) dodała Xiaomi do czarnej listy firm, w które Stany Zjednoczone nie mogą inwestować. Nie jest to równoznaczne z zakazem współpracy, który otrzymał Huawei.

Xiaomi na czarnej liście USA to niecodzienna sytuacja

  • Uważajcie na wasze komputery z Windowsem 10. Wywołanie komendy cd c:\:$i30:$bitmap może doprowadzić do zepsucia systemu zapisu plików.
  • Przy okazji wypuszczenia swojego aparatu w kosmos, Canon udostępnia stronę, na której możemy zrobić kilka zdjęć za pomocą ich aparatu wewnątrz satelity.
  • Jeśli korzystaliście z łączących się z siecią zabawek dla dorosłych Cell Mate, to koniecznie przestańcie. Spora luka w zabezpieczeniach sprawia, że hakerzy mogą uzyskać nad nimi kontrolę i torturować nas, póki nie dostaną okupu.

Galaxy S21 w trzech odsłonach - Co nowego?

Jeszcze w trakcie oficjalnej konferencji udało się mi odpowiedzieć na 21 pytań o serię Galaxy S21. Nowe smartfony są pod pewnymi względami regresywne - w pudełku nie znajdziemy ładowarki i słuchawek, a ekrany S21 i S21+ oferują rozdzielczość Full HD+ zamiast WQHD+. Ponadto zniknęły z nich sloty na karty pamięci, a Galaxy S21 ma tył wykonany z tworzywa. Mimo to w dalszym ciągu są to jedne z mocniejszych propozycji na rynku. 

Każdy z nich oferuje odświeżanie 120 Hz na matrycy Dynamic AMOLED 2X. W każdym znajdziemy 5-nanometrowy Exynos 2100 zdolny do obsługi sieci 5G i poprawiony względem poprzednika w kwestii odprowadzania temperatury. Smartfony zaoferują nagrywanie w 8K oraz rejestrowanie z pomocą wszystkich obiektywów w 4K i 60 klatkach na sekundę. S21 Ultra otrzyma 108-megapikselową matrycę z 12-bitowymi plikami .raw oraz 100-krotny zoom z mniejszą ilością szumów. 

Maska od Razera powstrzyma wirusy i zaświeci w RGB

Project Hazel to przede wszystkim rozwiązanie bezpieczne, bowiem wyposażone w filtry o jakości BFE i N95 zapewniają wysoki stopień ochrony przed wdyachaniem zanieczyszczeń i bakterii. Etui z bezprzewodowym ładowaniem i lampami UV ma pozbywać się zanieczyszczeń z powierzchni maski podczas oddychania. Z kolei front maski to półprzezroczyste tworzywo, które dodatkowo w ciemniejszych chwilach podświetlimy dla lepszej widoczności twarzy.

Project Hazel od Razera to maska z filtrami N95 i podświetleniem

Słuchawki Razera 100 zł taniej!

Razer nie byłby jednak Razerem, gdyby nie dodatkowe funkcje. Project Hazel ma obsługiwać podświetlenie Chroma z dwoma strefami świetlnymi niezależnymi od siebie. Ponadto dzięki mikrofonowi i głośnikowi maska ma podbijać poziom naszego głosu. Aktywna wentylacja poprawi wlot i wylot powietrza. Na razie projekt jest w fazie koncepcyjnej.

Mini projektor od Asusa wygląda jak... termos

I nazywa się Asus ZanBeam latte L1. Pozwoli on na wyświetlanie obrazu w rozdzielczości 720p z dowolnego miejsca dzięki niewielkim rozmiarom i wbudowanej baterii 6000 mAh. Głośniki Harman-Kardon o mocy 10W pozwolą w awaryjnych scenariuszach usłyszeć wyświetlany film. Jasność rzędu 300 lumenów to poziom lepszy niż u większości konkurencji. 

ASUS ZenBeam Latte L1 to mały projektor o ciekawej specyfikacji

Asus reklamuje design urządzenia jako podobny do kubka kawy, choć jest to nie aż tak zauważalne. Projektor połączymy z urządzeniami za pośrednictwem Bluetooth lub Mini HDMI. Osiągniemy dzięki niemu maksymalnie 120-calowy obraz w odległości trzech metrów, choć przy niskiej jasności lepiej odłożyć projektor metr od ekranu i uzyskać 40 cali. Na razie nie wiadomo, kiedy urządzenie pojawi się w Polsce.

Latający dron dla jednego pasażera

General Motors pod szyldem Cadillaca prezentuje koncept elektrycznego pojazdu latającego dla jednego pasażera. Koncept ma pozwolić na indywidualne przeloty z prędkością do 90 kilometrów na godzinę. Energię zapewniałaby baterie o łącznej mocy 90 kWh. Nie padły żadne deklaracje dotyczące zasięgu, ale biorąc pod uwagę rozmiar pojazdu, raczej nie będzie on rewelacyjny.

Koncept Cadillaca zakłada lot pojedynczych pasażerów

Projekt, jak zauważają liczne media, jest odklejony od rzeczywistości. Brak zbalansowania konstrukcji, mało pojemna bateria czy wąskie pole widzenia przekreślają szanse na jego powstanie. Firma ma też pomysł na autonomiczny pojazd o wysokim komforcie użytkowania. 

Przeczytaj więcej: Podniebny pasażerski dron od General Motors

W przyszłości smartfony zostaną czujnikami inteligentnych domów

Tak przynajmniej zapowiada Samsung, który w przyszłości chce, by starsze urządzenia pełniły role czujników, wirtualnych niań do kontrolowania dziecka albo sensorów wykrywających ruch. Galaxy Upcycling at Home pozwala na większą integrację starszych urządzeń Samsunga, które w ramach jednej aplikacji mogłyby zyskać kilka funkcji jednocześnie. 

Roboty Samsunga mogą pomagać w domu

Samsung w przyszłości widzi roboty pracujące obok nas i nam pomagające. Na konferencji zaprezentował między innymi Samsung Bot Care i Samsung Bot Handy. Ten pierwszy jest opracowywany zarówno z myślą o pracy w sklepach i przestrzeniach publicznych, jak i w domu. Wyposażony w mówiącego asystenta przypomni o obowiązkach i zachęci do aktywności. Z kolei Bot Handy dzięki mechanicznemu ramieniu i przetwarzaniu obrazu z wielu kamer posprząta i zajmie się przenoszeniem rzeczy. 

Przeczytaj więcej: Roboty Samsunga naleją nam drinka i zachęcą do spaceru

CD Projekt RED przeprasza i zapowiada aktualizacje

Miesiąc po pełnej błędów i niezoptymalizowania premierze jeden z założycieli CD Projekt RED, Marcin Iwiński, wystąpił publicznie i częściowo przyznał się do błędów. Przede wszystkim winę przerzucono na zespół zarządzający firmą, który podjął decyzję o wypuszczeniu gry. Liczono, że palące problemy załata łatka na premierę gry. Moc obliczeniowa konsol nie podołała "strumieniowaniu", podczas którego silnik miał otrzymywać niezbędne porcje mapy oraz ruchomych elementów. 

Cyberpunk 2077 w TAKIEJ cenie?

Problemem było tworzenie gry z myślą przede wszystkim o komputerach. Według Marcina Iwińskiego to testy nie wykazały dostatecznie dużych błędów, czym odpowiedzialność przerzuca się na dział QA. W filmie dowiadujemy się też, że wersje konsolowe gry dotarły do redakcji na dwa dni przed premierą gry, później niż zakładano. CD Projekt RED pragnie odbudować zaufanie ciężką pracą i aktualizacjami, w tym aktualizacją dla konsol nowej generacji bliżej końcówki roku. 


Przeczytaj inne VideoNewsy:


Źródła:

blog comments powered by Disqus
Premiera Galaxy S21, Przeprosiny CD Projekt RED, ciekawostki z CES 2021 - VideoNews #283