PODPOWIEDZI:

Podniebny pasażerski dron od General Motors

Podniebny pasażerski dron od General Motors

Podczas prezentacji na targach CES 2021 firma General Motros zaprezentowała ambitny koncept latającego pasażerskiego drona zasilanego silnikiem elenktycznym, którym będziemy mogli poruszać się wysoko nad ulicami i dachami budynków.

Pojazd GM, który oznaczony został logiem Cadillaca, przeznaczony jest dla klientów dysponujących sporą gotówką. Urządzenie ma w zamierzeniach trafić wyłącznie do firm taksówkarskich, które planują podbić miejskie przestworza.

Niezwykle elegancki pojazd startuje oraz ląduje w pozycji pionowej i posiada cztery śmigła zasilane elektrycznym silnikiem. Dron może rozpędzić się do prędkości 90 kilometrów na godzinę. Na jego pokładzie znajdzie się miejsce dla tylko jednego pasażera, który dzięki prawie w całości przeszklonemu kokpitowi ma zapewniony świetny widok na otaczający go krajobraz.

Drony Cadillaca mogą startować np. z dachów budynków

Podniebny Cadillac poruszać będzie się prawdopodobnie całkowicie autonomicznie po z góry ustalonych trasach. Według GM jest przeznaczony do szybkiego przemieszczania się na terenach zabudowanych, pozwalając np. uniknąć korków w podróży na drugi koniec miasta.

Dalsze szczegóły techniczne na temat  pojazdu pozostają na razie tajemnicą. Kompletnie jasne jest jednak, że dzięki postępowi technologicznemu w dziedzinie wydajności baterii oraz silników elektrycznych różnego typu pojazdami zasilanymi zieloną energią zainteresowani są wszyscy giganci motoryzacyjni.

Daleko posunięte eksperymenty z latającymi dronami pasażerskimi prowadzą już np. Hyundai i Aston Martin, a także wiele małych start-upów. Sporym wyzwaniem dla tych podmiotów są jednak wciąż nieistniejące regulacje prawne określające status tego typu wynalazków, wyznaczające zasady ich bezpiecznego użytkowania oraz odpowiedzialność za ewentualne wypadki.

Źródło: CNET

Zobacz także:

blog comments powered by Disqus
Podniebny pasażerski dron od General Motors