PODPOWIEDZI:

Test POCO X3 NFC - Jedyny słuszny wybór?

Kiedy na rynku pojawia się nowe urządzenie Xiaomi w segmencie do 1000 zł, niemal natychmiast część internautów określa je mianem najlepszego wyboru w tej klasie cenowej. Czy POCO X3 NFC zasłużył sobie na ten tytuł?

Xiaomi POCO X3 NFC

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
6 GŁOSÓW
ZALETY
  • Ekran 120 Hz
  • Jakość dźwięku
  • Wydajność
  • Jakość video
  • Bateria
WADY
  • Trochę za duży

Nie da się nie zauważyć, że Xiaomi na forach i w poczcie pantoflowej góruje nad wszystkimi innymi markami. Ilekroć zapytacie o telefon kogoś, kto na co dzień podąża za informacjami o nowych urządzeniach, zapewne powie o Xiaomi. Kolejnym telefonem wpisującym się w ten schemat jest przedstawiciel dotychczas submarki Chińczyków, a teraz już osobnego podmiotu, czyli POCO X3 NFC. Na papierze oferuje on niespotykane w tej klasie doświadczenia. A jak jest w rzeczywistości?

Sprawdź aktualną cenę POCO X3 NFC w wersji 6/128 GB:

POCO X3 NFC 6/128 GB oferta dla ciebie euro.com.pl

Jakość wykonania Poco X3 NFC

Kobylasty to telefon, co waży 215 gramów i ma 76,8 milimetra szerokości. Obsługa POCO X3 NFC jedną dłonią nie należy do łatwych, nawet po uwzględnieniu opcji zmniejszania ekranu. Ostatecznie korzystałem z dwóch dłoni, zwłaszcza, że smartfon nie jest szczególnie dobrze zaoblony. Osobiście uznaję też, że nie jest to szczyt estetyki. To jednak mniej ważne niż to, że w okolicy wyspy aparatu gromadzi się masa kurzu, którzy przelatuje pod dołączone do zestawu etui.

Tył POCO X3 NFC wykonano ze szkła Gorilla 5

To istotne wady, ale też i jedyne, jakie trapią tą konstrukcję. Na obudowie ze szkła Gorilla 5 nie znalazłem większych rys (choć ich obecność w przyszłości jest niemal pewna), podobnie jak na bocznych ramkach z tworzywa. Ogólne spasowanie elementów jest niczego sobie - nic nie skrzypiało ani nie sprawiało przesadnego dyskomfortu. Przyciski ulokowane na prawej stronie mają solidny, choć stosunkowo krótki klik. Wśród nich wyłącznik, który jest też czytnikiem linii papilarnych.

Front ma niewielkie wcięcie na aparat

Front prezentuje się stosunkowo nowocześnie, a niewielkie wcięcie i stosunkowo wąskie ramki budują jak najbardziej pozytywne wrażenie. W maskownicy głośnika do rozmów ukryto subtelnie migocącą białą diodę powiadomień. To rzadkość, a zdecydowanie warto docenić POCO za implementację tego rozwiązania. Podobnie rzecz ma się z głośnikami stereo - w rankingu smartfonów te goszczą rzadko, a już na pewno nie w segmencie do 1000 złotych.

POCO X3 NFC oferuje diodę powiadomień

U dołu znajdziemy port USB-C, maskownicę jednego z głośników i gniazdo słuchawkowe. U góry poza maskownicą drugiego - pilot podczerwieni. Ogólnie POCO X3 NFC dostarcza prawie wszystko, czego można się spodziewać w rankingu smartfonów, a nawet jeszcze więcej. Jest przy tym nieco zbyt ciężki i trudny w użytkowaniu.

Jakość ekranu w POCO X3 NFC

Na papierze ekran POCO X3 NFC prezentuje niespotykane w tej klasie cenowej parametry:

  • Rozmiar ekranu: 6,67 cala
  • Rozdzielczość: 2400x1080 pikseli
  • Zagęszczenie pikseli na cal: 394 ppi
  • Technologia: IPS LCD
  • Częstotliwość odświeżania: Do 120 Hz (adaptacyjne)
  • HDR: Tak

Częstotliwość odświeżania na POCO X3 NFC jest płynna

Parafrazując znane przysłowie: "Papier przyjmie wszystko, nawet 120 Hz". Jest w zwiększonej częstotliwości odświeżania POCO trochę prawdy. Smartfon w większości scenariuszy radzi sobie z płynniejszym przewijaniem czy rozgrywką w 60 klatkach na sekundę. Bywa jednak tak, że telefon raz na jakiś czas "zapomina" o swojej funkcjonalności i oglądamy przechodzenie między aplikacjami w niezbyt udanej płynności. 

Opcje wyświetlacza POCO X3 NFC pozwalają na głęboką personalizację

Co więcej, mój egzemplarz borykał się z nietypowym (i mam nadzieję, że niemalże niespotykanym) problemem. Po uruchomieniu Map Google i wyznaczeniu trasy, migotało jego podświetlenie, przyciemniając i rozjaśniając się na wiele sposobów. Paradoksalnie może to być efekt działania funkcji mającej zmniejszyć migotanie ekranu przy większym odświeżaniu. 

POCO X3 NFC oferuje zmianę odcienia wyświetlanych barw

Poza wymienionymi wyżej problemami, ekran spisuje się świetnie. Stosunkowo niewielkie (choć zauważalne) są różnice w podświetleniu w okolicy wcięcia i ramek ekranu. Ten oferuje dużą jasność maksymalną i zadowalającą (choć nieco za jasną jak na nocne oglądanie) minimalną. Kolory są naprawdę żywe nie tylko jak na LCD, ale i na inne konstrukcje z porównywarki smartfonów. Dobre wrażenia zachowujemy przy stosunkowo szerokich jak na IPS kątach widzenia.

Nie brakuje obsługi HDR (m.in. w Youtube) i opcji regulowania parametrów ekranu. Ponadto w ustawieniach włączymy tryb ciemny oraz ochrony oka oraz czarno-biały (niby tryb czytania). Rozwiązania od POCO to czołówka smartfonów do 1000 złotych.

Jakość dźwięku w POCO X3 NFC

Smartfon z głośnikami stereo w tym przedziale cenowym to w dalszym ciągu rzadkość, ale POCO nie jest jedyną opcją. Na pewno w przypadku tego smartfona cieszy, że w parze z możliwościami idzie dobra aplikacja do odtwarzania muzyki z niezbędnymi funkcjami. Poza segregowaniem utworów w playlistach i odnajdywaniu ich w folderach zmienimy ich elementy, jak okładkę czy tytuł. Smartfon oferuje też aplikację do video, ale ta nie ma za dużo funkcji.

POCO X3 NFC pozwala ustawić fragment utworu jako dzwonek połączeń

Odtwarzany przez POCO X3 NFC dźwięk prezentuje się bardzo dobrze na każdym z rodzajów urządzeń. Zarówno po kablu, jak i bezprzewodowo otrzymujemy solidną porcję basów i sopranów, choć nie jest to porcja przytłaczająca. Najwięcej wrażeń skupia się na środku. Urządzenie nie jest szczególnie głośne, zwłaszcza gdy chodzi o głośniki. Najpewniej to gwarantuje zadowalającą jakość. W segmencie do 1000 zł to w zupełności wystarcza.

Plusem są wibracje - wyjątkowo pełne jak na tak tanie urządzenie. Czuć, że silnik wibracji jest większy niż u konkurencji w tej cenie i każde kliknięcie daje nam namiastkę przestrzenności dotyku. To rzecz nieoczywista, zwłaszcza, że nawet wyposażony w ten sam silnik Redmi Note 9 Pro radził sobie w tym aspekcie gorzej.

Wydajność POCO X3 NFC

W teorii POCO X3 NFC powinien poradzić sobie wyśmienicie w codziennych zadaniach. Jaka jest prawda?

  • Procesor: Qualcomm Snapdragon 732G 8nm
  • Rdzenie: 2x 2,3 GHz Kryo 470 Gold + 6x 1,8 GHz Kryo 470 Silver
  • Układ graficzny: Adreno 618 950 MHz
  • RAM: 6 GB LPDDR4X
  • Pamięć na pliki: 64/128 GB UFS 2.1 + Micro SD (testowany egzemplarz ma 128 GB)

Wyniki benchmarków POCO X3 NFC
Wynik POCO X3 NFC w Antutu BenchmarkPOCO X3 NFC - rezultat 3D MarkWynik POCO X3 NFC w Geekbench 4Geekbench 5 - POCO X3 NFCWynik POCO X3 NFC w Androbench
Wynik POCO X3 NFC w Antutu BenchmarkWynik POCO X3 NFC w 3D MarkWynik POCO X3 NFC w Geekbench 4Wynik POCO X3 NFC w Geekbench 5Wynik POCO X3 NFC w Androbench

To, czego można było się obawiać, to MIUI, które prędko pożre większość zasobów w POCO. Na szczęście smartfon, choć dość szybko wyrzuca aplikacje z RAM-u, to dość szybko je do niego przydziela. Nie zauważyłem dużej różnicy między 6 a 8 GB z realme 7. Większość systemowych aplikacji pozostaje w procesach przez naprawdę długi czas. Zewnętrzne działają w kratkę. Przykładowo Facebook niemal zawsze jest dostępny, a Instagram ciągle się odświeża. 

Codzienną wydajność oceniam na 5-. Jak na tę klasę cenową przycięć animacji jest naprawdę niewiele, a urządzenie zachowuje chłód i tylko podczas grania w wymagające tytuły nagrzewa się, choć nieznacznie. Otrzymujemy też całkiem pokaźne narzędzie do poprawiania jakości w grach, czyli Game Turbo, które jednak tej poprawiać nie musi - wiele tytułów uruchamiałem na wyższych ustawieniach. Podczas gry wyłączymy powiadomienia, a także uruchomimy wybrane aplikacje w małych oknach.

Nakładka i system w POCO X3 NFC

Xiaomi nie jest rekordzistą w dostarczaniu nowych wersji Androida na czas, dlatego POCO X3 NFC działa z wersją o oznaczeniu 10. Od premiery całość działała w oparciu o EMUI 12, które pożera około 18 GB ze 128 reklamowanych przy sprzedaży. W momencie testów poprawki bezpieczeństwa pochodziły sprzed przeszło dwóch miesięcy i na tym polu da się wiele poprawić.

Interfejs POCO X3 przypomina inne rozwiązania Xiaomi

Smartfon odblokujemy za pomocą twarzy lub z użyciem czytnika linii papilarnych. Ani jedna, ani druga metoda nie są specjalnie szybkie. Płytka dotykowa na prawej krawędzi jest gotowa cały czas, jednak do odblokowania ekranu potrzeba około 1,5 sekundy, co jest zauważalne. Odblokowanie twarzą bywa odrobinę szybsze, ale równie często jest sporo wolniejsze, a przy tym niezbyt bezpieczne.

Menu główne wysuwamy od dołu


Przeczytaj inne recenzje:


MIUI 12 przemodelowuje graficznie nakładkę. Jej elementy stały się większe i jeszcze bardziej zaokrąglone, a znacznie mniej z nich ląduje przy górnej krawędzi ekranu. Pomieszanie cech One UI z iOS 14 w większości przypadków wychodzi na dobre. Wyjątkiem wydaje mi się panel kontroli. Od teraz w ustawieniach zmienimy to, czy chcemy wysuwać pasek powiadomień z przełącznikami z dowolnego miejsca, czy wysuwać z góry osobno powiadomienia (lewa część) i skróty do ustawień telefonu (prawa część ekranu).

POCO X3 NFC oferuje dodatkową personalizację interfejsu

Kolejną nowością są okna z wybranymi aplikacjami, które umieścimy na ekranie podczas innej czynności. Z takim okienkiem zrobimy stosunkowo niewiele - po przesunięciu dolnego paska do góry możemy je zamknąć, ulokujemy je także w dowolnej części ekranu, ale nie schowamy pod postacią ikonki, jak ma to miejsce np. w Messengerze.

POCO X3 NFC pozwala nawet na zmianę tła w menu głównym

Warto oddać nakładce w POCO X3 NFC ogromne możliwości personalizacji. Zmienimy nawet tak prozaiczną rzecz, jak przezroczystość tła w wysuwanej szufladzie z aplikacjami czy ikony. Nie zabrakło oczywiście rozmaitych animacji przy przejściach między ekranami pulpitu, zmiany układu i rozmiaru ikon oraz widżetów. Po lewej stronie znajdziemy za to panel Google z najważniejszymi informacjami. 

POCO X3 NFC posiada własną przeglądarkę

Aplikacji systemowych tu nie brakuje, choć widać, że Xiaomi woli oddać pole Google w kwestii SMS-ów, rozmów czy obsługi dokumentów. Pomimo tego nie zabrakło własnej przeglądarki, menedżera urządzenia czy wbudowanego antywirusa oraz autorskiej galerii, notatek, a nawet kompasu. Ich interaktywność jest spora, ale odpowiedniki dostępne w Google Play posiadają więcej funkcji. Niestety - systemowych programów nie da się usunąć.

Podobnie jak reklam. Te pojawiają się w zaledwie kilku miejscach systemu, jak podczas kontroli każdej aplikacji antywirusem, uruchomienia menedżera urządzenia i w sklepie z motywami. Uciążliwość oceniam zatem na niewielką, jednak zauważalną.

Moduły łączności w POCo X3 NFC

Jak na smartfon do 1000 zł mamy tu wszystko. Znalazło się miejsce i na moduł radia FM i na podczerwień, a także hybrydowy slot dla karty Micro SD. Każdy z tych elementów spełniał swoją funkcję. Jak sama nazwa wskazuje, smartfon obsługuje też NFC do m.in. płatności zbliżeniowych. Wewnątrz znajdziemy Bluetooth 5.1, który nie gubił zasięgu nawet na dystansie powyżej 10 metrów.

Opcji połąćzeń w POCO X3 NFC nie brakuje

Na smartfon nie da się też narzekać, gdy chodzi o internet. Zarówno Wi-Fi jak i LTE działały bezproblemowo, a jakość zasięgu podczas podróży niejednokrotnie pozytywnie zaskakiwała.  Zarzutów nie mam również wobec modułów lokalizacji - zarówno kierunek, jak i prędkość przemieszczania się był poprawnie odczytywane, nie tylko przy nawigacji, ale i w Pokemon Go. POCO X3 NFC zdaje testy smartfonów z bardzo dobrymi ocenami.

Jakość zdjęć i video w POCO X3 NFC

W niezbyt estetycznej wysepce na aparaty kryje się całkiem sporo fotograficznego dobra:

  • Aparat główny: 64 Mpixf/1.9, ekwiwalent 26mm, PDAF, stabilizacja cyfrowa
  • Obiektyw ultraszerokokątny: 13 Mpix, f/2.2 
  • Obiektyw makro: 2 Mpix f/2.4
  • Sensor głębi: 2 Mpix f/2.4
  • Aparat przedni: 20 Mpix f/2.2
  • Video: 4K 30 FPS/ 1080p 60 FPS

Aparaty w POCO X3 NFC są aż cztery

Wygląd aplikacji aparatu to jedno, a jej możliwości to drugie. To pierwsze nie uległo znacznym zmianom (choć teraz możemy dodawać sekcje z funkcjami na przesuwany pasek). To drugie to rewolucja w smartfonach do 1000 złotych. Nie spotkałem się jeszcze z tak tanim telefonem z trybem profesjonalnego video i tak dużą liczbą funkcji kreatywnych (przesłona, klonowanie, vlog, slow-motion z 960 FPS) oraz filtrów. Ponadto HDR jest zawsze pod ręką, tak jak i sztuczna inteligencja i wybór rozmiaru kadru.

Przykładowe zdjęcia z głównego obiektywu
POCO X3 NFC bajgiel ze sztuczną inteligencjąPOCO X3 NFC - kamienica w trybie automatycznymW trybie sztucznej inteligencji kolory zostają mocno podbiteTryb automatyczny w pochmurny dzieńPOCO X3 NFC - zdjęcie budynku z włączonym HDRemPOCO X3 NFC - tryb automatycznyPOCO X3 NFC tryb sztucznej inteligencji
Tryb sztucznej inteligencji - f/1.9, ISO 100, 1/105sTryb automatyczny - f/1.9, ISO 100, 1/486sTryb sztucznej inteligencji - f/1.9, ISO 100, 1/932sTryb automatyczny - f/1.9, ISO 100, 1/1922sTryb HDR - f/1.9, ISO 100, 1/479sTryb automatyczny - f/1.9, ISO 100, 1/547sTryb sztucznej inteligencji (AI) - f/1.9, ISO 100, 1/572s

POCO X3 NFC to bardzo dobra propozycja fotograficzna. Mówię to od razu i nie mam co do tego większych wątpliwości. Na pewno poprawiłbym działanie autofokusa, który nie zawsze chce wyostrzyć obiekty bliskie w kadrze (choć ten problem nie pojawia się przy video). Poza tym nieco mniej udanie niż myślałem działa sztuczna inteligencja, która raz poprawi i rozjaśni fotografię, a czasem zmieni jej kolory tak, że nie da się patrzeć. Poza nielicznymi wyjątkami dobrze działa tu także HDR.

POCO X3 NFC - zdjęcie terenowego malucha (to jedyny egzemplarz oficjalnej produkcji w Polsce)POCO X3 NFC przy podwójnym powiększeniuPOCO X3 NFC - zdjęcie pod światłoPOCO X3 NFC - kamera przy sztucznym oświetleniuPOCO X3 NFC w Szczecinie w trybie HDRPOCO X3 NFC - tryb automatycznyPOCO X3 NFC - tryb AI - roślinnośćTryb automatyczny - POCO X3 NFC - zdjęcie z Gdańska
Tryb automatyczny - f/1.9, ISO 765, 1/33s2x zoom (crop) - f/1.9, ISO 100, 1/1018sPod światło - f/1.9, ISO 100, 1/11760sSztuczne oświetlenie - f/1.9, ISO 4382, 1/17sTryb HDR - f/1.9, ISO 100, 1/351sTryb automatyczny - f/1.9, ISO 100, 1/1812sTryb sztucznej inteligencji w POCO X3 NFC - f/1.9, ISO 113, 1/50sTryb automatyczny - f/1.9, ISO 100, 1/1610s

Ogólna jakość zdjęć z głównej matrycy za dnia jest bardzo dobra. Nie brakuje tu detali, także na brzegach kadru. Przepalenia potrafią się zdarzyć, ale inne propozycje wcale nie poradziłyby tu sobie lepiej. W trybie automatycznym kolory są żywe i choć niekoniecznie zgodne z rzeczywistością, to spójne względem wszystkich zdjęć w smartfonie. Rozpiętość tonalna jest zadowalająca i w tej klasie cenowej osiąga świetny poziom. 

Przykładowe zdjęcia z obiektywu ultraszerokokątnego
POCO X3 NFC - ultraszeroki kąt w świetle dniaUltraszeroki kąt w trybie automatycznym (bez HDR)Ultraszeroki kąt POCO X3 NFC z użyciem HDRTryb automatyczny w ciągu dnia - ultraszeroki obiektyw POCO X3 NFC w GdańskuPOCO X3 NFC - ultraszerokokątny obiektyw nocąPOCO X3 NFC - tryb nocny z ultraszerokokątnego obiektywuPOCO X3 NFC - samochód w słabym oświetleniu dziennymPOCO X3 NFC - tryb automatyczny
Obiektyw ultraszerokokątny - f/2.2, ISO 291, 1/25sTryb automatyczny - f/2.2, ISO 100, 1/1966sTryb HDR - f/2.2, ISO 100, 1/1340sTryb automatyczny - f/2.2, ISO 100, 1/536sUltraszerokokątny obiektyw nocą - f/2.2, ISO 1547, 1/14sTryb nocny - f/2.2, ISO 1530, 1/14sTryb automatyczny - f/2.2, ISO 227, 1/33sTryb automatyczny - f/2.2, ISO 306, 1/25s

Matryca ultraszerokokątna jest lepsza od konkurencji z jednego powodu - operuje wyższą rozdzielczością. Widać, że fotografie mają więcej detali, a efekt rybiego oka został zminimalizowany. Nie pojawia się na nich też przesadnie dużo ziarna w sztucznym i słabszym oświetleniu. Oczywiście kompromis jakościowy jest zauważalny, ale też nie na tyle, by nie przekonać się do tego rozwiązania.

Przykładowe zdjęcia z obiektywu makro
POCO X3 NFC - makro zbliżenie na kanapkiMakro z rozmyciem - większy napisPOCO X3 NFC - makro litery w sztucznym oświetleniuPOCO X3 NFC - makro przy Stoczni GdańskiejPOCO X3 NFC - Makro na piaskuPOCO X3 NFC - makro w dużym przybliżeniu
Makro zbliżenie na kanapki - f/2.4, ISO 256, 1/33sMakro napis - f/2.4, ISO 100, 1/1924sMakro w sztucznym oświetleniu - f/2.4, ISO 299, 1/20sObiektyw makro - f/2.4, ISO 100, 1/1710sObiektyw makro - f/2.4, ISO 100, 1/933sMakro w dużym przybliżeniu - f/2.4, ISO 2499, 1/13s

Nie mam tak wielu ciepłych słów wobec makro. Nie da się ukryć, że to obiektyw wrzucony "by był", a zdjęcia w jego wykonaniu są dobre w perfekcyjnym oświetleniu i słabe we wszystkich innych scenariuszach. Tutaj POCO traci przewagę w klasie cenowej nad chociażby Redmi Note 9 Pro. Obiektyw portretowy nie wydaje się w ogóle potrzebny, bo zadowalające odcięcie potrafimy też osiągnąć przednim aparatem.

Przykładowe zdjęcia nocą z POCO X3 NFC
POCO X3 NFC - neon w trybie automatycznymPOCO X3 NFC - neon w trybie nocnymTryb automatyczny nocą - widać rozproszenie światłaTryb nocny - światła są utrzymane w punktach świetlnych z mniejszym rozbłyskiemTryb nocny w POCO X3 NFC nie radzi sobie z dużymi skupiskami światłaPOCO X3 NFC - kościół w trybie automatycznym nocąPOCO X3 NFC - kościół w trybie nocnymPOCO X3 NFC - zdjęcie w trybie nocnymPOCO X3 NFC - rzeka w trybie automatycznym nocąPOCO X3 NFC - rzeka w trybie nocnym
Tryb automatyczny - f/1.9, ISO 1432, 1/20sTryb nocny - f/1.9, ISO 2205, 1/13sTryb automatyczny - f/1.9, ISO 1382, 1/33sTryb nocny - f/1.9, ISO 1434, 1/25sTryb nocny - f/1.9, ISO 2596, 1/14sTryb automatyczny - f/1.9, ISO 3193, 1/14sTryb nocny - f/1.9, ISO 6927, 1/9sTryb nocny - f/1.9, ISO 3285, 1/13sTryb sztucznej inteligencji - f/1.9, ISO 25600, 1/14sTryb nocny - f/1.9, ISO 14934, 1/8s

W trybie nocnym potrzebujemy stabilnej ręki, by złapać prawdziwie dobre zdjęcia. Zwyczajne poruszenie obiektywu nieco psuje zazwyczaj wysoką szczegółowość. Zdjęcia są też nieco nienaturalnie wyostrzane, ale to zmniejsza rozbłyski. Nocą smartfon mimo wszystko nie rozczarowuje, choć ziarnistość rzuca się w oczy na większych ekranach. Smartfon wybiera wyższe ISO niż czas naświetlania, co zmniejsza rozmazywanie kadru. Ostatecznie, POCO X3 NFC nocą sobie radzi.

Przykładowe selfie z POCO X3 NFC
POCO X3 - selfie pod słońcePOCO X3 NFC - selfie nocąPOCO X3 NFC - selfie w trybie automatycznymPOCO X3 NFC - selfie w trybie automatycznym za dniaPOCO X3 NFC - selfie ze sztucznym oświetleniemPOCO X3 NFC - selfie nocą, tryb auto
Zdjęcie pod światło - f/2.2, ISO 100, 1/724sSelfie nocą - f/2.2, ISO 1231, 1/17sTryb automatyczny - f/2.2, ISO 100, 1/1948sTryb automatyczny - f/2.2, ISO 100, 1/3960sSelfie ze sztucznym oświetleniem - f/2.2, ISO 400, 1/33sPOCO X3 NFC - f/2.2, ISO 2486, 1/14s

Przedni aparat wygrywa w tym roku wśród propozycji do 1000 złotych, ale tylko w ciągu dnia. Szczegółów jest bardzo dużo, kolory są oddane naturalnie, nie brakuje przyjemnego rozmycia tła. O dziwo coś dziwnego dzieje się nocą i zdjęcia są sztucznie wygładzane oraz wybielane, a detali jest znacznie mniej niż w chociażby realme 7. Jeśli jednak skupimy się na zdjęciach w naturalnym oświetleniu - wygra POCO.

Tryb video w POCO X3 NFC pozwala na korekty ISO i czasu migawki

POCO X3 NFC ma też patent na video dobrej jakości. Co prawda przydałby się większy kontrast, by wydobyć detale z czerni, ale i tak jest bardzo dobrze. Korekta ekspozycji nie jest ostra, a przez to video ogląda się dobrze. Nie brakuje szczegółów, kolory są zaskakująco blisko rzeczywistości, a ostrzenie w większości scenariuszy jest szybkie. Dodatkowe tryby działają bezproblemowo i zwiększają kreatywność przy kręceniu video. Świetnie działa też cyfrowa stabilizacja.

Bateria w POCO X3 NFC

Choć Samsung swoim Galaxy M21 podniósł poprzeczkę w temacie baterii dość wysoko, to 5160 mAh w POCO X3 NFC także nie wygląda najgorzej. Gdy weźmiemy pod uwagę, że akumulator napełnimy w 70 minut, to tak naprawdę brak nam zmartwień o czas pracy na jednym ładowaniu. A nawet jeśli - w 15 minut odzyskamy 32%, a w pół godziny - 61% napełnienia. Telefon jest podczas procesu nieprzyjemnie gorący, ale uzasadnia to obecność 33-watowego ładowania. 

Wynik benchmarku baterii i przykładowe czasy korzystania
Czas pracy na baterii w POCO X3 NFC według GeekbenchCzas pracy na jednym ładowaniu  w trybie adaptacyjnymCzas pracy od 50 do 1%POCO pozwala osiągnąć nawet 8,5 godziny pracy na jednym ładowaniuWynik baterii POCO X3 NFC przy włączonym LTEZużycie baterii POCO X3 NFC do 25%Wynik POCO X3 NFC tylko z wykorzystaniem LTE i adaptacyjnych 120 Hz

Czasy pracy na jednym ładowaniu oceniam jako zadowalające. Postanowiłem na czas testów nie rezygnować ze 120 Hz (poza jednym cyklem) i osiągałem wyniki od 6 do 8,5 godziny na jednym ładowaniu. W optymistycznym scenariuszu przy wyłączaniu LTE i rzadszym używaniu Bluetooth, bez problemu popracujecie przez dwa dni. W większości scenariuszy, przy maksymalnym odświeżaniu, smartfon działał 1,5 dnia. Jak na tę płynność jest to rezultat niesamowity.

Czy POCO X3 NFC to najlepszy wybór?

W zasadzie nie ma konkurencji, która mogłaby pokazać wyższość nad POCO X3 NFC w większości aspektów. Zdarza się, że dorwiecie ładniejsze ekrany AMOLED albo któryś ze smartfonów ma odrobinę większą wydajność, jednak są to sytuacje rzadkie. POCO X3 NFC to świetny wybór dla każdego, kto szuka smartfona na lata. Satysfakcjonujące zdjęcia i video, wysoka jakość dźwięku i przyjemny w odbiorze ekran to tylko część z zalet tego idealnie wycenionego telefonu.

POCO X3 NFC wygrywa ze swoją konkurencją

Co więcej, POCO X3 NFC jest stałym bywalcem promocji smartfonów, a wtedy da się go dorwać poniżej 1000 złotych w wersji ze 128 GB na pliki. Jednocześnie, jeśli chcecie zaoszczędzić poza promocją - kupcie wersję 64 GB i dodatkową kartę pamięci. Pamiętajcie też o przymierzeniu telefonu w dłoni - nic tak nie irytuje jak za duża konstrukcja, a czasem takie wrażenia wzbudzał we mnie POCO. To tak naprawdę największa przywara co do tej świetnej konstrukcji.

Ocena końcowa dla POCO X3 NFC

Ocena końcowa POCO X3 NFC - 5 gwiazdek na 5

Wyróżnienia dla POCO X3 NFC:

Wyróżnienie dla POCO X3 NFC za cenePOCO X3 NFC - wyróżnienie za funkcjonalnośćRekomendujemy POCO X3 NFC

blog comments powered by Disqus
Test POCO X3 NFC - Jedyny słuszny wybór?