PODPOWIEDZI:

Recenzja Samsunga Galaxy M21 - Cichy zabójca Xiaomi?

Dotychczas pomijany, a przynajmniej niedoszacowany segment smartfonów do 1000 złotych stał się atrakcyjny dla większej liczby producentów. Trafiają się tam coraz lepsze propozycje, a wśród nich Samsung Galaxy M21. Czy telefon oferuje realną wartość poza sporą baterią? Czy warto zastanawiać się nad jego kupnem?

Samsung Galaxy M21

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
4 GŁOSÓW
ZALETY
  • Jakość video
  • One UI
  • Dobry ekran
  • Dual SIM + Micro SD
  • Bateria
WADY
  • Wykonanie
  • Jakość zdjęć
  • Wydajność

Samsung dotychczas udostępniał w naszym kraju średniopółkowe smartfony z serii A - z reguły dobre, ale zdecydowanie za wysoko wycenione urządzenia. Tym razem do naszego kraju dociera Samsung Galaxy M21 - przedstawiciel serii, która chociażby w Indiach napsuła sporo krwi Xiaomi oraz realme. Czy tak samo będzie w Polsce? Przekonajmy się! 

Zobacz cenę Samsunga Galaxy M21!

Samsung Galaxy M21 oferta dla ciebie euro.com.pl

Jakość wykonania Samsunga Galaxy M21

Samsung przyzwyczaja do plastiku w tańszych modelach i M21 nie jest tu wyjątkiem. O ile w przypadku smartfonów do 1000 złotych nie jest to zaskoczenie, tak muszę wyjątkowo przyczepić się do wybranego przez producenta tworzywa. Wyjątkowo trudno się je czyści, a wtedy staje się uciążliwie śliskie. Ponadto zgromadziło sporo rys bez kontaktu z kluczami czy monetami. Kilkukrotnie smartfon wylądował w  jednej kieszeni z portfelem i to wystarczyło. 

Tył Samsunga Galaxy M21 wykonano z rysującego się plastiku

Tym bardziej ubolewam, że na start Samsung nie dodaje etui. Na szczęście do reszty wykonania trudno mieć większe zarzuty. Smartfon prawidłowo zaoblono, a aparaty nie wystają ponad bryłę obudowy. Solidnie prezentują się boczne przyciski po lewej stronie - nie odchylają się na boki i mają dobry klik. Szkoda, że są umieszczone tak wysoko, co części osób utrudni korzystanie. Równie wysoko, ale po prawej stronie, znajdziemy slot 2+1 na dwie karty Nano SIM i kartę Micro SD. 

Samsung Galaxy M21 posiada gniazdo słuchawkowe

U dołu ulokowano gniazdo słuchawkowe, port USB-C oraz głośnik mono. Ponad dolną ścianką ulokowano ekran. Ten jest płaski i otoczony plastikową ramką. To wszystko daje nam sensowną ochronę, a jednocześnie nie pogrubia przesadnie konstrukcji. 

Jakość ekranu w Samsungu Galaxy M21

Na początek kilka parametrów ekranu w Samsungu Galaxy M21:

  • Rozmiar ekranu: 6,4 cala
  • Rozdzielczość: 2340x1080 pikseli
  • Zagęszczenie pikseli na cal: 398 ppi
  • Technologia: Super AMOLED
  • HDR: Nie

Samsung Galaxy M21 reprodukuje żywe, przyjemne barwy

Bez kropkowego wcięcia, za to ze znanym u Samsunga Super AMOLED-em, Galaxy M21 spisuje się nad wyraz dobrze jak na smartfon do 1000 złotych. Choć brak HDR-u doskwiera przy certyfikowanych treściach, to poza nimi korzystanie z ekranu na co dzień jest przyjemnością. Choć kontrastu nieco brakuje, to jednak czernie i biele są odpowiednio głębokie. 

Samsung Galaxy M21 pozwala spersonalizować ustawienia wyświetlacza

Najlepiej z całego zestawu prezentuje się jasność - zarówno maksymalna, jak i minimalna, gdyż ani czytanie w pełnym słońcu, ani nocne korzystanie z telefonu nie sprawiały kłopotu. Kąty widzenia prezentują się za to "tylko" dobrze, ale adekwatnie w tej cenie - pojawia się drobne przekłamanie barw. Poza tym odwzorowanie barw jest na dobrym poziomie. Always-On Display także jest i oferuje sporo opcji, tak jak w droższych urządzeniach. 

Jakość dźwięku Samsunga Galaxy M21

Koreańczycy zdążyli nas przyzwyczaić, że autorską aplikację do odtwarzania muzyki należy pobrać ze sklepu Galaxy Store. Gdy już to zrobimy, dostaniemy funkcjonalny program z prostym interfejsem, możliwością edytowania informacji o utworach (tylko w .mp3), regulacją płynności przejścia między kawałkami oraz wyszukiwaniem aplikacji w folderach. Jakość dźwięku zmienimy w ustawieniach za pośrednictwem niezbyt rozbudowanego korektora i efektów Dolby Atmos (dostępne bezprzewodowo).

Samsung Music musimy pobrać z Galaxy Store

Jakość dźwięku na Samsungu Galaxy M21 jest adekwatna do ceny. Telefon zarówno na słuchawkach, jak i po skorzystaniu z głośnika oferuje nieco bardziej basowy profil, w którym łatwiej o przestery. Połączenie przewodowe zagwarantuje nam płynne i bezproblemowe słuchanie, choć braknie nieco mocy, by było tak głośno jak chociażby w Huawei'u P40 Lite. Niemniej scena jest odpowiednio szeroka, choć korektor faktycznie mógłby mocniej poprawiać odsłuch. 

Wygląd aplikacji Samsung Music nie zmienia się od lat

Głośnik na pewno nie zastąpi nikomu zestawu Bluetooth, chyba że na bliskie odległości. W tej cenie część konkurencji oferuje stereo, część znacznie donośniejsze i jednocześnie czystsze rozwiązania. Nie jest bynajmniej źle - po prostu przy głośności powyżej 80% pojawi się poszarpany dźwięk. Tony wysokie cierpią na brak sensownej reprezentacji, za to na tony niskie głośnik jest po prostu za słaby. Na pewno nie będzie to lider rankingu smartfonów w swojej cenie - jest po prostu przeciętnie.

Wydajność Samsunga Galaxy M21

Podzespoły Samsunga Galaxy M21 na papierze nie wyróżniają go na tle konkurencji. Czy mimo to spisze się on dobrze w naszych testach smartfonów? Zobaczmy, co oferuje: 

  • Procesor: Samsung Exynos 9611 10nm
  • Rdzenie: 4x 2,3 GHz Cortex-A73 + 4x1,7 GHz Cortex-A53 
  • Układ graficzny: Mali G72 MP3
  • RAM: 4 GB 
  • Pamięć na pliki: 64 GB UFS 2.1 (52 GB dla użytkownika)

I bez patrzenia w benchmarki widać, że Samsung Galaxy M21 mógłby działać płynniej. Typowe dla Samsunga chwilowe przycinki przybierają czasem bardziej dotkliwe formy - nomen omen wtedy to telefon nie reaguje na dotknięcie ekranu. Poza tym okazjonalne lagi w systemie są normalnością, a aplikacje uruchamiają się w przeciętnym tempie. Smartfon w codziennym użytkowaniu nie jest mistrzowsko (jak na tę cenę) responsywny.

Wyniki benchmarków Samsunga Galaxy M21
Wynik Samsunga Galaxy M21 w Antut BenchmarkWynik Samsunga Galaxy M21 w 3D MarkWynik Samsunga Galaxy M21 w Geekbench 4Wynik Samsunga Galaxy M21 w Geekbench 5Samsung Galaxy M21 - wynik w Androbench
Wynik Samsunga Galaxy M21 w Antutu BenchmarkWynik Samsunga Galaxy M21 w 3D MarkWynik Samsunga Galaxy M21 w Geekbench 4Wynik Samsunga Galaxy M21 w Geekbench 5Wynik Samsunga Galaxy M21 w Androbench

W grach musimy pogodzić się z średnio-niższymi ustawieniami, co oczywiście nie powinno nikogo zaskakiwać. Smartfon nie nagrzewa się podczas ambitnych tytułów prawie wcale. Jednocześnie urządzenie nie jest gwarantem stabilnego klatkażu. Aplikację Game Launcher musimy uruchomić samodzielnie - domyślnie jest ona wyłączona. Zabrakło mi w niej blokady powiadomień, ale znajdziemy opcje optymalizacji i skróty do nagrywania oraz innych aplikacji.

Nakładka i system w Samsungu M21

Android 10 i One UI 2.0 to zestaw, który jest standardem dla Samsunga w pierwszej połowie 2020 roku. Zmian w stosunku do pierwszej wersji nakładki jest niewiele. Godnym odnotowania jest fakt, że Samsung nieco odchudził nakładkę, przez co zabiera ona tylko 12 GB z 64 deklarowanych. 


Przeczytaj także:


Smartfon odblokujemy za pomocą twarzy oraz czytnikiem linii papilarnych z tyłu. Nie podzielam zachwytów innych recenzentów na temat skanera palca - by skutecznie odblokować smartfon, trzeba wybrać odpowiedni, nie zawsze dostępny kąt. Tempo odblokowania także jest gorsze niż u konkurencji. Odblokowanie twarzą bywa szybsze, ale wykorzystywana do tego celu przednia kamera to na pewno nie najbardziej bezpieczne rozwiązanie. 

Ekran blokady Samsunga Galaxy M21 jest prostyPulpit w nakładce One UI prezentuje się standardowoOpcje personalizacji pulpitu są, choć nie zmienimy wyglądu ikonZmiana tapety odbywa się na dedykowanym ekranieNa pulpicie uzyskamy dostęp do przesuwanej listy aplikacjiJest kilka opcji tego, co możemy zrobić z aplikacją

Wizualnie nakładka Samsunga od początku do końca jest gradientowo-pstrokata, przynajmniej na ekranie głównym. Jej wygląd dopasujemy za pomocą tapet oraz motywów dostępnych w sklepie Galaxy Apps. Personalizacja wewnątrz systemu pozwala na zmianę liczby ikon i wskaźników powiadomień na nich. Zabrakło za to panelu z informacjami i skrótami po lewej stronie. Oprócz tego dostajemy wybór między szufladą aplikacji, a ich listą na ekranie. 

Ustawienia powiadomień
Wygląd powiadomienia na Galaxy M21Po przesunięciu powiadomienia zyskamy dostęp do aplikacji lub do wyciszenia goW pełni rozwinięty pasek powiadomień


Samsungowi jednocześnie brakuje aplikacji muzyki i video czy klienta poczty e-mail, a z drugiej strony ma narzędzia do sterowania multimediami i urządzeniami smart home z jednego miejsca. W tym kontraście nie zabrakło miejsca dla dobrej przeglądarki, dyktafonu czy kalendarza. Wszystkie z tych aplikacji oferują przyzwoitą liczbę funkcji, dzięki czemu większość użytkowników nie pobiegnie do sklepu z programami. 

Ruchy i gesty pozwalają sterować telefonem bez dotykuUstawienia ekranu głównegoGalaxy Store oferuje dostęp do dodatkowych aplikacji i motywów

Ustawienia są dobrze posegregowane i tylko "pielęgnacja", w której ukryto zarządzenie baterią, może nieco konfundować. Smartfon oferuje obsługę gestami, a przykładowo zrzut ekranu zrobimy przeciągnięciem dłonią wszerz ekranu. Nie zabrakło też podwójnych kont do mediów społecznościowych, Smart Stay, by ekran gasł tylko wtedy, gdy nie patrzymy czy trybu obsługi jedną ręką.

Sprytnych i rozwijanych od lat funkcji tu nie brakuje, a użytkownicy znający się na rzeczy na pewno z nich skorzystają. Dla reszty pozostaje całkiem komfortowa, powierzchowna strona nakładki One UI.

Moduły łączności w Samsungu Galaxy M21

Podczas testu Samsunga Galaxy M21 nie miałem większych problemów ze wszystkim. Smartfon otrzymuje wyróżnienie "Nowa normalność" za obecność Radia FM. A tak zupełnie poważnie: Wi-Fi 5 działa odpowiednio płynnie, choć kilka gier lubiło mieć opóźnienia. Winę zrzucałbym jednak na większe obciążenie sieci. Na pewno bezproblemowo działało LTE. Na jakość rozmów nie narzekał nikt, ja także nie miałem problemu z utrzymaniem zasięgu i jakości rozmowy. 

Galaxy M21 ma slot na dwie karty Nano SIM oraz kartę Micro SD

Moduły lokalizacyjne dogadują się dobrze - urządzenie nie przegrzewa się nawet przy dłuższym kierowaniu. Podobnie zarzutów nie miałem do działania Bluetooth w standardzie 5.0. Nie zabrakło NFC do płatności zbliżeniowych, które działa dokładnie tak, jak powinno. Plusem, który wiele osób doceni, są dwie karty Nano SIM oraz dodatkowy slot na karty Micro SD.

Jakość zdjęć i video w Samsungu Galaxy M21

Samsung nie poszedł na rekord w liczbie i rozdzielczości aparatów:

  • Aparat główny:  48 Mpix, f/1.8, ekwiwalent 26mm, PDAF
  • Obiektyw ultraszerokokątny: 8 Mpix, f/2.2
  • Sensor głębi: 2 Mpix f/2.4
  • Aparat przedni: 20 Mpix f/2.0
  • Video: 4K/30 FPS, elektroniczna stabilizacja obrazu

Samsung Galaxy M21 nie bije rekordu ilości aparatów

Nie będzie zaskoczeniem stwierdzenie, że aplikacja aparatu nie zmieniła się znacznie w stosunku do tego, co widzieliśmy kilka lat temu. Między trybami przełączymy się po przesunięciu w lewo i w prawo, a ulubione przypniemy do paska. Samsung pozwala też rysować w przestrzeni z pomocą AR Doodle. Tryb profesjonalny wykorzystuje wyłącznie główny obiektyw i nie pozwala na zmianę punktu ostrości, a jedynie balansu bieli (i punktu jego pomiaru), temperatury barwowej i korekty ekspozycji. 

Tryb sztucznej inteligencji - jedzenie (Samsung G|alaxy M21)Zdjęcie w ciągu dnia przy mocnym świetle słonecznym - Samsung Galaxy M21Zdjęcie rośliny w trybie automatycznym - Samsung Galaxy M21Zdjęcie mozaiki z Samsunga Galaxy M21Obiektyw ultraszerokokątny - zdjęcie mozaiki z Galaxy M21
Obiektyw ultraszerokokątny, sztuczna inteligencja - f/2.2, ISO 100, 1/100sTryb automatyczny, obiektyw główny - f/2.0, ISO 100, 1/693sTryb automatyczny, obiektyw główny - f/2.0, ISO 250, 1/50sTryb automatyczny - f/2.0, ISO 100, 1/1182sObiektyw ultraszerokokątny - f/2.2, ISO 100, 1/1792s

Jakość zdjęć jest bardzo różna. Fotografie zrobione chwilę po sobie, z tego samego miejsca, potrafią być albo wypłowiałe, albo przesycone. Jednocześnie telefon nie do końca udanie balansuje biel oraz ma problemy z kontrastem, przez co zamiast odcieni mamy jednolity cień. Dobrego wrażenia nie pozwala utrzymać szczegółowość kadru i jego ogólna zgodność z rzeczywistością - wielokrotnie widziałem lepsze propozycje do 1000 zł.

Zdjęcie mostu w trybie automatycznym - Samsung Galaxy M21Samsung Galaxy M21 - zdjęcie z włączoną sztuczną inteligencjąZdjęcie w trybie HDR z obiektywu głównego Samsunga Galaxy M21Ten sam kadr, ale bez użycia HDR-u w Samsungu Galaxy M21Tryb HDR na obiektywie ultraszerokokątnym w Samsungu Galaxy M21Obiektyw ultraszerokokątny w trybie automatycznymZdjęcie NFM w trybie automatycznym z Samsunga Galaxy M21Zdjęcie NFM z włączonym HDR-em - Samsung Galaxy M21
Tryb automatyczny, obiektyw główny - f/2.0, ISO 100, 1/259sTryb sztucznej inteligencji, obiektyw główny - f/2.0, ISO 100, 1/351sTryb HDR, obiektyw główny - f/2.0, ISO 100, 1/1580sTryb automatyczny, obiektyw główny - f/2.0, ISO 100, 1/1397sTryb HDR, obiektyw ultraszerokokątny - f/2.2, ISO 100, 1/3205sTryb automatyczny, obiektyw ultraszerokokątny - f/2.2, ISO 100, 1/3290sTryb automatyczny, obiektyw główny - f/2.0, ISO 100, 1/1271sTryb HDR, obiektyw główny - f/2.0, ISO 100, 1/1093s


Dobrze swoje zadanie wykonuje tryb HDR, który podciąga kontrast, choć jak to mówią Z pustego i Salomon nie naleje i czasem próby kończą się nadmierną dramatyzacją scenerii. Podobnie jak w przypadku optymalizatora scenerii (AI) nie zawsze osiągniemy satysfakcjonujący wynik, a zdjęcia jedzenia potrafią być nazbyt pomarańczowe. 

Zdjęcia z obiektywu ultraszerokokątnego
Zdjęcie z obiektywu ultraszerokokątnego - Samsung Galaxy M21Zdjęcie w słoneczny dzień z obiektywu ultraszerokokątnegoZdjęcie z obiektywu ultraszerokokątnego nocą - Samsung Galaxy M21Kwiaty w obiektywie ultraszerokokątnym Samsunga Galaxy M21Samsung Galaxy M21 nocą
Samsung Galaxy M21 - f/2.2, ISO 100, 1/50sSamsung Galaxy M21 - f/2.2, ISO 100, 1/1155sSamsung Galaxy M21 - f/2.2, ISO 160, 1/50sSamsung Galaxy M21 - f/2.2, ISO 100, 1/271sSamsung Galaxy M21 - f/2.2, ISO 800, 1/17s

Trudno zachwycać się szerokim kątem. Na pewno jego plusem jest pole widzenia bliskie dla ludzkiego oka - 123 stopnie. Jednocześnie widać już znaczną utratę detali na brzegach kadru, a także efekt rybiego oka. Kolory są jeszcze bardziej wyblakłe, ostrości jest nieco mniej, nie brakuje też szumów. Zdjęcia nocne praktycznie są nie do odczytania (smartfon nie obsługuje dedykowanych trybów). 

Przykładowe zdjęcia nocne
Neon w trybie nocnym - Samsung Galaxy M21Samsung Galaxy M21 - zdjęcie neonu w trybie automatycznymZdjęcie hotelu Monopol w trybie nocnymUltraszerokokątny obiektyw nocą - Samsung Galaxy M21Tryb nocny w Samsungu Galaxy M21 umiejętnie doświetla zdjęciaTryb automatyczny z AI (nie wykryto sceny) z Samsunga Galaxy M21Tryb nocny nw zdjęciu z Samsunga Galaxy M21Zdjęcie neonu w trybie automatycznym - Galaxy M21Tryb nocny ze zdjęciem neonuZdjęcie nocą z obiektywu ultraszerokokątnego - brak detaliZdjęcie Narodowego Forum Muzyki nocą w trybie automatycznymZdjęcie Narodowego Forum Muzyki w trybie nocnym
Tryb nocny - f/2.0, ISO 100, 1/50sTryb automatyczny - f/2.0, ISO 100, 1/50sObiektyw podstawowy, tryb nocny - f/2.0, ISO 1600, 1/20sObiektyw ultraszerokokątny - f/2.2, ISO 800, 1/10sTryb nocny, obiektyw główny - f/2.0, ISO 2000, 1/13sTryb automatyczny, obiektyw główny - f/2.0, ISOTryb nocny, obiektyw główny - f/2.0, ISO 800, 1/17sTryb automatyczny - f/2.0, ISO 800, 1/20sTryb nocny - f/2.0, ISO 800, 1/20sTryb automatyczny, obiektyw ultraszerokokątny - f/2.2, ISO 800, 1/10sTryb automatyczny, obiektyw główny - f/2.0, ISO 800, 1/10sTryb nocny, obiektyw główny - f/2.0, ISO 2500, 1/8s


Tryb nocny obsłuży za to obiektyw główny. Zdjęcia są takie, jakie mają być - rozjaśnione, ale przy wiernym odwzorowaniu barw. Na pewno nie jest to potentat i znajdzie się kilka propozycji o lepszym stosunku ceny do jakości, ale podstawowe założenia w nocy są spełnione. Warto z niego korzystać, bowiem bez niego zdjęcia mają zauważalnie większe ziarno, a także szumy. Nie znajdziemy tu i tak za dużo detali, a i o ostrość nie będzie tak łatwo. Ponadto zdjęcie okrojono z części kadru.

Zdjęcia live focus oraz selfie
Zdjęcie z przedniego aparatuZdjęcie z tylnego aparatu w trybie Live FocusSelfie nocą z Samsunga Galaxy M21Zdjęcie w trybie Live Focus z rozmyciem i odcięciemSelfie nocą ze sztucznym oświetleniem
Zdjęcie z przedniego aparatu - f/2.2, ISO 64, 1/436sZdjęcie w trybie Live Focus - f/2.0, ISO 100, 1/100sSelfie nocą - f/2.2, ISO 1250, 1/25sZdjęcie w trybie Live Focus - f/2.0, ISO 100, 1/100sSelfie - f/2.2, ISO 2000, 1/14s

Warto docenić tryb Live Focus - ten działa prawidłowo i celnie weryfikuje to, co znajduje się na pierwszym i drugim planie. Ponadto, dobrze wypada to nie tylko przy tylnym, ale i przy przednim aparacie. Selfie oceniam jako zadowalające - szczegółowość jest dobra i w segmencie do 1000 zł nie można prosić o więcej. Kolory są odpowiednio żywe, a odwzorowanie odcieni skóry jest bliskie rzeczywistości. 

Pozytywnie zaskakuje video - Samsung Galaxy M21 nagrywa jedne z lepszych materiałów w przedziale do 1000 zł. Dobrze działa elektroniczna, oparta o żyroskop i oprogramowanie stabilizacja. Kolory są odpowiednio nasycone, ostrość złapiemy szybko, a poszarpanie kadru jest stosunkowo niewielkie. To wszystko, łącznie z rejestrowanym dźwiękiem, przekłada się na przyjemne doświadczenie - nawet w rozdzielczości 4K i 30 klatkach na sekundę.

Bateria i czas pracy Samsunga Galaxy M21

Czy wielka pojemność akumulatora - 6000 mAh - przełożyła się na adekwatny czas pracy? Nie jest źle, ale spodziewałem się lepszych rezultatów. Przede wszystkim przy wykorzystaniu LTE bateria znika w mgnieniu oka, choć to mgnienie i tak jest przedłużone przez jej rozmiar. W rezultacie po 7,5 godzinach LTE telefon skończył swój żywot. Lepiej jest przy Wi-Fi - zyskujemy średnio godzinę. Najczęstszy rezultat to około 8 godzin na ekranie. W porównywarce smartfonów znajdziecie lepsze, ale i droższe propozycje.

Bateria w Samsungu Galaxy M21 jest spora i daje spory zapas czasu pracy

Znacznie gorzej prezentuje się ładowanie - otrzymujemy co prawda nieco szybszą kostkę o mocy 15W, jednak jej parametry w spotkaniu z tak dużym akumulatorem niewiele dają. Po kwadransie zobaczymy 11%, po pół godzinie - 29%, po godzinie około 48%. Do pełna smartfon zatankujemy w mniej więcej 2 godziny i 30 minut. 

Czy Samsunga Galaxy M21 warto kupić?

Samsung w końcu nie przesadził z wyceną urządzenia. Za około 1000 złotych na premierę otrzymaliśmy smartfon, który ma sporą baterię, przyzwoity ekran i zaskakująco dobrze radzi sobie z nagrywaniem video. To jednocześnie urządzenie, które nie porwie wydajnością czy jakością wykonania, a zdjęcia z niego wyglądają przeciętnie. 

Samsung Galaxy M21 to ciekawy smartfon

Jest za to świetną opcją dla tych, którzy nie chcą "oduczyć się Samsungów" i szukają tańszego, ale przystępnego smartfona od Koreańczyków. Najnowsza propozycja podgryza konkurencję z Chin, choć nie zmienia reguł gry. Na pewno w wielu aspektach spisuje się gorzej niż propozycje Xiaomi czy Huawei, ale nie na tyle, by kategorycznie odrzucać Galaxy M21. W wielu sytuacjach jest on po prostu dobry. 

Ocena Samsunga Galaxy M21:

Ocena Samsunga Galaxy M21 - 4 gwiazdki na 5

blog comments powered by Disqus
Recenzja Samsunga Galaxy M21 - Cichy zabójca Xiaomi?