PODPOWIEDZI:

Sony Cyber-Shot DSC-WX1 [TEST]

Sony WX1 to jeden z aparatów kompaktowych z klasy wyższej. Model ten jest wyposażony w nietypową jak na tego typu urządzenie 10,2-megapikselową matrycę wykonaną w technologii CMOS, która dobrze sobie radzi w trudnych warunkach oświetleniowych. Poza tym użytkownicy otrzymują do dyspozycji bardzo szerokokątny (24 mm), stabilizowany i jasny obiektyw z pięciokrotnym zoomem optycznym, funkcję rejestracji filmów HD oraz bardzo szybki tryb seryjny i możliwość swobodnego tworzenia panoram.

Sony WX1

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
2 GŁOSÓW
ZALETY
  • szerokokątny (24 mm), jasny (f/2.4) i stabilizowany obiektyw
  • bardzo szybki tryb seryjny
  • łatwy w obsłudze tryb panoramy
  • zapisywanie filmów w rozdzielczości HD 720p
  • elegancki wygląd, częściowo metalowy korpus
WADY
  • gniazdo uniwersalne nie ma żadnej osłonki

Do sprzedaży Sony WX1 trafił latem 2009 roku, a w skład zestawu oprócz aparatu wchodzą akumulator, ładowarka, pasek na nadgarstek, płyta CD z oprogramowaniem, instrukcja obsługi oraz uniwersalny kabel połączeniowy (USB i A/V).

Aparaty fotograficzne - poradnik kupującego >>>

Sony DSC-WX1

Głównym elementem tego modelu Sony jest matryca CMOS o rozdzielczości 10,2 magapiksela. Sensor o nazwie Exmor R, którego czułość można regulować w zakresie 160–3200 ISO, nie był wcześniej stosowany w tak małych kompaktach. Jego najważniejszymi cechami są większa czułość i mniejsze szumy w obrazie, niż w klasycznych matrycach CMOS, co powoduje, że lepiej się sprawuje przy słabym oświetleniu. Obiektyw aparatu to stabilizowany optycznie Sony G ze o ogniskowej zmiennej w przedziale od 24 do 120 mm (wartości odpowiadające filmowi 35 mm), czyli z pięciokrotnym zoomem optycznym. Otwór względny zmienia się od f/2.4 przy szerokim kącie widzenia (tak jasny obiektyw to rzadkość w kompaktach) do f/5.9 przy maksymalnej ogniskowej. Ostry obraz można uzyskać od pięciu centymetrów w trybie makro oraz od pół metra w trybie zwykłym. Przedział dostępnego czasu naświetlania rozciąga się od 1/1600 do 2 s.

Sony WX1 rejestruje obrazy wyłącznie w plikach JPEG o maksymalnej rozdzielczości 3648 x 2736 pikseli, przy czym w sumie do wyboru jest siedem różnych wielkości o proporcjach boków 4:3, 16:9 i 3:2. Filmy (ze stereofonicznym dźwiękiem) można zapisywać z prędkością 30 kl./s w jednej z dwóch rozdzielczości: 1280 x 720 lub 640 x 480 punktów, przy czym dla klipów w HD można jeszcze wybierać spośród dwóch dostępnych jakości obrazu. Pamięć masowa aparatu to skromna 11-megabajtowa pamięć wewnętrzna oraz karty Memory Stick w odmianach Duo, PRO Duo, PRO Duo High Speer i PRO-HG Duo.

Sony DSC-WX1

Kupujący może wybierać spośród trzech kolorów obudowy (jej frontowa część wykonana jest z metalu): czarnego, srebrnego i złotego. Kompakt ma zwartą konstrukcję, a jego wymiary są nieco mniejsze niż przeciętne w tej klasie: 90,5 x 51,8 x 19,8 mm przy masie 120 g bez akumulatora i karty pamięci, a 149 g z kompletem wyposażenia. Mimo niewielkich gabarytów aparat można wygodnie obsługiwać jedną dłonią.

VTtips – Jak Uzyskać Filmlook? >>>

Także w kwestii wyglądu WX1 nie wyróżnia się specjalnie na tle konkurentów i można powiedzieć, że ma standardową budowę. Na tylnej ściance elementem dominującym jest wyświetlacz Clear Photo LCD o rozdzielczości 230 tys. punktów, przekątnej 2,7 cala i z automatyczną regulacją jasności. Uwagę przyciąga też pokrętło wyboru trybu, które zdecydowanie podnosi komfort pracy z aparatem. Obok spustu migawki przewidziano z kolei przycisk do szybkiej aktywacji trybu seryjnego. Wadą urządzenia jest umieszczenie nieosłoniętego złącza uniwersalnego na spodzie aparatu.

Sony DSC-WX1

Sony WX1 korzysta z technologii optycznej stabilizacji obrazu SteadyShot, co w połączeniu z trybem fotografowania z ręki o zmierzchu pozwala na uzyskanie wyraźnych zdjęć w słabym świetle (sześć obrazów jest łączonych w jeden, cechujący się mniejszymi szumami). Identyczna metoda – łączenie sześciu ujęć w jedno – może być zastosowana do robienia zdjęć obiektom w ruchu. Wyniki działania tej technologii są zadowalające, jeśli nie przyglądamy się im w pełnej rozdzielczości – na pewno nie będzie problemu z wykonaniem odbitek w formacie 10 x 15 cm. Kolejnym ułatwieniem dla użytkownika jest tryb panoramy, w którym wystarczy najpierw określić kierunek przesuwania się, następnie tylko raz nacisnąć spust migawki, a następnie obracać aparat w pożądanym kierunku – o resztę zadba automatyka urządzenia. Uzyskany obraz z pola widzenia może sięgać nawet 256°.

Jaką matrycę aparatu wybrać? >>>

Wbudowana w WX1 technologia rozpoznawania twarzy, uśmiechu i mrugnięć także jest bardziej zaawansowana niż zazwyczaj. Fotografujący może np. zdecydować o tym, czy priorytet mają twarze dorosłych czy dzieci, wybrać jedną priorytetową twarz (aparat pamięta ustawienie aż do wyjęcia baterii), ma też wpływ na próg wyzwolenia migawki przy uśmiechu (od uśmiechu nieśmiałego po pełny). Atutem aparatu są też inteligentne rozpoznawanie scen (umożliwia dobór optymalnych ustawień dla każdego kadru) i optymalizacja zakresu dynamicznego (Dynamic Range Optimiser), której dwustopniowe ustawienia pozwalają na korygowanie ekspozycji i kontrastu przy silnie kontrastowych ujęciach czy fotografiach wykonywanych pod światło.

Sony DSC-WX1

Model Sony WX1 umożliwia także wykonywanie zdjęć seryjnych z dużą szybkością, bo w tempie aż 10 klatek na sekundę i co najważniejsze – w pełnej rozdzielczości. W razie potrzeby prędkość tę można zmniejszyć do pięciu lub dwóch klatek na sekundę. Niestety, okupione jest to koniecznością odczekania dłuższej chwili, aż aparat zapisze wszystkie kadry, choć jest to zupełnie akceptowalna wada. Tak jak tryb zdjęć seryjnych, tak i pozostałe są automatyczne: od całkowicie zautomatyzowanego, poprzez możliwość częściowego wpłynięcia na zdjęcie aż po wybór każdego parametru oprócz czasu otwarcia migawki i stopnia przysłony (można m.in. ręcznie ustawić balans bieli). Poza tym można zdać się na jeden z 11 programów tematycznych lub wykorzystać bracketing (trzy różne stopnie do wyboru – co 0,3, 07 lub 1,0 EV). Przydatną funkcją jest też informowanie użytkownika o niedostępnych aktualnie nastawach, np. przy wyborze trybu panoramy nie można jednocześnie włączyć wykrywania uśmiechu – na ekranie pojawia się odpowiedni komunikat.

Cyber-shot WX1 jest także jednym z pierwszych aparatów Sony, które można podłączyć do sprzedawanej oddzielnie stacji Party-shot, służącej do automatycznej rejestracji fotografii. Urządzenie to samodzielnie się obraca, pochyla i może używać zoomowania w celu wykonywania zdjęć bez jakiejkolwiek ingerencji użytkownika. Niewątpliwie WX1 jest aparatem wyrastającym ponad przeciętną. Nieduży, łatwy w obsłudze, wyposażony w jasny, szerokokątny i stabilizowany obiektyw, matrycę nieźle radzącą sobie w trudnych warunkach oświetleniowych oraz pakiet funkcji wspomagających fotografowanie (m.in. zdjęcia z ręki przy słabym oświetleniu, panorama po jednym naciśnięciu migawki, bardzo szybki tryb seryjny) jest urządzeniem dla mniej zaawansowanych fotoamatorów, którzy oczekują od kompaktu dużych możliwości i wysokiej jakości obrazu.

blog comments powered by Disqus
Sony Cyber-Shot DSC-WX1 [TEST]