PODPOWIEDZI:

Test Pulze 2.0 - Nowy podgrzewacz tytoniu na rynku

W naszej redakcji rzadko zdarzają się materiały, takie jak test Pulze 2.0. Od czasu do czasu się zdarzają, ale z reguły zajmujemy się recenzjami większego sprzętu. To jednak ciekawostka na rynku, bo w Polsce wreszcie pojawił się podgrzewacz tytoniu od Imperial Tobacco - jednego z największych producentów wyrobów tytoniowych w naszym kraju.

Pulze 2.0

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Mały
  • Elegancki
  • Dużo użyć na jednym naładowaniu
  • Możliwość zakupu wkładów smakowych
WADY
  • Brak większych minusów

W nasze ręce Pulze 2.0 na test trafił więc już po wprowadzeniu marki na rynek w Czechach, Grecji i Portugalii. Jest interesujący, chociażby dlatego, że niewielki. Pomimo rozmiarów ma gwarantować nawet ponad 25 użyć na jednym naładowaniu. Sprawdziliśmy to w praktyce, ale o tym później.

Po co ci podgrzewacz tytoniu? Strategia redukcji szkód

Oczywiście nie zachęcamy do palenia papierosów, bo to szkodliwe. Poza tym, jeśli już, mogą robić to wyłącznie dorośli. Pulze 2.0, jak każdy podgrzewacz tytoniu, nie jest wolny od ryzyka gdyż dostarcza nikotynę która jest uzależniająca. Natomiast pomaga, w ramach strategii redukcji szkód, zadbać palaczom o organizm, oferując alternatywę. Zdaniem producenta Pulze 2.0 emituje o 96% mniej substancji szkodliwych w stosunku do papierosów1.

Pulze 2.0 wokół wkładów na białym tle

Niezależni naukowcy zwracają uwagę na to, że badań wciąż jest za mało, ale już teraz można zauważyć zalety korzystania z podgrzewaczy tytoniu. Chociażby takie, jak poprawy w markerach wydolności oddechowej lub cholesterolu podczas badania osób korzystających z rozwiązań konkurencyjnych do Pulze 2.0 oraz palaczy papierosów2.

Z drugiej strony, w tej samej pracy naukowej, zauważono też zmiany w funkcjonowaniu mitochondriów, co może prowadzić do chorób układu oddechowego3.

Heat not burn w Pulze 2.0 - Jak to działa?

No dobrze, czyli strategia redukcji szkód działa, bo jest zdrowiej niż w przypadku papierosów. W jaki sposób Pulze 2.0 to osiąga? Jak sama nazwa tej kategorii sprzętów wskazuje, jego zasada działania bazuje nie na spalaniu tytoniu, ale podgrzewaniu go. To właśnie technologia heat not burn (podgrzewaj nie pal) czyni z tych sprzętów mniej szkodliwą formę zażywania nikotyny.

Dym z Pulze 2.0 wydmuchiwany przez kobietę na tle miasta

Zasada działania jest prosta. Pulze 2.0 wyposażono w element grzewczy - taki pręt ceramiczny - który nagrzewa się do odpowiedniej temperatury. W przypadku tego modelu do 315 lub 345 stopni Celsjusza. Podgrzewa w ten sposób szybko tytoń we wkładzie od wewnątrz. Dzięki temu dzieją się dwie rzeczy:

  • redukcja dymu,
  • wytworzenie aerozolu nikotynowego.

Taki aerozol znacząco różni się od dymu wytwarzanego podczas spalania papierosa. Zachowuje przy tym nikotynę oraz smak tytoniu. W dodatku - w zależności od wkładu - jest też smakowy, pozwalając osobom tęskniącym za papierosami mentolowymi lub owocowymi, poczuć aromat przy każdym zaciągnięciu. Za to zdrowiej. Również dla otoczenia, bo wydychana mgiełka to w większości woda4. Zresztą znika w kilka sekund.

Nazwa Pulze 2.0

Pulze 2.0 - Niedroga i mniej szkodliwa alternatywa dla papierosa

Reasumując podgrzewacze tytoniu to rozwiązanie, które ma ograniczać szkodliwość wyrobów tytoniowych i staje się coraz popularniejszą alternatywą dla papierosów. Wszyscy znamy przynajmniej jedną markę, która w ostatnich latach reklamowała się w sklepach, barach i sieci. Pulze 2.0 podnosi poprzeczkę konkurencji swoimi wymiarami i możliwościami.

Zestaw Pulze 2.0  na żółtym tle

Przede wszystkim wygląda bardzo elegancko. Przypomina marker, a dostępne kolory pasują do paznokci lub torebki. Do redakcji trafił w barwie mokka. Ma przycisk, wokół którego znajdują się diody LED wskazujące blokadę urządzenia lub pozostały czas wkładu. Jest tu też wysuwana mała “wykałaczka” do czyszczenia pręta. Co istotne, w zestawie z Pulze 2.0 dostaniesz też ładowarkę z kablem USB-C oraz czyścik, pozwalający pozbyć się resztek tytoniu.

Recenzja Pulze 2.0 - Podgrzewacz tytoniu w praktyce

Co prawda testowany podgrzewacz tytoniu jest równie elegancki, co popularna konkurencja, ale przebija ją wymiarami. Zmieści się bez problemu w twojej kieszeni. Pomimo tego producent zadbał o akumulator, zdolny do nagrzania urządzenia nawet ponad 25 razy. To naprawdę dużo jak na tak niewielkie gabarytowo urządzenie.

Palenie Pulze 2.0 na dworze

W praktyce wydajność wypadała podobnie do deklarowanej. Po rozładowaniu, urządzenie trzeba podłączyć do prądu. Producent doradza wykorzystanie własnej ładowarki - i z nią ładowanie trwa nieco ponad godzinę - ale można wykorzystać wiele innych. Ze względu na zastosowanie wejścia USB-C nie powinno być dla ciebie problemem znalezienie zamiennika, na przykład na imprezie.

Dla wielu najważniejszą ciekawostką dotyczącą Pulze 2.0 jest to, że producent nie zasypiał gruszek w popiele i wie, że nie wszyscy lubią bardzo mocny smak tytoniu. Z tego względu są tu dwa tryby pracy. Przytrzymując przez parę sekund przycisk, włączysz intensywny, co podgrzewacz zasygnalizuje wibracjami. W nim Pulze 2.0 rozgrzewa się do 345 stopni Celsjusza i da ci mocniejszy smak oraz bogatszą mgiełkę.

Pulze 2.0  leżący na wkładzie

Z tym że wiele osób przechodzących na mniej szkodliwą alternatywę dla papierosa, pewnie dotychczas stawiało na wersje light. To też się da zrobić. Wystarczy przytrzymać jeszcze dłużej przycisk. To włącza tryb łagodny, w którym ceramiczny pręt Pulze 2.0 dobija do 315 stopni Celsjusza. 

Tryby odróżnisz też kolorami podświetlenia. Zielonkawy dla mocniejszego, biały dla słabszego. To wygodne w używaniu. Co prawda generowanej mgiełce daleko objętościowo do dymu papierosa, ale to dotyczy wszystkich podgrzewaczy tytoniu i o to wszakże w tym w końcu chodzi. Za to wkłady smakowe są bardzo aromatyczne i zostawiają słodki posmak w ustach.

Pulze 2.0 w dymie

Co ciekawe, jest tu parę zabezpieczeń. Po pierwsze, Pulze 2.0 działa przez 5 minut na wkład, więc przez ten czas ma nagrzany pręt. Producent zdaje sobie sprawę z tego, że to niebezpieczne, więc po podniesieniu wierzchniej pokrywy, trzymającej wkład, wyłącza zasilanie. Poza tym, po kliknięciu 5 razy w przycisk, Pulze 2.0 się zablokuje. Żeby zapobiec przypadkowemu włączeniu w kieszeni, na przykład podczas chodzenia lub tańca.

Pulze 2.0 w kieszeni nowoczesnego miłośnika tytoniu?

Pulze 2.0 jest kolejnym krokiem w strategii ograniczania szkodliwości wyrobów tytoniowych. Według badań ma mniejszy wpływ na nasz organizm. Przy tym z czysto funkcjonalnego punktu widzenia, wpisuje się w istotne trendy. Jest niewielki, wygląda stylowo, umożliwia skorzystanie z aż 25 wkładów na jednym naładowaniu i nie stwarza problemów z szukaniem alternatywnej ładowarki na imprezach. Na pewno zwróci na naszym rynku na siebie uwagę.

Pulze 2.0 5Design Pulze 2.0

Materiał powstał przy płatnej współpracy z Pulze.

Tylko dla osób dorosłych. Pulze nie jest wolny od ryzyka i dostarcza nikotynę która jest uzależniająca. 

1 G. Cava, G. O’Connel, J. Pani, O. Dethloff, R. Wieczorek, E. Trelles Sticken, J. Thompson; Pre-Clinical Assessment of a Dual-Temperature Operated Heated Tobacco Product, https://imperialbrandsscience.com/wp-content/uploads/2020/02/Pre-Clinical-Assessment-of-a-Dual-Temperature-Operated-Heated-Tobacco-Product.pdf.

2 M. Znyk, J. Jurewicz, D. Kaleta; Exposure to Heated Tobacco Products and Adverse Health Effects, a Systematic Review. Int J Environ Res Public Health. 2021 Jun 21;18(12):6651. doi: 10.3390/ijerph18126651. PMID: 34205612; PMCID: PMC8296358.

3 Tamże.

4 HOW DOES EXHALED HEATED TOBACCO AEROSOL BEHAVE IN THE AIR?, https://imperialbrandsscience.com/timeline/press-release-how-does-exhaled-heated-tobacco-aerosol-behave-in-the-air/.

blog comments powered by Disqus
Test Pulze 2.0 - Nowy podgrzewacz tytoniu na rynku