PODPOWIEDZI:

Jaki Aparat Fotograficzny Kupić – Pomagamy w Najlepszym Wyborze!

Jaki Aparat Fotograficzny Kupić – Pomagamy w Najlepszym Wyborze!

Wybór idealnego aparatu z pewnością nie należy do prostych z jednego powodu. Taki aparat po prostu nie istnieje. Na przykład wybierając ciężką i trudną w obsłudze lustrzankę, nie będzie ona najlepsza w podróży, a poręczny kompakt nie zaoferuje nam najlepszej jakości fotografii. Zanim więc pobiegniemy do sklepu i wydamy sporą sumę, warto zadać sobie kilka pytań.

Ile wydać na sprzęt fotograficzny?

Na rynku aparatów fotograficznych można poczuć się nieswojo. Do około jest tyle modeli o różnych cechach, parametrach i gabarytach, że można dostać zawrotu głowy. To samo jeżeli przyjrzymy się cenom. Te wyjątkowo się wahają. Możemy kupić aparat do 500 zł, który spełni nasze oczekiwania, a możemy kupić sprzęt za wiele tysięcy, z którego nie będziemy w pełni zadowoleni.

Ile chcecie wydać na aparat fotograficzny? To główne pytanie. Zazwyczaj mamy określony budżet i musimy się zmieścić w pewnym pułapie cenowym, a to skutecznie zawęzi nam pole wyboru. Musimy się jednak liczyć z tym, że bardzo często kupno samego aparatu to dopiero początek wydatków. W zależności od typu aparatu na jaki się zdecydujemy, musimy jeszcze dokupić niezbędne akcesoria, takie jak odpowiednia karta pamięci czy pokrowiec, lampę błyskową czy obiektyw.

Aparat fotograficzny

Ustalmy więc kwotę, którą chcemy przeznaczyć na nasz aparat, a później możemy przejść do kolejnych kwestii. Możemy też przyjąć powszechną zasadę, że czym droży sprzęt, tym lepszy. Nie zawsze jednak taka jakość będzie nam potrzebna w praktyce.

Do czego aparat będzie wykorzystywany?

Poręczny i mały kompakt, a może lustrzanka? Co jest lepsze? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od przeznaczenia sprzętu. Jeżeli lubimy spacery i długie wędrówki, lustrzanka, która waży kilka kilogramów, nie będzie dobrym wyborem. To samo jeżeli lubimy plażować. Tutaj lepiej sprawdzą się kompakty, które swoją drogą, z reguły są o wiele tańsze niż lustrzanki. Z kolei jeżeli jesteśmy bardziej profesjonalnymi twórcami, kompakt może nie zaspokoić naszych oczekiwań.

Zastanówmy się nad przeznaczeniem aparatu. W jakich warunkach będzie najczęściej wykorzystywany i do czego? Pomyślmy też o tym, kto będzie go używał? Profesjonalista czy może amator? Jeśli aparatu używamy okazjonalnie i nie wymagamy od niego zbyt wiele, czasem może się okazać, że wystarczy nam lepszy smartfon, jeżeli oczekujemy lepiej jakości – tutaj sprawdzi się kompakt, a jeżeli jakość to kluczowa kwestia, musimy zainwestować w lustrzankę z dobrym obiektywem.

Aparat Canon z boku

Ile aparat fotograficzny powinien mieć megapikseli?

Megapiksele, czym ich więcej, tym lepszy aparat – taki mit nadal funkcjonuje wśród osób, które dopiero zaczynają swoja przygodę z fotografią. Tym parametrem lubią też kusić producenci, jednak prawda jest taka, że nie od niego głównie zależy jakość zdjęć.

Liczba pikseli oczywiście w pewnym stopniu wpływa na szczegółowość obrazu, jednak w tańszych modelach, ta jakość jest bardzo ograniczona przez niskiej jakości obiektyw. Spore znaczenie ma natomiast fizyczna wielkość matrycy i należy przyjąć, że im większe wymiary matrycy, tym zwykle większe i bardziej czułe na światło piksele, a tym samym większa szansa na zrobienie lepszego zdjęcia.

Czy stabilizator obrazu będzie dużym ułatwieniem?

Stabilizacja obrazu, jak sama nazwa funkcji wskazuje, stabilizuje obraz, a przez co pomaga uzyskać stabilniejszy efekt na fotografiach. Stabilizacja przyda się zarówno kiedy fotografujemy amatorsko z ręki, jak i bardziej zaawansowanym twórcom. Nie można też odmówić przydatności tej funkcji w czasie kręcenia materiałów wideo. Odpowiadając na pytanie – dobry stabilizator na pewno nie zaszkodzi.

Stabilizator obrazu do aparatu

Jakie dodatkowe funkcje będą przydatne?

Wszystko się rozwija i otrzymuje nowe funkcje. Skoro zwykłe telefony pozwalają nam na słuchanie plików mp3, przeglądanie stron i robienie dobrych zdjęć, to dlaczego aparaty fotograficzne miałyby stać w miejscu? I tak się oczywiście nie dzieje. Nowoczesne aparaty posiadają szereg przydatnych funkcji i udogodnień.

Może niekoniecznie możliwość przeglądania stron internetowych na wyświetlaczu aparatu fotograficznego to dobry pomysł, ale już możliwość bezprzewodowego łączenia z innymi urządzeniami to przydatna funkcja.  Wiele dzisiejszych modeli wyposażono więc w moduł Wi-Fi lub technologię NFC, który wzbogaca możliwości fotograficznego sprzętu. Teraz zdjęcia możemy wysłać bezpośrednio do sieci, zrobić kopie zapasowe, a także kontrolować aparat poprzez urządzenia mobilne i zdalnie wyzwalać migawkę.

Bez problemu nakręcimy też aparatem film w zwolnionym tempie czy automatycznie prześlemy na portal społecznościowy niedawno zrobione zdjęcie wraz z tagiem GPS. O ile sam GPS nie jest rzeczą niezbędną, tak możliwość nakręcenia dobrego wideo zawsze jest w cenie. Zwróćmy więc uwagę by aparat pozwolił rejestrować w jakości HD lub FULL HD i rejestrował dźwięk stereo w dobrej jakości. Film to zawsze doskonała pamiątka z wakacji, która świetnie uzupełni nasz album ze zdjęciami.

Aparat fotograficzny - łączność Wi-Fi

Ile powinien ważyć aparat fotograficzny?

Wbrew pozorom to bardzo ważne pytanie, którego nie zadaje sobie większość amatorów.  Skupiamy się bardziej na parametrach i funkcjach, a nie patrzymy na tak prozaiczną kwestię – czy aparat będzie wygodny?

Oczywiście profesjonaliści przywykli do noszenia ze sobą plecaków i toreb wypełnionych po brzegi ciężkich sprzętem i obiektywami, jednak nie wszyscy muszą tyle dźwigać. A aparaty fotograficzne potrafią być ciężkie, zwłaszcza te bardziej profesjonalne Na wakacyjne potrzeby w zupełności wystarczy lekka konstrukcja kompaktu. Może się nawet okazać, że z mniejszym aparatem zrobisz lepsze zdjęcie niż z profesjonalnym kolosem. Dzięki swoim gabarytom, kompakt lepiej i pewniej leży w dłoni.

Należy jednak pamiętać, że mała konstelacja niesie pewne ograniczenia i po małym kompakcie lepiej nie oczekiwać cudów. Najlepiej więc kierować się zasadą - nie za duży, nie za mały.

blog comments powered by Disqus
Jaki Aparat Fotograficzny Kupić – Pomagamy w Najlepszym Wyborze!