PODPOWIEDZI:
VideoTesty.pl

Wybieramy Idealną Lustrzankę – Na co Zwrócić Uwagę Kupując Aparat Fotograficzny?

Wybieramy Idealną Lustrzankę – Na co Zwrócić Uwagę Kupując Aparat Fotograficzny?

Większość konsumentów uznaje lustrzankę cyfrową za najlepszy pod względem jakości aparat fotograficzny. Jednakże, decydując się na zakup konkretnego modelu, rodzi się wiele pytań, mających zasadniczy wpływ na wybór klienta. Na jakie elementy w szczególności należy zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiedniego aparatu?

Waga urządzenia

Lustrzankaw znacznym stopniu różni się od kompaktowego aparatu. Sam korpus aparatu i obiektyw mogą w sumie ważyć ponad 2 kilogramy. Z pewnością nie jest to jakaś wygórowana waga, lecz przy dłuższym fotografowaniu może stać się odczuwalna. Wybierając zatem odpowiednią lustrzankę, należy zwrócić uwagę na to, aby była w miarę lekka.

Jakość wykonania

Najpierw zwracamy uwagę na ogólną prezentację aparatu. Materiał, z jakiego jest wykonany musi być twardy i odporny na zarysowania. W ciężkich warunkach atmosferycznych najlepiej sprawdzi się lustrzanka pokryta powłoką antypoślizgową. W niskobudżetowych aparatach obudowę wykonano z plastiku, jednak znacznie lepiej byłoby wybrać model, w którym obudowa zbudowana jest ze stopów magnezu. Jest to bardziej wytrzymały materiał, gwarantujący nam wystarczającą odporność w trakcie uderzenia.

Canon EOS 6D Body

MATRYCA

Wyróżniamy trzy następujące typy matryc:

 • CDD (Charge Coupled Device) – takie matryce znajdują się jedynie w najstarszych i najtańszych modelach lustrzanek. Niestety mamy wówczas do czynienia ze zdjęciami gorszej jakości. Dzieje się tak poprzez obecność dużej ilości szumów, które niejednokrotnie trzeba redukować ręcznie.
 • CMOS (Complementary Metal Oxide Semiconductor) – taki typ matrycy posiada większość dzisiejszych lustrzanek , charakteryzuje się przede wszystkim oszczędnym działaniem.
 • Live MOS – taka matryca łączy w sobie cechy dwóch powyższych modeli. Gwarantuje odpowiednią jakość obrazu, przy niskim zużyciu energii.
 • Zgodnie z ogólną zasadą, im większa matryca, tym lepiej. Dzieje się tak, ponieważ dochodzi wówczas do redukcji szumów obrazu, jego dokładniejszego odwzorowania oraz uzyskania większej plastyki.

ROZDZIELCZOŚĆ

Podczas zakupu lustrzanki, w jej specyfikacji można odczytać liczbę efektywnych komórek. Często spotykamy się z poglądem, że rozdzielczość, (czyli liczba megapikseli) ma istotny wpływ na jakość zdjęcia. Faktem jest stwierdzenie, że wraz ze wzrostem rozdzielczości lustrzanki, możemy uchwycić więcej szczegółów na obrazie, ale ma to znaczenie głównie w trakcie drukowania zdjęć. Na dużą liczbę megapikseli powinni zdecydować się użytkownicy mający zamiar przenosić zrobione przez siebie zdjęcia na wielkie formaty.

Stabilizacja obrazu

Dzięki stabilizacji obrazu możemy wykonywać nieporuszone zdjęcia w niemal każdych warunkach. W aparatach, które posiadają funkcję stabilizacji obrazu, realizuje się ją na dwa sposoby: optycznie w obiektywie i mechanicznie w matrycy. Jeżeli dokonamy zakupu lustrzanki, która nie jest wyposażona w stabilizację obrazu, to niezbędne okaże się dokupienie obiektywu stabilizującego, a to przecież dodatkowy koszt. Tak więc najlepiej jeżeli aparat już tą funkcję posiada. Dzięki temu zdjęcia nie będą rozmazane, a fotograf nie będzie musiał wyjątkowo się skupić, aby dobrze uchwycić dany obraz.

Nikon D5300 + 18-105 mm

Wyświetlacz

Wielkość wyświetlacza podawana jest w calach. Większość lustrzanek wyposażona jest w wyświetlacze o przekątnej 2,5, 2,7 lub 3 cale. Warto wybrać model o dość dużej przekątnej obrazu, ponieważ wówczas będziemy w stanie znacznie lepiej dostrzec wszystkie szczegóły na zapisanym przez nas obrazie. Jednakże model z większym wyświetlaczem, będzie się także cechował większym zużyciem energii.

Obiektyw

Możemy wyróżnić 3 typy dostępnego obiektywu:

 • Standardowy obiektyw (28-70 mm) – jest dołączany do lustrzanek, można nim wykonać zdjęcia różnego typu. Jednakże z uwagi na swoje szerokie zastosowanie, nie zawsze sprawdza się w trakcie konkretnego zastosowania.
 • Obiektywy szerokokątne (10-20 mm) – dobrze sprawdzą się w małym pomieszczeniu oraz na różnego typu imprezach.
 • Teleobiektywy (powyżej 100 mm) – służą do fotografowania wydarzeń sportowych lub krajobrazów. Świetnie sprawdzają się w górach, na stadionie czy też zabawie w otwartej przestrzeni.

Tryby ekspozycji

Lustrzanki na ogół są wyposażone w następujące tryby ekspozycji:

 • Tryb P – zostaje w nim samodzielnie wybrany czas naświetlania zdjęcia wraz ze stopniem otwarcia przysłony.
 • Tryb A – umożliwia preselekcję przysłony, czyli samodzielne jej ustawienie. Mamy możliwość dowolnego kontrolowania stopnia rozmycia obrazu oraz głębię jego ostrości.
 • Tryb S – dzięki niemu mamy możliwość samodzielnego ustawienia czasu naświetlania obrazu, co skutkuje również niezależnym dobraniem pozostałych parametrów fotografowania przez aparat.
 • Tryb M – przy jego pomocy możemy samodzielnie ustawić wszystkie parametry obrazu, zaczynając od czasu naświetlania, poprzez ISO oraz ustawienie przysłony. Tryb M dedykowany jest przede wszystkim osobom, które mają już doświadczenie w fotografowaniu. Na pewno nie sprawdzi się w zastosowaniu amatorskim.

Canon EOS 80D Body​​​​​​​

Pomiar światła

Gdy fotografowanie odbywa się w trybie automatycznym, aparat samodzielnie dobiera parametry obrazu. By jednak zaistniała taka możliwość, konieczny jest właśnie pomiar światła. Może być on dokonywany w sposób punktowy, w sposób centralnie wyważony lub też wielosegmentowy albo matrycowy. Po realizacji pomiaru, dane przekazywane są do procesora, który ustawia parametry na podstawie światła, jakie odczytał aparat.

Jakość nagrywanych filmów

Nowoczesne lustrzanki oferują nagrywanie filmów o długości do 30 minut. Niektóre modele umożliwiają filmowanie w FULL HD, inne zaś pozwalają nakręcić film w standardowej rozdzielczości 640x480. Jeśli filmujemy lustrzanką z dobrym obiektywem, to jest szansa, że filmik może mieć porównywalną wartość, jak w przypadku użycia profesjonalnej kamery. Na pewno warto wybrać model, który umożliwi nagrywanie filmów w jak największej rozdzielczości. Taka alternatywa może nam w zupełności wystarczyć, eliminując potrzebę zakupu kamery.


Ranking i Porównanie Ofert Komórkowych - Najlepsze Abonamenty i Prepaid - Czerwiec 2018

Podsumowanie

Lustrzanki z pewnością nie należą do kategorii aparatów uniwersalnych, ponieważ wymagają one zastosowania dodatkowego osprzętu, aby fotografie mogły być idealne. Niezbędna staje się wówczas rozbudowa systemu o następne obiektywy, lampy błyskowe bądź dodatkowe zasilanie.

blog comments powered by Disqus
Wybieramy Idealną Lustrzankę – Na co Zwrócić Uwagę Kupując Aparat Fotograficzny?