PODPOWIEDZI:

Dlaczego lodówka nie chłodzi?

Dlaczego lodówka nie chłodzi?

Lodówka to sprzęt, który gości w każdym domu, lecz niekiedy pojawia się problem, że nie chłodzi. Przyczyn może być wiele i trzeba wiedzieć, czy konieczna jest wizyta fachowca, czy samodzielnie można sobie z tym poradzić. W dzisiejszym poradniku znajdziesz rozwiązanie tego kłopotu.

Funkcjonalna lodówka odpowiada przede wszystkim za skuteczne chłodzenie i posiada szereg udogodnień, które wpływają na efektywność i komfort użytkowania. Zdarzają się jednak awarie, przez które lodówka nie chłodzi, a tym samym pojawia się ryzyko psucia żywności i zalania podłogi w kuchni. Za chwilę poznasz odpowiedzi, dlaczego tak się dzieje.

pojemna lodówka z jedzeniem

Powody, dla których lodówka nie chłodzi

Od razu zacznę od tego, że różne modele potrzebują innej ilości czasu na chłodzenie. Ważne, żeby nie trwało to jednak dłużej niż dobę. Niezależnie od tego, czy chodzi o lodówki wolnostojące czy lodówki do zabudowy, istnieje ryzyko jej awarii. Co zrobić w przypadku, gdy lodówka nie chłodzi? Na początku należy poznać przyczynę.

Awaria silnika wentylatora

Jeżeli silnik wentylatora (parownika) jest uszkodzony, to rozprowadzenie zimnego powietrza w komorze chłodziarki jest niemożliwe. Wtedy pojawia się sytuacja, gdy zamrażarka mrozi, a chłodziarka nie chłodzi. Konieczna jest wymiana silnika, zwłaszcza gdy śmigła nie obracają się swobodnie lub praca silnika jest zbyt głośna.

Drugim rodzajem silnika jest silnik wentylatora skraplacza. Rozwiązanie problemu zacznij od sprawdzenia, czy śmigła wentylatora nie są zablokowane (wpraw je w ruch). Podobnie, jak nie obracają się lub w przypadku nie posiadania ciągłości silnika, wymień część na nową. Ciągłość silnika należy sprawdzać specjalnym miernikiem.

Zanieczyszczony skraplacz

Skraplacz to element znajdujący się z tyłu lub na dole lodówki. Jest odpowiedzialny za właściwe rozpraszanie ciepła, natomiast w chwili, gdy jest zabrudzony, nie jest on efektywny. Spada wydajność lodówki, nie utrzymuje temperatury, innymi słowy przestaje dobrze chłodzić. Rozwiązaniem jest regularne czyszczenie skraplacza.

Zepsuty klixon (starter)

Uszkodzony klixon doprowadza do niezałączenia się sprężarki i zbyt wysokich temperatur lodówki. Wymiana startera nie jest najprostszym zadaniem i najlepiej wezwać w tym celu fachowca.

Zobacz również: Jak pozbyć się zapachu z lodówki?

czarna lodówka w kuchni

Zepsuta sprężarka

To pewnego rodzaju silnik, który rozprowadza czynnik chłodzący przez parownik i skraplacz, a to z kolei gwarantuje idealne chłodzenie we wnętrzu lodówki. Jeżeli wykluczysz wadliwość innych elementów, to należy niestety wymienić sprężarkę. Nie bierz się samemu za to (potrzebne  są specjalistyczne narzędzia; obecność gazu i ognia stwarza niebezpieczeństwo, konieczność lutowania i napełniania czynnika chłodzącego).

Uszkodzony kondensator sprężarki

To poważny problem, gdyż jego wymiana musi się odbyć przez doświadczoną osobę, samodzielnie lepiej nie ryzykować. Działający kondensator nadaje sprężarce właściwe zasilanie. Jeżeli go nie zapewni, to sprężarka nie uruchomi się, a lodówka nie będzie chłodziła.

Awaria czujnika temperatury

Jak sama nazwa wskazuje, czujnik ten jest odpowiedzialny za monitorowanie temperatury, co w efekcie pozwala na regulację zasilania wentylatora parownika i sprężarki przez moduł sterujący. Wadliwy czujnik temperatury nie doprowadza do włączania się tych elementów, co w konsekwencji nie dostarcza niskich temperatur. Jeżeli masz wątpliwość, czy czujnik temperatury jest uszkodzony, to użyj multimetru (gdy nie ma ciągłości czujnika, to wymień go na nowy).

Uszkodzony moduł sterujący

To jedna z ważniejszych części w lodówce, bowiem ma znaczenie w bezawaryjnym funkcjonowaniu zamrażarki, szybkim chłodzeniu, włączaniu się termostatu. Na szczęście moduł sterujący nie ulega często uszkodzeniom. Na początku wyklucz wadliwość innych elementów, a dopiero później zdecyduj się na wymianę modułu.

Wadliwy termostat

Niechłodzenie lodówki może być spowodowane przepalonym termostatem, który nie przekaże prawidłowego napięcia do silnika i sprężarki. Przekręć pokrętło od najniższej do najwyższej temperatury. Usłyszysz charakterystyczne kliknięcie, jeżeli działa właściwie. W innym razie sprawdź miernikiem ciągłość. Termostat nieposiadający ciągłości należy wymienić na nowy.

srebrna lodówka

Rozszczelnienie lodówki

To bardzo przykra przyczyna, która doprowadza najczęściej do zakupu nowej lodówki. Rzadko kiedy jest możliwa naprawa. Lodówka nie jest w stanie utrzymać niskiej temperatury. Jeżeli jesteś zmuszony ponieść nowy wydatek, to przejrzyj ranking lodówek wolnostojących i ranking lodówek do zabudowy, żeby znaleźć porządny model (na przykład z systemem No Frost).

Nie zachowanie optymalnego obiegu powietrza

Tutaj mam na myśli fakt, że lodówka nie może być za często i zbyt długo otwarta (bądź mieć niedomknięte drzwi). Istotną sprawą jest również inne urządzenie, które znajduje się obok. Trzeba się zastanowić, czy czasem nie zaburza prawidłowej pracy lodówki i nie doprowadzi do poważniejszych uszkodzeń. Więcej na ten temat poczytasz w poradniku, czy piekarnik może być koło lodówki.

Osłabienie chłodzenia jest również spowodowane tym, że jest za dużo ciepłych posiłków w lodówce lub produkty przylegają do tylnej ścianki (trzeba je odsunąć).

Kabel zasilający

Wiele osób zapomina, jak ważne jest odpowiednie włożenie kabla zasilającego i tym samym dostawa prądu. To na szczęście błahy problem i szybko go rozwiążesz.

Dlaczego lodówka nie chłodzi? Podsumowanie

Jak widać, przyczyn usterki, dla których lodówka nie chłodzi prawidłowo, jest kilka. Wadliwe mogą być takie podzespoły jak skraplacz, silnik wentylatora parownika, silnik wentylatora skraplacza, starter, sprężarka, kondensator sprężarki, czujnik temperatury, moduł sterujący czy termostat. Najgorszą rzeczą jest rozszczelnienie lodówki i z tym problemem niewiele da się zrobić.

Trzeba mieć na względzie, że w starszych sprzętach AGD ulegają zużyciu pewne części, choć i w niektórych nowszych modelach dochodzi do różnych awarii. Pamiętaj, żeby ustawiać właściwą temperaturę, nie wkładać gorących dań, nie stawiać urządzenia za blisko ściany i zachowywać prawidłowy obieg powietrza.

W momencie awarii przelicz ewentualne koszty naprawy i oceń, czy nie bardziej opłaca się kupić nową lodówkę (zwłaszcza jak sprzęt ma już swoje lata, był już kilka razy naprawiany lub nie jest objęty gwarancją).

Przed każdą próbą rozwiązania usterki odłącz lodówkę od prądu!

Przy okazji zachęcam do zapoznania się z poradnikiem, dlaczego zmywarka nie domywa naczyń. To kolejny sprzęt AGD, który potrafi robić psikusy i warto wiedzieć, jak się z nimi uporać.

blog comments powered by Disqus
Dlaczego lodówka nie chłodzi?