PODPOWIEDZI:

Jak pozbyć się zapachu z lodówki?

Jak pozbyć się zapachu z lodówki?

Brzydki zapach z lodówki to niestety bardzo częsta przypadłość, ale na szczęście są na nią sposoby. Za moment poznasz porady, jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z lodówki. Wśród nich wiele domowych trików, które nie będą Cię dużo kosztowały. Zapraszam!

Przykre zapachy w lodówce lubią przesiąkać od jedzenia do jedzenia, więc warto poznać metody, jak pozbyć się zapachu z lodówki. Pamiętaj, że różne czynniki mają wpływ na efektywną pracę urządzenia, dlatego niczego nie wolno bagatelizować.

czarna lodówko-zamrażarka LG

Metody na usunięcie nieprzyjemnych zapachów z lodówki

Lista rozwiązań, jak poradzić sobie z nieprzyjemnym zapachem z lodówki, już na Ciebie czeka. Oto sprawdzone sposoby, które dotyczą zarówno lodówek wolnostojących, jak i lodówek do zabudowy.

Regularne czyszczenie

Prawidłowo odświeżona lodówka nie powinna sprawiać kłopotu w postaci przykrego zapachu. Ważne, aby nie zaniedbywać tego i regularnie myć sprzęt (za pomocą wilgotnej szmatki i octu bądź przy użyciu płynu do naczyń lub specjalnego środka czyszczącego lodówki). Przed czyszczeniem wyjmij wszystko z wnętrza (żywność, półki i szuflady). Zwróć szczególną uwagę na miejsca trudno dostępne i uszczelki. Poczekaj, aż wnętrze wyschnie, i dopiero włóż produkty.

Domowe sposoby na czyszczenie sprzętu znajdziesz w poradniku: Jak umyć lodówkę?

Sprawdzanie produktów

Poza myciem wnętrza lodówki należy codziennie kontrolować, czy czasem coś z żywności nie jest zepsute. Często zdarza się, że sery są już pokryte nalotem, a owoce lub warzywa nie nadają się do spożycia.

Prawidłowe przechowywanie

Właściwe umieszczanie jedzenia w lodówce to kolejny ważny krok. Zaleca się używania szklanych pojemników bądź plastikowych z atestem. Unikaj przechowywania na przykład wędlin lub serów w foliach, gdyż szybciej się wtedy psują. Ranking lodówek wolnostojących zawiera polecany sprzęt, który został wyposażony w specjalne szuflady, dzięki którym owoce czy warzywa dłużej utrzymują świeżość.

szuflada lodówki do przechowywania żywności

Domowe metody

Jeżeli stosujesz się do powyższych punktów, a problem nadal nie znika, to czas sięgnąć po sprawdzone naturalne sposoby:

 • Soda oczyszczona - znana z szerokiego zastosowania w domu. Przyda się zarówno do czyszczenia różnych sprzętów domowych, jak i pochłaniania zapachów. W tym celu należy nałożyć sodę oczyszczoną na talerzyk, włożyć do lodówki i zostawić na całą noc.
 • Kawa - nie wszyscy wiedzą, że kawa nie tylko świetnie smakuje, ale również usuwa zapach z lodówki. Należy zmielić ziarenka kawy, umieścić je w miseczce i wstawić do lodówki. Trzeba ją wymieniać co jakiś czas, gdyż zwietrzała kawa traci swoje właściwości pochłaniania zapachów.
 • Cytryna/pomarańcza - wystarczy, że przekroisz cytrus na pół i umieścisz we wnętrzu lodówki. Ewentualnie można zastosować samą skórkę i wyymieniać co kilka dni. Świeżość i przyjemny zapach podczas otwierania lodówki gwarantowana.
 • Proszek do pieczenia - dobrze pochłania wilgoć, warto trzymać go na talerzyku w lodówce przez kilka dni (dwa lub trzy). Jeżeli natomiast posiadasz sodę, to ona będzie skuteczniejsza.
 • Jabłko - przyjemny zapach zapewni także jabłko. Obierz je ze skórki, przekrój na ćwiartki i trzymaj cały dzień w lodówce. Owoc wchłonie brzydkie zapachy.
 • Goździki - mają bardzo intensywny zapach. Zazwyczaj dodawane do potraw/napojów, ale równie dobrze posłużą jako odświeżacz lodówki. Przełóż garstkę goździków na talerzyk i umieść go na półkę w lodówce. Stosuje się także jabłko połączone z goździkami (wbijasz je do niego).
 • Cynamon - doskonale maskuje przykrą woń. Ponadto wykazuje działanie antybakteryjne i wirusobójcze. Wystarczy pół laski cynamonu, żeby zniwelować zapachy z lodówki.
 • Węgiel - węgiel leczniczy powinien być większości dobrze znany, natomiast nie każdy wie, jakie ma inne właściwości. Pokrusz kilka tabletek węgla, wsadź do cienkiego woreczka (bądź na talerzyk) i do lodówki na kilka dni.
 • Pochłaniacz zapachów - w sklepach są dostępne gotowe pochłaniacze zapachów (na bazie węgla) lub filtry pochłaniające i dezynfekujące, których zaletą jest długotrwały efekt. Za pochłaniacz może także posłużyć brykiet, który dodajemy, robiąc grilla (umieść kilka kostek we wnętrzu urządzenia chłodniczego).
 • Boraks - to specjalistyczny środek do pozbywania się zapachu. Poradzi sobie z intensywnymi zapachami. Po kilki godzinach trzymania go w miseczce w lodówce nieprzyjemny zapach powinien zniknąć.
 • Żwirek - to niemałe zaskoczenie, ale silikonowy żwirek dla kota jest w stanie tu pomóc. Chłonie wilgoć i nieprzyjemne zapachy. Jeżeli jesteś posiadaczem kota, to z pewnością go masz. Wsyp kilka łyżeczek do miseczki, a następnie umieść ją w lodówce (na przykład na górnej półce).
 • Ziemniak - połóż w lodówce pół ziemniaka. Wymieniaj co około 3 dni.
 • Aromat do ciasta - to prosta i szybka metoda. Wystarczy nasączyć wacik aromatem do ciasta i umieścić go w lodówce.
 • Mleko - przelej mleko do plastikowego naczynia i postaw w lodówce.
 • Sól kuchenna - działa podobnie jak soda. Przesyp na talerzyk i wstaw do lodówki.

Zobacz również: Ranking lodówek do zabudowy

otwarta lodówka wolnostojąca

Zatkany odpływ

Na koniec podam jeszcze 2 przyczyny, przez które mogą się wydzielać nieprzyjemne zapachy. Jest to zatkany otwór, który ma kontakt z różnymi zanieczyszczeniami (osadami, resztkami jedzenia). Gdy brudna woda zacznie się gromadzić, to z czasem zacznie brzydko pachnieć. W celu odetkania odpływu użyj przetykacza.

Zbyt wysoka temperatura

Drugą przyczyną nieprzyjemnego zapachu jest zbyt wysoka temperatura, która przyczynia się do szybszego psucia produktów. Należy znaleźć powód, dla którego jest ona zbyt wysoka (może tak się dziać na przykład przez niesprawny termostat bądź czujnik czy uszkodzoną sprężarkę).

Sprawdź również: Woda w lodówce - Dlaczego się zbiera?

Jak pozbyć się zapachu z lodówki? Podsumowanie

Chyba nikt nie lubi, jak jego ulubiony przysmak przesiąknął zapachem innego produktu z lodówki. A o to nie trudno, gdyż codziennie wkłada się do niej różnego rodzaju żywność.

Teraz znasz sposoby na najlepszą walkę z tym problemem. Nie musisz sięgać po chemiczne środki. Zacznij przede wszystkim od właściwego przechowywania jedzenia, regularnego czyszczenia lodówki i sprawdzania, czy nic nie jest zepsute.

Wypróbuj naturalne i ekonomiczne metody na pozbycie się zapachu z lodówki. Wśród najpopularniejszych jest zastosowanie sody oczyszczonej, kawy, goździków, jabłka, cynamonu, węgla leczniczego, żwirku, cytryny, boraksu, proszku do pieczenia, aromatu do ciasta, mleka, soli kuchennej, brykietu, ziemniaka. Jeżeli interesuje Cię jak najdłuższy efekt, to sięgnij po specjalne pochłaniacze zapachów dostępne w sklepach.

Przyczyna może tkwić również w zbyt wysokiej temperaturze bądź zatkanym odpływie.

Jeżeli Twoją zmorą jest znalezienie odpowiedzi na pytanie, dlaczego lodówka nie chłodzi lub dlaczego lodówka głośno chodzi, to również Ci pomożemy. Na naszej stronie znalazły się poradniki, w których są wymienione główne przyczyny takiego stanu.

Zobacz również: Dlaczego lodówka się nie wyłącza?

blog comments powered by Disqus
Jak pozbyć się zapachu z lodówki?