PODPOWIEDZI:

Dlaczego lodówka się nie wyłącza?

Dlaczego lodówka się nie wyłącza?

Lodówka się nie wyłącza i nie wiesz, jak sobie z tym poradzić? Świetnie trafiłeś. Szybko dowiesz się, co zrobić w takim przypadku i jakie są przyczyny, dla których lodówka cały czas pracuje. Zapraszam!

Lodówka nie chce się wyłączyć - Jaki jest powód?

Lodówka to sprzęt, z którego korzysta się w każdym gospodarstwie domowym. Warto o niego dbać i wiedzieć, jak postępować w razie przykrych niespodzianek. Jeżeli problem z Twoją lodówką dotyczy tego, że nie wyłącza się, to przeczytaj najbardziej możliwe przyczyny takiego stanu.

Pamiętaj, że jeżeli posiłkowałeś się rankingiem lodówek wolnostojących i rankingiem lodówek do zabudowy i nabyłeś nowy sprzęt, to w takim przypadku (przy pierwszym uruchomieniu) sprężarka może się przez dłuższy czas nie wyłączać. Musi bowiem uzyskać odpowiednią temperaturę.

Zabrudzony zwój skraplacza

Zdarza się, że zanieczyszczenia trafiają do tej części, a wtedy, żeby temperatura była utrzymywana na prawidłowym poziomie, to lodówka musi pracować non stop. Rozwiązaniem jest kontrolowanie stanu skraplacza i jego czyszczenie (zapewni większą wydajność). Skraplacz powinien mieć także zapewnioną przestrzeń (właściwy dystans), więc nie stawiaj urządzenia zbyt blisko ściany, bo nie dotrze do niego powietrze.

Zalecam także zajrzenie z tyłu do czarnej kratki, czy aby nie osiadła na niej zbyt duża ilość kurzu. Czyść to miejsce regularnie co kilka miesięcy.

Usterka grzałki rozmrażającej

Awaria tego elementu doprowadza do niewłaściwego działania układu chłodzącego. Owa grzałka ma za zadanie rozpuścić szron osadzający się na parowniku. W momencie gdy parownik będzie zamarznięty, bo grzałka ulegnie usterce, to lodówka może nie wyłączać się.

Wadliwy termostat

Usterka termostatu nie powoduje wprawdzie zaprzestania chłodzenia lodówki, natomiast sprawia, że pracuje ona cały czas. Rozwiązaniem jest wymiana termostatu na nowy. Większość osób powinna sobie z tym samodzielnie poradzić.

Sprawdź również: Dlaczego lodówka nie chłodzi?

otwarta lodówka z dolnym zamrażalnikiem

Uszkodzony czujnik temperatury

Czujnik to kolejny element układu chłodzącego, który ma za zadanie wysyłać odpowiednie pomiary do termostatu. Niekiedy na przewodach czujnika gromadzi się za duża ilość lodu, co skutkuje błędną pracą lodówki i tym, że nie wyłączy się. Na szczęście jest na to sposób. Wystarczy rozmrozić lodówkę, aby pozbyć się warstwy lodu na przewodach. Po rozmrożeniu i ponownym wsadzeniu produktów powinna się wyłączać prawidłowo.

Niedobór płynu chłodzącego

Wykluczyłeś poprzedni punkt, a lodówka nadal się nie wyłącza? Powodem może być również za mała ilość płynu chłodzącego. Urządzenie nie będzie w stanie utrzymać prawidłowej temperatury wewnątrz i będzie pracowało cały czas. Należy zlokalizować miejsce, gdzie jest wyciek płynu (być może doszło do rozszczelnienia instalacji). Tym zadaniem powinien zająć się specjalista.

Zmniejszenie światła przewodu czynnika chłodzącego

Jeżeli poziom płynów chłodzących jest prawidłowy i układ jest szczelny to być może przyczyna tkwi w zbyt małej ilości światła przewodu czynnika chłodzącego. Zmniejszenie światła następuje wskutek oblodzenie rurki od wewnątrz. Sprzęt nie osiąga optymalnej temperatury i agregat lodówki nie wyłącza się. Tutaj warto rozmrozić lodówkę, a jak to nie pomoże, to zasięgnij porady fachowca.

Uszkodzony moduł sterujący

Powodem nieustannej pracy lodówki jest niekiedy moduł sterujący. To właśnie on powinien systematycznie (kilka razy na dzień) wyłączyć układ chłodzący i włączyć grzałkę rozmrażającą. System rozmrażania nie uruchomi się, jeżeli moduł jest uszkodzony. Tylko doświadczona osoba poradzi sobie z tą usterką.

Sprawdź również: Woda w lodówce - Dlaczego się zbiera?

srebrna chłodziarko-zamrażarka Samsung

Lodówka się nie wyłącza - Podsumowanie

Porównywarka lodówek wolnostojących i lodówek do zabudowy zawiera najnowsze modele, ale nabywając nawet najlepszy sprzęt, musisz się liczyć z ewentualnymi awariami po pewnym czasie codziennej eksploatacji (zwłaszcza jeżeli zapominasz o prawidłowej konserwacji).

Miej na uwadze, że zbyt duża ilość włożonych produktów, nieregularne rozmrażanie czy bardzo rzadkie czyszczenie źle wpływa na całą pracę lodówki.

Dzięki naszym poradnikom dowiedziałeś się między innymi, jak umyć lodówkę czy jak pozbyć się zapachu z lodówki. Jeżeli natomiast problem dotyczy nie wyłączania się lodówki i tym samym jej ciągłej pracy, to winowajcą może być zabrudzony zwój skraplacza, zanieczyszczona czarna kratka z tyłu urządzenia, awaria grzałki rozmrażającej, usterka termostatu, wadliwy czujnik temperatury, nieszczelność czynnika chłodzącego, mała ilość światła przewodu czynnika chłodzącego lub uszkodzony moduł sterujący.

Zobacz również:Dlaczego lodówka głośno chodzi?

blog comments powered by Disqus
Dlaczego lodówka się nie wyłącza?