PODPOWIEDZI:

Woda w lodówce - Dlaczego się zbiera?

Woda w lodówce - Dlaczego się zbiera?

Przyczyn zbierającej się wody w lodówce jest wiele. Będąc posiadaczem lodówki, trzeba wiedzieć, jak wybrnąć z takiej sytuacji. Z pomocą przychodzi dzisiejszy poradnik. Zapraszam!

Sprzęt AGD powinien działać prawidłowo, lecz niestety usterki zdarzają się niemal w każdym domu. Do częstych problemów zalicza się woda w lodówce. Dlaczego się zbiera? Co należy zrobić w takim przypadku? Za moment rozwieję Twoje wątpliwości.

Dlaczego w lodówce zbiera się woda?

Lodówka to takie urządzenie, które po pewnym czasie lubi robić psikusy. Możesz mieć problem, dlaczego lodówka nie chłodzi lub jak pozbyć się nieprzyjemnych zapachów z lodówki, ale inną przypadłością jest niemiła niespodzianka w postaci wody w lodówce (zbiera się na dnie). Poniżej najbardziej prawdopodobne przyczyny takiego stanu.

Zatkany odpływ wody (skraplacz)

Ten element należy regularnie czyścić, a niestety spora część osób o tym zapomina. W efekcie zatyka się i woda nie jest prawidłowo odprowadzana. W celu wyczyszczenia stosuje się patyczki kosmetyczne do uszu, cienkie druciki bądź wykałaczki. Przepychasz nimi zanieczyszczenia w dół odpływu. Więcej na temat pielęgnacji urządzenia znajdziesz w poradniku: Jak umyć lodówkę?

Zapchana rurka odpływowa

Kolejną częścią wymagającą czyszczenia jest rurka (pod skraplaczem). Często gromadzi się w niej brud i dochodzi do zatkania. Niekiedy potrzebna jest wymiana takiej rurki na nową.

Rozszczelnienie

Zdarza się, że temperatura jest zbyt wysoka na skutek dostawania się ciepłego powietrza do wnętrza. Dzieje się tak, gdy uszczelka drzwi nie przylega dobrze do krawędzi. Sprawdź zatem, czy osadzanie się wody nie następuje przez rozszczelnienie (umieść w drzwiach kawałek papieru, zamknij je i zobacz, czy kartka została na swoim miejscu).

Możliwe, że uszczelka jest pęknięta i trzeba ją wymienić, co nie jest skomplikowanym procesem, o ile nie stanowi integralnego elementu drzwi (wtedy konieczna jest wymiana całych drzwi, a to już większy koszt).

W momencie, gdy w lodówce znajdują się za duże ilości jedzenia, a temperatura jest niedopasowana, także napotkasz problem wody na dnie lodówki.

Sprawdź także: Ranking lodówek do zabudowy

wnętrze lodówki Indesit

Uszkodzony system sterowania temperaturą

To nie lada kłopot. Pierwszą oznaką są duże ilości wody cieknące po tylnej ściance. Najlepiej wezwać serwis.

Wadliwy układ chłodzący

Uszkodzenie mechanizmu chłodzącego trudno będzie samodzielnie naprawić. Lepiej w tym celu wezwać specjalistę. Czynnik chłodzący, który nie dociera we właściwe miejsca, może powodować wyższe temperatury i tym samym skraplanie się wody.

Niewielka ilość chłodziwa

Niedobór płynu chłodzącego doprowadza do zbierania się wody w lodówce (nie jest możliwe utrzymywanie niskich temperatur). Powodem najpewniej jest nieszczelność w okolicy układu chłodzącego, a tym samym wyciek płynu. Cieknące kropelki zauważysz nawet na zewnątrz lodówki. Lepiej wezwać fachowca, który uszczelni układ.

Zbieranie się lodu

Z tyłu na ściance potrafi gromadzić się duża ilość lodu. Woda zamarza, temperatura jest wręcz za niska, a tym samym wilgoć nie jest we właściwy sposób odprowadzana. Do nadmiernego oszronienia dochodzi między innymi przez wkładanie mokrych owoców i warzyw do lodówki. Spróbuj rozmrozić lodówkę, dostosować temperaturę i odpowiednio ułożyć produkty spożywcze.

Warto zaznaczyć, że na rynku są dostępne bezszronowe lodówki, tak jak na przykład Samsung RB34K6232SS z technologią No Frost. Posiadają one skraplacz, który samodzielnie odprowadza wilgoć. Teoretycznie nie powinien się odkładać szron, lecz niekiedy do tego dochodzi (na szczęście bardzo rzadko). W takim razie również rozmroź lodówkę i wyczyść ją. Jeżeli to nie pomoże, to sugeruj się wcześniej wypisanymi przyczynami.

Zobacz również:Dlaczego lodówka głośno chodzi?

biała lodowka wolnostojąca Whirlpool

Woda w lodówce - Podsumowanie

Urządzenia AGD muszą ułatwiać życie, a nie utrudniać. Najnowsze lodówki wolnostojące i lodówki do zabudowy wprawdzie się żywotne, ale awarie mogą się zdarzyć, zwłaszcza gdy nie dbasz o produkt prawidłowo lub nie stosujesz się do zaleceń producenta. Na początku spróbuj samodzielnie dojść do tego, w czym tkwi problem. Dla bezpieczeństwa odłącz sprzęt od prądu. Jeżeli czegoś nie jesteś w stanie naprawić, to oczywiście lepiej skorzystać z pomocy fachowca.

Najpewniej przyczyną wody w lodówce jest zatkany odpływ wody, zapchana rurka odpływowa, rozszczelnienie, uszkodzony system sterowania temperaturą, wadliwy układ chłodzący, niedobór chłodziwa czy zbieranie się lodu.

Pamiętaj, żeby nie układać produktów w lodówce zbyt ciasno, a już na pewno nie wkładać gorących potraw. Lodówka nie może także znajdować się blisko kaloryfera lub w nasłonecznionym miejscu.

Nie lekceważ żadnego problemu, ponieważ może wpłynąć na pracę całego urządzenia, a w efekcie zmusić Cię do wymiany sprzętu na nowy. Jeżeli niestety do tego dojdzie albo masz stary model, to przejrzyj ranking lodówek wolnostojących z nowoczesnym i funkcjonalnym sprzętem.

Sprawdź również: Dlaczego lodówka się nie wyłącza?

blog comments powered by Disqus
Woda w lodówce - Dlaczego się zbiera?