PODPOWIEDZI:

Dlaczego lodówka głośno chodzi?

Dlaczego lodówka głośno chodzi?

Powodów, dla których lodówka głośno chodzi, wcale nie jest tak mało. Z dzisiejszego poradnika wyniesiesz wiedzę na temat tego, co zrobić, gdy lodówka głośno pracuje bądź buczy. Zapraszam!

Głośna praca lodówki - Przyczyny

Jeżeli lodówka zbyt głośno pracuje, to znak, że pojawiły się pewne nieprawidłowości. Tak samo jak w przypadku, gdy lodówka nie chłodzi, tak i tu trzeba znaleźć rozwiązanie tego problemu. Oto najczęstsze powody:

Przeładowana lodówka

Jeżeli umieścisz w sprzęcie nadmiar produktów spożywczych, to lodówka intensywniej pracuje, a tym samym może buczeć. Podobnie sytuacja wygląda, jak wkładasz do niej gorące potrawy. Dochodzi do uruchomienia kompresora przez termostat, a ten działa dopóki nie będzie właściwej temperatury wewnątrz. To z pewnością powoduje głośniejszą pracę.

Nagromadzenie lodu

Oczywiście najlepiej wybierać bezszronowe lodówki z systemem No Frost (jak na przykład Samsung RB33N340NSA), lecz gdy lód lub szron zdążył się nagromadzić, to znak, że lodówka wymaga rozmrożenia. Jeżeli tego nie zrobisz na czas, to urządzenie nie pracuje efektywnie, pobiera więcej energii elektrycznej i głośniej pracuje.

Złe wypoziomowanie

Lodówki wolnostojące nie wymagają czasochłonnego montażu (jak w przypadku lodówek do zabudowy), ale nie wystarczy położyć sprzętu byle gdzie. Ważne jest odpowiednie wypoziomowanie (pochylenie o około 5 stopni do tyłu), niestawianie w pobliżu grzejnika (i innych źródeł ciepła), jak również niedosuwanie do ściany. Sprawdź zatem, czy zastosowałeś się do tych zaleceń. Możliwe, że lodówka przekrzywiła się. Pomocne będą regulowane nóżki i poziomica.

Sprawdź również: Dlaczego lodówka się nie wyłącza?

lodówka w srebrnym kolorze

Usterka wentylatora

Uszkodzony wentylator poznasz głównie po głośnej pracy lodówki, zwłaszcza gdy nasila się przy otwartych drzwiach. Niekiedy bywa, że jest źle zamontowany i to jest przyczyną.

Pęknięta uszczelka

O każdą część w lodówce należy odpowiednio dbać. To dotyczy także przecierania uszczelki w drzwiach, o czym wspominałam już w materiale: Jak umyć lodówkę? Domowe sposoby na mycie lodówki. Jeżeli to zaniedbasz, to drzwi będą nieszczelne, sprężarka zacznie pracować na maksymalnych obrotach (żeby zapewnić optymalną temperaturę wewnątrz), a to spowoduje głośniejszą pracę lodówki. Z wymianą uszczelki poradzisz sobie bez większych problemów.

Zakamieniony elektrozawór

Lodówki z kostkarkami do lodu mają to do siebie, że niosą ryzyko gromadzenia się kamienia po pewnym czasie (w momencie pobierania wody elektrozawór otwiera się). Przepływ wody jest utrudniony, a działanie lodówki staje się głośniejsze. Pozbywaj się osadu na czas.

Zużyta sprężarka

Po kilku latach użytkowania może dojść do zużycia sprężarki, czyli silnika chłodziarki. Rozwiązaniem jest wymiana tego podzespołu na nowy. Najlepiej, aby zajął się tym fachowiec.

Kiepski model

Podczas zakupu lodówki zwróć uwagę, jaki jest poziom hałasu podany przez producenta (jest wyrażany w decybelach). Niekiedy głośniejsza praca jest czymś normalnym dla danego modelu. Wtedy niestety warto rozważyć zakup nowej (zwłaszcza jeżeli Twoja jest już dosyć stara). W tym celu przejrzyj ranking lodówek wolnostojących bądź ranking lodówek do zabudowy.

Wada fabryczna

W momencie, gdy wyeliminowałeś wszystkie przyczyny, a poziom dźwięku podany w specyfikacji produktu jest stosunkowo niski, to możesz mieć do czynienia z wadą fabryczną sprzętu. Takie sytuacje czasami się zdarzają. Warto skontaktować się wtedy z serwisem i skorzystać z gwarancji.

Zobacz również: Jak pozbyć się zapachu z lodówki?

wnętrze lodówki marki Samsung

Dlaczego lodówka głośno pracuje - Podsumowanie

Niepokojący dźwięk z lodówki świadczy o jakimś problemie. Z wieloma poradzisz sobie samodzielnie. Inne wymagają wizyty fachowca. Przejdź od razu do działania, aby nie doprowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji.

Problem głośnego chodzenia lodówki może wynikać z umieszczania zbyt dużej ilości produktów, wkładania ciepłych dań, konieczności rozmrożenia, pękniętej uszczelki czy złego wypoziomowania. Poważniejszy kłopot napotkasz, gdy powodem buczenia lodówki jest usterka wentylatora, kamień w elektrozaworze, zużyta sprężarka czy po prostu kiepskiej jakości sprzętu.

Niektóre odgłosy są natomiast normalnym procesem (na przykład dźwięk przy pobieraniu wody przez kostkarkę, podczas włączenia No Frost lub chłodzenia kompresora).

Sprawdź również: Woda w lodówce - Dlaczego się zbiera?

blog comments powered by Disqus
Dlaczego lodówka głośno chodzi?