PODPOWIEDZI:

Jak umyć lodówkę? Domowe sposoby na mycie lodówki

Jak umyć lodówkę? Domowe sposoby na mycie lodówki

Nabywając lodówkę, należy o nią odpowiednio dbać i przede wszystkim wiedzieć, jak umyć lodówkę. Dzisiaj poznasz domowe sposoby na mycie lodówki, które nie będą kosztowne, a dzięki którym Twój sprzęt będzie właściwie działał. Zapraszam!

Odpowiednia konserwacja urządzeń wpływa na ich żywotność i wydajność, stąd pomysł na kolejny poradnik. Tym razem dowiesz się, jak umyć lodówkę domowymi sposobami.

Jak czyścić lodówkę – Naturalne sposoby

Odpowiedni wybór sprzętu to jedno, ale późniejsza umiejętność o jego dbanie to druga kwestia. Trzeba wiedzieć, jak i czym czyścić urządzenie. Zarówno lodówki wolnostojące, jak i lodówki do zabudowy muszą być odświeżane. W sprzęcie do zabudowy nie ma jedynie konieczności mycia zewnętrznej strony (obudowy/drzwi), lecz wnętrze należy utrzymywać w czystości.

Pierwszym krokiem jest opróżnienie lodówki z wszelkich produktów, półek, szuflad (wyczyść je osobno i wytrzyj), skontrolowanie świeżości produktów i usunięcie ewentualnych resztek jedzenia. Później odłącz sprzęt od prądu.

A oto naturalne metody na umycie lodówki:

Ocet z wodą

W równych proporcjach wymieszaj wodę i ocet (ma działanie odkażające, poradzi sobie również z kamieniem w lodówce). Namocz w tym ściereczkę i zacznij myć wnętrze. Później szmatką nasączoną wodą przetrzyj jeszcze raz i wytrzyj do sucha za pomocą ręcznika kuchennego. Jeżeli nie chcesz, aby rozwijała się pleśń, to dozwolone jest użycie samego octu.

Soda oczyszczona z wodą

Soda jest pomocna w czyszczeniu, odtłuszczaniu i pozbywaniu się niemiłej woni. Wymieszaj ją z wodą, aby powstała pasta (w proporcji na przykład 3 łyżki sody na pół szklanki wody). Z jej pomocą umyjesz lodówkę. Pozostaw na 5 minut, a później przecieraj wilgotną szmatką i wytrzyj ściereczką z mikrofibry lub papierem kuchennym do sucha.

Soda z octem

Do walki z dużym brudem sprawdzi się mieszanka sody oczyszczonej i octu (1:3, czyli 3/4 szklanki octu i 1/4 szklanki sody). Wyczyść, a później zetrzyj wilgotną ściereczką.

Sok z cytryny z wodą

Niektórzy nie mogą znieść zapachu octu. Jeżeli należysz do tej grupy, to jest na to rozwiązanie. Wymieszaj pół szklanki wody z sokiem z trzech cytryn, odczekaj kilka minut i przetrzyj tym roztworem środek lodówki. Nie tylko pomoże umyć wnętrze, ale zapewni jej świeżość i przyjemny zapach.

Sprawdź także: Ranking lodówek do zabudowy

kuchnia z lodówką w srebrnym kolorze

Sól kuchenna z wodą

Rozpuść sól w ciepłej wodzie (w proporcji 2 łyżki soli na litr wody). Tak oto powstał środek myjący. Postępujesz z nim podobnie jak w poprzednich przypadkach.

Spirytus

Spirytus znajdzie najlepsze zastosowanie w walce z pleśnią. Jeżeli gdziekolwiek ją zauważysz, to szybko sięgnij po spirytus. Najlepiej zdezynfekuje to miejsce. Innym rozwiązaniem jest nałożenie pasty (z wody i z sody w proporcji 1:1) na dane miejsce i pozostawienie na około 10 minut.

Jeżeli posiadasz w domu olejek eteryczny (z drzewa herbacianego), to połącz 2 łyżeczki ze szklanką letniej wody, przelej do spryskiwacza, popryskaj powierzchnię, gdzie znajduje się pleśń, i wytrzyj do sucha.

Zobacz również: Dlaczego lodówka nie chłodzi?

Płyn do mycia naczyń

Mniej naturalny, ale za to delikatny środek to płyn do naczyń. Możesz nałożyć go na wilgotną gąbkę i przetrzeć wnętrze.

Patyczek do uszu

Sporo zanieczyszczeń znajduje się w odpływie skroplin, do którego dostęp może być nieco utrudniony. W celu jego udrożnienia sięgnij po patyczek kosmetyczny do uszu.

Czyszczenie lodówki z zewnątrz

Ranking lodówek wolnostojących oferuje nowoczesne urządzenia o stylowym wyglądzie, ale każde z czasem będzie pokryte kurzem bądź innymi zanieczyszczeniami. Front lodówki najlepiej myć miękką gąbką lub ściereczką, tak aby nie zarysować obudowy. Należy również wziąć pod uwagę, z jakiego materiału jest zrobiona.

Na powierzchniach czarnych lodówek są szczególnie widoczne wszelkie odbicia palców. Inną zmorą mogą być opary z tłuszczu. Do czyszczenia można użyć większość wymienionych wcześniej roztworów, jednak najczęściej sięga się po płyn do naczyń. Do wycierania na sucho przygotuj ręcznik kuchenny. Uchwyty/klamki są szczególnie narażone na zanieczyszczenia, więc nie zapomnij ich przetrzeć.

Zobacz również:Dlaczego lodówka głośno chodzi?

puste wnętrze lodówki Amica

Dodatkowe porady

  • Do mycia używaj zawsze czystych ściereczek/gąbek, a po czyszczeniu oczywiście je wyrzuć. Dla ochrony dłoni i paznokci lepiej zakładać rękawice.
  • Po wyczyszczeniu każdej półki wypłucz gąbkę i namocz jeszcze raz w danym roztworze, żeby nie przenosić zanieczyszczeń i bakterii na inną część.
  • Przecieraj uszczelki i inne zakamarki.
  • Nie zapominaj o zamrażalniku, który trzeba rozmrażać raz na jakiś czas. Po tym procesie umyj zamrażarkę środkiem czyszczącym i osusz. Najczęstszym błędem jest usuwanie szronu/lodu przy pomocy gorącej wody lub noża (bądź innego ostrego przedmiotu), co może doprowadzić do poważnych uszkodzeń.
  • Podczas mycia lodówki uważaj na panel sterowania i żarówkę, aby ich nie zamoczyć.
  • Po czyszczeniu pozostaw na chwilę otwarte drzwi lodówki w celu przewietrzenia.
  • Zanim włożysz produkty do lodówki przetrzyj ich opakowania.
  • Jeżeli Twoja lodówka posiada pojemnik na skraplającą się wodę (z tyłu na dole), to z czasem wężyki mogą się zapychać. Pomoże zdemontowanie i przepłukanie elementów ciepłą wodą z octem.

Sprawdź również: Woda w lodówce - Dlaczego się zbiera?

Jak umyć lodówkę – Podsumowanie

Prawidłowe i regularne czyszczenie lodówki jest niejednokrotnie sposobem w samym sobie na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu z lodówki. Nikt nie lubi, jak lodówka brzydko pachnie lub zalegają w niej resztki jedzenia. Ważne jest mycie zarówno wnętrza z wszelkimi zakamarkami i uszczelkami włącznie, jak i drzwi, żeby nie było na nich widocznych odbić palców i innych zanieczyszczeń.

Zacznij mycie od góry, a po wszystkim przetrzyj wilgotną szmatką (nasączoną wodą) i wytrzyj do sucha. Pamiętaj o myciu, dezynfekcji i odświeżaniu lodówki.

Oczywiście możesz sięgnąć po chemiczne środki czyszczące, ale bardziej bezpieczne (bez sztucznych substancji), ekonomiczne i naturalne są jednak domowe sposoby, które zresztą sama rekomenduję. Bez problemu pozbędą się plam, nieprzyjemnej woni, bakterii i pleśni.

Wśród znanych metod wyróżnia się mycie lodówki przy pomocy octu, sody, soli kuchennej, soku z cytryny, spirytusu i płynu do mycia naczyń.

Praktyczną rzeczą jest stosowanie specjalnych filtrów i pochłaniaczy, które odświeżą wnętrze lodówki na dłużej.

Sprawdź również: Dlaczego lodówka się nie wyłącza?

blog comments powered by Disqus
Jak umyć lodówkę? Domowe sposoby na mycie lodówki