PODPOWIEDZI:
PODPOWIEDZI:

Ranking Lodówek wolnostojących | Najlepsze polecane Lodówki wolnostojące 2024

Oceń Ranking VideoTestów:
Ocena: 3.8, Głosów: 18

W tym dziale przygotowaliśmy najnowsze rankingi lodówek wolnostojących. Stworzone zostały przez naszych redaktorów i mogą pomóc Ci wybrać najlepszy produkt. Pod listą aktualnych zestawień możesz też przeczytać wartościowe porady zakupowe. Dzięki nim poznasz najważniejsze cechy i parametry sprzętu z tej kategorii. Połączenie polecanych produktów z przewodnikiem „jak kupić” będzie dla Ciebie gwarancją dobrze wydanych pieniędzy.

Znajdujecie się teraz na podstronie dotyczącej rankingów najlepszych lodówek wolnostojących. Poznacie więc najpojemniejsze, nowoczesne, energooszczędne lodówki w dobrych cenach, zarówno do małych mieszkań, jak i dla większych rodzin, które potrzebują wystarczającej przestrzeni w tym urządzeniu AGD.

Jeżeli chcecie dodatkowo zwiększyć swoją wiedzę o lodówkach wolnostojących, to przeczytajcie poniższy poradnik zakupowy. Zawiera on wiele ciekawych informacji i pomocnych wskazówek, dzięki którym wybierzecie dla siebie niezawodną lodówkę wolnostojącą na długie lata.

pojemna lodówka wolnostojąca

Jak kupić najlepszą lodówkę wolnostojącą? Poradnik zakupowy

Lodówka to bez wątpienia jeden z najważniejszych, jeśli nie najważniejszy duży sprzęt AGD do kuchni. Jest niezbędna do tego, aby przechowywać w niej różne produkty spożywcze bez obaw o to, że ulegną one zepsuciu. Jak wybrać lodówkę, aby służyła ona nam wystarczająco długo? Zapraszamy do przeczytania naszych porad w tym aspekcie.

Jeżeli wolisz oglądać niż czytać, to sprawdź też poradnik wideo. Przedstawia on 5 podstawowych kroków do zakupu dobrej lodówki:

Jaka klasa energetyczna lodówki wolnostojącej?

Lodówka wolnostojąca jest jednym z tych urządzeń, które jest niemal cały czas podłączone do prądu. W związku z tym, nieodpowiednia klasa energetyczna takiego urządzenia przekłada się na wysokie rachunki za prąd.

Przez samą klasę energetyczną rozumiemy parametr informujący o tym, jak wiele prądu taka lodówka zużywa w ciągu roku. Najlepsze pod tym względem są urządzenia o klasie energetycznej A+++. Najwięcej prądu zużywają lodówki, których klasa energetyczna jest oznaczona literą "G".

Przeglądając jednak zestawienia polecanych lodówek wolnostojących, nawet tych tańszych, bardzo ciężko znaleźć chłodziarkę z klasą gorszą niż A+ czy A. Technologia idzie do przodu, a producenci tego sprzętu wiedzą, że urządzenia oszczędnie pracujące są zawsze w cenie.

Lista klas energetycznych lodówek wolnostojących:

A+++ (urządzenia najbardziej energooszczędne), A++, A+, A, B, C, D, E, F, G (urządzenia najmniej energooszczędne, 10-stopniowa klasa znajduje się w chłodziarkach do wina i w chłodziarkach absorpcyjnych)

lodówka o ciekawej konstrukcji

Co istotne, klasy energooszczędności nie definiują wartości zużycia energii danego modelu lodówki. Informacja o średnim szacowanym zużyciu energii w ciągu roku również znajduje się na etykiecie w ramce pod paskami oznaczającymi klasy energetyczne.

Jednocześnie trzeba pamiętać, że fakt, iż lodówka zużywa mniej prądu w ciągu roku, nie oznacza jeszcze, że jest bardziej oszczędna. Parametr ten trzeba połączyć z jej pojemnością. Na przykład mniejsza lodówka zużywająca w ciągu roku 300 kWh prądu może być mniej oszczędna niż lodówka o większej pojemności i poborze prądu na poziomie 500 kWh rocznie. Nie ulega jednak wątpliwości, że znaczenie energooszczędności w lodówce wolnostojącej jest bardzo ważne i parametr ten przy wyborze nowego sprzętu musi być brany pod uwagę.

Lodówka wolnostojąca jednodrzwiowa czy dwudrzwiowa?

Lodówki wolnostojące mogą być też różne, biorąc pod uwagę liczbę ich drzwi. W tym przypadku wyróżniamy:

 • Lodówki jednodrzwiowe — wydaje się, że będzie to idealna lodówka do małego mieszkania. Sprawdzi się w mniejszej kuchni, tak w mieszkaniach, jak i domkach letniskowych. Minusem takich lodówek jest ich stosunkowo niewielka pojemność.
 • Lodówki dwudrzwiowe — tego typu lodówki zamrażalnik mają oddzielony od chłodziarki. Na ogół są one dosyć wysokie i mają wystarczającą pojemność dla rodzin wieloosobowych, które zmuszone są do przechowywania większej ilości pożywienia.
 • Lodówki side by side — tego typu innowacyjne lodówki to urządzenia o największej pojemności, które wyposażone są w dwoje drzwi położonych obok siebie i otwieranych na zewnątrz. Z jednej strony lodówek side by side umiejscowiona jest zamrażarka, z drugiej chłodziarka. Tego typu lodówki znajdą zastosowanie tylko w większych kuchniach, gdyż charakteryzują się dużą szerokością.

Kupując lodówkę wolnostojącą, nie wolno zapomnieć także o wygodzie, a w związku z tym kierunku otwierania drzwi. Większość lodówek otwiera się na prawą stronę, choć są producenci umożliwiający zmianę kierunku otwierania lodówek, co daje dużo większe możliwości w zakresie planowania wystroju kuchni (nie dotyczy to lodówek side by side).

Jak umiejscowiony jest zamrażalnik?

Domownicy o wiele częściej niż z zamrażalnika, korzystają z części chłodniczej. Dlatego najlepiej, jeśli znajduje się ona na górze, a zamrażalnik na dole, aniżeli odwrotnie (lodówki jednodrzwiowe).

Wówczas dostęp do produktów znajdujących się w lodówce jest łatwiejszy i nie wymaga schylania, co problematyczne może być zwłaszcza dla osób starszych i niepełnosprawnych. Problemu tego nie ma w lodówkach side by side, gdzie zamrażalnik znajduje się po lewej, a część chłodnicza po prawej stronie.

zaawansowany zamrażalnik lodówki wolnostojącej

Jaka jest optymalna liczba agregatów i termostatów w lodówce wolnostojącej?

Na rynku znajdują się lodówki wolnostojące o różnej konfiguracji, jeśli pod uwagę wziąć mamy liczbę ich agregatów oraz termostatów:

 • Jeden agregat i jeden termostat — takie połączenie występuje najczęściej. Jest to również rozwiązanie najprostsze niosące w sobie pewne ograniczenia, gdyż daje możliwość regulowania temperatury tylko w komorze chłodniczej, podczas kiedy w zamrażarce jest ona stała.
 • Dwa agregaty i dwa termostaty — jest o tyle korzystne rozwiązanie, że zamrażarka i chłodziarka są od siebie niezależne. Dwa agregaty z dwoma termostatami pozwalają na ustawienie dwóch różnych temperatur w tych segmentach. Takie połączenie zabezpiecza również lodówkę, kiedy jeden z agregatów ulegnie awarii. Niestety jest to rozwiązanie generujące największy pobór prądu.
 • Jeden agregat i dwa termostaty – przy takim zestawie zamrażarka i chłodziarka muszą pracować jednocześnie, ale obie strefy mogą mieć własną temperaturę. Zamrażarki nie da się tymczasowo wyłączyć, jednak oddzielny termostat pozwala regulować temperaturę niezależnie od chłodziarki.

Czym jest system No Frost w lodówkach wolnostojących?

Czy warto kupić lodówkę wolnostojącą z No Frost? Jak najbardziej. Jest to bowiem system zamrażania schładzanym powietrzem przez wymuszony jego obieg, który jednocześnie zapewnia mniejszą wilgoć wewnątrz lodówki.

Dzięki takiemu rozwiązaniu w zamrażarce nie ma szronu, a lód można szybko wyczyścić. Poza tym system No Frost sprawia, że w komorze chłodniczej wilgoć i stała temperatura utrzymują się nawet wtedy, kiedy drzwi lodówki są otwarte przez dłuższy czas lub jest ona zapakowana dużą ilością produktów.

Ważne natomiast, aby w lodówkach z tym systemem żywność była przechowywana w pojemnikach. W innym wypadku narażona jest ona na szybsze wysychanie.

dobra lodówka w czarnym kolorze

Czym jest system Multi-Airflow?

System Multi-Airflow opiera się na wymuszonym obiegu powietrza. Dzięki temu temperatura wewnątrz urządzenia zostaje wyrównana, a zimnym powietrzem opływane są wszystkie części chłodziarki. System ten sprawia, że żywność przez dłuższy czas przechowywać można nawet na górnych półkach, gdzie powietrze powinno być cieplejsze.

Jakie są półki i szuflady w lodówce wolnostojącej?

Przy wyborze lodówki wolnostojącej uwagę zwrócić należy też na jej wyposażenie, a więc półki i szuflady. Półki powinny być szklane lub żeberkowe, najlepiej z możliwością regulacji ich wysokości.

Szuflady z kolei mogą być żeberkowe lub pełne. Dobrze, jeśli dodatkowo można je z lodówki tymczasowo usunąć, uzyskując tym samym większą przestrzeń dla produktów o niestandardowej wielkości. Ponadto półki powinny posiadać balkoniki na małe słoiki i butelki, ale też nabiał, jajka czy inne drobne pojemniki.

Jakie dodatkowe funkcje powinna mieć lodówka wolnostojąca?

Lodówka wolnostojąca może mieć też wiele praktycznych funkcji. Przeglądając klasyfikacje najlepszych lodówek wolnostojących, można przeczytać o wielu udogodnieniach. Należą do nich:

Funkcja szybkiego zamrażania — dzięki tej funkcji szybko zamrozić można świeże partie żywności. Jest to o tyle istotne, że nie tracą one wówczas swoich wartości odżywczych.

Funkcja wakacyjna — ta funkcja pozwala na zmniejszenie zużycia prądu w lodówce na czas dłuższej nieobecności, np. podczas wyjazdu wakacyjnego. Jest to możliwe bez konieczności odłączania lodówki z prądu.

Funkcja antybakteryjna – lodówki tak wyposażone posiadają powłokę antybakteryjną, która chroni produkty przed namnażaniem bakterii.

lodówka wolnostojąca w nowoczesnej kuchni

Samorozmrażanie – ta funkcja sprawia, że zamrażarka rozmrażana może być raz do roku. Wszystko dlatego, że lód nie zbiera się na ściankach chłodziarki, gdyż woda ścieka tu do specjalnego pojemnika.

Soft System (SoftClose) — ta funkcja umożliwia delikatne i powolne zamykanie drzwi niezależnie od ich obciążenia.

Antyfinger Print — ta funkcja chroni zewnętrzną warstwę lodówki przed zostawianiem na niej nieestetycznych śladów, które są szczególnie dobrze widoczne przy lodówkach w kolorze stalowym.

Ekran LCD — ten dodatek pozwala na sterowanie lodówkami poprzez znajdujący się na zewnętrznej stronie ich drzwi ekran LCD.

Dozowniki wody i kostkarki do lodu — w takie dodatki wyposażone mogą być lodówki side by side, które mają dozowniki cieczy lub kostkarki lodu.

Jaką lodówkę wybrać — wolnostojącą, a może jednak zabudowy?

Na chwilkę oddalimy się od rodzaju wolnostojącego, aby krótko porównać go sprzętu do zabudowy. Dylemat przy wyborze lodówki dotyczy wyboru pomiędzy lodówką wolnostojącą oraz sprzętem do zabudowy. Tu wiele zależy od indywidualnych preferencji.

 • Lodówka wolnostojąca — daje większe możliwości, gdyż sprawdzi się w każdej kuchni. Również wybór takich produktów jest większy, a dodatkowo w zakupie pomóc może (oczywiście oprócz rankingów i tego poradnika) precyzyjna wyszukiwarka lodówek wolnostojących. Po stronie wad można umieścić ich prezencję, choć w dobie XXI wieku i tak do ich wyglądu wiele zastrzeżeń mieć nie można.
 • Lodówka do zabudowy — takie lodówki prezentują się często trochę lepiej. Dają też możliwość lepszego ich dopasowania do wyglądu kuchni. Niestety są one droższe i gwarantują mniejszy poziom bezpieczeństwa, gdyż w przypadku pożaru ogień szybko rozprzestrzenić może się na otaczające lodówkę szafki. Takich lodówek na rynku jest również zdecydowanie mniej.

Jaka powinna być nowoczesna lodówka wolnostojąca?

Lodówki wolnostojące mogą być mniej lub bardziej nowoczesne. Dla jednych wystarczająca będzie funkcja antybakteryjna, funkcja szybkiego zamrażania i samoodmrażania czy system No Frost. Ci najbardziej wybredni, którzy na zakup lodówki mają też większe zasoby gotówki w wysokości kilkunastu tysięcy złotych, mogą jednak liczyć na coś znacznie więcej.

Najnowocześniejsze lodówki przede wszystkim mają wbudowane kamery umieszczone na wysokości każdej z półek, robiąc zdjęcia przy każdym zamknięciu lodówki. Dzięki temu użytkownik po kilku sekundach od zamknięcia na swoim smartfonie widzi całe jej wnętrze, co może pomóc na przykład podczas zakupów.

oglądanie meczu na lodówce wolnostojącej - to możliwe

Kolejną praktyczną funkcją w takich lodówkach jest Smart Things. Pozwala ona na tworzenie listy zakupów, do której dostęp mają wszyscy domownicy i pomaga w robieniu domowych zapasów. To nie wszystko, ponieważ nowoczesne lodówki są także w pełni interaktywne. Tak więc umożliwiają oglądanie ulubionych filmów i seriali, tworzenie playlist ulubionych utworów czy korzystanie z przeglądarki internetowej. Wszystko dzięki wbudowaniu w nich modułu Wi-Fi i dużego, nawet 21-calowego wyświetlacza.

Jakby tego było mało, spotykana często w takich lodówkach funkcja Family Hub pozwala kontrolować pozostałe urządzenia w domu, m.in. zaprogramować sprzątanie, zmywanie, nastawić ciasto, zwiększyć temperaturę w domu czy sprawdzić, ile czasu pozostało do końca prania.

Możliwości nowoczesnych lodówek są więc ogromne i w żadnym wypadku nie sprowadzają się tylko do utrzymywania produktów w odpowiedniej temperaturze.

Najlepsi producenci lodówek wolnostojących

Jeżeli ktoś zastanawia się, jaką lodówkę wolnostojącą kupić, to często zwraca także uwagę na renomę producenta. W przypadku dużego sprzętu AGD do kuchni, rzeczywiście może to być ważna kwestia.

Czołowi producenci lodówek wolnostojących mają bowiem swoje unikalne, często innowacyjne technologie i rozwiązania.

lodówka wolnostojąca z ogromnym wyświetlaczem

Warto więc wymienić największych, najpopularniejszych i najbardziej cenionych producentów tego sprzętu:

 • Lodówki wolnostojące Samsung
 • Lodówki wolnostojące Bosch
 • Lodówki wolnostojące LG
 • Lodówki wolnostojące Amica
 • Lodówki wolnostojące Beko

Jak tworzymy nasze zestawienia lodówek wolnostojących?

Duży sprzęt AGD potrafi być dość kosztowny. Najlepszy wybór lodówki wolnostojącej pozwoli nam nabyć sprzęt niezawodny, dobrze dostosowany do naszych wymagań i preferencji, a także mający odpowiednią cenę.

Na samej górze tej podstrony znajdziecie konkretne klasyfikacje lodówek wolnostojących. Czym jednak kierujemy się tworząc je? Oto kilka czynników:

 • Własne doświadczenia - za wszelkimi materiałami z tego działu stoją osoby, które mają dość duże doświadczenie z lodówkami wolnostojącymi. Nie patrzymy bowiem na słupki popularności. Staramy się wskazywać Wam zdecydowanie najlepsze modele - bez marketingowej papki.
 • Analiza kluczowych parametrów - we wcześniejszych akapitach mogliście poczytać o kluczowych cechach lodówek wolnostojących. Wszystkie z nich bierzemy pod uwagę. Składa się to na skrupulatną analizę rynku lodówek wolnostojących.
 • Opinie internautów - nie bez znaczenia są dla nas także opinie użytkowników danego modelu. Dzięki temu, można bowiem spojrzeć na każdy z sprzęt z nieco innej perspektywy.

Mamy nadzieję, że zarówno nasze rankingi czołowych lodówek wolnostojących, jak i ten obszerny poradnik zakupowy znacząco zwiększyły Waszą wiedzę i pozwoliły wybrać dla siebie dobrą lodówkę wolnostojącą.

Sprawdź również:

Jaką lodówkę do zabudowy kupić?Jaką zamrażarkę kupić?Jaki piekarnik kupić?
Jaką płytę grzejną kupić?Jaką zmywarkę kupić?Jaką pralkę kupić?
Oceń Ranking VideoTestów:
Ocena: 3.8, Głosów: 18
blog comments powered by Disqus