PODPOWIEDZI:
Sharp FQ8EG - Telewizor 65cali, QLED za mniej niż 4000 zł 💰

Energooszczędna lodówka wolnostojąca | Ranking TOP 5

Poz.ObrazekNazwaNajlepsza cena
1Samsung Bespoke RB38A7B6AAP/EFSamsung Bespoke RB38A7B6AAP/EF3600 zł
2Bosch KGN39AIBTBosch KGN39AIBT5499 zł
3Siemens KG49NAIBTSiemens KG49NAIBT5199 zł
4Whirlpool W7X 94T KSWhirlpool W7X 94T KS3399 zł
5LG GBB92MCACPLG GBB92MCACP3699 zł
Energooszczędna lodówka wolnostojąca | Ranking TOP 5

Lodówki na swój sposób są wyjątkowymi urządzeniami. Choć stoją w naszych domach, to jednocześnie cały czas "chodzą". O ile żart nie należy do najwybitniejszych, tak uwidacznia istotny aspekt tych sprzętów - są one stale podłączone do prądu i pracują przez cały rok. Ekologiczny zakup przełoży się więc nie tylko na niższe zużycie energii, ale i troskę o środowisko.

Nowy podział klas energetycznych z jednej strony uprościł sytuację na rynku. Od pewnego czasu nie goszczą już plusy. Jednocześnie podział stał się bardziej restrykcyjny i wiele lodówek dotychczasowo uznawanych za dość oszczędne zepchnięto w rewiry klas energetycznych od D do F. Założeniem jest, aby w przyszłości doczekać się niesamowicie energooszczędnych rozwiązań.

Jakby jednak nie patrzeć, chłodziarko-zamrażarki muszą wytworzyć chłód, a to jest operacją kosztowną energetycznie. Dziś znaczna większość rozwiązań na rynku korzysta ze sprężarki. To ona pompuje czynnik chłodzący przez zamknięty obieg i zwiększa jego ciśnienie (a więc i temperaturę, kosztem rozprowadzenia po całej konstrukcji). Następnie, po przejściu przez skraplacz oraz kapilarę, substancja zmniejsza swoje ciśnienie, schładza się i przybiera postać cieczy.

Ciecz dociera do parownika, gdzie zaczyna wrzeć, by powstał chłodzący gaz. To on otacza ściany z pożywieniem, by zmniejszyć temperaturę wewnątrz lodówki. Może też nawiązywać kontakt z obiegiem powietrza, by to ono chłodziło pożywienie. Czynnik chłodzący oddaje chłód, zabiera ciepło i ponownie wlatuje do sprężarki. Tak w dużym skrócie dochodzi do ochłodzenia. Dzięki kompresorom liniowym proces ten jest cichy i nie wymaga wykorzystania pełnej mocy przez cały czas pracy sprężarki.

Czas na zapoznanie się z lodówkami wolnostojącymi o dobrej efektywności energetycznej przy zachowaniu licznych funkcji ułatwiających życie.

Energooszczędna lodówka - Opinie

1. Samsung Bespoke RB38A7B6AAP/EF

energooszczędna lodówka Samsung Bespoke RB38A7B6AAP/EF
Klasa energetycznaA
Roczne zużycie energii108 kWh
Pojemność chłodziarki273 l
Pojemność zamrażarki114 l
Poziom hałasu35 dB
Zdolność zamrażania8 kg/24 h
Czas utrzymywania temperatury9 h
Pełny No FrostTak
CenaSamsung Bespoke RB38A7B6AAP/EF oferta w RTV EURO AGD

Energooszczędna lodówka wolnostojącaSamsung Bespoke RB38A7B6AAP/EF wyróżnia się klasą energetyczną A. W skali roku zużywa jedynie 108 kWh energii. Istnieje opcja elastycznej personalizacji pod kątem koloru i materiałów. Stworzysz konfiguracje pod własne gusta i resztę urządzeń w kuchni. W tym celu należy dokupić panel przedni. Jak na możliwości, cena podstawowa jest i tak przystępna, więc dodatkowy zakup modułu nie powinien przerazić. We wnętrzu znalazła się wielofunkcyjna półka, która jest szeroka i płaska, tak aby bez trudu pomieścić szersze butelki czy pizze. Ekologiczna lodówka generuje hałas na poziomie tylko 35 dB, posiada pełny No Frost pozbawiający Cię koniecznego rozmrażania, jak również opcję zmiany kierunku otwierania drzwi.

Technologia SpaceMax to system wydajnej izolacji przy zachowaniu standardowych wymiarów i jednocześnie większej przestrzeni (cieńsze ścianki urządzenia). Technologia Twin Cooling Plus oznacza osobne chłodzenie komór chłodziarki i zamrażarki, zostaje utrzymana niska temperatura i optymalna wilgotność, jak również nie mieszają się zapachy. Strefa Cool Select+ pozwoli zamienić zamrażalnik w chłodziarkę poprzez dostosowanie warunków do aktualnych potrzeb. Lodówka Eco firmy Samsung dba o niskie zużycie energii poprzez specjalny panel tylnej ścianki (technologia Metal Cooling). Kumulowana jest niska temperatura w celu zatrzymania zimna w komorze, niezależnie od częstotliwości otwierania drzwi.

Komora zero Optimal Fresh + umożliwia pracę w dwóch trybach. Pierwszy to stała temperatura, z kolei drugi to wydzielenie stref z dwoma różnymi temperaturami. Nie zabrakło szuflady Humidity Fresh+, dzięki której owoce i warzywa na dłużej zachowają swój smak, wygląd i wartości odżywcze. Zastosowano funkcję szybkiego chłodzenia i intensywne zamrażanie. Niższe rachunki za prąd to także zasługa technologii Digital Inverter dopasowującej prędkość kompresora według zapotrzebowania na chłodzenie (7 poziomów) oraz górnego oświetlenia LED.

2. Bosch KGN39AIBT

ekologiczna lodówka wolnostojąca Bosch KGN39AIBT
Klasa energetycznaB
Roczne zużycie energii129 kWh
Pojemność chłodziarki260 l
Pojemność zamrażarki103 l
Poziom hałasu33 dB
Zdolność zamrażania10 kg/24 h
Czas utrzymywania temperatury18 h
Pełny No FrostTak
CenaBosch KGN39AIBT oferta w Ceneo

Wolnostojąca lodówka EcoBosch KGN39AIBT oferuje przestronną strefę VitaFresh XXL przeznaczoną do przechowywania świeżej żywności, takiej jak na przykład mięso, owoce. Poziom wilgotności jest w niej idealnie dobrany. Funkcja No Frost zapewnia równomierny obieg suchego zimnego powietrza. W efekcie nie tworzy się lód i nie musisz się męczyć z ręcznym rozmrażaniem. Za trwałość, niskie zużycie energii i cichą pracę odpowiada technologia inwerterowa.

Oszczędna lodówka zużywająca mało prądu posiada tylną ścianę Metal Backwall, która równomiernie rozprowadza temperaturę i wilgotność w każdym zakątku komory. Pozytywnie zaskoczy elastyczność w umieszczaniu różnej wysokości butelek, garnków. Ułatwia to możliwość zmiany układu balkoników w drzwiach, opcja złożenia 1 półki i 3 półki o regulowanej wysokości. 90-stopniowy kąt otwarcia drzwi daje wygodny dostęp do wszystkich szuflad. Dodatkowo, ustawisz sprzęt bezpośrednio przy ścianach bocznych i meblach, z tym modelem nie muszą być widoczne żadne szpary.

Energooszczędna chłodziarko-zamrażarka oświetla wnętrze jasnymi diodami LED, a także nie dopuści do rozmrożenia produktów podczas wkładania nowych (zasługa funkcji Supermrożenia). Użytkownik ma do czynienia z niezależnym sterowaniem komorą chłodzenia i zamrażania, gdyż są 2 oddzielne obiegi chłodzenia.

3. Siemens KG49NAIBT

lodówka Eco Siemens KG49NAIBT
Klasa energetycznaB
Roczne zużycie energii142 kWh
Pojemność chłodziarki311 l
Pojemność zamrażarki129 l
Poziom hałasu35 dB
Zdolność zamrażania11,5 kg/24 h
Czas utrzymywania temperatury21 h
Pełny No FrostTak
CenaSiemens KG49NAIBT oferta w RTV EURO AGD

Ekonomiczna lodówka z systemem No FrostSiemens KG49NAIBT w kolorze stal szlachetna charakteryzuje się powłoką antiFingerprint, aby nie były widoczne mało estetyczne odbicia palców. To model w sam raz dla dużej rodziny. Nie dość, że w skali roku zużywa mało prądu, to dodatkowo ma bardzo pojemną chłodziarkę i zamrażarkę, idealne na większe zapasy. Jest w stanie zamrozić 11,5 kg jedzenia w ciągu doby i utrzymać temperaturę przez 21 h w razie awarii zasilania (nie dojdzie tak szybko do popsucia żywności).

Energooszczędna lodówka z dolnym zamrażalnikiem może się pochwalić inteligentną sprężarką inwerterową, która pracuje z optymalną prędkością, dzięki czemu działanie jest wydajne i oszczędne, a hałas zmniejszony. W wydzielonej komorze umieścisz mięso i ryby, gdzie będą miały doskonałe warunki do zachowania świeżości przez długi czas. Technologia No distance sprawiła, że sprzęt może być postawiony w ciągu mebli kuchennych lub bezpośrednio przy ścianie, nie ma konieczności zachowania odstępów.

Wygodne wysuwanie szuflad i półek odbywa się już przy otwarciu drzwi pod kątem 90°. Lodówka o klasie energetycznej B szczyci się metaliczną ścianą tylną z systemem multiAirflow, która sprawia, że temperatura jest taka sama na każdym poziomie. Za lepszą widoczność odpowiadają podłużne boczne świetlówki i system LED freezerLight w zamrażarce. W metalowej półce na butelki błyskawicznie schłodzisz napoje. Atutem jest oszczędny tryb wakacje, alarm otwartych drzwi, a także sterowanie dotykowe.

4. Whirlpool W7X 94T KS

energooszczędna lodówka wolnostojąca Whirlpool W7X 94T KS
Klasa energetycznaC
Roczne zużycie energii162 kWh
Pojemność chłodziarki263 l
Pojemność zamrażarki104 l
Poziom hałasu33 dB
Zdolność zamrażania11 kg/24 h
Czas utrzymywania temperatury11 h
Pełny No FrostTak
CenaWhirlpool W7X 94T KS oferta w Media Expert

Eco lodówkaWhirlpool W7X 94T KS pracuje bardzo cicho, nie gromadzi we wnętrzu i na produktach lodu ani szronu (No Frost), a także potrafi obniżyć temperaturę w momencie włożenia nowych produktów spożywczych (taki zabieg przełoży się na zmniejszenie zużycia energii i długotrwałą świeżość, a odpowiedzialne są za to czujniki 6-ty Zmysł). O super szybkie przywracanie temperatury dba również technologia EnergySaving.

Lodówka z zamrażarką cechuje się specjalną półką do bezpiecznego przechowywania butelek, dwustronnymi drzwiami (otwieranie od prawej lub lewej strony) oraz alarmem wzrostu temperatury, który ogranicza ryzyko szybszego zepsucia się żywności. Zachwyci elektroniczny system sterowania do bieżącej kontroli temperatury. Bezszronowa lodówka energooszczędna została wyposażona w funkcję szybkiego zamrażania (jeszcze niższa temperatura). Producent pomyślał o szklanych półkach o niezwykłej wytrzymałości i energooszczędnych diodach LED potrafiących rozprowadzić światło po całej komorze.

5. LG GBB92MCACP

energooszczędna lodówka wolnostojąca LG GBB92MCACP
Klasa energetycznaC
Roczne zużycie energii172 kWh
Pojemność chłodziarki277 l
Pojemność zamrażarki107 l
Poziom hałasu35 dB
Zdolność zamrażaniab/d
Czas utrzymywania temperatury9 h
Pełny No FrostTak
CenaLG GBB92MCACP oferta w Ceneo

Zestawienie zamyka energooszczędna lodówkaLG GBB92MCACP z inwerterową sprężarką liniową. Sprawi, że jedzenie dłużej zachowa świeżość i pierwotny wygląd, gdyż nie dochodzi do wahań temperatury. Otwory wentylacyjne znajdują się z przodu lodówki. Na sprężarkę producent udziela 10-letniej gwarancji. Rolą funkcji Fresh Balancer jest zadbanie o bezpieczny poziom wilgotności, dzięki czemu w dedykowanej szufladzie bez obaw umieścisz owoce i warzywa.

Lodówko-zamrażarka Eco zyskała zwolenników ze względu na równomierne chłodzenie, szufladę Fresh Converter stwarzającą najlepsze warunki dla ryb, mięsa i warzyw, a także półkę na 5 butelek wina. Przydatna okaże się 2-częściowa składana półka, która jest przeznaczona dla produktów o dowolnej wielkości. Niewątpliwą zaletą okaże się zdalne sterowanie za pomocą aplikacji mobilnej LG SmartThinQ. Docenisz ją między innymi za wygodne dostosowanie temperatury. Sprzęt prezentuje się minimalistycznie i elegancko.

Co wpływa na energooszczędność lodówki?

Dzisiejsze lodówki są energooszczędne na wiele sposobów, co zresztą udowadnia ranking lodówek wolnostojących. Oto najciekawsze rozwiązania, które w dalszej perspektywie przełożą się na niższe rachunki za prąd.

  • Kompresor inwerterowy - silniki bezszczotkowe nie wykazują takiego tarcia, jak klasyczne, stąd są żywotniejsze, pracują znacznie ciszej i oszczędniej. Tutaj masz do czynienia z interakcją czujników, elektroniki oraz sprężarki.
  • Oświetlenie LED - energooszczędne diody LED równomierne rozprowadzają światło.
  • Tryb wakacyjny - lodówki z trybem wakacyjnym zadbają o prawidłowe działanie zamrażarki i pustej lodówki w w temperaturze około +10°C, +12°C. Funkcja wpływa na minimalne zużycie energii, nie powstaje także pleśń oraz nieprzyjemna woń.
  • Szybkie zamrażanie - funkcja automatycznego zamrażania nie dopuści do wahań temperatury, a tym samym strat energii. Na normalny tryb pracy przełączy się dopiero po osiągnięciu optymalnej temperatury.
  • Alarmy - ekologiczna lodówka dobrze, aby posiadała wszelkiego rodzaju alarmy. Mowa między innymi o alarmie w przypadku wzrostu temperatury w zamrażarce czy sygnalizacji otwartych drzwi, co również zapobiegnie marnowaniu energii.
  • Metal Cooling - metalowa tylna ścianka w nowoczesnych lodówkach Eco zatrzymuje zimno w komorze, a to ważne, zwłaszcza jak domownicy często otwierają drzwi lodówki.

Podsumowanie

W klasyfikacji ekologicznych lodówek wolnostojących znalazły się urządzenia o klasach energetycznych A, B lub C, których roczne zużycie energii mieści się w granicach od 108 kWh do maksymalnie 172 kWh. Wszystkie posiadają system No Frost, pracują cicho (od 33 dB do 35 dB), jak również potrafią utrzymać długo temperaturę w razie awarii zasilania (nawet przez 21 h). Ich zdolność zamrażania kształtuje się na poziomie od 8 kg/24 h do 11,5 kg/24 h. Warto dodać, że są to także lodówki przeznaczone dla dużych rodzin lub w celu swobodnego umieszczania zapasów żywności. Pojemność chłodziarek wynosi od 260 l do 311 l, z kolei zamrażarek od 103 l do 129 l.

Na próżno szukać tutaj najtańszych lodówek do 800 zł, budżetowych lodówek do 1000 zł ani lodówek do 1500 zł, natomiast inwestycja zwróci się w postaci niższych rachunków za prąd i licznych rozwiązań wpływających na żywotność sprzętu i komfort użytkowania.

Zobacz również:

blog comments powered by Disqus
Energooszczędna lodówka wolnostojąca | Ranking TOP 5