PODPOWIEDZI:

Jaka ekologiczna lodówka? | TOP 6 |

Poz.ObrazekNazwaNajlepsza cena
1LG GBB72SAEFNLG GBB72SAEFN2399 zł
2Samsung RB38A7B6348W BESPOKESamsung RB38A7B6348W BESPOKE3499 zł
3LG GBB72PZDFNLG GBB72PZDFN2249 zł
4LG GSJ761MCUZLG GSJ761MCUZ4499 zł
5Whirlpool AQUA WB70I952XWhirlpool AQUA WB70I952X2799 zł
6Samsung RB34T672DSASamsung RB34T672DSA1899 zł
Jaka ekologiczna lodówka? | TOP 6 |

Lodówki na swój sposób są wyjątkowymi urządzeniami. Choć stoją w naszych domach, to jednocześnie cały czas "chodzą". O ile żart nie należy do najwybitniejszych, tak uwidacznia istotny aspekt tych sprzętów - są one stale podłączone do prądu i pracują przez cały rok. Ekologiczny zakup przełoży się więc nie tylko na niższe zużycie energii, ale i troskę o środowisko.

Nowy podział klas energetycznych z jednej strony uprościł sytuację na rynku. Od marca tego roku przy literach nie goszczą już plusy. Jednocześnie podział stał się bardziej restrykcyjny i wiele lodówek dotychczasowo uznawanych za dość oszczędne zepchnięto w rewiry klas energetycznych od D do F. To nie do końca oddaje sprawiedliwie, jak wygląda sytuacja - regulatorzy założyli bowiem, że w przyszłości doczekamy się niesamowicie energooszczędnych rozwiązań.

Jakby jednak nie patrzeć, chłodziarko-zamrażarki muszą wytworzyć chłód, a to jest operacją kosztowną energetycznie. Dziś znaczna większość rozwiązań na rynku korzysta ze sprężarki. To ona pompuje czynnik chłodzący przez zamknięty obieg i zwiększa jego ciśnienie (a więc i temperaturę, kosztem rozprowadzenia po całej konstrukcji). Następnie, po przejściu przez skraplacz oraz kapilarę, substancja zmniejsza swoje ciśnienie, schładza się i przybiera postać cieczy.

Nowe lodówki radzą sobie z szybkim chłodzeniem zakupów

Ta ciecz dociera do parownika, gdzie zaczyna wrzeć, by powstał chłodzący gaz. To on otacza ściany z pożywieniem, by zmniejszyć temperaturę wewnątrz lodówki. Może też nawiązywać kontakt z obiegiem powietrza, by to ono chłodziło pożywienie. Czynnik chłodzący oddaje chłód, zabiera ciepło i ponownie wlatuje do sprężarki. Tak w dużym skrócie dochodzi do ochłodzenia. Dzięki kompresorom liniowym proces ten jest cichy i nie wymaga wykorzystania pełnej mocy przez cały czas pracy sprężarki.

Dzisiejsze lodówki są energooszczędne na wiele sposobów. Zwiększono ich szczelność, dodano oświetlenie LED oraz tryby intensywnego chłodzenia oraz mrożenia, by świeżo zakupione jedzenie nie wpłynęło negatywnie na temperaturę w całym urządzeniu. Dzięki temu pokazane tutaj propozycje oferują dobrą efektywność energetyczną przy zachowaniu licznych funkcji ułatwiających życie

Jaka energooszczędna lodówka? Nasze propozycje

Wiemy doskonale, że jedni szukają jak najbardziej kompaktowych rozwiązań, inni zaś chcą mieć stosunkowo energooszczędną lodówkę jak na wymagania dużej rodziny. W tym zestawieniu spróbowaliśmy znaleźć najciekawsze rozwiązania dostępne w Neonet, które w dalszej perspektywie przełożą się na niższe rachunki za prąd. Czasem wybór był prosty, ale bywały też w sytuacje, w których urządzenie pobiera niewiele więcej prądu, za to zyskuje sporo na liczbie funkcji. 

Koszty rocznego zużycia energii podajemy na podstawie aktualnej, uśrednionej ceny w Polsce za 1 kWh energii, czyli 0,78 zł. Propozycje pochodzą ze strony Neonet, a my skupiliśmy się na tych najbardziej efektywnych energetycznie. Wszystkie przedstawione propozycje oferują pełny No Frost.

♦Sprawdź najlepsze lodówki w Neonet♦

Dobry stosunek jakość/cena/energooszczędność - LG GBB72SAEFN

LG GBB72SAEFN kup teraz w Neonet
Wymiary (Wys. x szer. x głęb.)203 x 59,5 x 68,2 cm
Pojemność chłodziarki/ zamrażarki277/107 l
Roczne zużycie energii193 kWh = 150,54 zł rocznie (12,55 zł miesięcznie)
Klasa energetycznaD
Tryb ekologicznyTak (standardowy i wakacyjny)
Sprawdź cenę!

Lodówka LG GBB72SAEFN oferta dla ciebie neonet.pl

Jeśli chodzi o energooszczędność, zdecydowanie najbardziej efektywną ofertą jest LG GBB72SAEFN. Zużycie prądu na poziomie 12,50 zł miesięcznie jest godne pochwały. Na taki wynik składa się inwerterowa sprężarka liniowa. Dzięki mniejszej liczbie punktów tarcia urządzenie pracuje ciszej i uruchamia się płynniej. Niski wynik osiągnięto też dzięki zastosowaniu izobutanu R600a jako czynnika chłodzącego. 

Samo urządzenie prezentuje się schludnie i nowocześnie. Odpowiada przy tym na współczesne potrzeby - chłodzi nie tylko chłodziwem, ale i powietrzem, którego wyloty znajdują się przy drzwiach. System Door Cooling + doprowadza lodówkę do zamierzonej temperatury o 1/3 szybciej niż konkurencja bez podobnych rozwiązań. 

Lodówka LG GBB72SAEFN chłodzi także z wykorzystaniem powietrza

Oprócz tego lodówkę od LG charakteryzuje cicha praca na poziomie 36 dB, łącznie 384 litry pojemności oraz sprytne rozwiązania konstrukcyjne. Jedną z półek złożymy, by zmieścić więcej wyższych elementów. Otrzymujemy też półkę na wino oraz oddzielne szuflady: w jednej ustawimy stopień wilgotności dla warzyw i owoców, a w drugiej odpowiednią temperaturę dla mięsa. 

Najbardziej perspektywiczna - Samsung RB38A7B6348W BESPOKE

RB38A7B6348W BESPOKE kup teraz w Neonet
Wymiary (Wys. x szer. x głęb.)203 x 59,5 x 65,8 cm
Pojemność chłodziarki/ zamrażarki273/114 l
Roczne zużycie energii169 kWh = 131,82 zł z rocznie (10,99 zł miesięcznie)
Klasa energetycznaC
Tryb ekologicznyTak
Sprawdź cenę!

SAMSUNG RB38A7B6348W BESPOKE oferta dla ciebie neonet.pl

W ekologii chodzi o to, by kupować sprzęty nie tylko energooszczędne, ale i na lata. Te założenia spełnia Samsung RB38A7B6348W BESPOKE. Pierwsze ze względu na rzadko spotykaną obecnie klasę energetyczną C i najniższe zużycie prądu. Drugie ze względu na design - ten w przyszłości pozwoli dostawić dodatkowe, spójne wizualnie części systemu chłodząco-mrożącego oraz wymienić panele celem odświeżenia wyglądu. 

Założeniem serii Bespoke jest rozbudowa systemu lodówek w zależności od potrzeb

Samsung postarał się o stworzenie cichej i energooszczędnej lodówki, którą dopasujemy do swoich potrzeb. Strefa Cool Select+ zmieni zamrażarkę w chłodziarkę po wyborze jednego z czterech trybów. Urządzenie może chłodzić lub schładzać oraz zamrażać łagodnie lub standardowo do -23ºC. Nie zabrakło tu też ściany Metal Cooling, która szybciej schładza całą lodówkę. Wygodę zwiększa też składana półka oraz nowa półka na butelki, w każdej chwili gotowa, by położyć na niej inne rzeczy.

Najbardziej ekologiczna z funkcjami smart - LG GBB72PZDFN

LG GBB72SAEFN kup teraz w Neonet
Wymiary (Wys. x szer. x głęb.)203 x 59,5 x 68,2 cm
Pojemność chłodziarki/ zamrażarki277/107 l
Roczne zużycie energii193 kWh = 150,54 zł rocznie (12,55 zł miesięcznie)
Klasa energetycznaD
Tryb ekologicznyTak (standardowy i wakacyjny)
Sprawdź cenę!

Lodówka LG GBB72PZDFN oferta dla ciebie neonet.pl

Bardzo podobna w swoich założeniach do poprzednio prezentowanej lodówki LG. W dalszym ciągu jest to jeden z bardziej energooszczędnych produktów, choć nieco droższy. Różnica polega na wykorzystaniu aplikacji mobilnej SmartThinQ. Za pośrednictwem Wi-Fi skontrolujemy ustawienia lodówki z dowolnego miejsca, tak by przykładowo schłodzić ją mocniej przed włożeniem do niej zakupów. Sam sprzęt poinformuje też nas chociażby o niedomkniętych drzwiach. 

Producent w dalszym ciągu korzysta ze swoich ekologicznych rozwiązań. Postawiono na inwerterową sprężarkę liniową, oświetlenie LED i Door Cooling. Jednocześnie zdecydowano się, by pozostawić wszystkie funkcje, które pozwolą inteligentnie zarządzać stanem naszego pożywienia. LG GBB72PZDFN to rozwiązanie proste, acz skuteczne. 

Najbardziej ekologiczna side by side - LG GSJ761MCUZ

LG GSJ761MCUZ kup teraz w Neonet
Wymiary (Wys. x szer. x głęb.)179 x 91,2 x 73,8 cm
Pojemność chłodziarki/ zamrażarki405/196 l
Roczne zużycie energii376 kWh = 293,28 zł rocznie (24,44 zł miesięcznie)
Klasa energetycznaF
Tryb ekologicznyTak (standardowy i wakacyjny)
Sprawdź cenę!

Lodówka LG GSJ761MCUZ kup teraz taniej neonet.pl

Duże lodówki to z reguły duże obciążenie dla energetycznego budżetu. W przypadku LG GSJ761MCUZ miesięczny koszt zużycia energii jest niższy niż 25 złotych. Na tak dobry wynik składają się technologie producenta jak sprężarka liniowa z inwerterem. Producent obejmuje to rozwiązanie 10-letnią gwarancją. W razie problemów skorzystamy z LG Smart Diagnosis - po przyłożeniu telefonu do lodówki ta przekaże do serwisu informacje o obecnym stanie i dostarczy wskazówki. 

Dystrybutor wody nie wymaga stworzenia instalacji hydraulicznej

W tak dużym rozwiązaniu nie zabrakło jednak dodatków uprzyjemniających korzystanie. Jednym z nich jest dyspozytor wody bez instalacji wody. Dzięki temu łatwo uzyskamy lód oraz chłodną wodę. Energooszczędność zapewnia tu też system Door in Door. Nie ma potrzeby otwierać całej lodówki, by wyjąć sos lub przekąskę. Dodatkowy schowek sprawi, że uchylimy jedynie część drzwi, co zmniejszy obieg powietrza.

Chłodziarko-zamrażarka ze zbiornikiem wody - Whirlpool AQUA WB70I952X

WHIRLPOOL AQUA WB70I952X neonet.pl
Wymiary (Wys. x szer. x głęb.)195 x 70 x 75,5 cm
Pojemność chłodziarki/ zamrażarki304/153 l
Roczne zużycie energii290 kWh = 226,20 zł rocznie (18,85 zł miesięcznie)
Klasa energetycznaE
Tryb ekologicznyb/d
Sprawdź cenę!

WHIRLPOOL AQUA WB70I952X oferta dla ciebie neonet.pl

Whirlpool AQUA WB70I952X nie jest tak pojemny jak lodówki side by side, ale też prezentuje się okazale przy jednorzędowych lodówkach dzięki łącznej pojemności 457 litrów. Tym większym sukcesem jest fakt, że miesięcznie za jej użytkowanie powinniśmy zapłacić w granicy 20 złotych. Urządzenie wyposażono w alarm temperatury, który wyda odpowiedni dźwięk w razie przekroczenia temperatury. Wbudowany system sterowania elektronicznego stale mierzy parametry wewnątrz i dobiera ustawienia. 

Lodówka Whirlpool z systemem Aqua prezentuje się nowocześni

Ekologia to nie tylko mniejsze zużycie prądu, więc ważna jest przestrzeń zachowująca właściwości jedzenia na dłużej. Takową stanowi szuflada Fresh Box+, która przedłuży życie warzyw i owoców dzięki zmiennym parametrom wilgotności. Nie zabrakło też szybkiego zamrażania, które znacznie obniża temperaturę na czas włożenia do lodówki świeżo zakupionej żywności. 

Najcichsza ekologiczna cicha lodówka - Samsung RB34T672DSA

SAMSUNG RB34T672DSA kup teraz w neonet.pl
Wymiary (Wys. x szer. x głęb.)185,3 x 59,5 x 65,8 cm
Pojemność chłodziarki/ zamrażarki228/112 l
Roczne zużycie energii233 kWh = 181,74 zł rocznie (15,15 zł miesięcznie)
Klasa energetycznaD
Tryb ekologicznyTak 
Znajdź na stronie Neonet!

SAMSUNG RB34T672DSA kup teraz taniej neonet.pl

Najcichsza, czyli oferująca zaledwie 35 dB głośności. Rozwiązania Samsunga są ciche - sprawdzaliśmy je w serii Samsung Grand+. W tym przypadku efekt osiągnięto przy wykorzystaniu kompresora Digital Inverter. 10 lat gwarancji producenta to zapewnienie o niezawodności. Wykorzystano w niej też czynnik R600a, co jest cechą wspólną cichych rozwiązań. Do niskiej głośności dokłada się też tył Clean Back.

Niska głośność lodówki Samsunga

Producent maksymalnie wykorzystał przestrzeń Samsung RB34T672DSA - obudowa jest cieńsza niż w konkurencyjnych rozwiązaniach, dzięki czemu przy szerokości około 60 cm zmieszczono 340 litrów - o 16 więcej niż w poprzednikach bez Space Max. Sprytnie prezentuje się też półka na napoje, która wcale nie musi mieć butelek oraz pojemniki drzwiowe, które pomieszczą większe gabaryty.

blog comments powered by Disqus
Jaka ekologiczna lodówka? | TOP 6 |