PODPOWIEDZI:

Mini lodówki |TOP 10|

Poz.ObrazekNazwaNajlepsza cena
1Zanussi ZRG15807WAZanussi ZRG15807WA812 zł
2Electrolux ERT1502FOW3Electrolux ERT1502FOW3949 zł
3AEG RTB51411AXAEG RTB51411AX998 zł
4Candy CCTOS 502XHCandy CCTOS 502XH648 zł
5Candy CCTOS 502WHCandy CCTOS 502WH649 zł
6Candy CCTOS 502WCandy CCTOS 502W529 zł
7Gorenje RB4091ANWGorenje RB4091ANW698 zł
8Liebherr T 1404 ComfortLiebherr T 1404 Comfort899 zł
9Amica FM138.3XAmica FM138.3X799 zł
10Zanussi ZRG10800WAZanussi ZRG10800WA610 zł
Mini lodówki |TOP 10|

Nie każdy potrzebuje ogromnej machiny chłodząco-mrożącej. Niektórzy poszukują małej lodówki, która nie zajmuje zbyt wiele miejsca. Właśnie dla takich osób przygotowałem klasyfikację mini lodówek. Znajdziesz w niej aż 10 polecanych modeli.

Kto powiedział, że lodówka musi być ogromna? No, może ta dla sporej rodziny musi, ale co z osobami mieszkającymi samotnie? Co z ciasnymi kuchniami i małymi mieszkankami?

Odpowiedzią są mini lodówki, których rynek wbrew pozorom jest całkiem szeroki. Postanowiłem nieco bliżej się im przyjrzeć.

Mini lodówka, czyli właściwie jaka?

Mała, a w zasadzie niska. Sprecyzujmy jednak jakąś sensowną definicję.

Używając już nieco bardziej wyszukanej terminologii, chodzi o podblatowe chłodziarki. Ich wspólną cechą są w miarę podobne wymiary. Wysokość osiąga zazwyczaj 85 cm, a szerokość 50-55 cm. Największe rozbieżności dotyczą głębokości, choć nie ma z nią gabarytowej tragedii - maksymalnie powinna osiągać 61-62 cm, a czasem spada nawet poniżej 50 cm.

No, nikt nie może powiedzieć, że są to olbrzymy. Takie lodóweczki bardzo łatwo gdzieś wepchnąć, aby sobie spokojnie pracowały.

Jak się pewnie domyślasz, za wymiarami idzie stosunkowo mała pojemność. Opierając się na mojej klasyfikacji, którą za kilka chwil Ci przedstawię, cały zakres użytkowej pojemności części chłodzącej to 84-115 l.

A co z zamrażalnikiem?

Też jest! Ale malutki. Przedział wynosi 9-18 l. Aha, i nie ma własnych drzwi, to znaczy tych widocznych z zewnątrz. Żeby się do niego dostać, musisz najpierw otworzyć drzwi główne. Ale to niuans w tym przypadku. Nie będę się tego czepiał.

Kto powinien kupić mini lodówkę?

Każdy, kto chce zaoszczędzić miejsce w domostwie, kasę albo jedno i drugie. Pewnie znajdą się przypadki, w których taka mini lodówka pełni funkcję dodatkowej chłodziarki, choć to rzadkość.

Jest to idealna opcja do włożenia lodówki pod blat lub wszędzie tam, gdzie ograniczeniem jest wysokość.

Pamiętaj jednak, że niedawno na portalu pojawiły się najtańsze polecane lodówki do 800 zł. I tak patrząc na ich wymiary, to szerokość i głębokość są bardzo podobne. Jedynie wysokość jest zdecydowanie większa, choć nie tak jak w przypadku jeszcze droższych konstrukcji.

Ale pozostaje jeszcze kwestia energooszczędności. "Podblatówki" nie potrzebują jej zbyt wiele.

W każdym razie wyjścia masz dwa. Jeżeli wysokość nie stanowi problemu, to zajrzyj do podlinkowanego przed chwilą materiału. Jeżeli chcesz zaoszczędzić jeszcze bardziej na rachunkach, potrzebujesz pomocniczej chłodziarki albo ograniczeniem jest wysokość, to zostań tutaj i przeczytaj mój materiał.

Jaka powinna być mini lodówka?

Wymiary już sobie omówiliśmy, więc nie stanowią tajemnicy. Zakładam, że dopasujesz je pod dostępne miejsce, w którym stać będzie mała lodówka.

Ale czego jeszcze wymagać? Przecież gabaryty to tylko wstęp. Dlatego przejrzyj parametry oraz cechy, które w pierwszej kolejności wziąłem na celownik, tworząc to zestawienie:

 • Stosunek pojemności użytkowej do wymiarów - mimo że mowa o kompaktowych lodówkach, one też muszą być jak najbardziej pojemne. Bardzo duże znaczenie ma pojemność użytkowa (czyli netto) chłodziarki, ale też zamrażalnika. Niektórzy producenci potrafią zapewnić całkiem przyzwoitą pojemność w przypadku mini lodówek.
 • Cena - nie sztuką jest wepchnąć do takiej klasyfikacji mini lodówki za ponad 1000 zł. Sęk w tym, że to słaby interes. Szukałem modeli o wybornym stosunku ceny do jakości. Z moją klasyfikacją znajdziesz dobre mini lodówki za 600, 700 czy 800 zł, choć niektóre są i troszkę tańsze, i trochę droższe. Ale żadna nie powinna przekraczać tysiaka.
 • Niezawodność i jakość wykonania - nie ma mowy o rozlatujących się lodówkach. To na tyle proste konstrukcje, ze muszą być mało awaryjne. Oprócz tego wcale nie wyglądają źle. Znajdą się nawet wersje Inox.
 • Automatyczne odszranianie - ale nie typowe NoFrost. Mimo to taka funkcja pozwoli zaoszczędzić troszkę czasu. Z drugiej strony odszranianie mini lodówki nie zajmuje go zbyt wiele.
 • Energooszczędność - zbyt dużych różnic tu nie ma, a roczne zużycie energii ściśle wiąże się z pojemnością. Ale rachunki na pewno nie pójdą drastycznie w górę. Prawie w ogóle nie pójdą w górę.
 • Cicha praca - może znajdą się osoby, które mini lodówkę będą chciały postawić w pokoju. Czasem ma to sens. A wtedy dobrze by było, gdyby urządzenie nie hałasowało, prawda? Kilka propozycji generuje hałas nawet poniżej 40 dB.

Szału nie ma natomiast z funkcjonalność. Ale nie każdy ranking lodówek musi być wypchany bajeranckimi urządzeniami. Ten nawet nie powinien być. Im mniej tutaj bajerów, tym lepszy stosunek ceny do jakości i pewność, że jakaś mało potrzebna pierdoła nie ulegnie awarii.

Jaka mini lodówka?

Przechodzimy już do kluczowej części. Czas poznać małe chłodziarki, które zaskakują swoją przydatnością. Jeżeli chcesz dobrze wydać swoją kasę, to przeczytaj uważnie tę część.

Zanussi ZRG15807WA

Analizując wiele kategorii dużego AGD, w tych niższych segmentach cenowych Zanussi wciąż potrafi zaskoczyć, oczywiście pozytywnie. Chodzi o to, że jest w stanie oferować produkty o dobrej jakości wykonania, przyzwoitych parametrach, ale dużo taniej niż konkurencja. Tak właśnie jest z mini lodówką Zanussi ZRG15807WA.

Zanussi ZRG15807WA układ półek i szuflad

W swojej cenie, jak i w ogóle w tej klasyfikacji, wyciąga absolutne maksimum. 115 l pojemności chłodziarki i 18 l pojemności zamrażarki stwarza warunki do przechowywania solidnej ilości produktów spożywczych - jak na mini lodówkę.

Reszta parametrów też daje radę. 38 dB generowanego hałasu sprawi, że sprzęt nie będzie Cię irytował swoją pracą. Klasa A++ z rocznym zużyciem energii na poziomie 143 kWh praktycznie w ogóle nie wpłynie na rachunki za prąd.

Zanussi ZRG15807WA obudowa zewnętrzna

W tej cenie jest to właściwie ewenement. Do jakości wykonania nie można się przyczepić, lodówka nie jest też jakaś szpetna czy obciachowa. Brakuje jedynie funkcjonalności - jakiejkolwiek. Nie ma żadnych bajerów ani automatycznego odszraniania. Jest to jednak zrozumiałe, bo nie mówimy o pełnogabarytowej chłodziarce za kupę kasy.

Zanussi ZRG15807WA plusy i minusy:

 • Przyzwoita pojemność jak na mini lodówkę
 • Wysoka energooszczędność
 • Solidne wykonanie
 • Świetny stosunek ceny do jakości
 • Cicha praca
 • Brak większych mankamentów w tej cenie

Zanussi ZRG15807WA oferta w sklepie

Electrolux ERT1502FOW3

Mini lodówka Electrolux ERT1502FOW3 również dobija parametrami do górnej granicy dla urządzeń tego typu. Taka sama pojemność i zużycie energii jak lider, a to już na wstępnie duże plusy. Zaoszczędzisz kasę na rachunki i zmieścić podstawowe produkty spożywcze.

Electrolux ERT1502FOW3 układ półek i szuflad

Sprawnie działający zamrażalnik też pewnie czasem się przyda do niewielkich mrożonek. Nawet wymiary są dokładnie takie same w porównaniu do poprzednika.

Trochę zamieszania jest z systemem NoFrost. Na stronie producenta w opisie produktu zawarta jest wzmianka o inteligentnym NoFrost, ale omawiana chłodziarka nie posiada go. Jakaś automatyka jednak jest. Przynajmniej jeżeli chodzi o część chłodzącą. Rozmraża się automatycznie, ale nie jest to typowy system NoFrost, dzięki któremu szron w ogóle by się nie pojawiał. Mimo to zawsze jakiś mały plus.

Electrolux ERT1502FOW3 obudowa zewnętrzna

Jeżeli więc jesteś wyjątkowym leniem i nie chcesz nawet słyszeń o manualnym odszranianiu części chłodzącej, to dopłać stówkę z hakiem do Electroluxa.

Electrolux ERT1502FOW3 plusy i minusy:

 • Przyzwoita pojemność jak na mini lodówkę
 • Wysoka energooszczędność
 • Solidne wykonanie
 • Cicha praca
 • Automatyczne odszranianie chłodziarki
 • Cena mogłaby być ciut niższa

Electrolux ERT1502FOW3 oferta w sklepie

AEG RTB51411AX

Czy mini lodówka może wyglądać na elegancki sprzęt AGD? AEG RTB51411AX z pewnością tak. Mowa bowiem o srebrnej lodówce, której drzwi wykonano ze stali szlachetnej. A dodatkowo pokryto je powłoką Antifingerprint. Twoje dłonie nie pozostawią więc śladów na niej.

AEG RTB51411AX układ półek i szuflad

Zauważ jednak, że za jeszcze lepszą jakość wykonania producent trochę do ceny dołożył. Jest to najdroższa mini lodówka w stawce, a niektóre parametry odbiegają od czołowej dwójki.

Nie zmienia się pojemność czy wymiary, ale nieco gorzej z energooszczędnością. Klasa A+ skutkuje rocznym zużyciem energii 182 kWh. Dalej nie wpłynie to znacząco na rachunki, ale jednak bardziej niż u poprzedników.

AEG RTB51411AX obudowa zewnętrzna

No i jeszcze poziom hałasu. O kilka decybeli wyższy. Na szczęście w tej cenie nie zabrakło automatycznego rozmrażania komory chłodziarki.

Jeżeli wyjątkowo zależy Ci na eleganckim designie małej lodówki, to postaw na AEG. Jeżeli nie, to wybierz coś innego z klasyfikacji.

AEG RTB51411AX plusy i minusy:

 • Przyzwoita pojemność jak na mini lodówkę
 • Wysoka jakość wykonania ze specjalną powłoką na drzwiach
 • Srebrna wersja kolorystyczna
 • Cicha praca
 • Automatyczne odszranianie chłodziarki
 • Dość wysoka cena jak na mini lodówkę

AEG RTB51411AX oferta w sklepie

Candy CCTOS 502

Kolejne trzy miejsca nie wymagają osobnych opisów, bo mini lodówki zajmujące je są bardzo podobne. Chodzi o mini lodówki Candy CCTOS 502XHCandy CCTOS 502WHCandy CCTOS 502W.

Różnica między nimi tkwi wyłącznie w wykonaniu, a bardziej designie. Najdroższa opcja, czyli ta z końcówką XH, to wersja Inox. Najtańsza chłodziarka, czyli z końcówką W, nie ma natomiast zewnętrznego uchwytu na drzwiach, a w pozostałych dwóch jest obecny, i to taki metalowy, całkiem solidny. Tłumaczy to nieco niższą cenę.

Kluczowe parametry są już takie same. Urządzenia są szerokie na 50 cm i głębokie na 56 cm. Ciężko znaleźć bardziej kompaktowe konstrukcje w tym segmencie.

Candy CCTOS 502XH układ półek i szuflad

Oczywiście odbija się to na pojemności. Jedna szuflada i trzy półki dają 87 l pojemności. Zamrażalnik to już 13 l pojemności. Dla singli i tak wystarczy.

Klasa energetyczna i poziom hałasu to właściwie standard. Rozmrażanie chłodziarki działa w oparciu o automatyczny system.

Trudno mieć obawy o awaryjność. Candy potrafi gwarantować niezawodność swoich sprzętów w niskich segmentach cenowych, a tutaj właśnie tak jest. Dla osób z bardzo ograniczoną przestrzenią na nową lodówkę jest to znakomita opcja zakupowa.

Candy CCTOS 502XH/WH/W plusy i minusy:

 • Solidne wykonanie
 • Srebrna wersja kolorystyczna (502XH)
 • Cicha praca
 • Kompaktowe gabaryty
 • Automatyczne odszranianie chłodziarki
 • Niewielka pojemność chłodziarki

Candy CCTOS 502XH oferta w sklepie

Pozostałe mini lodówki godne uwagi

Zostały jeszcze cztery lokaty, ale urządzenia zajmujące je z pewnością nie wprowadzają rewolucji. Aby nie powtarzać ciągle tych samych rzeczy, ich opisy zawarłem w skróconej wersji.

 • Gorenje RB4091ANW - bardzo dobrze wykonana mini lodówka. Ma wygodnie wysuwane półki z hartowanego szkła. Całkowita pojemność tego modelu jest całkiem zadowalająca, a cena wręcz okazyjna. Śmiało można brać.
 • Liebherr T 1404 Comfort - automatyczne odszranianie chłodziarki to jedyny bajer w tym modelu. Ale zauważ, że pojemność całkiem sympatyczna: 108 l + 14 l. O ile sprzęt jest wąski (50 cm), to troszkę gorzej z głębokością, która osiąga 62 cm. Ale może akurat takie wymiary będą Ci najbardziej pasować.
 • Amica FM138.3X - świetnie prezentująca się mini lodówka w wersji Inox. I do tego całkiem pojemna. Nie deklasuje konkurencji, ale też od niej nie odbiega. No i jest stosunkowo tania.
 • Zanussi ZRG10800WA - opcja dla osób, którym w zasadzie niepotrzebny jest zamrażalnik - lub trzymają w nim bardzo mało produktów spożywczych. Jego pojemność osiąga zaledwie 9 l. Część chłodząca do gigantów również nie należy. Jak się pewnie domyślasz, jest to najmniejsza lodówka z klasyfikacji. Zaledwie 49 cm szerokości i głębokości. Dobre uzupełnienie zestawienia.

Porównanie mini lodówek

Na koniec warto jeszcze rzucić okiem na kluczowe parametry wszystkich urządzeń. Być może rozwiążą ostatecznie dylemat, którą mini lodówkę wybrać. Właściwie żadna nie powinna Cię rozczarować. Złoty środek to zbilansowanie pojemności i gabarytów.

Mini lodówkaPojemność
chłodziarki
Pojemność
zamrażalnika
Klasa
energetyczna
Roczne
zużycie energii
Poziom
hałasu
Wymiary (W x S x G)
Zanussi ZRG15807WA115 l18 lA++143 kWh38 dB85 x 55 x 61 cm
Electrolux ERT1502FOW3115 l18 lA++143 kWh38 dB85 x 55 x 61 cm
AEG RTB51411AX115 l18 lA+182 kWh41 dB85 x 55 x 61 cm
Candy CCTOS 502XH84 l13 lA+163 kWh40 dB84 x 50 x 56 cm
Candy CCTOS 502WH84 l13 lA+163 kWh40 dB84 x 50 x 56 cm
Candy CCTOS 502W84 l13 lA+163 kWh40 dB84 x 50 x 56 cm
Gorenje RB4091ANW97 l16 lA+175 kWh39 dB85 x 55 x 57 cm
Liebherr T 1404 Comfort108 l14 lA+177 kWh41 dB85 x 50 x 62 cm
Amica FM138.3X98 l12 lA+168 kWh40 dB85 x 55 x 57 cm
Zanussi ZRG10800WA87 l9 lA+165 kWh42 dB85 x 49 x 49 cm

Klasyfikacja mini lodówek - Podsumowanie

Fajerwerków z funkcjonalnością może nie było, ale nie ma lepszych opcji pod blat i wszędzie tam, gdzie nie opłaca się kupować pełnogabarytowej chłodziarki.

Zestawienie jest całkiem zróżnicowane, jeżeli chodzi o te kilka podstawowych parametrów. Nie zabrakło też całkiem ładnie wyglądających lodóweczek, szczególnie w wersji Inox. Z pewnością wybierzesz coś dla siebie.

Zobacz też:

blog comments powered by Disqus