Szukając maszyny na sezon ogrodniczy dla siebie, na pewno rozważałeś zakup podkaszarki lub kosy. W końcu nie wszędzie można dotrzeć klasycznym urządzeniem do ścinania trawy na kołach. Jeżeli więc potrzebujesz czegoś, co sięgnie w okolice kamieni lub ścian - wyjaśnimy ci, jak przygotowujemy rankingi tego typu urządzeń.
Po co ci to wiedzieć? Ano po to, aby móc lepiej odczytywać nasze zestawienia i rankingi, a także po to, aby lepiej się orientować na rynku kos i podkaszarek.
Jak przygotowujemy ranking kos i podkaszarek?
Żeby napisać porządne zestawienie polecanych kos i podkaszarek, zwracamy uwagę na cechy, funkcje i atrybuty, które determinują dobre narzędzia. Żeby przybliżyć ci nasz proces decyzyjny, zebraliśmy je w zgrabnej formie listy. Warto pamiętać, że to nie jest zbiór hierarchiczny, a ostateczny dobór urządzeń jest wypadkową wielu różnych czynników.

- Cena kosy - pierwsza i zawsze podstawowa rzecz przy doborze jakiegokolwiek sprzętu w naszym rankingu. Pytamy, ile kosztuje, i decydujemy, czy się opłaca w takiej cenie wybrać akurat tę maszynę. Dobra podkaszarka wcale nie musi kosztować bardzo dużo, wystarczy, że w odpowiednim budżecie zdeklasuje konkurencję pod względem możliwości.
- Marka podkaszarki - wszyscy mamy swoich ulubionych producentów. W końcu firma gwarantuje pewne standardy. Dlatego właśnie szukając odpowiedniej podkaszarki dla ciebie, zwracamy uwagę na wiodące marki w tym segmencie urządzeń. Jeżeli szukasz jak najlepszej kosy spalinowej lub elektrycznej, powinieneś sięgnąć po urządzenia takich firm, jak Makita, Oleo-Mac albo Gardena. Z naszego doświadczenia w przeszukiwaniu rynku wynika, że te firmy produkują sprzęty porządnej jakości i są najczęściej polecane przez użytkowników.
- Rodzaj napędu kosy - standardowo silnik tego typu urządzeń może być spalinowy lub elektryczny. Spalinowy działa na paliwo lub mieszankę oleju z paliwem, a elektryczny… na prąd. To samo w sobie nie wpływa na dobór sprzętów w naszych rankingach podkaszarek, ale dyktuje już ich podział. Przygotowaliśmy dla ciebie zestawienia maszyn obu rodzajów.
- Rodzaj silnika spalinowego - silnik spalinowy w podkaszarce może być dwu- lub czterosuwowy. Wersje dwusuwowe działają na mieszankę paliwa z olejem, a co za tym idzie, są dużo bardziej szkodliwe dla środowiska. Między innymi dlatego w zestawieniach kos spalinowych faworyzujemy silniki czterosuwowe.
- Rodzaj silnika elektrycznego - może być szczotkowy lub bezszczotkowy. Dobierając odpowiednie maszyny do naszych zestawień, staramy się, aby miały silnik drugiego rodzaju. Opinie dotyczące podkaszarek z silnikami bezszczotkowymi są różne, ale jedna rzecz jest wspólna. To mniej awaryjne urządzenia pracujące z większą mocą i mniejszym zapotrzebowaniem na prąd.
- Pojemność zbiornika na paliwo - to od tego parametru zależy, jak długo twoja podkaszarka będzie pracowała na jednym napełnieniu zbiornika. Im więcej, tym pozornie lepiej. Pozornie dlatego, że przekłada się to ostatecznie też na ciężar urządzenia, a to może być wadą. Dlatego staramy się szukać złotego środka.
- Pojemność akumulatora - w przypadku urządzeń elektrycznych z zasilaniem akumulatorowym interesuje nas między innymi pojemność akumulatora. Wyrażana w amperogodzinach wskazuje na to, jak długo urządzenie będzie w stanie popracować. Celujemy zazwyczaj w urządzenia z większym akumulatorem o pojemności 3-4 Ah.
- Napięcie akumulatora - dyktuje możliwości bezprzewodowej kosy elektrycznej. To parametr liczony w voltach. Im więcej, tym lepiej, bo pozwala na wydajniejszą pracę. Najlepsze wykaszarki sięgają nawet 56 voltów i takie staramy się polecać w naszych zestawieniach.
- Długość kabla - jeżeli jednak urządzenie jest zasilane elektrycznie, ale nie akumulatorowo - równie istotnym parametrem jest długość kabla. Niby ważne jest to, aby był jak najdłuższy, ale nie zwracamy na niego szczególnej uwagi, bo zawsze można wyposażyć się w przedłużacz.
- Moc silnika / pojemność skokowa - od mocy silnika bezpośrednio zależą jego możliwości i moment obrotowy. Szukając sprzętów do rankingu podkaszarek, staramy się, aby ten parametr był możliwie jak najwyższy przy jak najniższej cenie. W przypadku silników elektronicznych podawany jest w watach, a w przypadku spalinowych w koniach mechanicznych. Nieco gorszym wyznacznikiem, ale dającym pojęcie o możliwościach urządzenia, jest też pojemność skokowa - na nią także zwracamy uwagę.
- Głowica tnąca - producenci dorzucają różnego rodzaju końcówki tnące. Niektóre sprzęty pracują wyłącznie z głowicą żyłkową, a inne mogą także korzystać z noży bądź metalowych tarcz. Staramy się, aby polecane przez nas kosy miały możliwość używania wszystkich rodzajów głowic tnących - do różnych zastosowań.
- System wysuwania żyłki - może być ręczny (coraz rzadziej spotykany) polegający na wyciąganiu dłonią żyłki z głowicy, półautomatyczny polegający na dociskaniu głowicy do podłoża lub automatyczny, w którym podkaszarka sama wysuwa żyłkę na odpowiednią długość. Oczywiście zawsze staramy się, aby rozwiązanie było jak najwygodniejsze i zautomatyzowane.
- Średnica żyłki - im szerszą żyłkę można zastosować w podkaszarce, tym większa szansa, że poradzi sobie z twardszą trawą i chaszczami. Ten parametr zwykle jest zależny od mocy i dlatego zwracamy na niego mniejszą uwagę, ale od czasu do czasu dorzucamy tę informację w zestawieniach.
- Szerokość cięcia kosy - im szerzej może ciąć sprzęt, tym szybciej skończysz pracę. Proste? Nie do końca. Jeżeli będzie zbyt szeroko, to trudniej ci przyjdzie manewrować między ciasnymi przestrzeniami. Polecane przez nas kosy mają zwykle około 45 centymetrów maksymalnej szerokości cięcia przy zastosowaniu głowicy żyłkowej - jest to optymalna szerokość do różnych zastosowań.
- Poziom głośności - tu nie ma co się oszukiwać. Podkaszarki i kosy nigdy nie będą szczególnie ciche. Staramy się szukać urządzeń, które odznaczają się niskim hałasem, ale zazwyczaj sprowadza się to do okolic 100 decybeli. Kosy spalinowe będą głośniejsze od wersji na prąd.
- System łatwego nawijania żyłki - niektórzy producenci ułatwiają nawijanie nowej żyłki na głowicę poprzez systemy typu Reel-Easy. Wiemy, że nie chcesz problemów podczas pracy z urządzeniem, dlatego staramy się proponować ci rozwiązania oszczędzające twój czas.
- Waga podkaszarki - ciężar maszyny to ważna sprawa. Zwłaszcza w przypadku tego typu urządzeń, z którymi przecież przez większość czasu pracujemy trzymając je w rękach. Z reguły urządzenia spalinowe charakteryzuje dużo wyższy ciężar. Kiedy polecamy ci podkaszarkę, staramy się, aby był to model jak najlżejszy.
- Kierownica - pojawia się w większości modeli, ułatwia utrzymanie urządzenia i pozwala na ergonomiczną pracę. Są różne rodzaje - od standardowej przypominającej kierownicę od roweru po okrągłe i niewielkie rozwiązania Makity. Zwracamy uwagę na rodzaj i ewentualną możliwość regulacji.

- Pas / szelki - dodatkowy pas lub szelki są atutem, który często znajduje się w zestawie z urządzeniem. Staramy się wybierać takie sprzęty, których producenci zapewniają uprzęże pozwalające dostosować środek ciężkości i ułatwiające pracę nawet z cięższymi wykaszarkami.
- Koła podkaszarki - niektóre maszyny producent wyposaża w jedno lub dwa koła, które poprawiają ich mobilność. Dzięki temu nie trzeba przenosić urządzenia z miejsca na miejsce, można po prostu podjechać.
- Jakość wykonania kosy - to na ogół subiektywna rzecz, którą można sprawdzić tylko poprzez dłuższe używanie. Zawsze jednak jesteśmy w stanie sprawdzić z jakich materiałów wykonana jest podkaszarka i jej wał. Stal gwarantuje wysoką wytrzymałość mechaniczną, ale i wyższy ciężar. Ostatecznie zawsze sprawdzamy też opinie użytkowników danego sprzętu, aby sprawdzić, czy często trzeba ją serwisować.
- Systemy antywibracyjne - niektórzy producenci w swoich urządzeniach zawierają technologie zmniejszające wibracje na kierownicy bądź eliminujące je na pasie do zawieszania na ramieniu. Wyszukujemy sprzęty, których producenci obiecują zmniejszone drgania, bo te mogą prowadzić do dyskomfortu przy dłuższej pracy.
- Maksymalna prędkość obrotowa - to parametr raz spotykany, a raz nie. Producenci na ogół się nim nie chwalą, bo daje tylko pobieżny ogląd na możliwości urządzenia. Potrafi wynosić i 13500 obrotów na minutę. Dużo częściej zwracamy jednak uwagę na moc silnika.
Zobacz też inne rankingi: