PODPOWIEDZI:

Jak wybrać kosę lub podkaszarkę?

Jak wybrać kosę lub podkaszarkę?

Musisz wybrać podkaszarkę, ale nie wiesz jak? W końcu nie ma siły - trawa rośnie. Trzeba się więc jej na bieżąco pozbywać, a nie wszędzie poradzi sobie tradycyjna masywna kosiarka. Dobrze trafiłeś - tu dowiesz się wszystkiego co jest ci potrzebne przy zakupie własnej kosy, czy to spalinowej, czy elektrycznej.

Z tego artykułu wyciągniesz najważniejszą wiedzę o podkaszarkach i będziesz w stanie sam dokonać zakupu. Jeżeli jednak wolisz opcję sprawdzoną i chcesz zaufać naszej ocenie - zerknij na nasz ranking kos i podkaszarek.

Jak wybrać podkaszarkę - w skrócie

Jeżeli nie chcesz się zagłębiać szczegółowo w temat i chciałbyś dowiedzieć się najważniejszych rzeczy od razu, ale pobieżnie - przeczytaj ten skrót. Z niego wyciągniesz wiedzę pozwalającą ci na skojarzenie najważniejszych zagadnień przy zakupie podkaszarki.

 • Rodzaj napędu - w zasadzie ogólne wybory są dwa. Spalinowy lub elektryczny. Spalinowy jest zwykle znacznie wydajniejszy w tej samej cenie. Sprzęt na paliwo jest jednak droższy w utrzymaniu i oczywiście mniej ekologiczny.
 • Moc silnika - podawana jest w koniach mechanicznych (w przypadku rozwiązań spalinowych) bądź w watach. Optymalnie należy celować w 2-3 konie mechaniczne, co przekłada się na około 2 kilowaty.
 • Końcówka tnąca - do wyboru masz trzy opcje. Może to być głowica żyłkowa (raczej do trawy i zarośli), nóż tnący (pnącza i korzenie), a także metalowa tarcza zębata (małe drzewka i duże tereny okołoleśne). Nie wszystkie urządzenia pracują z każdym typem końcówki.
 • Szerokość koszenia - parametr, od którego zależy to, jak szybko uwiniesz się z pracą. Przy urządzeniach przeznaczonych do większych połaci zielonych jest oczywiście wyższy. Warto pamiętać, że duża szerokość koszenia może wykluczyć urządzenie w zwężeniach.
 • Średnica żyłki - od niej zależy to, z jak twardymi przeszkodami poradzi sobie twoja podkaszarka. Słabsze urządzenia są w stanie pracować z żyłką o średnicy poniżej dwóch milimetrów. To wystarczy na trawę, ale może stwarzać problemy przy walce z zaroślami. Tu już lepiej sięgnąć po żyłki o średnicy ponad 2,5 milimetrów.
 • Marka kosy - jak w przypadku każdych urządzeń, firma wyznacza jakość. Warto też sprawdzić, jak blisko znajduje się serwis producenta maszyny, którą chcesz kupić. Szukając uniwersalnej podkaszarki na lata, zwróć uwagę na takich producentów jak Oleo-Mac, Makita i Honda.
 • Dodatki- producenci często do kosy oferują szereg akcesoriów. Wśród najbardziej przydatnych warto wymienić różnego rodzaju paski i szelki poprawiające wygodę przenoszenia, a także dodatkowe noże i tarcze tnące.

Kosa spalinowa kosząca przy kamieniu

Po co mi podkaszarka?

Podkaszarki i kosy są urządzeniami, które radzą sobie tam, gdzie zwyczajna kosiarka nie da rady. To oznacza, że pomogą ci pozbywać się nadmiaru trawy z niewielkich odciętych od reszty fragmentów trawnika i spod ścian. Jeżeli masz wiele miejsc z trawą i kamieniami, również tam powinieneś korzystać z podkaszarki, aby uniknąć ryzyka uszkodzenia systemów tnących kosiarki.

Mocniejsze rodzaje tych urządzeń, określane często jako wykaszarki, posłużą ci do ogarniania dużych połaci nierównego terenu. Na przykład działki, która po lecie bez podcinania zarosła do tego stopnia, że nie da się przebić przez powstałe chaszcze i pnącza. Niektóre urządzenia są też w stanie, za pomocą tarczy tnącej, ściąć małe dopiero rosnące drzewka.

Warto sprawdzić: Jaka kosa elektryczna?

Istotne zagadnienia napędzanej kosy do trawy

Żeby móc wybrać podkaszarkę musisz kojarzyć i rozumieć sens pewnych podstawowych zagadnień i parametrów, które cechują takie sprzęty. Wszystkie informacje tu zawarte przybliżą ci temat kos

Rodzaj napędu i zasilania w podkaszarce

Jak każde narzędzie mające wykonywać pracę bez pomocy siły ludzkiej, także podkaszarki muszą mieć napęd. Jego rodzaje dzielimy w tym przypadku na dwa najbardziej podstawowe typy. Od nich zależą możliwości maszyny i po części również to do jakich zadań (lub terenów) będzie przystosowana.

 • Napęd spalinowy - motor pracujący na paliwo lub mieszankę. Oferuje wyższe osiągi, kosztem niższej ekologii i droższej konserwacji, a także zasilania. W końcu za paliwo trzeba słono płacić. Występuje w dwóch wersjach, dwu- i czterosuwowej. Ta pierwsza do pracy wymaga mieszanki paliwa z olejem i jest generalnie mniej ekologiczna, a ta druga spala wyłącznie paliwo i występuje zwykle w modelach droższych.
 • Napęd elektryczny - to wersja ekologiczna. W większości przypadków uzyskuje mniejszą wydajność, ale i takie urządzenia zazwyczaj są tańsze. No, przynajmniej w przypadku sprzętów przewodowych. Te akumulatorowe z kolei potrafią sięgać ceny nawet paru tysięcy złotych. A wystarczą (w zależności od akumulatora) na od 20 do 100 minut pracy.

Kosa elektryczna pod ławką

Moc silnika podkaszarki

To między innymi od mocy silnika zastosowanego w urządzeniu zależy, z jakim terenem sobie poradzi. Wyższa wydajność oznacza lepszą moc i prędkość obrotową, a to przekłada się na możliwości koszące. W przypadku urządzeń spalinowych moc liczymy w koniach mechanicznych, chociaż niektórzy podają również waty (a inni, błędnie, pojemność skokową). 

Moc podawana w watach jest szczególnie charakterystyczna dla kos elektrycznych, ale tylko przewodowych. Możliwości podkaszarek akumulatorowych można najczęściej wywnioskować z napięcia prądu, z jakim pracuje ich motor. Jaka więc powinna być optymalna moc silnika? Około 2-3 koni mechanicznych, co przekłada się na 1,5 - 2,20 kilowatów. Kos akumulatorowych warto szukać o napięciu ponad 36 voltów.

Warto sprawdzić: Kosa elektryczna czy spalinowa?

Podkaszarka, kosa czy wykaszarka?

Wielu producentów, a co za tym idzie sklepów, charakteryzuje trzy typy sprzętów w obrębie ręcznie przenoszonych urządzeń do ścinania trawy. Podział jest jednak odrobinę chaotyczny, warto jednak wiedzieć, co najczęściej rozumie się poprzez takie nazwy jak podkaszarka, kosa i wykaszarka.

 • Podkaszarka - urządzenie raczej słabe. Ze względu na niższą wydajność jest w stanie pracować wyłącznie z głowicą żyłkową. Jeżeli chodzi o zastosowaną grubość żyłki - średnica nie przekracza 2 milimetrów. Nada się raczej tylko do podkaszania trawy.
 • Kosa - urządzenie mocniejsze od podkaszarki. Jest w stanie poradzić sobie z pnączami i grubszymi chaszczami znacznie łatwiej za sprawą wyższej mocy i możliwości wymiany głowicy żyłkowej na trój- i czterozębne ostrza.
 • Wykaszarka - urządzenie najmocniejsze. Przeznaczone do pozbywania się uciążliwych zarośli z dużych terenów. Pracuje z mocą ponad trzech koni mechanicznych i jest w stanie korzystać również z tarczy tnącej. Niektóre modele poradzą sobie ze ścinaniem cienkich drzewek.

Maki na łące, które można ściąć wykaszarką

Głowica żyłkowa czy nóż tnący?

Każda podkaszarka czy kosa musi zostać wyposażona w odpowiednią końcówkę roboczą. W końcu to z jej pomocą jest dopiero w stanie pozbywać się trawy i zarośli, przekładając obroty silnika na pracę tnącą. Wyróżniamy dwa podstawowe typy:

 • Głowica żyłkowa - to końcówka ze szpulą, na którą nawijana jest żyłka. Występuje w wersji manualnej, pół- i w pełni automatycznej. Pozwoli ci na pozbywanie się głównie trawy, a w zależności od grubości żyłki również pnączy.
 • Nóż tnący / tarcza tnąca - charakterystyczne dla mocniejszych urządzeń. Za pomocą adapterów można zamontować podwójny, potrójny lub poczwórny nóż tnący na kosie, aby poradzić sobie z trudniejszymi w koszeniu zaroślami. Dzięki niemu urządzenie da radę również wystającym z ziemi korzeniom.

Średnica żyłki i szerokość koszenia

Szerokość koszenia w podkaszarce jest zależna od zastosowanej końcówki. Zazwyczaj głowice żyłkowe tną bardziej zamaszyście i większe połacie terenu naraz. Maksymalna szerokość robocza potrafi wynosić w tym przypadku nawet 45 centymetrów. Noże i tarcze tną z kolei znacznie węziej. To przemyślana konstrukcja - żyłka natrafiając na zbyt twardą przeszkodę, najwyżej się rozerwie, a nóż może nawet pęknąć.

Głowica żyłkowa podkaszarki

Jeżeli zaś chodzi o średnicę żyłki - to od niej zależy to, z jakim rodzajem zieleni poradzi sobie podkaszarka. Im mocniejsze urządzenie, tym grubszą linkę można zastosować. Żyłki przeznaczone do zwyczajnego trawnika i łąki sięgają dwóch milimetrów średnicy, a te do gęstszych zarośli i pnączy - nawet siedmiu.

Jaki producent kos i podkaszarek?

Żeby wybrać odpowiednią podkaszarkę dla siebie, musisz zwrócić uwagę na to, jakiej marki sprzęt kupisz. Maszyna może wydawać się na papierze bardzo dobra, ale nie bez powodu każdy ma opinię wyrobioną o kilku różnych producentach. Urządzenia nieznanej firmy z dalekiego wschodu będą się znacznie różniły jakością na przykład od sprzętów Oleo-Mac.

Jeżeli chcesz kupić sprzęt na lata - warto zwrócić uwagę jednak nie tylko na tego producenta. Równie dobre maszyny produkują Makita i Honda. Dobierając sprzęt dla siebie, musisz zwrócić też uwagę na bliskość serwisu. Zawsze oczekujemy, że urządzenie nas nie zawiedzie, ale w razie czego - warto mieć serwisanta pod ręką.

Zobacz też: Jaka tania kosa spalinowa?

Technologie spotykane w podkaszarkach

Na te technologie, systemy i funkcje warto zwrócić uwagę, wybierając podkaszarkę. Większość to po prostu udogodnienia, ale na przykład w przypadku urządzeń akumulatorowych - BLDC jest praktycznie musem.

Zabezpieczenie przed wilgocią i pyłem - występuje w różnych formach, ale zawsze polega na większym uszczelnieniu obudowy. Na przykład w przypadku urządzeń firmy Makita występuje technologia XPT, która oprócz uszczelnienia skrapla dostającą się do wnętrza wilgoć i odprowadza ją na zewnątrz.

BLDC - to akronim od BrushLess Direct Current (motor). Oznacza po prostu silnik bezszczotkowy, to znaczy bardziej wydajny (dłużej popracuje na jednym akumulatorze, bo zużywa mniej energii) i mniej awaryjny od standardowego. Warto zwracać na to uwagę, szukając kosy elektrycznej dla siebie.

Tap&Go; - to nazwa technologii półautomatycznego wysuwania żyłki. Ogólnie polega na tym, że gdy ta się zerwie, wystarczy docisnąć głowicę do podłoża, aby wysunąć więcej linki ze szpuli.

Praca w 360 stopniach - funkcja spotykana w niektórych urządzeniach spalinowych. Dzięki odpowiedniej budowie przepływu oleju w silniku można z niego korzystać w każdej możliwej pozycji. Przydatne zwłaszcza przy pracy w okolicach skarp i wysokich wzniesień.

Usuwanie odpadów - przełączając tryb pracy podkaszarki, zmienia się kierunek obrotu głowicy lub noży. Dzięki temu łatwo pozbędziesz się zalegających resztek zieleni i pędów owiniętych wokół końcówki roboczej.

Kosa elektryczna kosząca pod schodami

Ergonomia podkaszarek i kos

Jeżeli mowa o sprzęcie, z którym spędzisz długie godziny - koniecznie należy wspomnieć o jego ergonomii. Chodzi o to, aby ci się pracowało z nim wygodnie. Warto jest więc poznać istotne cechy i możliwości jakie producent może zagwarantować w swoim produkcie, aby to osiągnąć.

Ciężar podkaszarki

Tu nie trzeba wiele tłumaczyć. Ponieważ kosa, czy to spalinowa, czy elektryczna, jest urządzeniem, które trzeba taszczyć ze sobą w rękach, warto sprawdzić przed zakupem ile waży. W zależności od zastosowanego napędu i materiałów potrafi ważyć od 3 do 10 kilogramów. Warto wspomnieć, że niektóre kosy mają dodatkowe kółko (na przykład te od Gardeny), które pozwoli ci na pewien czas odciążyć ręce, prowadząc ją jak kosiarkę.

Kólka w kosie elektrycznej

Zobacz sam: Jaka niezawodna kosa spalinowa?

Kierownica lub dodatkowy uchwyt

Większość kos i wykaszarek jest wyposażona w kierownicę lub uchwyt, które ułatwią ci sterowanie nimi. Różni producenci mają różne rozwiązania, ale wszystko sprowadza się zazwyczaj do kierownicy przypominającej tę od roweru lub mniejszy uchwyt typu pętla.

Możliwość składania i regulacji

Sprawdź przed zakupem, czy wybrana przez ciebie podkaszarka jest wyposażona w system łatwego składania (dla wygodniejszego przechowywania i przenoszenia), a także czy ma możliwości regulacji. Te mogą być rozmaite - najczęściej jest to jednak: komfortowe zmienianie pozycji kierownicy i wysokości całej podkaszarki.

Pas, szelki czy plecak?

Żeby ułatwić przenoszenie urządzenia, wielu producentów dorzuca w zestawie odpowiednie mocowania. Dzięki nim łatwiej rozmieścisz ciężar kosy na całym ciele. W przypadku tańszych i lżejszych sprzętów najczęściej można spotkać pas na ramię (bądź biodrowy) i szelki. Droższe wykaszarki często są plecakowe - ciężkie fragmenty urządzenia takie jak motor czy sprzęgło możesz nieść na plecach.

Kosa spalinowa na szelkach

Głośność podkaszarki

Z uwagi na specyfikę pracy podkaszarki i kosy są raczej urządzeniami głośnymi. Te na prąd są zwykle nieco cichsze niż rozwiązania spalinowe, ale w przypadku urządzeń z przystępnej półki cenowej głośność kreuje się raczej na poziomie 80-100 decybeli.

Z tego względu wielu producentów w zestawie do swoich maszyn dorzuca słuchawki wytłumiające dźwięk. Jeżeli do twojego modelu nie dodano takiego akcesorium - warto się za nim rozejrzeć. Nie jest to droga inwestycja, a z pewnością na dłuższą metę zabezpieczy słuch.

System tłumienia wibracji 

Kosa to urządzenie, z którym zazwyczaj pracuje się stosunkowo długo. Ze względu na to i na fakt, że przez cały czas trzeba je trzymać w rękach, na dłuższą metę drżenie silnika może dać się we znaki. Dlatego właśnie producenci prześcigają się w wymyślaniu systemów antywibracyjnych. Najczęściej są to samosmarujące się łożyska w wale napędowym i gumowe amortyzatory.

Regulacja rączki w kosie spalinowej

blog comments powered by Disqus
Jak wybrać kosę lub podkaszarkę?