PODPOWIEDZI:

Jaka niezawodna kosa spalinowa?

Poz.ObrazekNazwaNajlepsza cena
1Makita EM4351UHMakita EM4351UH2068 zł
2Makita EBH341RMakita EBH341R2063 zł
3Makita DBC400Makita DBC4001599 zł
4Makita EM4350UHMakita EM4350UH1938 zł
5Honda UMK 435E LEETHonda UMK 435E LEET1789 zł
6Oleo-Mac Sparta 440TOleo-Mac Sparta 440T1599 zł
7Makita EBH341UMakita EBH341U1429 zł
Jaka niezawodna kosa spalinowa?

Jaka niezawodna kosa spalinowa spełni twoje oczekiwania? Oczywiście jak najlepsza. Jeżeli szukasz nowego sprzętu do pozbywania się trawy i chwastów z niedogodnych miejsc trawnika - dobrze trafiłeś. Znaleźliśmy dla ciebie najopłacalniejsze podkaszarki z silnikami paliwowymi.

Przy tym należy pamiętać, że najbardziej opłacalne nie oznaczają koniecznie najtańszych sprzętów. Pojawiają się tu wykaszarki spalinowe w cenach sięgających pułapu dwóch tysięcy złotych. Wybierając taki sprzęt, musisz już być pewien, że potrzebujesz go do zastosowań raczej profesjonalnych niż amatorskich (to znaczy po prostu częstszych albo na większym i trudniejszym terenie).

Zobacz też: Jaka tania kosa spalinowa?

Makita EM4351UH

Makita EM4351UH to praktycznie najwydajniejsza propozycja na liście. Producent wyposażył ją w bardzo mocny, a na dodatek czterosuwowy silnik. Co prawda za taką przyjemność trzeba sowicie zapłacić, ale osoby wybierające ten sprzęt mogą mieć pewność, że ich nie zawiedzie.

Jej motor pracuje z mocą 2 koni mechanicznych, co daje 1,5 kilowata. To dość dużo, aby poradzić sobie z pnączami i twardymi chaszczami. Na dodatek w dowolnym położeniu. Wszystko dzięki unikalnemu obiegowi oleju. Makita opatentowała technologię, która pozwala na pracę w dowolnym położeniu (to znaczy w 360 stopniach obrotu).

Kosa spalinowa Makita EM4351UH

Urządzenie popracuje raczej standardowo, bo wyposażono je w zbiornik paliwa o pojemności około 0,70 litra. Producent gwarantuje łatwy rozruch za sprawą automatycznego zaworu dekompresacyjnego i pompki zasysającej paliwo. Tych, którzy potrzebują narzędzia do dłuższej pracy, zadowoli wiadomość o obecności systemu tłumienia wibracji.

Makita EM4351UH plusy i minusy:

 • Bardzo mocny
 • Niska emisja spalin
 • System tłumienia wibracji
 • Czterosuw
 • Wysoka cena

Makita EM4351UH oferta w ceneo

Makita EBH341R

Szukasz dobrej i wydajnej wykaszarki z motorem spalinowym? Makita EBH341R powstała z myślą o osobach, które pracują długo i w nieszczególnie łatwym w pielęgnacji terenie. Pomimo sporej ceny ta kosa oferuje wiele i jest przeznaczona raczej dla profesjonalistów niż dla niedzielnych użytkowników.

Jej silnik pracuje z mocą 1,45 konia mechanicznego, co przekłada się na moc 1,07 kilowata. Nie jest to najwięcej nawet na tej liście, ale dostatecznie dużo, aby poradzić sobie również w terenach leśnych. 

Wykaszarka spalinowa Makita EBH341R na białym tle

Warto wspomnieć, że jest to silnik czterosuwowy, co przekłada się na niską emisję spalin. Na dodatek producent zamontował w kosiarce elektroniczny system zapłonu - nie musisz męczyć się z odpalaniem jej.

Ciężkie części urządzenia (silnik, sprzęgło i zbiornik) przenosi się na plecach dzięki wygodnym szelkom. Elastyczny drążek łączący motor i ramię kosy pozwoli ci pracować w dowolnych warunkach - na nierównościach, pagórkach i mniej dostępnych przestrzeniach.

Makita EBH341R plusy i minusy:

 • Ergonomiczny kształt
 • Elektryczny rozrusznik
 • Osprzęt trzymany na plecach
 • Spora cena

Makita EBH341R oferta w ceneo

Makita DBC400

Makita DBC400 to czarny koń urządzeń w okolicach 1,5 tysiąca złotych. Chociaż nie należy do najbardziej ekologicznych sprzętów. W zasadzie to decydując się na zakup kosy spalinowej, musisz się liczyć z faktem, że negatywnie wpłynie na środowisko.

A w jaki sposób ta podkaszarka sobie z nim radzi? Głowicą żyłkową albo nożem udarowym z 4 zębami, które napędzane są przez dwusuwowy silnik. Ten może się pochwalić mocą 2,4 koni mechanicznych przy pojemności skokowej 39 centymetrów sześciennych. To aż 1,8 kilowata. Najwięcej na liście i z pewnością dostatecznie dużo, aby walczyć z wystającymi korzeniami i pnączami.

Makita DBC400 na białym tle

Warto również wspomnieć o tym, że producent stworzył ten sprzęt z myślą o jak największej wygodzie użytkownika. Maszyna waży zaledwie 6,7 kilograma, a na układ rozruchowy składa się elektroniczny zapłon. 

Jeżeli dodamy do tego zapewniany w zestawie podwójny pas naramienny i wbudowany system antywibracyjny - dostajemy sprzęt do długiej i wygodnej pracy.

Makita DBC400 plusy i minusy:

 • Niezły stosunek ceny do jakości
 • Elektroniczny układ rozruchowy
 • System antywibracyjny
 • Silnik dwusuwowy

Makita DBC400 oferta w ceneo

Warto sprawdzić: Kosa elektryczna czy spalinowa?

Makita EM4350UH

Makita produkuje jedne z najlepszych narzędzi do różnych zastosowań. Nie inaczej jest w przypadku tego modelu. Makita EM4350UH jest nieco tańszą wersją EM4351UH, ale nie mniej polecaną dla pielęgnacji terenów zielonych.

Jej silnik o pojemności skokowej 43 centymetrów sześciennych osiąga moc 2 koni mechanicznych. To przekłada się na 1,5 kilowata i zdolność do rozcięcia dowolnych traw (przy pomocy 2-żyłkowej głowicy) i pnączy (producent dorzuca też 3-zębny nóż tnący).

Makita EM4350UH na białym tle

Warto wiedzieć, że silnik jest czterosuwowy. Cichy, wydajny, a przy tym przyjazny dla środowiska; będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które szukają jak najbardziej ekologicznej maszyny.

Sprzęt jest całkiem wygodny w użytkowaniu. Zapewnia o tym konstrukcja silnika umożliwiająca pracę w każdym położeniu, niska waga (8 kilogramów) i rękojeść umiejscowiona w wygodnym miejscu, którą można mocować bez narzędzi.

Makita EM4350UH plusy i minusy:

 • Całkiem wydajna
 • Łatwy rozruch
 • Możliwość pracy w każdym położeniu
 • Wysoka cena

Makita EM4350UH oferta w ceneo

Honda UMK 435E LEET

Jedyny w zestawieniu sprzęt Hondy. Honda UMK 435E LEET to nie byle jaka wykaszarka spalinowa, która zbiera wiele pozytywnych opinii wśród internautów. Nic dziwnego, już na papierze przedstawia się całkiem dobrze.

Zbudowana w oparciu o czterosuwowy (to znaczy znacznie bezpieczniejszy dla środowiska od dwusuwowych) silnik GX35, jest wydajną maszyną. Pracuje z mocą 1,3 konia mechanicznego (producent podaje ją jako moc netto, w przeciwieństwie do innych producentów) co powinno pozwolić na wycinanie odrostów korzeniowych i pnączy. Oczywiście przy zastosowaniu tarczy tnącej.

Honda UMK 435E LEET kosa spalinowa na białym tle

Ta Honda ma raczej przeciętny zbiornik paliwa o pojemności 0,63 litra. Przy podawanym przez producenta maksymalnym zużyciem paliwa na poziomie 0,71 litra na godzinę, trzeba będzie często je uzupełniać. To może być problemem, zwłaszcza przy większych terenach zielonych.

To jednak druga najlżejsza kosa spalinowa na liście. Biorąc pod uwagę fakt, że producent dorzuca szelki, okulary ochronne, a także wyposaża ją w kabłąkowy uchwyt i ergonomicznie rozmieszczone manetki - to wygodny sprzęt. Na pewno może się mierzyć w dowolnym rankingu kos i podkaszarek.

Honda UMK 435E LEET plusy i minusy:

 • Niska waga
 • Dobry, czterosuwowy silnik
 • Ergonomiczna budowa
 • Brak większych minusów

Honda UMK 435E LEET oferta w ceneo

Oleo-Mac Sparta 440T

Oleo-Mac Sparta 440T to niedroga i niezawodna kosa spalinowa, którą przeznaczono do długotrwałej eksploatacji nawet w trudnych warunkach. Zarówno pył, jak i kurz nie są jej straszne - obudowa jest szczelna i odporna na wstrząsy, jak i naprężenia.

Motor tej kosy pracuje z mocą 2,1 konia mechanicznego. To przekłada się na z grubsza 1,5 kilowata. Z nią możesz mieć pewność, że przy zastosowaniu dodawanej 3-zębnej tarczy zetnie nawet najbardziej uporczywe korzonki psujące wygląd twojego trawnika. Producent zapewnia długą autonomię pracy i oszczędną eksploatację.

Podkaszarka spalinowa Oleo-Mac Sparta 440T

Na wyposażeniu znajduje się też półautomatyczna głowica żyłkowa, Tap’n GO, która może pracować z żyłką o średnicy nawet 3 milimetrów. Żadna trawa nie będzie jej straszna. Wracając do tematu wytrzymałości urządzenia - znajduje się tu też filcowy filtr powietrza. 

To on odpowiada za ochronę silnika przed pyłem. Parametry w połączeniu z wieloma pozytywnymi opiniami tworzą obraz kosy dobrej i na lata. Warto się nią zainteresować, zwłaszcza w tej cenie.

Oleo-Mac Sparta 440T plusy i minusy:

 • Wysoka jakość wykonania
 • Całkiem mocny silnik
 • Filcowy filtr powietrza
 • Brak większych minusów

Oleo-Mac Sparta 440T oferta w ceneo

Makita EBH341U

Kolejna Makita i kolejny czterosuw. Tym razem wydawałoby się model podobny, a przynajmniej porównywalny z wersją EBH341R. Tak nie do końca jest. Chociaż Makita EBH341U ma silnik o podobnych możliwościach (prawdopodobnie ten sam), różni się pod kilkoma innymi względami.

Przede wszystkim jest znacznie tańsza. Tak, ten model jest najmniej kosztującą maszyną w zestawieniu. Tym bardziej zadowala silnik czterosuwowy o pojemności skokowej 33,5 centymetrów sześciennych i mocy 1,07 kilowata. Wygeneruje dostatecznie duży moment obrotowy, aby poradzić sobie z pnączami, a już na pewno ze zwyczajną trawą.

Makita EBH341U kosa spalinowa na białym tle

Tę kosę odpalisz łatwiej dzięki systemowi startowemu Primer. To w zasadzie ręczna pompka paliwowa, która umożliwi uzupełnienie paliwa w komorze gaźnika przed uruchomieniem urządzenia. Z innych wygód - wielofunkcyjny uchwyt, system antywibracyjny i ergonomiczna kierownica. Producent wyposażył tę kosę tez w całkiem pojemny zbiornik paliwa (0,65 litra). 

Makita EBH341U plusy i minusy:

 • Niska cena
 • System startowy Primer
 • Czterosuw
 • Brak większych minusów

Makita EBH341U oferta w OLEOLE

Niezawodne kosy spalinowe - podsumowanie

Żeby wam przybliżyć prościej przedstawione w zestawieniu maszyny, przygotowaliśmy tabelę. Zawarte w niej dane, czyli moc silnika, jego rodzaj, pojemność zbiornika na paliwo i ciężar to parametry, którymi warto się sugerować rozważając jaka niezawodna kosa spalinowa byłaby najopłacalniejsza.

Model

Moc
silnika

Rodzaj
silnika

Pojemność
zbiornika

Ciężar

Makita EM4351UH

1,5 kW

4-suwowy

0,68 l

8,5 kg

Makita EBH341R

1,07 kW

4-suwowy

0,5 l

9,3 kg

Makita DBC400

1,8 kW

2-suwowy

0,5 l

6,7 kg

Makita EM4350UH

1,5 kW

4-suwowy

0,68 l

8 kg

Honda UMK 435E LEET

0,74 kW

4-suwowy

0,63 l

7,22 kg

Oleo-Mac Sparta 440T

1,47 kW

2-suwowy

0,87 l

6,9 kg

Makita EBH341U

1,07 kW

4-suwowy

0,65 l

7,5 kg

 1. Na podium znalazły się trzy Makity. Pierwsza z nich, czyli Makita EM4351UH, to sprzęt niezawodny w każdym calu. Swoje kosztuje, ale wydając tyle pieniędzy na kosę spalinową, możesz już się spodziewać, że będzie działała bez problemu w dowolnych warunkach przez lata.
 2. Druga z kolei jest Makita EBH341R. To klasyczna wykaszarka z jednym ogromnie przydatnym rozwiązaniem, które rekompensuje z nawiązką nieco niższą moc silnika. Jej osprzęt można trzymać na plecach. Dzięki temu dużo wygodniej będzie ci pracować na większych połaciach terenu niż z nieporęcznymi pasami na ramię.
 3. Następne miejsce zajęła niedroga Makita DBC400. To sprzęt dwusuwowy, ale jednocześnie najmocniejszy na liście. Jest również najlżejszy, co może być szczególnie ważne, zwłaszcza przy pracy z dużymi trawnikami.
 4. Czwarta jest nieco tańsza wersja numeru jeden. Jej silnik jest cichy i wydajny, a przy tym całość nie należy do najcięższych. Jeżeli szukasz dobrej kosy poniżej 2000 złotych, rozejrzyj się za tą.
 5. Pozostałe sprzęty to modele Hondy, Oleo-Mac i finalnie również ostatniej Makity. Wszystkie spełnią swoją rolę, a na dodatek wcale nie są drogie. No, może poza Hondą, ale urządzenia tej firmy zawsze są wysoko wyceniane (zwykle również nie bez powodu).


Warto sprawdzić: Jaka kosa elektryczna?

blog comments powered by Disqus
Jaka niezawodna kosa spalinowa?