PODPOWIEDZI:
PODPOWIEDZI:

Ranking Kosiarek | Najlepsze polecane Kosiarki 2024

Oceń Ranking VideoTestów:
Ocena: 3.4, Głosów: 9

W tym dziale przygotowaliśmy najnowsze rankingi kosiarek. Stworzone zostały przez naszych redaktorów i mogą pomóc Ci wybrać najlepszy produkt. Pod listą aktualnych zestawień możesz też przeczytać wartościowe porady zakupowe. Dzięki nim poznasz najważniejsze cechy i parametry sprzętu z tej kategorii. Połączenie polecanych produktów z przewodnikiem „jak kupić” będzie dla Ciebie gwarancją dobrze wydanych pieniędzy.

Wszyscy już odkurzyli kosiarki. W końcu robi się ciepło, a trawniki zarastają. Jeżeli jeszcze swojej nie masz, albo odkryłeś, że ci się zepsuła, dobrze trafiłeś.

Tu dowiesz się, jak tworzymy ranking kosiarek, no i oczywiście przejrzysz najnowsze zestawienia z kategorii.

Jak przygotowujemy ranking kosiarek?

Jak w przypadku każdych sprzętów, aby utworzyć sensowne zestawienie, zwracamy uwagę na wiele różnych cech i atrybutów, które przemawiają za tym, czy dane urządzenie jest godne polecenia. Jeżeli o kosiarki chodzi - trochę tego jest. Spójrz:

  • Cena kosiarki - najbardziej podstawowe zagadnienie przy doborze jakiegokolwiek sprzętu to jego cena. Nie inaczej jest w przypadku kosiarek. W zależności od typu, zasilania, napędu i wielu innych wyróżników ta może się znacznie różnić. Z reguły jednak powyżej pewnego progu cenowego trudno trafić na naprawdę zły model. Ale po co przepłacać? Staramy się selekcjonować produkty o dobrym stosunku ceny do jakości.
  • Marka kosiarki - druga dosyć podstawowa cecha. Marka jest pewnym wyznacznikiem jakości, kupując sprzęt od takiej Husqvarny czy Hondy mamy pewność, że producent będzie respektował okresu gwarancyjnego i nie wciśnie nam byle bubla.
  • Rodzaj zasilania - tu w zasadzie są trzy opcje. Ręczne (popychane siłą mięśni), spalinowe (najpopularniejsze, ale kompletnie nie ekologiczne) i elektryczne (z reguły słabsze i często wymagające kabla, ale lekkie). Nie da się wybrać najlepszego rodzaju, wszystko zależy od twoich potrzeb i możliwości finansowych.
  • Moc silnika / pojemność skokowa - chodzi po prostu o to, jak wydajne jest koszenie ogródka. W przypadku kosiarek elektrycznych liczymy moc w koniach mechanicznych, w przypadku spalinowych - w pojemności skokowej lub watach.
  • Napęd - to, czy urządzenie jest z napędem, czy bez, może być dla niektórych podstawą wyboru dobrej kosiarki. Silnik dzięki przekładni napędza koła, a użytkownik nie musi pchać uporczywie sprzętu podczas koszenia ogródka.
  • Regulacja napędu - wydawałoby się, że jest to rzecz podstawowa w kosiarce wyposażonej w napęd. Nic bardziej mylnego. Dobrze jak się pojawia, bo pozwala nam dostosować prędkość poruszania się sprzętu i upewnić się, że nie wyrwie nam się z rąk. Standardowa regulacja jest na 3 lub 4 biegi i przedstawia się w zakresie od 2,5 do 4,5 km/h.
  • Systemy bezpieczeństwa - producenci stosują różne zabezpieczenia, aby upewnić się, że koszenie trawy nie będzie przyczyną wypadku. Szukając modelu dla siebie, warto sprawdzić, czy posiada na przykład system blokady zatrzymujący nóż tnący po połowie obrotu lub sprzęgło układu tnącego.
  • Systemy czyszczenia - niektóre kosiarki pozwalają podłączyć wąż ogrodowy do obudowy i wyczyścić ostrze z ziemi bądź źdźbeł traw. Należy na to zwrócić uwagę przy doborze urządzenia, bo może nam oszczędzić zbędnego podnoszenia go.
  • System antywibracyjny - eliminujący przełożenie wibracji z silnika na kierownicę. Zapewni ci dużo wyższą wygodę pracy z urządzeniem. Przydatny, zwłaszcza na dłuższą metę.
  • System łatwego startu - niektóre kosiarki spalinowe ułatwiają start silnika, monitorując jego temperaturę i korygując dopływ paliwa. Dzięki temu nie trzeba się szarpać z linką. Zdarzają się też opcje z rozrusznikiem elektronicznym, przyciskiem pozwalającym na szybkie włączenie i zatrzymanie silnika.
  • Systemy wyrzutu - maszyny najczęściej pozwalają na wyrzut boczny, tylny, mulczowanie i zbieranie trawy do kosza.
  • Mulczowanie - niektóre urządzenia pozwalają mulczować trawę. Co to właściwie oznacza? Znaczy to, że ostrza rozdrobnią źdźbła i pozostawią je rozsypane na twoim trawniku. Dzięki temu zaoszczędzisz na nawozie i załatwisz dwie sprawy za jednym zamachem.
  • Pojemność kosza - ścinana trawa gdzieś musi trafiać. Można pracować bez kosza i zostawiać ją na trawniku, ale wiele osób optuje na pracę z pojemnikiem. To jak wiele odpadów może zmieścić, determinuje częstotliwość opróżniania go, a co za tym idzie - długość pracy. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że im więcej targasz ze sobą trawy, tym cięższa i mniej zwrotna będzie kosiarka. Najczęstszą pojemnością jest od 45 do 60 litrów.
  • Waga - to ona przekłada się na zwrotność urządzenia. W zależności od ciężaru sprzętu podnoszenie go i czyszczenie może być utrudnione. Urządzenia z napędem mają tendencję do ważenia więcej.
  • Wysokość koszenia - liczona jest w milimetrach. W zależności od tego ustawienia jesteś w stanie uzyskać podłoże do różnych zastosowań i na różne warunki pogodowe. Najlepsze kosiarki pozwalają ścinać trawę na wysokość od 13 do nawet 65 milimetrów.
  • Regulacja wysokości koszenia - większość kosiarek nie pozwala ci wybrać płynnie wysokości, ale skokowo. Z tego względu warto zwrócić uwagę na ten parametr, bo od niego zależy dokładność pielęgnacji trawnika.
  • Szerokość koszenia - parametr istotny, bo przekłada się na jakość i czas pracy. Jeżeli kosiarka jest bardzo szeroka, to bardzo szybko zetnie duże połacie terenu. Może mieć jednak problem z wąskimi alejkami. W przypadku wąskich kosiarek sytuacja jest wprost przeciwna. Optymalnie jest celować w około 35-45 centymetrów.
  • Materiał obudowy - w zależności od ceny korpus kosiarki może być zrobiony z materiałów różnej wytrzymałości. Jeżeli szukasz sprzętu na lata, celuj w te z jak największą liczbą elementów stalowych. Musisz się jednak liczyć ze zwiększonym ciężarem.
  • Długość kabla / przedłużacza - przy zakupie sprzętu elektrycznego, o ile nie działa z akumulatorem, musisz liczyć się z tym, że będziesz za sobą ciągnął kabel. Od tego jak długi zależy wygoda pracy, ale i w zasadzie zasięg urządzenia. Oczywiście możesz (a nawet powinieneś!) zakupić przedłużacz, ale licz się z tym, że zalecana jest praca z kablami nie dłuższymi niż 50 metrów.
  • Głośność - jaka kosiarka nie jest głośna? Tak prawdę mówiąc, to parametr, na który warto zwracać uwagę, ale nie należy się nim zbytnio sugerować. W zależności od silnika jej głośność wzrasta od 60 do nawet 90 decybeli.
  • Regulacja na kierownicy - to ważne przy pracy z kosiarką, aby móc w każdej chwili wygodnie zmieniać jej parametry. Zwłaszcza z napędową. Przyciski włączenia i wyłączenia sprzętu i regulacji jego biegów oraz prędkości powinny znajdować się na kierownicy, tam, gdzie jest ci najbliżej i najwygodniej sięgnąć.

Zobacz też inne rankingi:

Ranking traktorków ogrodowychRanking nożyc ogrodowychRanking pił i pilarek
Ranking kos i podkaszarekRanking grilliRanking basenów ogrodowych

Oceń Ranking VideoTestów:
Ocena: 3.4, Głosów: 9
blog comments powered by Disqus