PODPOWIEDZI:
Jaki Prezent na Komunię TURTLE

Automatyczne kosiarki - Jaki robot koszący do trawy? |TOP 7|

Poz.ObrazekNazwaNajlepsza cena
1Stiga AUTOCLIP M7 (2R2002008/ST1)Stiga AUTOCLIP M7 (2R2002008/ST1)5999 zł
2Gardena Smart R130 LI Sileno+ 19061-66Gardena Smart R130 LI Sileno+ 19061-667449 zł
3Stiga AUTOCLIP M5 (2R2001608/ST1)Stiga AUTOCLIP M5 (2R2001608/ST1)4755 zł
4Gardena R160Li Sileno+ 101948Gardena R160Li Sileno+ 1019487198 zł
5Bosch Indego 350 Connect 06008B0100Bosch Indego 350 Connect 06008B01003825 zł
6Gardena Sileno City 500Gardena Sileno City 5003569 zł
7Bosch Indego 350Bosch Indego 3503199 zł
Automatyczne kosiarki - Jaki robot koszący do trawy? |TOP 7|

Trafiłeś tu, szukając robotów koszących do trawy? Sezon trawnikowy w końcu jest już w pełni. Pewnie nie chce ci się targać ciężkiej kosiarki po ogródku? Nic dziwnego. Jest na to w końcu całkiem proste rozwiązanie. Automatyczna kosiarka do trawy.

To urządzenia, które nie są zarezerwowane wyłącznie dla osób bogatych. Ty również możesz sobie pozwolić na odrobinę lenistwa. Zebrane tu sprzęty zadowolą najbardziej wymagających miłośników zadbanego ogródka, zrzucając z ich barków konieczność ścinania trawy.

Koniecznie zobacz: Tanie kosiarki spalinowe do 1000 zł

Czy warto kupić robota koszącego do trawy?

Stając przed dylematem zakupu własnej kosiarki na lato, na pewno rozważałeś roboty automatyczne. Tylko właściwie po co ci taki robot? Wszystko przecież jesteś w stanie zrobić manualnie i za mniejsze pieniądze. Może i tak, ale automatyczna kosiarka ma swoje zalety:

 • Oszczędność czasu - rzecz najważniejsza przy zakupie każdego robota. Nie musisz sam wychodzić na pole kosić źdźbeł. Zamiast tego możesz spędzić ten czas z rodziną albo przy ulubionym serialu.
 • Możliwość pielęgnacji skomplikowanych trawników - wbrew pozorom takie urządzenie da się dostosować również do bardziej wymyślnych trawników. Na przykład takich z wieloma alejkami bądź rabatkami pośrodku. Tor jazdy kosiarki można na przykład ograniczyć za pomocą drutu obwodowego.
 • Dobre wyniki cięcia - sprzęt automatyczny nie musi oznaczać gorszej jakości pracy. Po ustawieniu preferowanych parametrów pracy urządzenie zadba o to, aby twój trawnik był optymalnie skoszony. Pomogą mu w tym różne funkcje, takie jak wielokrotne przejazdy i określanie intensywności wzrostu trawy.
 • Prostota obsługi - zaprogramować kosiarkę automatyczną można za pomocą kilku przycisków. Niektóre pozwalają też na łączność bluetooth i kontrolowanie ich za pomocą telefonu.
 • Samonawożenie - większość tego typu urządzeń po przejeździe pozostawia za sobą zmieloną trawę, która efektywnie może służyć za naturalny nawóz. Nie trzeba takich źdźbeł zbierać - poprawią jakość naszego trawnika.

Kosiarka automatyczna to oszczędność czasu

Warto sprawdzić: Kosiarki elektryczne do trawy

Jaka automatyczna kosiarka?

Skoro już wiesz, że warto, to należy odpowiedzieć też na pytanie - co warto? Zebrane tu maszyny reprezentują różne półki cenowe. Z tego względu na pewno znajdziesz tutaj coś w sam raz dla twoich zapotrzebowań.

Stiga AUTOCLIP M7 (2R2002008/ST1)

To sprzęt, który zawojuje każdy ranking kosiarek. Nawet tych dużych. Robot od firmy Stiga potrafi naprawdę wiele, a na dodatek pracuje do znudzenia. To porządne urządzenie, dla wymagającego użytkownika.

Co jest w nim takiego wyjątkowego? Stiga AUTOCLIP M7 (2R2002008/ST1) pracuje na w miarę dużej maksymalnej powierzchni. Jest w stanie ogarnąć do 750 metrów kwadratowych terenu zielonego. Co ciekawe jednak, jej bateria wystarczy na 120 minut pracy. Minusem tu jest mimo wszystko czas ładowania - również wynoszący dwie godziny.

Stiga Autoclip M7 ma dużo opcji

Bardzo pożytecznym dodatkiem jest przygotowana przez producenta aplikacja na telefon. Ten łącząc się z kosiarką przez moduł Bluetooth, jest w stanie przygotować jej harmonogram, a także rozpocząć jej pracę.

To w połączeniu z funkcją koszenia spiralnego, poprawiającego wygląd trawnika i optymalną szerokością, a także zakresem wysokości, sprawia, że ten robot jest jedną z najbardziej opłacalnych opcji w tym przedziale cenowym.

Stiga AUTOCLIP M7 (2R2002008/ST1) plusy i minusy:

 • Aplikacja na smartfona
 • Niezła maksymalna obsługiwana powierzchnia
 • Bardzo długi czas pracy…
 • ...ale równie długie ładowanie

Stiga Autoclip M7 oferta w CENEO

Gardena Smart R130 LI Sileno+ 19061-66

Ta kosiarka jest stosunkowo drogim, ale interesującym dodatkiem dla twojego ogrodu. Wszystko dlatego, że jest urządzeniem “inteligentnym”. Jak sama nazwa wskazuje, Gardena Smart R130 LI Sileno+ 19061-66 wpisuje się w trend maszyn myślących.

Co to właściwie oznacza? W tym przypadku tyle, że można go zaprogramować za pomocą aplikacji i skorelować z porami nawadniania. Urządzenie połączy się poprzez sieć Wi-Fi ze wszystkimi kompatybilnymi urządzeniami w ogrodzie.

Gardena Smart 130 li sileno pielęgnuje cały ogród

A jak przedstawiają się możliwości koszące? Producent zaleca maksymalną powierzchnię 1300 metrów kwadratowych, a urządzenie poradzi sobie z nachyleniem terenu do 20%. Ponadto na jednym naładowaniu da radę pracować przez 65 minut.

To urządzenie jest też stosunkowo wodoodporne - wiosenne deszcze go nie zniszczą. Jeżeli masz dużo pieniędzy i budujesz system smart wokół swojego domu, ta maszyna dobrze go dopełni. To propozycja, bez której żaden ranking nie może się obyć.

Gardena Smart R130 LI Sileno+ 19061-66 plusy i minusy:

 • Długi czas pracy
 • Bardzo duża powierzchnia robocza
 • Całkiem cichy
 • To urządzenie smart
 • Wytrzymała i wodoodporna obudowa
 • Najdroższa pozycja w zestawieniu

Gardena Smart R130 LI Sileno + oferta w Mediaexpert

Stiga AUTOCLIP M5 (2R2001608/ST1)

Stiga AUTOCLIP M5 (2R2001608/ST1) to w zasadzie tańsza i odrobinę gorsza wersja wersji M7. To nadal świetna kosiarka automatyczna, a w parze z mniejszymi możliwościami idzie też obniżona cena.

Co ten sprzęt potrafi? Poradzi sobie z powierzchnią do 500 metrów kwadratowych, kosząc nawet spiralnie. Będzie pracował przez około 50 minut, a po rozładowaniu akumulatora wróci do stacji na 75. 

Stiga m5 autoclip jest strażnikiem twojego ogrodu

Kosząc z prędkością 25 metrów na minutę i szerokością 25 centymetrów, powinien poradzić sobie z większością trawników. Nawet tych pochylonych o 45%. Warto też wspomnieć, że producent wyposażył go w czujnik deszczu i blokadę na PIN. Pełne bezpieczeństwo w niezłej cenie.

Stiga AUTOCLIP M5 (2R2001608/ST1) plusy i minusy:

 • Aplikacja na smartfona
 • Niezły czas pracy
 • Mniejsza cena od M7…
 • ...ale mniejsza  też powierzchnia koszenia

Stiga Autoclip M5 oferta w ceneo

Gardena R160Li Sileno+ 101948

Gardena R160Li Sileno+ 101948 jest sprzętem luksusowym. Zarówno pod względem możliwości, jak i ceny. Trudno przecież spodziewać się, że urządzenie do koszenia za nieomal 7 tysięcy złotych będzie miało problem z trawą, prawda?

No i nie ma. Potrafi poradzić sobie z dbaniem o trawnik wielkości nawet 1600 metrów kwadratowych. To już podpada pod rozmiary willi. Nawet przy niezłej prędkości cięcia wynoszącej 68 metrów kwadratowych na godzinę, ogarnięcie takiego terenu i tak przecież zajmie jej całą dobę nie licząc ładowania.

Gardena r160li ogarnie nawet duże pole

Warto wiedzieć, że silnik kosiarki jest bezszczotkowy. Co to oznacza? Niższą awaryjność, lepsze zarządzanie energią. Po części dlatego kosiarka jest w stanie pracować przez lekko ponad godzinę. Praktycznie tyle samo jednak się ładuje. Trzeba także dodać, że jest zabezpieczona przed wodą - lekki deszcz jej niestraszny.

Jeżeli szukasz urządzenia, które poradzi sobie z dużymi (i nachylonymi pod maksymalnym kątem 19 stopni) połaciami terenu, ale nie zależy ci szczególnie na takich bajerach jak sterowanie smartfonem - ta Gardena została stworzona dla ciebie.

Gardena R160Li Sileno+ 101948 plusy i minusy:

 • Ogromna przestrzeń pracy
 • Długi czas pracy
 • Praca podczas deszczu
 • Brak sterowania smartfonem
 • Jest bardzo droga

Gardena R160Li Sileno+ oferta w CENEO

Bosch Indego 350 Connect 06008B0100

Ta kosiarka automatyczna od niemieckiego uznanego producenta jest dobrym dodatkiem do każdego ogrodu. Pod warunkiem, że nie jest zbyt duży. Wszystko dlatego, że Bosch Indego 350 Connect 06008B0100 radzi sobie z trawnikami o maksymalnej powierzchni wynoszącej 350 metrów kwadratowych.

Przy tym tnie na wysokość od 30 do 50 milimetrów (niezbyt duża rozpiętość) i na szerokość 19 centymetrów. Żeby jeszcze lepiej radzić sobie z trawnikiem, ten robot wyposażony został w funkcję Auto Calendar. Sprzęt wykonuje mapę ogrodu i proponuje odpowiedni program dla wielkości danego trawnika.

Bosch Indego Connect 350 pozwala na łączenie smartfonem

Po zaprogramowaniu harmonogramu można więc mieć pewność, że ten Bosch o wszystko zadba. System Logicut poznaje kształt i wymiary trawnika, obliczając najbardziej efektywną trasę koszenia i zapamiętując miejsce ostatniego ukończenia pracy.

Dodatkowo tę kosiarkę można obsługiwać z dowolnego miejsca świata przy użyciu apki na telefon. To wygodne rozwiązanie, którego często brakuje w sprzęcie z tej półki cenowej.

Bosch Indego 350 Connect 06008B0100 plusy i minusy:

 • Sterowanie smartfonem
 • Proponuje program odpowiedni dla trawnika
 • Zapamiętuje sesje koszenia
 • Mała maksymalna powierzchnia trawnika
 • Krótki czas pracy

Bosch Indego 350 Connect oferta w mediaexpert

Gardena Sileno City 500

Gardena Sileno City 500 może nie jest najwydajniejszą pozycją na tej liście, ale na pewno całkiem opłacalną. Jeżeli dopiero wkraczasz w świat kosiarek automatycznych, koniecznie rozważ to urządzenie.

Chociaż poradzi sobie z trawnikiem o maksymalnej powierzchni zaledwie 500 metrów kwadratowych (to niewiele w porównaniu z resztą w tym zestawieniu), to wystarczy, aby ogarnąć większość przydomowych ogrodów. Urządzenie wjedzie też na tereny pochyłe - o 25%. Tnie bardzo wąsko, bo tylko na 16 centymetrów. To duży plus przy wielu wąskich alejkach.

Gardena Sileno City 500 jest łatwa w czyszczeniu

Dwie rzeczy jednak wyróżniają tę kosiarkę automatyczną najbardziej. Wyświetlacz LCD z menu ustawień (wygodna rzecz przy braku aplikacji na telefon) i niższy niż zwykły poziom hałasu. W tej cenie to ciekawa opcja, nad którą warto się zastanowić.

Gardena Sileno City 500 plusy i minusy:

 • Proste czyszczenie
 • Niski poziom hałasu
 • Wyświetlacz LCD
 • Niezła cena
 • Brak większych minusów

Gardena Sileno City 500 oferta w ceneo

Bosch Indego 350

To tańsza i mniej funkcjonalna wersja pojawiającego się w rankingu Bosch Indego 350 Connect. Niemniej, jest to dobry robot koszący dla początkujących, niezdecydowanych co do samej idei tych urządzeń.

Bosch Indego 350 pracuje na stosunkowo niewielkiej powierzchni maksymalnej 350 metrów kwadratowych (jak sama nazwa wskazuje), ale to powinno wystarczyć do ogrodu typowego polskiego domu.

Producent wyposażył go za to w kilka przydatnych funkcji. Jest tu LogiCut wykonujący mapę trawnika i wymuszający koszenie równoległymi pasami i Auto Calendar znany z lepszej wersji. Automatycznie obliczy indywidualny plan dla pracy w twoim ogrodzie.

Bosch Indego 350 tanio i solidnie wypielęgnuje trawnik

Warto dodać, że urządzenie pomimo tej samej wysokości cięcia (30 - 50 mm) i szerokości (19 cm) pracuje dłużej od droższej wersji. Nadal nie jest to fenomenalny wynik, bo wynosi 45 minut. Po rozładowaniu - wraca do stacji na taką samą ilość czasu.

Sprzęt ma też funkcję mulczowania nawożącą trawnik sciętą trawą. Ma także również blokadę PIN i instalację alarmową, nikt ci go nie ukradnie pod twoją nieobecność, a nawet jeśli - szybko się o tym dowiesz.

Bosch Indego 350 plusy i minusy:

 • Całkiem tani
 • Porządny sprzęt wykonujący mapę trawnika
 • Sam oblicza plan pracy
 • Niewielka maksymalna powierzchnia

Oferta w mediaexpert Bosch INDEGO 350

Dowiedz się: Jak działa automatyczna kosiarka?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze robota koszącego do trawy?

Zawsze warto wiedzieć, na co zwracać uwagę, szukając dla siebie urządzenia dowolnego rodzaju. Nie inaczej jest w przypadku automatycznych kosiarek. Zebraliśmy szereg zagadnień, na które warto zwrócić uwagę przy doborze własnej.

 • Marka - to od niej zależy często jakość maszyny. Starajmy się wybierać sprzęty sprawdzonych producentów, którzy nie oszukują na okresach gwarancyjnych i jakości wykonania.
 • Czas pracy - parametr, który wskaże, jak długo sprzęt jest w stanie pracować na jednym ładowaniu.
 • Czas ładowania - parametr określający ile czasu zajmie kosiarce naładowanie się po powrocie do stacji dokującej.
 • Programowanie harmonogramu - rzecz wydawałoby się podstawowa w sprzętach automatycznych. Pozwala określać kiedy kosiarka ma zaczynać i kończyć pracę.
 • Maksymalną powierzchnię koszenia - tu sprawa jest całkiem jasna, producent gwarantuje, że jego urządzenie poradzi sobie z trawnikiem o konkretnych rozmiarach.
 • Szerokość koszenia -  parametr, który decyduje o tym czy robot kosi precyzyjnie, czy nada się na szerokie połacie terenu.
 • Wysokość koszenia - wskazuje przedział wysokości trawy, jaki można uzyskać, kosząc tym sprzętem. Różne zastosowania i warunki wymagają różnej długości źdźbeł.
 • Maksymalne nachylenie terenu - to parametr, który określa (często procentowo) kąt, pod który może podjechać urządzenie. Przydatne, zwłaszcza jak mieszkasz na wzniesieniu.
 • Czujnik wykrywania skoszonego obszaru - kosiarka wie, gdzie już była i unika tych miejsc. Przekłada się to na wydajność i energooszczędność sprzętu.
 • Czujnik deszczu - kosiarka zauważy, że pada deszcz i wróci do stacji dokującej, aby się przed nim ukryć.
 • Wodoodporność - najlepsze roboty koszące są w stanie wytrzymać letnie opady, skoszą trawę nawet wtedy, kiedy ty byś nie wyszedł.
 • Czujniki podnoszenia i przechyłu - urządzenie jest w stanie wyczuć kiedy ktoś je podnosi, albo gdy za bardzo odchyla się od poziomu i automatycznie się wyłączy.
 • Ochrona przed kradzieżą - zazwyczaj rozwiązywana za pomocą PIN-u. Jeżeli ktoś postanowi uruchomić kosiarkę nie znając go, na pewno się rozczaruje.
 • Odbiorniki - zazwyczaj Bluetooth, ale mogą być też Wi-Fi. Pozwalają na połączenie ze smartfonem.
 • Głośność pracy - tutaj nie ma rewelacji. Nawet najcichsze kosiarki pracują z głośnością około 60 dB, to w końcu głośny typ sprzętu.
 • Silnik bezszczotkowy - to w ogromnej większości urządzenia pracujące na prąd. Z tego względu dobrze jest, gdy są energooszczędne i mniej awaryjne. Silnik działający bez szczotek rzadziej się psuje, bo te się zużywają i wywołują iskrzenie.
 • Sterowanie telefonem - niektóre kosiarki, zazwyczaj te droższe, są wyposażane przez producenta w odbiorniki pozwalające na połączenie z telefonem. Za pomocą specjalnej aplikacji możesz ustalić harmonogram pracy urządzenia, a nawet nim sterować.

Wodoodporność kosiarki automatycznej to paradoksalnie ważny parametr

Zobacz też: Kosiarki spalinowe z napędem

Porównanie automatycznych kosiarek

Żeby ułatwić ci wybór odpowiedniego modelu, przygotowaliśmy tabelę techniczną z najważniejszymi danymi. Na nie sprowadza się czas pracy i ładowania, powierzchnia, którą jest w stanie obsłużyć urządzenie, a także wysokość i szerokość koszenia, dla lepszego dbania o trawnik.

Model

Czas pracy / ładowania

Powierzchnia

Wysokość koszenia

Szerokość koszenia

Stiga AUTOCLIP M7 (2R2002008/ST1)

120 / 120 min.

750 m2

25 - 60 mm

25 cm

Gardena Smart R130 LI Sileno+ 19061-66

65 / 60 min.

1300 m2

20 - 60 mm

22 cm

Stiga AUTOCLIP M5 (2R2001608/ST1)

50 / 75 min.

500 m2

25 - 60 mm

25 cm

Gardena R160Li Sileno+ 101948

65 / 60 min.

1600 m2

20 - 60 mm

22 cm

Bosch Indego 350 Connect 06008B0100

35 / 45 min.

350 m2

30 - 50 mm

19 cm

Gardena Sileno City 500

65 / 60 min.

500 m2

20 - 50 mm

16 cm

Bosch Indego 350

45 / 45 min.

350 m2

30 - 50 mm

19 cm

Sprawdź sam: Kosiarka automatyczna czy tradycyjna?

Roboty koszące do trawy - podsumowanie

Na liście pojawiły się sprzęty od różnych producentów. Wszystkie poradzą sobie w twoim trawniku, jedne lepiej, drugie gorzej. Wszystko w zasadzie sprowadza się do pojemności twojego portfela.

Najbardziej opłacalną` kosiarką automatyczną jest Stiga AUTOCLIP M7. To sprzęt, który pracuje naprawdę długo, poradzi sobie ze sporymi połaciami terenu i współpracuje z telefonem. Czego chcieć więcej?

Może całych systemów smart, które regulują pracę wielu różnych urządzeń w naszym ogrodzie? Częścią takiego większego planu jest druga pozycja na liście - Gardena Smart R130 LI Sileno+. To drogie urządzenie, ale o wielu możliwościach.

Na podium znalazł się także kolejny sprzęt firmy Stiga. AUTOCLIP M5 jest słabszą wersją M7, ale równie opłacalną. Jeżeli chcecie zaoszczędzić ponad tysiąc złotych, a potrzebujecie urządzenia wydajnego i na lata - ten was nie zawiedzie.

W rankingu pojawiły się też inne sprzęty Gardeny i dwa Bosche prezentujące wiele różnych funkcji w relatywnie przystępnej cenie. Faworytem jest Bosch Indego 350 Connect, który łączy się ze smartfonem, pozwalając dowolnie zmieniać plany koszenia, na przykład z autobusu.

Warto zajrzeć: 

blog comments powered by Disqus
Automatyczne kosiarki - Jaki robot koszący do trawy? |TOP 7|