PODPOWIEDZI:
Jaki Prezent na Komunię MOTUS

Kosiarki elektryczne do trawy |TOP 7|

Poz.ObrazekNazwaNajlepsza cena
1HECHT 1803HECHT 1803999 zł
2Makita ELM4612Makita ELM4612899 zł
3Ryobi RLM18E40H 5133002347Ryobi RLM18E40H 5133002347792 zł
4Makita ELM4110Makita ELM4110799 zł
5Gardena Powermax 1600/37 5037-20Gardena Powermax 1600/37 5037-20709 zł
6Bosch Rotak 06008A6204Bosch Rotak 06008A6204598 zł
7AL-KO Classic 3.8 EAL-KO Classic 3.8 E459 zł
Kosiarki elektryczne do trawy |TOP 7|

Poszukując odpowiedniego sprzętu, którym uporządkujemy nasz ogródek, zazwyczaj sięgamy po jak najwygodniejsze urządzenia. Będąc świadomym odpowiedzialności ekologicznej, najlepiej by było, aby taka maszyna mogła być zasilana prądem. Wychodzimy wam z tym zestawieniem naprzeciw - znajdziecie tu kosiarki elektryczne do trawy.

To są sprzęty, które posłużą wam przez co najmniej kilka sezonów. Poradzą sobie z każdym trawnikiem i wypielęgnują go zgodnie z waszymi potrzebami. Zebrane tutaj maszyny do koszenia należą do najwydajniejszych w swojej klasie i na pewno was nie zawiodą.

Kosiarki elektryczne mogą być tak dobre jak spalinowe

Warto znać: Automatyczne kosiarki - Jaki robot koszący do trawy? |TOP 7|

Kosiarki elektryczne - tylko dla fanów ekologii?

Chociaż zwykło się mówić, że jak dobra kosiarka to tylko spalinowa, nie należy się tym kierować. Obecnie kosiarki elektryczne już od dłuższego czasu są w stanie osiągać taki sam efekt jak ich odpowiedniki działające na benzynę.

W przypadku urządzeń tu przedstawionych, przewodowych i o mocy w większości przypadków nawet przewyższającej 1400 W, prędkość ostrzy wynosi nawet do 3000 obrotów na minutę. To dosyć, aby równo ściąć dowolną trawę.

Pod pewnym względem takie urządzenie jest też wygodniejsze od standardowej kosiarki. Zazwyczaj, ze względu na mniejsze skomplikowanie budowy, kosiarki elektryczne są dużo lżejsze. Dzięki temu z pewnością przydadzą się osobom, którym nie uśmiecha się długie targanie ciężkiego sprzętu po ogrodzie. Dodatkowym plusem jest brak spalin. Maszyny na prąd nie generują smogu i przez to dużo przyjemniej jest z nimi pracować.

Z tego wszystkiego wysuwa się jedno stwierdzenie. Kosiarki elektryczne, chociaż oczywiście są ekologiczne, mogą być świetną alternatywą również dla osób, które wcale ekologią się nie interesują. Przedstawione tu modele nie ustępują modelom na benzynę, nierzadko okazując się lepszym wyborem.
 

Kosiarki elektryczne są nie tylko dla ekologów

Koniecznie zobacz: Tanie kosiarki spalinowe do 1000 zł

Co oferują kosiarki elektryczne do trawy?

Przed przejrzeniem wybranych przez nas najlepszych urządzeń tego typu warto się zapoznać z ich możliwościami. Co wyróżnia maszyny do ścinania trawy zaprezentowane poniżej i dlaczego warto po nie sięgnąć? Oto kilka z najważniejszych atrybutów - takie są kosiarki na prąd:

 • Ekologiczne - najważniejszy powód, dla którego można sięgać po taki sprzęt. Brak spalin i korzystanie z prądu (najlepiej tego ze źródeł odnawialnych) oznacza lepsze traktowanie nie tylko planety, ale i swojego otoczenia.
 • Tańsze w eksploatacji -  z uwagi na to, że są zasilane prądem, ich użytkowanie wychodzi taniej niż urządzeń na benzynę. Poza tym nie trzeba wymieniać im rutynowo oleju, a i konserwacja jest dużo mniej skomplikowana.
 • Mielące trawę - niektóre z urządzeń wymienionych na tej liście są w stanie mielić trawę. Stąd już niedaleko do możliwości mulczowania (pokrywania zmielonymi resztkami trawy wciąż żywe źdźbła). To wspomoże kondycję ogrodu i zapewni zielony dywan przez cały sezon.
 • Koszące przy krawędziach - kosiarki elektryczne czasami są specjalnie przystosowane przez producentów do ścinania trawy przy krawędzi. Dokładnie i dobrze zetną ją nawet pod ścianą. Wszystko dzięki takim technologiom jak funkcja Edge Cutting znana z urządzeń firmy HECHT.
 • Posiadające napęd - jedno z urządzeń tu zawartych posiada przekładnię wprawiającą tylne koła w ruch. Dzięki temu jeszcze łatwiej przyjdzie nam ogarniać większe trawniki, a nawet kosić pod górkę.
 • Lekkie - z uwagi na budowę i częstsze wykorzystywanie materiałów plastikowych w obudowach, te kosiarki są bardzo lekkie. Za sprawą niskiej wagi (czasem nawet zaledwie kilkunastu kilogramów) są dużo bardziej zwrotne, a pchając je, użytkownik na pewno się nie zmęczy.

Zobacz też: Kosiarki spalinowe z napędem

Jaka kosiarka elektryczna?

Skoro już wiemy co i jak, należy przedstawić głównych aktorów tego zestawienia. Zebrane tutaj kosiarki na pewno skoszą każdy trawnik. To użyteczne maszyny, którymi warto się zainteresować.

HECHT 1803

To naprawdę porządna kosiarka elektryczna. Ten sprzęt posiada wszystko, czego możesz oczekiwać od tego typu urządzenia. HECHT 1803 to maszyna na lata.

Jeżeli szukacie dobrej maszyny do koszenia trawnika, ta nada się w sam raz. Jej główną zaletą jest turbosilnik o mocy 1800 watów. To wystarczająco dużo, aby uporać się z największymi chaszczami i stanowić poważną konkurencję dla urządzeń spalinowych.

Co ciekawe, silnik tej kosiarki napędza nie tylko ostrza. To urządzenie wyposażono w napęd na tylne koła. Oznacza to, że z jego pomocą bez przeszkód wypielęgnujemy nawet większe trawniki (pod warunkiem odpowiedniej długości przedłużacza), a także łatwo podjedziemy pod górkę. To fajna opcja jak na sprzęt z tej półki cenowej.

HECHT 1803 dobra kosiarka w niezłej cenie z napędem

Poza tym, jak na topową maszynę przystało, jest całkiem standardowo. Ma funkcję edge cutting, więc dzięki obudowie o specjalnym kształcie da się nią kosić wzdłuż ścian i ogrodzeń. Producent dorzuca także zestaw do mulczowania, pozwalający zmienić ścinaną trawę w naturalny nawóz.

To porządne urządzenie z obudową ze stalowej blachy. Praktycznie pozbawione wad. Jeżeli już się do czegoś przyczepić, to do sporej wagi (26 kilogramów). Ale to normalne przy sprzętach z napędem i o metalowej konstrukcji. Ten HECHT łatwo może stawać w konkury z dowolną maszyną, na bazie której ktoś zbudował cały ranking kosiarek.

HECHT 1803 plusy i minusy:

 • Naprawdę mocny silnik
 • Metalowa obudowa, bardzo wytrzymały sprzęt
 • Funkcja Edge Cutting
 • Kosi bardzo szeroko
 • Dziwny rozrzut regulacji wysokości koszenia
 • Całkiem duża waga

Oferta w CENEO Hecht 1803

Makita ELM4612

Japońska firma Makita wypuściła kosiarkę skierowaną dla każdego amatora zadbanego ogrodu. Używając jej, łatwo zadbacie o stan waszego trawnika.

Makita ELM4612 to sprzęt dosyć uniwersalny. Jego silnik o mocy 1800 watów płynnie poradzi sobie z wyrównaniem trawy. I to na różnych wysokościach, dzięki pięciopoziomowej centralnej regulacji wysokości cięcia. Wybierzemy, jak długa powinna być nasza trawa w zakresie do 20 do 75 milimetrów.

Makita ELM4612 droga kosiarka z wieloma możliwościami

Ta maszyna ma również inne zalety. Posiada korpus wykonany ze stali, opcję mulczowania i potrafi zbierać liście. Dzięki temu można na niej polegać w każdych warunkach, od wiosny do jesieni.

Nie wszystko jest jednak idealne. To kosiarka dosyć droga (co jest spodziewane, bo w końcu to sprzęt Makity). Dodatkowo jest strasznie ciężka. Ważąc 29,5 kilograma, nie będzie się nadawała dla słabszych osób. Zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt niewyposażenia jej w napęd. Jej waga jest jednak wynikiem metalowej obudowy, więc na to można akurat przymknąć oko.

 • Makita ELM4612 plusy i minusy:
 • Kosi bardzo szeroko
 • Ma niezły i mocny silnik
 • Korpus zbudowany ze stali
 • Waży nawet więcej niż HECHT
 • Całkiem droga

Oferta w OLEOLE Makita ELM4612

Ryobi RLM18E40H 5133002347

Kolejny Japończyk w zestawieniu. Ryobi RLM18E40H 5133002347 to kosiarka elektryczna o z niezłym silnikiem i średniawą resztą.

Jej silnik ma moc 1800 watów. To zagwarantuje porządną pracę przez lata. Maszyna poradzi sobie nawet z większymi trawnikami, nie dławiąc się byle gałązką czy większą kępą traw. Ponadto ostrza, które napędza w ruch, zmielą ściętą trawę, zaściełając trawnik naturalnym i darmowym kompostem.

Ryobi RLM18E40H 5133002347 kosiarka od dobrego producenta

Poza tym ten Ryobi to całkiem normalna kosiarka. Ma mało oszałamiające możliwości w zakresie szerokości koszenia (40 centymetrów) i wysokości (od 20 do 70 milimetrów). Także pojemnik mógłby być jednak o te 10 litrów większy.

Oprócz tych bolączek warto wspomnieć, że jest to urządzenie wyjątkowo lekkie. Waży zaledwie 13 kilogramów, czyli tyle ile średniej wielkości pies. Na pewno nie zmęczycie się, pchając tę kosiarkę przez większe połacie trawnika. To dobry wybór w dobrej cenie.

Ryobi RLM18E40H 5133002347 plusy i minusy:

 • Mocny silnik
 • Funkcja koszenia przy krawędziach
 • Posiada ergonomiczny uchwyt
 • Jest bardzo lekka
 • Mogłaby mieć większy pojemnik
 • Mała rozpiętość wysokości koszenia

Oferta w MEDIAEXPERT Ryobi RLM18E40H 5133002347

Makita ELM4110

Sprzęt od uznanego producenta elektronarzędzi. Makita ELM4110 to w porównaniu z modelem ELM4612 tańsze rozwiązanie. W tym przypadku tańsze niekoniecznie musi oznaczać szczególnie gorsze.

Przede wszystkim ta kosiarka została wyposażona w silnik o mocy 1600 watów. To nie jest najwięcej w tym zestawieniu, ale dość, aby z czystym sumieniem polecić ją każdemu, kto chce zadbać o swój trawnik. Maszyna do koszenia poradzi sobie z trawą o wysokości od 20 do 75 milimetrów na szerokości 41 centymetrów.

Makita ELM4110 kosi na szerokość 41 centymetrów

Oznacza to, że trzeba będzie wykonać nią więcej kursów, a im większy trawnik, tym dłuższą trasę trzeba będzie przebyć. To o tyle uciążliwe, że pomimo obudowy polipropoylenowej ta kosiarka waży 23 kilogramy.

Producent zarzeka się, że jest idealna do powierzchni 600 metrów kwadratowych. Przy pojemności kosza wynoszącej 60 litrów i takiej mocy - łatwo w to uwierzyć. Sprawdzi się na średniej wielkości trawnikach, kosząc każde źdźbło na swojej drodze.

Makita ELM4110 plusy i minusy:

 • Jest całkiem pojemna
 • Prezentuje niezłą jakość jak na tę cenę
 • Sporo waży

Oferta w Ceneo Makita ELM4110

Gardena Powermax 1600/37 5037-20

Maszyna kosząca na prąd od firmy o wiele mówiącej nazwie. Gardena Powermax 1600/37 5037-20 jest kosiarką, która może nie wygląda najlepiej, ale popracuje przez wiele sezonów. Jest wypakowana funkcjami.

Producent wyposażył ją w podwójnie hartowane ostrza DuraEdge, zapewniające jak najlepsze rezultaty cięcia. Będą dobrze współpracowały z silnikiem PowerPlus o mocy 1600 watów.  To moc sugerująca niższą awaryjność i dużo lepsze możliwości ścinania traw od słabszych modeli.

Gardena Powermax 1600/37 5037-20 ma system CnC

Dodatkowym plusem jest system CnC Plus. Bęben koszący o poprawionym przebiegu i prędkości cyrkulacji powietrza sprawia, że trawa lepiej układa się w koszu. Pewnie dlatego producent zdecydował się na kosz o niskiej pojemności - zaledwie 45 litrów.

Sprzęt jest ergonomiczny ze względu na wyprofilowany uchwyt teleskopowy. W każdej chwili można go dopasować do wysokości użytkownika i obsługiwać z pomocą dźwigni na nim umieszczonych urządzenie.

Gardena Powermax 1600/37 5037-20 plusy i minusy:

 • To nawet lekki sprzęt
 • Ma niezły silnik
 • Jej kosz jest niezbyt pojemny
 • Kosi zbyt wąsko

Oferta w Ceneo Gardena Powermax 1600

Bosch Rotak 06008A6204

Niemiecki gigant elektronarzędzi, Bosch, produkuje także kosiarki. I to wcale nie takie złe. Na tę listę trafił niezły Bosch Rotak 06008A6204.

To tani sprzęt, który sprawdzi się w mniejszych ogrodach i mniej wymagających warunkach. Producent określa jednoznacznie - to jest kosiarka do trawników o powierzchni do 400 metrów kwadratowych. To nie dziwi. Wystarczy spojrzeć na pojemność kosza. Tutaj mizerne 40 litrów. Niby częściej trzeba będzie go opróżniać, ale ma to swoją zaletę. W trakcie koszenia waga podstawowa wynosząca 14,7 kilogramów, za bardzo nie wzrośnie.

Bosch Rotak 06008A6204 to tania kosiarka, która równo kosi

Sercem urządzenia jest silnik o mocy 1400 watów. To na pewno pozwoli na dosyć standardową częstotliwość obrotów noży. Taka kosiarka powinna poradzić sobie z każdą trawą.

A jak sobie z nią radzi? Wyrównuje jej wysokość od 20 do 70 milimetrów. Ten parametr można ustawić z pomocą pięciu różnych stopni regulacji wysokości koszenia. Tym, co może zawadzać, jest wąska szerokość pracy kosiarki. Ta wynosi zaledwie 37 centymetrów i będzie oznaczała więcej przejazdów, żeby wyrównać cały trawnik.

Bosch Rotak 06008A6204 plusy i minusy:

 • Waży niewiele
 • Produkt niemieckiego, pewnego producenta
 • Słabszy silnik
 • Kosi zbyt wąsko

Oferta Bosch Rotak 06008A6204

AL-KO Classic 3.8 E

Ta kosiarka amerykańskiej firmy AL-KO jest urządzeniem tanim, którego cena przy odpowiedniej eksploatacji powinna się łatwo zwrócić przez wiele sezonów używania. Warto się nim zainteresować, bo za mniej niż pół tysiąca gwarantuje całkiem sporo.

Najważniejszy w AL-KO Classic 3.8 E jest oczywiście silnik. Ten o mocy 1400 watów, będzie pracował długo i wydajnie. Powinien łatwo poradzić sobie z wyrównaniem trawy już po pierwszym przejeździe.

AL-KO Classic 3.8 to kosiarka tania i dobra

Wyrówna ją na sześciu różnych poziomach wysokości za sprawą regulacji od 20 do 70 milimetrów. To wynik raczej standardowy, ale wystarczający do zastosowań przydomowych. Jedynym mankamentem związanym z jego pracą jest szerokość koszenia. Jednak 38 centymetrów to nie jest dostatecznie szeroko i przy większych trawnikach odległość, którą trzeba przebyć, będzie się nawarstwiać.

Zresztą ta kosiarka nie nada się do bardzo długiej pracy. Ma kosz ze wskaźnikiem napełnienia o pojemności 40 litrów. To oznacza częstsze opróżnianie go. Ale i lżejszy sprzęt. Zważywszy na to, że maszyna pozbawiona jest napędu - to spory plus. I tak waży niewiele, bo około 17 kilogramów. Głównie za sprawą plastikowej obudowy.

To naprawdę tania kosiarka, na której można polegać. Została stworzona przez producenta słynącego z niezłej jakości kosiarek. Warto na nią zwrócić uwagę, zwłaszcza wtedy, gdy jeszcze nie jesteśmy przekonani do sprzętów zasilanych prądem.

AL-KO Classic 3.8 E plusy i minusy:

 • Bardzo tania
 • Niezawodna marka
 • Niska pojemność kosza
 • Słabszy silnik
 • Wąska szerokość koszenia

Oferta Al-KO Classic 3.8 E

Dowiedz się: Jak działa automatyczna kosiarka?

Kosiarki elektryczne - Porównanie

Zebrane tutaj dane pozwalają łatwiej porównać między sobą poszczególne kosiarki. Na podstawie czystych liczb łatwo określić, na którą kosiarkę zwracać uwagę, a na którą nie. Przekrój jest na tyle duży, aby spełnić wszystkie potrzeby.

Model

Pojemność kosza

Moc silnika

Waga

Szerokość koszenia

Wysokość koszenia

HECHT 1803

60 l

1800 W

26,4 kg

46 cm

30-75 mm

Makita ELM4612

60 l

1800 W

29,5 kg

46 cm

20-75 mm

Ryobi RLM18E40H 5133002347

50 l

1800 W

13 kg

40 cm

20-70 mm

Makita ELM4110

60 l

1600 W

23 kg

41 cm

20-75 mm

Gardena Powermax 1600/37 5037-20

45 l

1600 W

13,7 kg

37 cm

20-60 mm

Bosch Rotak 06008A6204

40 l

1400 W

14,7 kg

37 cm

20-70 mm

AL-KO Classic 3.8 E

40 l

1300 W

17,3 kg

38 cm

20-70 mm

Sprawdź sam: Kosiarka automatyczna czy tradycyjna?

Podsumowanie zestawienia kosiarek elektrycznych

Wychodzi na to, że podium zostało zdominowane przez sprzęty naprawdę wydajne. Moc silnika, wynosząca w ich przypadku 1800 watów, jest jedną z najistotniejszych cech u kosiarki elektrycznej. O reszcie zaważyły funkcje.

HECHT 1803 to kosiarka z wyższej półki, posiada własny napęd i kosi świetnie nawet przy krawędziach. Dodatkowo producent dostarczył w niej zestaw do mulczowania, co pozwoli lepiej zadbać o trawnik.

Na drugim miejscu uplasowała się Makita. To naprawdę duży potwór o świetnej wydajności, ale sporej wadze. A przynajmniej jak na sprzęt tego typu. Warto na niego zwrócić uwagę, bo marka i cena są tutaj gwarancją jakości, a także bezawaryjności.

Ostatecznie pojawił się też Ryobi. To kolejny sprzęt od japońskiego producenta. Nie dość, że jego silnik jest bardzo mocny, to jeszcze całe urządzenie jest naprawdę lekkie. Przy 13 kilogramach, na pewno się nie zmęczycie, pchając go po trawniku.

Poza tym w zestawieniu pojawiły się sprzęty od trzech innych firm. Kosiarki Gardeny, Boscha i AL-KO to naprawdę dobre maszyny, które posłużą przez wiele sezonów. Na dodatek sprzedawane są w całkiem przystępnych cenach.

Warto zajrzeć: 

blog comments powered by Disqus
Kosiarki elektryczne do trawy |TOP 7|