PODPOWIEDZI:
PODPOWIEDZI:

Ranking Szlifierek | Najlepsze polecane Szlifierki 2024

Oceń Ranking VideoTestów:
Ocena: 3.1, Głosów: 8

W tym dziale przygotowaliśmy najnowsze rankingi szlifierek. Stworzone zostały przez naszych redaktorów i mogą pomóc Ci wybrać najlepszy produkt. Pod listą aktualnych zestawień możesz też przeczytać wartościowe porady zakupowe. Dzięki nim poznasz najważniejsze cechy i parametry sprzętu z tej kategorii. Połączenie polecanych produktów z przewodnikiem „jak kupić” będzie dla Ciebie gwarancją dobrze wydanych pieniędzy.

Zanim zaczniesz przeglądać jakikolwiek ranking szlifierek, powinieneś się dowiedzieć, z czym ten temat właściwie się je. W przypadku każdych elektronarzędzi warto zrozumieć zagadnienia z nimi związane przed zakupem. Dopiero po sprawdzeniu tego, jakie są ich najważniejsze parametry i czego w nich szukać, będziesz w stanie poprawnie zinterpretować dowolne zestawienie takich narzędzi. Wyposażymy cię więc w tym temacie w odpowiednie kompetencje.

Jeżeli zastanawiasz się jak wybrać szlifierkę - ten tekst ci w tym pomoże. Zebrane są tu odpowiedzi na najważniejsze zagadnienia związane z tematem. Jeśli jednak masz jeszcze jakiś problem, którym się nie zajęliśmy, to daj znać w komentarzu. Być może też odpowiadamy na nie w którymś z naszych zestawień lub artykułów - sprawdź więc również ranking szlifierek, który dotyczy twoich potrzeb.

Każdemu przyda się na pewnym etapie życia szlifierka

Jak wybrać szlifierkę?

Jeżeli zastanawiasz się, jaka szlifierka będzie najlepszym wyborem, najpierw musisz ustalić, do czego jest ci potrzebna. Warto też poznać odpowiedź na szereg pytań z nimi związanych, które rozjaśnią zagadnienie. Dzięki tej sekcji dowiesz się wszystkich podstaw, potrzebnych do wyboru urządzenia dla siebie. Nawet test szlifierek ci nie pomoże, gdy nie wiesz, od czego zacząć.

Czym jest szlifierka?

W ogromnym skrócie to po prostu elektronarzędzie, które za pomocą odpowiednich nakładek ściernych, jest w stanie zdzierać powierzchnię materiału. Można za jej pomocą pozbywać się nadmiaru drewna, kamienia lub metalu, albo wyszlifowywać je na gładko. Są różne rodzaje tego elektronarzędzia do różnych zastosowań. Wykonują ruchy oscylacyjne, przesuwne lub obrotowe i wymagają ściernic albo papierów ściernych o odpowiednim kształcie.

Jaką szlifierkę wybrać do warsztatu?

Nie da się powiedzieć jednoznacznie, czego potrzebujesz w swoim warsztacie. W zależności od tego, w czym pracujesz najczęściej, można zaproponować różne rodzaje elektronarzędzi. Tą szlifierką, która jednak przyda się w największej ilości przypadków, będzie na pewno stołowa - posłuży zarówno do ostrzenia narzędzi, jak i obrabiania elementów.

Jeżeli jednak pracujesz dodatkowo w drewnie, powinieneś rozważyć szlifierkę oscylacyjną, taśmową lub mimośrodową. W przypadku prac ogólnych i metalurgicznych - najlepszym wyborem będzie szlifierka kątowa, nazywana też popularnie diaxem.

Szlifierki profesjonalne a szlifierki dla amatorów

Żaden komerycyjnie dostępny typ szlifierek nie jest przeznaczony wyłącznie dla osób zajmujących się obrabianiem materiałów zawodowo lub amatorsko. Wszystko tak naprawdę sprowadza się do ceny, wydajności i gwarancji producenta. Dobrym przykładem jest niebieska linia profesjonalna Boscha.

To elektronarzędzia, które wytrzymają pracę ciągłą, a ich wydajność raczej nie będzie spadać - są stworzone do działania na budowie lub przy codziennych remontach. Są jednak też droższe od wersji zielonej, przeznaczonej dla hobbystów. Urządzenia amatorskie stworzone są raczej do pracy sporadycznej i do tego niezbyt wymagającej.

Szlifierka przewodowa czy akumulatorowa?

Jak w przypadku każdych elektronarzędzi, wybór pomiędzy wersją na kabel i bezprzewodową jest istotny i niesie ze sobą pewne konsekwencje. Oba rozwiązania mają jednak plusy i minusy.

  • Szlifierka przewodowa - wersja wydajna i zazwyczaj tańsza niż jej odpowiednik bez kabla. Silnik pracuje z prądem dostarczanym prosto z sieci, więc ma większe możliwości, a producent nie musi się martwić energooszczędnością. Problem w tym, że nie sięgniemy nią wszędzie, a praca na budowie będzie wymagała ciągle pracującego generatora.
  • Szlifierka akumulatorowa - często droższa i mniej wydajna niż wersja na kabel. Można z niej jednak skorzystać w każdym miejscu, a przy zastosowaniu szybkich ładowarek (potrafiących naładować jej baterię nawet w kilka godzin) i dodatkowych akumulatorów, będzie działać dostatecznie długo. Ze względu na to, jeżeli jesteś w stanie się wykosztować, zawsze warto sięgnąć po wersję bezprzewodową.

Po co męczyć się z kablem. Szlifierka bezprzewodowa na dwór

Za co odpowiada moc w szlifierce?

Zakładamy, że raczej szukasz narzędzia elektrycznego. Warto więc wiedzieć, że waty to nic innego jak moc, z jaką pracuje silnik. Im ich więcej, tym teoretycznie wydajniejszy silnik, pracujący szybciej, mocniej i dłużej. W większości przypadków przekłada się to na prędkość obrotową lub oscylacyjną. W przypadku szlifierek taśmowych - na prędkość przesuwu taśmy.

Regulacja obrotów w szlifierce

Możliwość zmiany prędkości urządzenia jest przydatną rzeczą cechującą nie tylko najlepsze szlifierki, ale i elektronarzędzia ogółem. Nie wszyscy producenci i nie w każdych modelach montują elektronikę vario, która pozwala na wygodną regulację obrotów sprzętu.

Jeżeli chcesz pracować z większą precyzją, również w bardziej delikatnych materiałach, rozejrzyj się za urządzeniem z regulatorem. Niska prędkość obrotowa pozwala na przykład na sprawne pozbywanie się rdzy z metalowych elementów lub farby. Często bywa tak, że model z możliwością regulacji występuje również w nieco niższej cenie w wersji jej pozbawionej. Zazwyczaj jest to jednak kwestia od kilkudziesięciu do stu złotych.

Jakie technologie występują w szlifierkach?

Przeszukując polecane szlifierki, opinie nie muszą być jedynym wyznacznikiem. Warto wiedzieć, jakie systemy i technologie mogą być w tym przypadku zastosowane, aby ułatwić pracę z urządzeniem.

  • Ochrona restartu - cechująca dobre szlifierki kątowe. W zasadzie chodzi o to, że po odcięciu i przywróceniu zasilania te się ponownie nie włączą. To dodatkowe zabezpieczenie, które może uratować twoje palce przed obcięciem.
  • Ochrona przeciążenia - zabezpieczenie zapewniające, że przy przeciążeniu napięcia silnik ani elektronika się nie spalą. Przydatna sprawa, która zapewni urządzeniu długą żywotność, a użytkownikowi spokój na lata.
  • Ochrona odbicia - rzecz ponownie znana raczej ze szlifierek kątowych. Gdy tarcza szlifierska zatnie się w materiale, momentalnie wyłącza silnik, aby zabezpieczyć użytkownika przed odbiciem. Ważna rzecz - brak może oznaczać na przykład wyłamanie nadgarstka.
  • Antywibracyjne - ogólnie chodzi o systemy zmniejszające wibracje narzędzia. Czy to w rękach, czy na stole, poprawia wygodę korzystania i zmniejsza zmęczenie przy dłuższych sesjach ze szlifierką.
  • Systemy beznarzędziowe - ułatwiające mocowanie papieru ściernego czy też wymianę koła w szlifierce stołowej. Nie zawsze mamy miejsce na przechowywanie wielu różnych kluczy przystosowanych do tego jednego urządzenia lub też nie mamy pod ręką odpowiedniego imbusa i klucza, które pozwolą nam wymienić w locie stopę szlifierki.
  • Odsysanie - do worka na pył albo poprzez możliwość podłączenia rury do specjalnego odkurzacza. Przy pracy ze szlifierkami ścierając na przykład drewno, kamień czy gips, nieuchronny jest pył. Nie dość że niebezpieczny, to jeszcze często łatwopalny. Tym ważniejszy jest wydajny system odsysania.

Jak odprowadzać pył ze szlifierki?

Wiele szlifierek pozwala oprócz zastosowania dołączanego w zestawie worka na pył, na podłączenie rury od odkurzacza. Sugeruje się stosowanie odkurzaczy przemysłowych - takich jak na budowę. To świetne rozwiązanie przy posiadaniu własnego warsztatu, a jeżeli mamy opcję wypożyczenia takiego sprzętu też na remont domu.

Najlepiej odsysać pył ze szlifierki odkurzaczem

Jacy producenci szlifierek mają dobre opinie?

Wybierając odpowiednie elektronarzędzie dla siebie, można się sugerować przede wszystkim firmą. Niektórzy producenci ustawicznie uświetniają każdy nasz ranking szlifierek - nie bez powodu. Taka japońska Makita słynie z naprawdę mocnych urządzeń, które pracują przez lata. Na dodatek łatwo jest je reklamować, a z częściami zamiennymi nie ma problemu.

Popularny Bosch również jest dobrą opcją. Zwłaszcza seria dla profesjonalistów. Ta ma zwykle wydłużoną gwarancję, a pracuje wydajniej i jest bardziej wytrzymała. Poza tym szukając szlifierki profesjonalnej w przystępnej cenie, warto zainteresować się sprzętami DeWalta i Metabo. Te firmy produkują urządzenia na różne półki cenowe i z pewnością cię nie zawiodą.

Ściernica w szlifierce - co warto wiedzieć?

Oprócz samego elektronarzędzia bardzo ważne są też dodatki. Tak jak w przypadku wiertarek istotne są wiertła, a we wkrętarkach bity, tak w przypadku szlifierek ważna jest przestrzeń ścierająca, czyli ściernica. Ta część tekstu rozjaśni ci najważniejsze zagadnienia związane z tym elementem sprzętów do szlifowania. To zagadnienia dotyczące także każdego właściciela szlifierki dla amatorów, z niższej półki cenowej, warto więc się z nimi zapoznać.

Jak często wymieniać ściernicę w szlifierce?

Nie ma konkretnych wytycznych dotyczących tego, jak często powinno się wymieniać ściernicę lub papier ścierny w szlifierce. Wszystko sprowadza się do tego, czy twoje narzędzie ciągle pracuje wydajnie i czy zauważasz zmiany w jego działaniu. Często w przypadku ściernic tarzowych - takich jak te ze szlifierek stołowych - dochodzi do tego też kwestia zauważonych pęknięć.

Stanowczo odradza się używanie koła o naruszonej jednolitości. Podczas, dla przykładu, ostrzenia dłuta, może pęknąć do reszty i stanowić zagrożenie dla użytkownika. Jak sprawdzić, czy pojawiły się niezauważalne pęknięcia w strukturze koła? Wystarczy stuknąć je tu i ówdzie delikatnie paznokciem lub śrubokrętem. Jeżeli wydany odgłos będzie przypominał cichy dzwonek o wysokim tonie - jest dobrze.

Nie chcesz aby przy usuwaniu rdzy pękła ci ściernica w rękach

Jak dbać o ściernicę?

Żeby zapewnić długie i wydajne działanie tarczy szlifierki stołowej, należy od czasu do czasu zedrzeć jej wierzchnią warstwę. Urządzeniem nazywanym obciągaczem kamienia. To może być narzędzie diamentowe lub z takiego samego materiału co kamień, ale z mocniejszym środkiem łączącym ziarna.

Mogą mieć różny kształt - od czegoś przypominającego młotek, przez zwyczajny graniastosłup po metalowe narzędzie z rolką wyrywającą ziarna ze ściernicy. Robi się to właśnie po to, aby wyrównać powierzchnię koła i odsłonić nową, mniej zużytą powierzchnię, pozbawioną ewentualnych resztek metalu.

Jakie są rodzaje ściernic?

Ściernice dzielimy głównie ze względu na ich kształt. Są trzpieniowe, tarczowe, garnkowe i specjalistyczne. Wszystkie służą do konkretnych zastosowań. Trzpieniowe dla przykładu posłużą głównie do szlifowania otworów, tarczowe do przecinania i szlifowania powierzchni płaskich, a garnkowe wykończą elementy wklęsłe i wypukłe.

Granulacja ściernic - jaka grubość ziaren?

W zależności od zastosowań nawet najlepsze szlifierki wymagają składnika podstawowego - odpowiedniej tarczy szlifierskiej lub papieru ściernego. Kiedy przychodzi jednak do wyboru odpowiedniej powierzchni ścierającej, nasuwa się jedno pytanie. Jak grube powinny być ziarna według standardu FEPA? Już spieszymy z odpowiedzią.

  • Do P100 - to szlifowanie zgrubne. Służy do wstępnej obróbki materiału, pozbywania się jego nadmiaru i przygotowywania powierzchni pod dokładniejszą pracę. Taka grubość szybko zetrze drewno czy metal, ale pozostawi nieatrakcyjne bruzdy i nie będzie precyzyjne.
  • Od P100 do P170 - taka grubość ziaren najczęściej służy do pozbywania się zabrudzeń, rdzy lub farb. Dzięki obróbce za pomocą tego typu powierzchni ścierającej można przygotować obrabiany element pod malowanie. Pozwala to też usunąć wyżłobienia wynikające z używania grubszych ściernic.
  • Od P200 do P750 - drobniejsza powierzchnia. Oznacza też, że ściernica będzie się wolniej zużywała ze względu na ciaśniej upakowane ziarna. Posłuży głównie do pracy z metalem. Pozwoli na przykład na wstępne naostrzenie noża.
  • P1000 wzwyż - naprawdę mikroskopijne ziarna. Służą raczej do szlifowania na połysk - są naprawdę precyzyjne. Ze względu na rozmiary zawsze używa się ściernicy tego rodzaju na samym końcu obróbki.

Materiały ścierniwa w szlifierkach

Ziarna ścierające zazwyczaj produkowane są z różnego rodzaju materiałów o wysokiej odporności i twardości. Możemy rozróżnić w zasadzie dwa rodzaje - naturalne i syntetyczne. Miniaturowe drobinki sklejone są nawet w najlepszych szlifierkach zazwyczaj spoiwem żywicznym.

Naturalne

Korund

Szmergiel

Syntetyczne

Elektrokorund

Węglik krzemu

Dobrze dobrana ściernica uszczęśliwi cię przy pracy

O co chodzi z twardością ściernicy?

Oznaczana jest zazwyczaj jedną literą. Liczy się ją od E do T, w kolejności od najbardziej miękkich do najbardziej twardych. Określa siłę, którą należy przyłożyć do ściernicy, aby oderwać od niej ziarna.

To dość istotny parametr. W zależności od obrabianego materiału i prędkości obrotowej należy dobrać odpowiednią twardość. W przeciwnym wypadku ściernica szybciej się stępi, a może nawet przypalić szlifowany metal.

Tym, co przede wszystkim wpływa na klasyfikację twardości, jest rodzaj i ilość użytego spoiwa. Im twardsza - tym go więcej. Z tego powodu ziarna lepiej się trzymają siebie nawzajem. Tu ma też znaczenie rozmiar ziarna, im mniejsze tym gęściej upakowane, a co za tym idzie - bardziej twarde.

E, F, G

H, I, J, K

L, M, N, O

P, Q, R

S, T

Najbardziej miękkie

Miękkie

Średnia twardość

Twarde

Najtwardsze

Ogólna zasada jest w miarę prosta. Twarde materiały powinno się szlifować za pomocą miękkich ściernic i na odwrót. Jednak przy przecinaniu i szlifowaniu zgrubnym powinno się stosować ściernice o wyższym stopniu twardości. 

Jak trzymać szlifierkę?

Trzymając szlifierkę ręczną, zawsze należy łapać ją stabilnie i pewnie. W miarę możliwości obiema rękami. Większość szlifierek kątowych na przykład zapewnia drugą rękojeść boczną, która pozwala lepiej kontrolować urządzenie.

W przypadku szlifierek taśmowych, to znaczy takich, którymi można na przykład zeszlifowywać podłogę, warto zwracać uwagę na to, że elektronarzędzie będzie próbowała wyrwać się do przodu. Z tego względu należy ją kontrować, a po używaniu zawsze wyłączać z zasilania.

Zasady bezpieczeństwa przy korzystaniu ze szlifierki

Przede wszystkim należy się upewnić, że wszystko jest w odpowiednim stanie. Istnieją historie o ludziach, którym z powodu mikropęknięć tarcza szlifierki kątowej dosłownie wybuchła w rękach. Z tego względu przed przystąpieniem do pracy zawsze warto sprawdzić stan urządzenia i jego peryferiów.

Poza tym, jak to w przypadku BHP bywa, gdy korzystamy z narzędzia na kablu, należy upewnić się, czy przewód nie leży w wodzie. To może doprowadzić do potencjalnie śmiertelnego napięcia. Gdy ostrzymy na przykład dłuto na szlifierce stołowej, należy stanąć odrobinę z boku, aby wyjść spoza ewentualnej linii odrzutu. Warto też mieć rękawice. Bez nich można poważnie uszkodzić dłonie.

Warto pamiętać o zasadach BHP przy używaniu szlifierki

Nigdy nie należy szlifować pylących materiałów w zamkniętym pomieszczeniu. Skondensowanie cząsteczek w powietrzu może doprowadzić do wybuchu (na przykład poprzez iskrę wynikającą z najechania na gwóźdź). Dodatkowo należy nosić maskę przeciwpyłową, bo mikroskopijne cząsteczki wdychane do płuc mogą je powoli zaszkodzić i uszkodzić mechanicznie i chemicznie nasz organizm.

Niektóre urządzenia występujące w naszych rankingach szlifierek doposażane są dodatkowe w okulary ochronne. I dobrze, bo pojawiające się podczas szlifowania iskry mogą uszkodzić wzrok, a ewentualne odpryski innego rodzaju (takie jak wybuchająca tarcza) kompletnie go pozbawić.

To samo dotyczy też słuchu. Podczas pracy z jakimikolwiek głośnymi narzędziami należy nosić jakieś zabezpieczenie - najlepiej specjalne słuchawki - wytłumiające dźwięk. Zaniedbanie tego, zwłaszcza w przypadku szlifierek, może grozić powolną utratą słuchu.

Zobacz też:

ranking wiertarekranking wkrętarekranking piłranking spawarek
Oceń Ranking VideoTestów:
Ocena: 3.1, Głosów: 8
blog comments powered by Disqus