PODPOWIEDZI:

Szlifierka oscylacyjna czy mimośrodowa?

Szlifierka oscylacyjna czy mimośrodowa?

Więc trafiłeś tutaj, szukając elektronarzędzia do szlifowania? Pewnie najlepiej stosunkowo uniwersalnego i nietrudnego w użyciu - więc wybór padł na taki wykonujący m.in. ruch oscylacyjny? Tylko, że w zasadzie jeszcze nie, bo są dwa główne rodzaje tego typu szlifierek. Pomożemy ci w stwierdzeniu, czy postawić na oscylacyjną czy mimośrodową.

Kiedy przychodzi do wyboru nowego elektronarzędzia do ścierania różnych powierzchni, te dwa typy pojawiają się w propozycjach najczęściej. Nic dziwnego, robią to szybko i dobrze, a ich funkcjonalność nie sprowadza się do konkretnego zastosowania lub materiału. Wydaje się, że jest między nimi niewielka różnica - ruch obrotowy. Jest jednak wystarczająca, aby sprawić, że decyzja o doborze szlifierki oscylacyjnej lub mimośrodowej staje się poważnym wyborem.

Szlifierka oscylacyjna jest tania i uniwersalna

Szlifierka oscylacyjna

Warto zacząć od pierwszej, tej w zasadzie prostszej i potencjalnie tańszej z omawianych w materiale szlifierek. Przybliżymy odpowiedź na dwa najważniejsze w kontekście wyboru pytania - jak działa i do czego służy szlifierka oscylacyjna?

Zasada działania szlifierki oscylacyjnej

W zasadzie sposób działania szlifierki jest całkiem prosty. Silnik wprowadza jej stopę w ruch oscylacyjny. Inaczej nazywany ruchem drgającym, bo to nie jest nic innego niż drżenie ściernicy, pozbawiające powierzchni wierzchniej warstwy materiału.

Do tego typu szlifierek stosuje się różne stopy - najważniejsze typy to standardowa o kształcie prostokątnym i delta. Obie pozwolą na zeszlifowanie powierzchni w standardowym prostokątnym rogu, ale delta wciśnie się nawet w węższe kąty.

Do czego służy szlifierka oscylacyjna?

Z uwagi na fakt, że sam ruch oscylacyjny nie jest zbyt agresywny, taka szlifierka znajdzie zastosowanie w pracy wymagającej precyzji. Jeżeli jeszcze wziąć pod uwagę dostępne rodzaje stóp, których kształt pozwala łatwo sięgać w rogi i szlifować wzdłuż krawędzi, to będzie niezłe narzędzie do obrabiania wstępnego i wykończeń.

Należy przy tym pamiętać, że ze względu na specyfikę działania ten typ elektronarzędzia nie uzyska naprawdę gładkiej powierzchni. Efekty pracy, chociaż powolnej i łatwiejszej w kontrolowaniu, nie będą na tym samym poziomie co przy szlifowaniu mimośrodową, a czasami na materiale mogą się pojawić nieatrakcyjne rysy.

Szlifierka typu delta poradzi sobie z kątami

Jeżeli jednak zajmujesz się amatorsko stolarką i pracujesz z drzwiami o wymyślnych zdobieniach albo drewnianymi ławami, szlifierka oscylacyjna z pewnością ci pomoże w tego typu pracach. Przy poważniejszych pracach warto jednak rozważyć dodatkowo szlifierkę taśmową i mimośrodową, do szybszego ścierania zgrubnego.

To cię zainteresuje: Szlifierki oscylacyjne |TOP 7|

Szlifierka mimośrodowa

Przechodząc do tematu szlifierek mimośrodowych, warto na wstępie zaznaczyć etymologię (czyli pochodzenie) nazwy. Pochodzi od tego, że wykonuje ruch… mimośrodowy. Co to oznacza? Oznacza to, że tarcza wychyla się w stosunku do własnej osi w różne strony. Najbardziej uniwersalne to te o mimośrodowości 5 mm.

Dwa typy szlifierek mimośrodowych

Szlifierki mimośrodowe dzielą się na dwa podstawowe typy. Kojarzy się je raczej z ruchem obrotowym. Istotne jest jednak to, w jaki sposób ów ruch potrafią uzyskać. Stąd i rozróżnienie pomiędzy ruchem niewymuszonym, a wymuszonym.

  • Szlifierki mimośrodowe z ruchem niewymuszonym - silnik szlifierki napędza wyłącznie oscylację. Wrzeciono zakończone jest mimośrodem, które wprawia talerz szlifierki w ruchy drgające. Te z kolei za pomocą siły odśrodkowej poruszają stopę i w efekcie uzyskując ruch obrotowy. Dlatego w zależności od tego, jak mocno dociskasz szlifierkę do podłoża, tak bardzo spowolni się kręcąca tarcza.
    Ze względu na to, pracując z tym rodzajem szlifierek mimośrodowych, nie warto ich dociskać. Należy pozwolić szlifierce działać samoczynnie i zdać się raczej na dociskanie naturalne do podłoża poprzez ciężar urządzenia.
  • Szlifierki mimośrodowe z ruchem wymuszonym - w przypadku tego typu urządzeń silnik przekładniami napędza nie tylko ruch oscylacyjny, ale i obrotowy. To urządzenia pracujące dużo bardziej gwałtownie, a co za tym idzie szybko. Często bywa też tak, że można wyłączyć wymuszony ruch obrotowy, aby delikatniej obrabiać szlifowaną powierzchnię.

Koniecznie zobacz: Szlifierki stołowe |TOP 5|

Do czego stosuje się szlifierkę mimośrodową?

Jeżeli już decydujesz się na szlifierkę mimośrodową, powinieneś wiedzieć, do czego najlepiej ją stosować. Przy pracy z powierzchniami wypukłymi i wklęsłymi, a także pozbawionymi trudnodostępnych rogów, będzie to idealne elektronarzędzie. Wszystko dlatego, że można ją wyposażyć w miękką podkładkę, która pozwoli dociskając zeszlifować też trudniej dostępne dla klasycznych szlifierek miejsca.

Szlifierka mimośrodowa szybko i gładko wyszlifuje powierzchnie

Jego zastosowanie widać przy szlifowaniu stołów na gładko i elementów obłych zrobionych z materiałów drewnianych. Z tego względu przyspieszy ostateczną fazę obróbki poręczy i nóg od krzesła czy stołu. Przyda się także przy zeszlifowywaniu lakieru z samochodu lub farby z powierzchni metalowych. 

Sprawdź również: Szlifierki kątowe |TOP7|

Szlifierka oscylacyjna czy mimośrodowa?

To wszystko sprowadza artykuł do odpowiedzi na pytanie zadane już w zasadzie na początku. Który typ szlifierki będzie dla ciebie najlepszy? W zasadzie trudno wybrać odpowiedni model. W zależności od zastosowań i tego, czego oczekujemy po takim sprzęcie, a także tego, jakim budżetem dysponujemy, wybór padnie na jedną lub drugą.

Jeżeli potrzebujesz czegoś do powolnego i precyzyjnego szlifowania powierzchni, to szlifierka oscylacyjna będzie dla ciebie świetnym wyborem. Dodatkowo stopy o różnym kształcie pozwolą dotrzeć nawet między ciasne krawędzie. Każdy poważny ranking szlifierek zawiera przynajmniej jedno urządzenia, którego producent dorzuca różne rodzaje nasadek w pakiecie.

Z drugiej strony, jeżeli szukasz czegoś co pozwoli ci łatwiej obrobić większe powierzchnie, a przy okazji wygodniej radzić sobie z wypukłymi i obłymi kształtami - sięgnij po szlifierkę mimośrodową. Ze względu na dodatkowy ruch obrotowy szybciej poradzi sobie z powierzchniami, a efekt będzie bardziej gładki, ale może być przy tym mniej precyzyjna.

Ostatecznie można powiedzieć, że w zasadzie w twoim warsztacie powinno się znaleźć miejsce zarówno dla szlifierki oscylacyjnej, jak i mimośrodowej. W zależności od projektu przydadzą ci się konkretne cechy, charakteryzujące poszczególne rodzaje elektronarzędzi.

Warto sprawdzić: Szlifierki taśmowe |TOP 7|

blog comments powered by Disqus
Szlifierka oscylacyjna czy mimośrodowa?