PODPOWIEDZI:

Jakie urządzenia pomogą w walce z upałem?

Jakie urządzenia pomogą w walce z upałem?

Jak ochłodzić się w lecie? Wentylator, klimatyzator czy może coś innego? W poniższym poradniku poznacie najlepsze opcje, które sprawią Wam ulgę podczas upalnego lata.

Wakacje, okres letni - kojarzą się dobrze. No chyba, że mieszkamy np. w bloku, a każdego dnia upał nie daje nam spokoju, nawet w nocy.

Również w wielu biurach wręcz nie da się wytrzymać podczas pracy. Pot, gorsze samopoczucie, rozdrażnienie, brak koncentracji - można się wkurzyć, prawda?

Są jednak na rynku wydajne urządzenia na lato, które potrafią sprawić ulgę w najgorętsze dni. Prześledźmy je zatem!

jak pokonać upały dobrym zakupem

Jakie urządzenie wybrać, aby ochłodzić się w lecie?

Rynek tego typu sprzętu jest całkiem szeroki. Dużo zależy tu przede wszystkim od naszego budżetu, ale też od tego, jaki metraż ma dane pomieszczenie i czy chcemy zmniejszyć temperaturę tylko w jego danym obszarze czy na całej powierzchni.

Wentylatory biurkowe

Bardzo proste pod względem swojej konstrukcji i stosunkowo tanie są wentylatory biurkowe. Jak sama nazwa wskazuje, kładziemy je głównie na biurku czy stole.

Jak to bywa z wentylatorami, nie obniżą one temperatury w całym pomieszczeniu, ale będą dość efektywnie działać w ograniczonym zasięgu - kierunkowo.

Rankingi najlepszych wentylatorów >>>

Ile wydać na wentylator biurkowy, by poczuć różnicę i nie wkurzać się np. głośną pracą takiego urządzenia? Za około 150 zł możemy nabyć już bardzo dobry sprzęt, choć i do 100 zł jest kilka ciekawych propozycji.

Jeżeli siedzimy przez większość dnia przy komputerze, bo np. pracujemy w domu, to taki wentylatorek będzie całkiem niezłym rozwiązaniem

Polecane wentylatory biurkowe:

AEG VL 5526 M_vtAEG VL 5529_vtELDOM WG40C_vt

Zalety i wady wentylatorów biurkowych:

+ Niskie ceny

+ Małe rozmiary

+ Prosta konstrukcja

- Niska wydajność - sprawią nam ulgę w mocno ograniczonym zasięgu

Wentylatory stojące

Wentylatory stojące należą do bardzo popularnej grupy wśród wentylatorów pokojowych. Jak się pewnie już domyślacie, są wyraźnie wydajniejsze od modeli na biurko.

Są jednak przy tym zwykle droższe, głośniejsze i oczywiście zajmują więcej miejsca. Wciąż musimy liczyć się z tym, że działają w ograniczonym obszarze.

Niejednokrotnie, są to jednak urządzenia niezwykle funkcjonalne. Topowy wentylator firmy Rowenta ma np. kilka trybów pracy (np. tryb nocny), pilot w zestawie czy aż 5 poziomów prędkości.

Ile wydać na dobry wentylator stojący/pokojowy? Wspomniany przed chwilą model kosztuje ponad 350 zł, choć niewątpliwie jest perełką na swoim rynku. Inne godne uwagi urządzenia spokojnie zakupimy do 200 zł.

Polecane wentylatory stojące:

ROWENTA VU5670F0_vtCAMRY CR 7314_vtHB FS-1615ER_vt

Zalety i wady wentylatorów stojących:

+ Większa wydajność niż w przypadku modeli biurkowych

+ Większa funkcjonalność

+ Prosta konstrukcja

- Większe rozmiary

- Bywają głośne

- Wciąż działają kierunkowo

Klimatyzatory

Klimatyzatory - to dość rozległa kategoria sprzętowa. W teorii, mają one obniżać temperaturę w całym pomieszczeniu. By jednak osiągnąć to na większej powierzchni, trzeba trochę wydać.

Rankingi najlepszych klimatyzatorów przenośnych >>>

Popularne są małe klimatyzatory przenośne, na które wydaje się zwykle do 500 zł. Jeżeli jednak na poważnie myślicie o ochłodzeniu pokoju, salonu czy sypialni, to musicie już liczyć się z wydatkiem rzędu 1500-2000 zł. Niestety, efektywne obniżenie temperatury w dość dużym pomieszczeniu nie jest łatwym zadaniem.

Polecane wentylatory przenośne (tańsze):

AEG LK 5689_vtMPM MKL-01_vtUNOLD KERAMIK-TOWER_vt

Polecane wentylatory przenośne (droższe):

BLAUPUNKT MOBY BLUE 1012_vtAUX ELITE AM-H12_vtDIMPLEX PC 35AMB_vt

O krok dalej idą klimatyzatory ścienne, które są często używane w biurach, restauracjach, hotelach czy wielu innych lokalach usługowych. Ceny solidnych modeli oscylują już wokół 2000-3000 zł.

Z wszelkimi klimatyzatorami wiąże się też fakt trudniejszego montażu. Klimatyzacja mieszkania w takim przypadku jest możliwa przy zamkniętych oknach i drzwiach

Jak jednak dobrać moc klimatyzatora do metrażu? Przyjęła się pewna złota reguła, według której 1 KW mocy przypada na 10m2.

Warto także dodać, że są na rynku klimatyzatory z pompą ciepła, które w zimie mogą być alternatywną opcją dla dogrzewania danego pomieszczenia.

Zalety i wady klimatyzatorów:

+ Najwyższa wydajność wśród urządzeń do ochładzania pomieszczeń

+ Funkcjonalność

- Wysokie ceny

- Trudniejszy montaż

Pozostałe urządzenia, które mogą sprawić ulgę w lecie

W tym momencie mógłbym już spokojnie zakończyć ten materiał. Jeżeli więc macie możliwości i budżet, doradzam dobry klimatyzator. Jeżeli budżet jest mniejszy, to zostaje wiatrak do pokoju w formie wentylatora stojącego lub biurkowego.

  • Wyszczególnić możemy jeszcze turbowentylatory, zwane potocznie farelkami. Moim zdaniem, urządzenia te, najlepiej sprawdzają się przy dogrzewaniu np. łazienki, ale trzeba zwrócić uwagę na to, że często oferują zimny nawiew, choć mocno ustępują tradycyjnym wentylatorom.
  • Na rynku znaleźć można także malutkie wentylatory na USB, które podepniemy np. do klawiatury z portem tego typu. Rozwiązanie też raczej mało efektywne.

Jeżeli macie jednak jakieś swoje sposoby na upalne dni, to podzielcie się opiniami w komentarzu poniżej.

Wszelkie szczegóły dotyczące odpowiedniego wyboru wentylatora czy klimatyzatora, znajdziecie w podlinkowanych wcześniej zestawieniach.

blog comments powered by Disqus
Jakie urządzenia pomogą w walce z upałem?