PODPOWIEDZI:

Jak Kupić Wentylator do Swojego Mieszkania?

Jak Kupić Wentylator do Swojego Mieszkania?

Upalne dni bywają bardzo męczące. Zwłaszcza mieszkając w bloku, pragniemy w jakiś szybki sposób ochłodzić mieszkanie. Z pomocą przychodzą wentylatory. W dzisiejszym materiale dowiecie się, na co zwracać uwagę podczas wyboru tych urządzeń i jakie wyróżniamy rodzaje. Zapraszam!

WENTYLATOR - WSTĘP

Wentylator to doskonałe rozwiązanie na wysokie temperatury, po które bardzo chętnie sięgamy. W szybki i wygodny sposób możemy zapewnić sobie chłodne powietrze, a przy tym nie obciążymy znacznie naszego budżetu. Standardowy wentylator jest zbudowany z podstawy, drążka, śmigieł, osłon i silnika. Śmigła są wprawione w ruch, dzięki czemu dostarczają nam powiew. Nie są skomplikowane zarówno w obsłudze, jak i montażu. Za sprawą swojej popularności, coraz więcej modeli na rynku jest wyposażonych w przydatne funkcje, a dodatkowo ich wygląd jest coraz atrakcyjniejszy. Istnieje kilka rodzajów, dlatego należy zastanowić się, do jakiego pomieszczenia będzie nam potrzebny, czy to do sypialni czy do małego pokoju.

wentylator

WENTYLATOR - RODZAJE

Warto poznać rodzaje tych urządzeń. Taką wiedzę można wykorzystać przeglądając rankingi wentylatorów do mieszkania lub biura.

Podstawowe typy wentylatorów:

 • tradycyjny stojący
 • kolumnowy stojący
 • tradycyjny biurkowy
 • kolumnowy biurkowy

Wentylatory kolumnowe posiadają wiele małych skrzydełek, które znajdują się w pionowej kolumnie. Obudowa nie jest ściągana. Są wąskie, zgrabne i nie zajmują wiele miejsca. W zależności od modelu, ich sterowanie może odbywać się za pomocą pilota lub manualnie. Wyróżniają się ciekawym wyglądem, dużą ilością wydmuchiwanego powietrza i wydajnością (powyżej 1000 m3/h). Moc wynosi najczęściej 40 W. Kolumnowe stojące mają przeważnie metr wysokości, a kolumnowe biurkowe około 40 cm.

Wentylatory tradycyjne są wyposażone w podstawę, drążek, parę śmigieł i zdejmowaną osłonę. Nadają się do położenia na biurku lub podłodze. Łatwo utrzymać je w czystości. Biurkowe zajmują niewiele miejsca, więc idealnie sprawdzą się w małym pokoju (chłodzenie jednej osoby), natomiast ich wydajność kształtuje się na poziomie 500 do 900 m3/h. Mają krótsze podstawy, a średnica śmigieł wynosi zazwyczaj 40 cm. Moc to z reguły 20 do 40 W. Ich ceny nie są wysokie. Stojące zapewnią bardziej efektywne i równomierne chłodzenie, znajdą zastosowanie do wentylowania większych powierzchni. Trzeba przemyśleć kwestię, czy mamy miejsce na postawienie go. Wysokość stojaka może być regulowana. Średnica śmigła wynosi powyżej 40 cm. Moc od 40 do 60 W.

Na rynku dostępne są również mniej popularne, lecz praktyczne wentylatory, a są nimi:

Wentylator stojący z nawilżaczem powietrza - szczególnie polecany dla osób z alergią. Ochładzamy powietrze, a przy okazji pozbywamy się z niego zanieczyszczeń i bakterii. Niestety cena, jaką musimy za niego zapłacić jest spora.

Wentylator łazienkowy - to malutkie urządzenie, które może przynieść wiele korzyści. Poprzez kanał wywiewny odprowadzane jest powietrze z nagromadzonymi zanieczyszczeniami. Uruchamiane za pomocą włącznika na ścianie. Lepsze modele charakteryzują się czujnikiem ruchu i wilgoci.

Wentylator sufitowy - rewelacyjnie odnajdzie się w dużych pomieszczeniach o wysokich sufitach, gdzie skutecznie ochłodzi powietrze. Cechuje się metalowymi lub drewnianymi śmigłami. Są bezpieczne, dlatego w mieszkaniu, gdzie są dzieci, będzie to dobre rozwiązanie, tym bardziej, że nie będą miały do niego dostępu. Zazwyczaj na ścianie umieszczany jest włącznik. Mogą pełnić funkcję żyrandola, gdyż niektóre z nich oferują wbudowane oświetlenie. Ponadto, są niezależne od siebie, możemy używać obu naraz, lub na przykład samą lampę. Zimą z kolei ogrzeją nasz dom. Wydatek nie należy do najmniejszych, ale zaznaczmy, że jest to bardzo funkcjonalny rodzaj wentylatora. Minusem jest fakt, że nie pasuje do każdego wystroju oraz montaż, który może sprawić trudność.

wentylator

Przykłady czołowych modeli wentylatorów:

>>> AEG VL5668

>>> RAVANSON WT-1040S

>>> HB SF 4007 BRC

WENTYLATOR - NA CO ZWRACAĆ UWAGĘ PODCZAS ZAKUPU

Przy wyborze wentylatora warto przyjrzeć się dokładniej pewnym parametrom. Oto one:

 • rodzaj - tu uwzględniana jest funkcjonalność i wielkość urządzenia.
 • regulacja wysokości - zapewnia jeszcze większy komfort użytkowania, przykładowo możemy regulować wysokość do 126 cm.
 • regulacja prędkości nawiewu - lepsze modele posiadają wiele stopni siły nawiewu, im więcej tym lepiej.
 • regulacja kąta nachylenia - kierunek padania chłodnego powietrza jest niezwykle istotny.
 • oscylacyjny tryb pracy - to funkcja obracania się, która zapewnia równomierne chłodzenie.
 • ilość śmigieł - od nich zależy jak efektywny będzie nadmuch.
 • średnica śmigieł - im większe śmigła, tym lepszy efekt.
 • moc - im większa, tym wydajniejszy będzie wentylator. Trzeba niestety liczyć się z tym, że może być wtedy głośniejszy i zużywać więcej energii. Przeciętna moc wynosi do 60 W.
 • podstawa - ważne, aby urządzenie było stabilne, wyróżniamy podstawę pełną lub krzyżową.
 • pilot do sterowania - to gwarancja wygody, nie trzeba nawet ruszać się z miejsca.
 • zabezpieczenie przed przegrzaniem - zwiększa poczucie bezpieczeństwa.
 • materiały, z jakich zrobione są pewne elementy - to od nich zależy, jak długo będzie nam służył sprzęt.
 • wyświetlacz - umożliwia kontrolowanie ustawień.
 • nóżki antypoślizgowe - zapewnią jeszcze większą stabilność.
 • długość kabla - dłuższy przewód nie ogranicza nas.
 • timer - umożliwia zaprogramowanie pracy wentylatora według naszych potrzeb.
 • hałas - generowany hałas to ważna kwestia. Nikt nie lubi, gdy zbyt głośno pracuje dany sprzęt, jest to na dłuższą metę uciążliwe. Im mniej decybeli (dB), tym lepiej.
 • wydajność - odpowiada za skuteczność, wydajność jest wyrażana w metrach sześciennych na godzinę.

wentylator

PODSUMOWANIE

Na samym początku warto zastanowić się, jaki typ wentylatora potrzebujemy. Wentylatory podłogowe mają większe gabaryty i moc. W mniejszych mieszkaniach polecane są wentylatory kolumnowe, które są wąskie. W salonie ładnie będzie prezentował się wentylator kolumnowy, którego wyróżnia także wydajność lub tradycyjny stojący, oferujący regulację prędkości. Najlepiej wybrać model wyposażony w pilot zdalnego sterowania, dla zapewniania jeszcze większej wygody. Wentylatory biurkowe sprawdzą się w naszych kuchniach lub małych pokojach, zajmują mało miejsca, łatwo je przenieść i działają punktowo. W sypialni warto wybrać model, który nie będzie zbyt głośny. Dobrze, aby posiadał timer, który umożliwi zaprogramowanie go i samodzielne wyłączenie się w nocy. Wentylator sufitowy spełni swoją rolę na dużym obszarze z wysokim stropem. Nie zapominajmy o łazience, w której gromadzą się bakterie i wilgoć. Koniecznie zamontujmy specjalne wentylatory łazienkowe.

blog comments powered by Disqus
Jak Kupić Wentylator do Swojego Mieszkania?