PODPOWIEDZI:
VideoTesty.pl
Jaki wybrać Smartfon? Poradnik

Jaki powerbank kupić? Radzimy w najlepszym wyborze

  • Dodano: 2 lata, 5 miesięcy temu
  • Ocena: (2) (0)
Jaki powerbank kupić? Radzimy w najlepszym wyborze

Powerbank to urządzenie, które pozwoli Ci naładować telefon, smartfon, laptop, a nawet aparat fotograficzny, gdy nagle padnie bateria i nie będziesz mieć w zasięgu prądu z gniazdka. Powerbank to inaczej bateria zewnętrzna, akumulator lub przenośna ładowarka. Podobny wielkością i wagą do telefonu – z założenia jest to urządzenie przenośne, więc zadbano o to, by było kompaktowe.

Kiedy kupić powerbank?

Dobry bank energii będzie przyjacielem każdego, kto dużo podróżuje. Długie loty lub spóźnione samoloty mogą nadwyrężyć każde elektroniczne urządzenie i wtedy powerbank będzie idealnym ratunkiem. Ta przenośna ładowarka da również bezpieczeństwo wszystkim wykładowcom i szkoleniowcom – jeśli na sali nie będzie w pobliżu gniazdka, powerbank uratuje każdą prezentację. A jeśli jesteś zapalonym turystą, który uwielbia robić wszystkiemu zdjęcia, to koniecznie zaopatrz się w ten elektroniczny gadżet.

Na jakie parametry powerbanku zwrócić uwagę?

Przeglądając oferty powerbanków natkniesz się na kilka parametrów. Niektóre z nich mogą Cię nie dotyczyć, jednak na pewno musisz zwrócić uwagę na pojemność, liczbę i rodzaj portów oraz materiał, z którego wykonana jest obudowa.

Powerbank

Co to jest pojemność?

Pojemność to podstawowy parametr powerbanków. Mówi on o ilości energii, którą może przechowywać urządzenie. Aby odpowiednio dobrać pojemność powerbanku musisz określić jak dużo energii będziesz potrzebować. Raz na jakiś czas chcesz awaryjnie doładować telefon czy wybierasz się na górską wyprawę, gdzie nie będziesz mieć dostępu do gniazdka przez kilka dni? To ważna kwestia. Pojemność przekłada się nie tylko na cenę – im większa pojemność, tym większa cena, ale również na wagę. To trochę utrudnia górskie wędrówki, bo jednak plecak będzie cięższy, ale naprawdę warto!

Pojemność powerbanków podawana jest w mAh (miliamperogodziny). Aby móc dokładnie dobrać ładowarkę, sprawdź pojemność baterii swojego telefonu. Jeśli bateria ma 1500 mAh, a powerbank 6000 mAh, to powinien on wystarczyć na ponad 3 ładowania. Pamiętaj, że nie można dokładnie podzielić jednej pojemności przez drugą, bo podczas ładowania występują utraty energii. Ilość energii jaką jest w stanie przekazać powerbank, to wydajność. Na nią również warto zwrócić uwagę.

Bank energii

Pojemność to najważniejszy parametr, na jaki należy zwrócić uwagę przy zakupie banku energii. Aby jego użyteczność była zadowalająca, powinien pozwalać na przynajmniej podwójne uzupełnienie baterii smartfona oraz jedno pełne ładowanie tabletu. Jaką powinien mieć zatem pojemność? Przyjmuje się, że dla większości osób minimalną wartością będzie 5000 – 6000 mAh. Należy uwzględnić przy tym, że proste przeliczenia nie zawsze do końca się sprawdzają, ponieważ powerbank narażony jest na samoczynną utratę energii wynoszącą średnio około 20%.

Rodzaj i ilość portów

Na tę cechę koniecznie zwróć uwagę, gdy planujesz doładowywać więcej niż jedno urządzenie. Obecnie najpopularniejszym portem w urządzeniach elektronicznych jest miniUSB. Jeśli masz nietypowe gniazdo w swoim telefonie, smartfonie lub aparacie, to sprawdź rodzaje portów. Ewentualnie możesz rozejrzeć się za przejściówką, ale będzie to kolejny wydatek. Czasem w zestawie dodawane są różne końcówki – przy zakupie możesz się również kierować takimi bonusami.

Materiał obudowy

Tu po raz kolejny musisz się pochylić nad swoimi potrzebami. Z zasady obudowa powerbanku powinna być solidna i wytrzymała – w końcu jest to urządzenie stworzone z myślą o przenoszeniu go. Ważne jednak, gdzie i jak często ten przenośny akumulator będzie z Tobą podróżował. Jeśli to kwestia przewożenia razem z laptopem w torbie, to standardowa obudowa powinna wystarczyć. Poszukaj jednak czegoś specjalnego, jeśli chcesz zabrać powerbank w trudne warunki. W takiej sytuacji na pewno lepiej dopłacić za specjalne wzmocnienia.

obudowa powerbanków

Prąd ładowania

Podczas zakupu banku energii warto zwrócić uwagę także na prąd ładowania na wejściu. Im większa jego wartość, tym lepiej, bowiem szybciej naładujemy nasz powerbank. Drugim typem jest prąd ładowania urządzenia. Również wyrażany w amperach. Im więcej, tym szybciej naładujemy dane urządzenie.

Jakie dodatki?

Niektóre firmy wyposażają swoje urządzenia w wyświetlacze LED, na których widać poziom naładowania. To przydatna rzecz, która pozwoli Ci lepiej kontrolować zużycie energii.Zorientuj się czy wybrany przez Ciebie model ma zabezpieczenie przed przegrzaniem.Może się to okazać zbawienne, gdy zapomnisz odłączyć go od ładowania. Na pewno nie warto kierować się takimi gadżetami jak latarka. Powerbank ma pełnić rolę banku energii, a nie latarki. Dodatkowo ta funkcja na pewno zabierze część trzymanej energii, a przecież nie o to chodzi.

ładowanie poprzez bank energii

Na jaki wydatek się przygotować?

Powerbank powinien Ci służyć długo i wydajnie. Inwestycja w tanie i nierozpoznawalne marki nie ma sensu, gdyż straty energii w tych urządzeniach są tak duże, że ładowanie może być nie lada wyzwaniem. Dodatkowo nie mają one zazwyczaj gwarancji producenta, a ich obudowa szybko się niszczy. Powerbank dobrej firmy, która zna się na ich produkcji możesz kupić już za 100-200 zł. Przykładem są banki energii Adata. Oczywiście im większe Twoje wymagania, tym cena wzrośnie, ale do codziennego użytku i doładowywania telefonu, taki przedział będzie odpowiedni.

Czołowe modele banków energii

Wśród polecanych banków energii możemy znaleźć takie modele jak:

>>> Adata P20000D 20000mAh

>>> Xiaomi 20000mAh 2ge Biały (PLM05ZM)

>>> Samsung 8400mAh (EB-PG850BWEGWW)

Więcej modeli, które cieszą się wieloma pozytywnymi opiniami, możecie znaleźć w naszym rankingu banków energii.

Podsumowanie 

Przed zakupem powerbanku najpierw zastanów się, gdzie i w jakich sytuacjach będziesz z niego korzystać. Jak widzisz od tego zależy wiele parametrów. Jeśli Twój  powerbank ma być ładowarką do zadań specjalnych – koniecznie zwiększ na niego budżet. Początkowo może wyda Ci się to bez sensu, ale na pewno niejeden raz podziękujesz sobie w trakcie wędrówki za tę inwestycję. Wspaniałe zdjęcia z wycieczki oglądane po latach to piękna pamiątka, a o cenie urządzenia po kilkunastu latach na pewno zapomnisz. A jeśli Twój powerbank ma być wsparciem podczas nocnego łowienia ryb, taki za 100 zł w zupełności Ci wystarczy.

blog comments powered by Disqus
Jaki powerbank kupić? Radzimy w najlepszym wyborze