W tym dziale przygotowaliśmy najnowsze rankingi obudów komputera. Stworzone zostały przez naszych redaktorów i mogą pomóc Ci wybrać najlepszy produkt. Pod listą aktualnych zestawień możesz też przeczytać wartościowe porady zakupowe. Dzięki nim poznasz najważniejsze cechy i parametry sprzętu z tej kategorii. Połączenie polecanych produktów z przewodnikiem „jak kupić” będzie dla Ciebie gwarancją dobrze wydanych pieniędzy.
W tym tekście znajdziecie stosunkowo tanie obudowy komputerowe do 200 zł, które oferują sensowny przepływ powietrza oraz jakość wykonania. Piekarnikom mówimy stanowczo nie! Te budżetowe konstrukcje mimo ceny oferują przyzwoitą wentylację i parametry.
Autor: Paweł Rudy/ 3 polubienia
Obudowy komputerowe przestały być już tylko prostym szkieletem dla podzespołów, co już pewnie zdołaliście zauważyć. Podświetlenie RGB, przeszklone panele boczne czy dodatkowe porty na panelu frontowym, jak HDMI, przeniosły nas w zupełnie nową erę. W naszych zestawieniach znajdziesz polecane obudowy, w których nie popełniono wielkich błędów podczas projektowania, co pozwoliło pogodzić dobre temperatury w środku i atrakcyjną stylistykę na zewnątrz.
Typów obudów jest cała masa, od potężnych Extreme Full Tower, po maleńkie SFF i HTPC. Nas jednak interesować będzie głównie to, jaki format płyty głównej wybrałeś do swojego komputera, bo to ona musi się przede wszystkim do budy zmieścić. Zakładając, że sięgniesz po któryś z dwóch najpopularniejszych rozmiarów, czyli ATX lub microATX, będziesz miał spore pole do popisu, gdyż znakomita większość konstrukcji na rynku jest z nimi kompatybilna. Oczywiście, istnieją również bardzo małe obudowy, przeznaczone do płyt głównych w formacie Mini-ITX i Mini-DTX, i w tych większe się po prostu nie mieszczą, ale jest to raczej nisza dla specyficznych użytkowników, którzy zapragnęli na przykład komputera w kształcie jachtu.
Komputery biurowe również trafiają do małych obudów typu SFF, by oszczędzić trochę miejsca, ale te sprzedawane są już często jako gotowce od firm takich jak Dell, czy HP. Obudowy małych rozmiarów na rynku konsumenckim sprawdzają się raczej jako dostawki do telewizora, popularnie nazywane też HTPC (Home Theater Personal Computer).
Po tym krótkim wstępie zaserwuję Ci teraz listę rodzajów obudów komputerowych, które możesz spotkać na rynku wraz z ich najczęściej spotykanymi kompatybilnościami. Zaczniemy od największych!
Jak sama nazwa wskazuje, do czynienia mamy z obudową, której najpewniej nie potrzebujesz, bo w tym formacie zmieścić można płyty główne, które obsługują cztery procesory jednocześnie, mając przy tym miejsce na 10 slotów rozszerzeń. Jeżeli jednak jesteś osobą, która na bazie oldschoolowej, serwerowej płyty głównej zbudowała sobie taniego renderboxa, to kompatybilność z SSI EEB/CEB może okazać się wręcz konieczna.
To następny duży format, który z pewnością przyda się tym, którzy budują komputer w oparciu o płyty główne w formacie XL-ATX i E-ATX. Obudowy te oferują często po 8 albo 9 slotów kart rozszerzeń i są kompatybilne z większością, jak nie wszystkimi chłodzeniami wodnymi na rynku. Mogą być także dobrą podstawą pod Custom LC, podobnie jak ich wyżej wymienieni, więksi pobratymcy.
W dużej wieży zmieścić się potencjalne mogą płyty główne w formacie E-ATX i XL-ATX, czyli wciąż jesteśmy w segmencie entuzjastów, czy też prosumentów. Oczywiście, w zależności od obudowy, musimy też zwracać uwagę na obsługiwaną szerokość płyty głównej, by nie zakryć nią przepustów na kable, bądź nie kolidować ze zintegrowanym chłodzeniem wodnym, jak to było w przypadku recenzowanego przez nas DeepCool GamerStorm New Ark 90.
Pośredni między dużymi, a małymi obudowami typ stał się najbardziej popularnym, bo jest w stanie zaadresować potrzeby największej liczby konsumentów, oferując kompatybilność z często wybieranymi formatami płyt głównych, czyli ATX, microATX i mniejszymi. Można śmiało powiedzieć, że jest to też najsensowniejszy format pod względem stosunku ceny do jakości, bo na jego polu występuje duża konkurencja.
Jeżeli poszukujecie małej obudowy, która nie ograniczy jednak wyboru płyty głównej do droższych Mini-ITX, to warto rozejrzeć się za małymi wieżami, które są także kompatybilne z formatem microATX. Dzięki temu będziecie mogli oszczędzić trochę pieniędzy, a wciąż wybudować komputer w kompaktowej budzie.
Format bardzo podobny rozmiarami do Mini Tower, choć listy kompatybilności płyt głównych przechylają się już bardziej w stronę Mini-ITX, choć wciąż można znaleźć takie, w których micro ATX się zmieści.
Przechodzimy już do typu obudów, który kompatybilny jest jedynie z płytami głównymi Mini-ITX. Tutaj zaczynają się już schody, bo często wymagany jest także zasilacz w mniejszym formacie, czyli SFX lub TFX, czy niskoprofilowe chłodzenie procesora. Karty graficzne też już raczej będą musiały zejść na niski profil, bądź dwa sloty, bo się inaczej nie zmieszczą.
Tak jak pisałem już wcześniej, ten format przeznaczony jest do szafek RTV, bądź uchwytów montażowych VESA, dzięki którym komputer schowamy za ekranem naszego telewizora. Oczywiście, idzie on też często w parze z małymi płytami głównymi, a czasem nawet koniecznością oparcia PCta o niskonapięciowy procesor i pasywne chłodzenie, jednak zyskuje się na tym wszystkim bezgłośną pracę i kompaktowy format.
Obudowa z oknem czy obudowa gamingowa to częste hasła, które padają przy okazji budowania komputera. Ja jednak do tematu podchodzę od zupełnie innej strony, bo przede wszystkim zależy mi na swobodnym przepływie powietrza, który zagwarantuje maksymalną wydajność podzespołów. Zapytacie pewnie: Ale co wspólnego mają temperatury z wydajnością? I na to pytanie w tym akapicie znajdziecie wyczerpującą odpowiedź. Zaczniemy jednak od samej konstrukcji i wyposażenia.
W poszukiwaniu obudowy komputerowej warto zwrócić uwagę na to, ile wentylatorów producent dodaje w zestawie. Zdarza się też coraz częściej, że wraz z nimi dostajemy kontroler ich obrotów, który wbudowano w panel włącznika. Przyzwoitym minimum, które każda obudowa powinna mieć, jest para wentylatorów, jeden wciągający powietrze do obudowy na froncie, i drugi wyciągający powietrze z obudowy na tyle.
Taka konfiguracja pozwala na utrzymanie temperatur komponentów w ryzach. Dobrym pomysłem jest jednak montaż większej ilości wentylatorów komputerowych, aby te owiewały też klatkę na dyski, czy wspomagały wyciąganie powietrza przez top. Ogólnie więc mogę śmiało stwierdzić, że przy większości obudów dobrze byłoby mieć cztery wentylatory, dwa na froncie, jeden na tyle i jeden na topie, więc do tego dążcie, a Wasze podzespoły będą zadowolone.
Odpowiedź na to pytanie jest dość prosta: Tam, gdzie wchodzi powietrze powinien być filtr, który zatrzyma kurz.
Dodatkowo, dobrze jest mieć filtr na topie obudowy, jeżeli istnieje na nim możliwość montażu wentylatorów, bo bez niego kurz będzie swobodnie wpadał do środka, gdy komputer będzie wyłączony. Co więc jest takiego złego w kurzu? Między innymi to, że ten osadza się na chłodzeniu procesora, karty graficznej, czy samych wentylatorach obudowy, ograniczając efektywność ich pracy i podnosząc temperatury komponentów.
Wybierając obudowę z oknem warto zwrócić uwagę na to, z czego je zrobiono. W tanich obudowach zamiast preferowanego szkła hartowanego spotkać można pleksi, które jest podatne na zarysowania i szybko traci swój początkowy blask.
Jeżeli zaś chodzi o same szyby, to te potrafią być także w jakimś stopniu przyciemnione, nie przepuszczając tak intensywnie oświetlenia, które bić pewnie będzie ze środka obudowy, więc tutaj też trzeba być czujnym i wziąć to pod uwagę przy tworzeniu zestawu komputerowego.
W zależności od tego, jakie chłodzenie procesora wybierzecie, musicie sprawdzić w specyfikacji, czy te zmieści się do Waszej obudowy. Interesować Was będzie wysokość przy chłodzeniu powietrznym i obsługiwane formaty chłodnic przy chłodzeniu wodnym.Przy niektórych obudowach kluczową okazać może się też grubość chłodnicy, szczególnie w przypadku montażu na topie. Zdarzają się też przypadki, w których montaż chłodzenia wodnego na froncie łączyć się będzie z demontażem klatki na dyski, bo ta będzie z nim kolidowała, więc bierzcie to wszystko pod uwagę, by uniknąć problematycznych zwrotów produktów do sklepu.
Od jakiegoś czasu na rynku obudów aż roi się od piwnic i strychów, czyli osłon, które okalają sekcję obudowy, w której montuje się zasilacz i dyski HDD 3,5". Jej głównym zadaniem jest ukrycie niezbyt interesujących komponentów i nieużytych kabli od zasilacza, jeżeli ten nie jest modularny.
Czasem nawet spotkamy w piwnicy małe okienko, którym pochwalimy się nalepką na zasilaczu, świadczącą o jego nieposkromionej mocy. Dla mnie jednak piwnica pozostaje raczej bajerem, który nie wpływa na przepływ powietrza, a estetykę, więc jeżeli Wam na tym zależy, to droga wolna, nic nie może pójść źle. Pamiętajcie jedynie o tym, żeby sprawdzić obsługiwaną długość zasilacza, bo niektóre mocniejsze jednostki są na tyle obszerne, że nie mieszczą się do mniejszych obudów.
Wybierając obudowę z podświetleniem RGB warto też zwrócić uwagę na to, czy ta posiada kontroler, który można połączyć z płytą główną. Dzięki temu rozwiązaniu będziemy w stanie zsynchronizować efekty w całym komputerze, począwszy od rzeczonej budy, po kartę graficzną, płytę główną czy nawet pamięci RAM. Moim zdaniem warto jest się tym pobawić, jeżeli już padł pomysł na budowanie komputera z naciskiem na RGB, bo dzięki temu nadacie mu własnego charakteru, a przecież o to w podświetleniu chodzi.
Jeżeli zainteresowaliście się głębiej tematem cichych obudów to zapewne wiecie, że te niekoniecznie oferują świetne osiągi pod względem temperatur, ale za to emitują znacznie mniej hałasu. Takie efekty osiąga się między innymi dzięki zastosowaniu większych, ale wolniej działających wentylatorów, które przy okazji pochwalić mogą się wysokiej klasy łożyskami. Dodatkowo producenci stosują też specjalne maty wygłuszające na panelach, które zarówno tłumią dźwięk cewek, jak i przeciwdziałają powstawaniu rezonansów.
Przeloty na kable w obudowie PC muszą przede wszystkim być w dobrych miejscach, jeżeli chcemy utrzymać estetykę. Warto jest więc zwrócić uwagę na to, którędy zaplanowano przepuszczenie kabli do zasilania procesora w płycie głównej, czy karty graficznej. W naszym poradniku o tym, jak zadbać o kable w obudowie dowiesz się więcej o samej praktyce. Miłym dodatkiem są też gumowane zaślepki na otwory. Często zdarza się, że producent przesadza nieco z długością i grubością niektórych kabli, na przykład tych do podpięcia portów USB na froncie, nie zostawiając przy tym odpowiedniego dystansu między tacką płyty głównej, a nią samą, by ten się tam zmieścił bez ryzyka dodatkowych napięć na PCB. Przeloty do kabli audio i włącznika także się przydają, o ile producent także nie zaplanuje puszczenia ich pod płytą główną, co również wymaga zastosowania odpowiednich dystansów. W droższych obudowach komputerowych do aranżacji kabli dodawane są także specjalnie zapięcia na rzepy, które ją ułatwiają. Na wyposażeniu są też często trytki, do których na tyle wytłacza się specjalne uchwyty, by te mogły ustabilizować pozycje niektórych kabli.
Obudowa komputerowa dla gracza do częsta koncepcja, która pojawia się w umysłach zręcznych marketingowców. Niestety, nic po za tym. Oprócz specjalnej grafiki z postacią z gry na panelu bocznym, czy motywów kolorystycznych, niewiele można więcej zrobić w departamencie "ugrowienia" obudowy. Koniec końców i tak wszystko rozbija się o poprawny przepływ powietrza, który nie ugotuje komponentów, i podświetlenie przez przeszklony panel boczny, który dodaje animuszu. Oczywiście, wentylatory także potraktowane są LEDami, aby nawet od frontu wiadomo było, że ma się do czynienia z szybkim PCtem.
W tym akapicie przedstawię Wam subiektywną listę najlepszych producentów obudów komputerowych, których wybrałem na podstawie nie tylko własnych doświadczeń, ale i opinii dziennikarzy wiodących portali technologicznych.
Obudowy Fractal Design wyróżniają się przede wszystkim połączeniem świetnej wydajności z prostą elegancją. Szwedzi w swoich konstrukcjach implementują rozwiązania, które mają na celu poprawę kultury pracy przy jednoczesnym utrzymaniu łatwości w dostępie do komponentów, co widać choćby po specjalnych demontowalnych tackach na otworach serwisowych pod płytami głównymi, które służą za wygłuszenie. Cieszą także z pozoru kompaktowe obudowy, które oferują szeroką kompatybilność z chłodzeniami zarówno wodnymi, jak i powietrznymi, mające jednocześnie dobre osiągi dzięki frontowemu panelowi wykonanemu z meshu.
Duńscy projektanci dbają o to, by obudowy od Phanteks trzymały poziom, zarówno w kwestii kompatybilności z szeroką gammą płyt głównych, jak i chłodzeń. Można powiedzieć, że to pierwsza firma, która poważnie potraktowała podświetlenie na zewnątrz obudowy, co dało im spory sukces sprzedażowy przy modelu P400. Dzisiaj wciąż podtrzymują ten trend, mając w ofercie stosunkowo tanie obudowy, wyposażone w zewnętrzne RGB i kompatybilność z formatem E-ATX.
NZXT to pierwszy producent, który pokusił się o zbudowanie inteligentnej obudowy komputerowej. Co prawda wyszło im to z umiarkowanym sukcesem, bo sam proces konfiguracji jest dość specyficzny, niemniej jest to krok w dobrym kierunku. Obudowy od NZXT wyróżniają się wysoką jakością wykonania i zdecydowaną kolorystyką, co z pewnością spodoba się tym, którzy chcą komputer ustawić w centrum uwagi. Oprócz tego jest to też wiodący producent chłodzeń wodnych, który swych sił próbował nawet z płytami głównymi.
Niemcy znają się na sprzęcie, a idealnym dowodem na to jest najnowsza rewizja Dark Base Pro 900, która doczekała się piwnicy. Obudowy od be quiet! są przede wszystkim ciche, a przy tym świetnie wykonane. W średnio-wysokim segmencie ta firma bryluje dzięki modelom, które są praktycznie niesłyszalne, utrzymując przy tym dobre temperatury. Jeżeli chcecie zbudować komputer tematycznie, to możecie skusić się także na zasilacz i chłodzenie powietrzne tej marki, bo są równie udane, co obudowy, a razem tworzą przyjemną dla oka całość.
Zestawienia najlepszych obudów komputerowych tworzymy biorąc pod uwagę wszystkie aspekty, które opisaliśmy powyżej. Zwracamy uwagę na kulturę pracy wentylatorów, jakość zastosowanych blach, przepływ powietrza, czy czystą praktykę samego budowania zestawu komputerowego w jej środku. Ważny jest więc też sensowny system zarządzania kablami i ofiltrowanie, które zatrzyma kurz na zewnątrz. Jeżeli szukacie najlepszej propozycji, to możecie śmiało zdać się też na nasze recenzje obudów komputerowych, w których dzielimy się swoimi doświadczeniami i poradami odnośnie budowania zestawu.
Sprawdź również:
![]() | ![]() | ![]() |
![]() | ![]() | ![]() |
![]() | ![]() | ![]() |